Co kryja w sobie srednie ;)

Miejsce, gdzie początkujący mogą zadawać nawet najbardziej dziwne pytania.
zicmar
Gaduła
Gaduła
Posty: 150
Rejestracja: 18 maja 2010, 08:34

Nieprzeczytany post autor: zicmar »

Po pierwsze kolego Zero nikt tu nie pieje z zachwytu, po drugie kolego Zero czytaj powoli, bo nikt tu nie twierdzi, że potrafi przewidzieć punkty zwrotne ceny, po trzecie kolego Zero nie rozumiem skąd to zacietrzewienie u Ciebie, grasz na jakieś strzałki czy strategią Moving Average podaną na tacy przez Mt4, twoja sprawa, jeżeli to Ci wystarcza ok, natomiast nie zabieraj głosu w temacie, gdzie twoja wiedza o średnich konczy się na przecięciu ceny przez średnią, bo sie osmieszasz ( niedawno nawet jakieś EA chciałes składać na tej bazie ), być może stąd twoja frustracja szanowny kolego, bo nic z tego nie wyszło chyba.
A wracając do tematu średnich twierdze, że takie osoby jak ty niestety powielając obiegowe opinie o średnich zniechęcają do głębszego zapoznania się ze strategiami opartymi o średnie.
Twierdze, że średnie dają niesamowite możliwości, ale pod warunkiem , że posiada się wiedzę o ich interpretacji.
O możliwościach pisałem kilka postów powyżej, więc nie bedę sie powtarzał, jedyną merytoryczną odpowiedzią z twojej strony w tej dyskusji był jakiś chaotyczny jazgot i powoływanie się sie na tęgie mózgi, które tych zależności nie wykryli a określenie średnich bezmózgim algorytmem to już majstersztyk.
Żenada kolego, żenada.
Pozdrawiam Zicmar
Naucz się jak działają średnie a wtedy zrozumiesz zachowanie ceny

LowcaG
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1068
Rejestracja: 05 paź 2007, 15:39

Nieprzeczytany post autor: LowcaG »

Moze ponowie prosbe.

Ten temat: :
1) "Nie jest o tym czy srednie sa zajebiste czy nie"
2) "Nie jest o tym czy ktos uzywa srednich czy nie"
3) "Nie jest o tym, czy inni uzywaja ich zle czy dobrze"
4) "Nie jest miejscem na klotnie, typu ty jestes glupi a ja mundry"

Ponadto jezeli chcesz, napisac: "Ja wiem jak ich uzywac, czym sa i w ogole, ale wam nie powiem" - to nie pisz


Temat jest o samych srednich i jak ich ewentualnie uzywac. Jakies ciekawostki (to o artylerii bylo dobre) itp.

Jezeli ktos chce, porozmawiac sobie na powyzsze tematy, to niech zalozy sobie watek i tam sie kloci i inne. Tutaj prosze zamieszczac tylko posty ktore cokolwiek wniosa do tematu. Moze to byc nawet banalna rzecz(w koncu tylko o oczywistosciach pisalem), kto wie moze kogos natchnie do sprawdzenia jakiejs koncepcji albo cos.


[edit]
PS.
Co do tej artylerii, to ma ktos jakiegos linka/wiedze jak dokladnie ich uzywali?
(wiem, wiem, google pewnie wie, ale czlowiek leniwy i jezeli ktos juz wykonal ta prace to po co marnowac zasoby googla ;) )

Dodano po 1 godzinach 50 minutach:

ok, przyszedl czas na dyweregencje, kolejna improwizacja...(Czyli bedzie jak zwykle Chaos, ale lepiej nie bedzie :P , nie pisze tego komercyjnie tylko pod wplywem chwili)

Sproboje pokrotce opisac sytuacje kiedy MACD, maleje a cena jeszcze rosnie. Mam nadzieje, ze będzie wystarczająco jasno, zeby zobrazowac co sie dzieje na wykresie. Aha, nie pisze o najpopularniejszym MACD opartym o EMA, ale opartym o SMA, nie chce mi sie za bardzo kombinowac z EMA (jak watek bedzie sie trzymal jeszcze kupy i odczuje taka potrzebe to moze pokusze sie o pomyslenie nad EMA).

1.Ok, szybko poszukajmy takiej sytuacji i oto mamy rys.6.
-Cena rosnie
-MACD maleje
srednie to
fast:9
slow:27
Nawet wydaje sie, ze srednia 9 rosnie, ale srednia 27 rosnie szybciej stad to zmniejszanie sie MACD

(Zielona linia to cena close)

2.Jak widzimy,
- aby MACD mogl rosnac srednia FAST musi wrosnac o wiecej niz wzrosnie srednia SLOW, jezeli bedzie wolniej rosla(lub bedzie malala) niz srednia SLOW, to MACD, bedzie opadał.


- jak wiemy, wielkosc wzrostu/spadku wartosci sredniej mozemy obliczyc,
dla MA9: (close[0] - close[9])/9
dla MA27: (close[0] - close[27])/27

Z powyzszych wzorow, widac, ze jezeli przykladowo obie srednie sa rosnące, to MA9, macd w wiekszosci przypadkow bedzie rosl, bo MA9 ma mniejszy dzielnik i w zwiazku z tym ma 3 razy wieksze szane na wiekszy wrost.

3. Spojrzmy na rysunek 7, pokazane jest dlaczego do pierwszej pionowej linii MACD rosnie.

Jest tak dla tego, ze dlugosc CD jest wieksza niz 1/3 dlugosci CB

Odcinek
AB = 27
ED = 9

Czy w tym miejscu, mozna przewidziec, ze w nastepnej swieczce MACD będzie spadał? Nawet jezeli cena wzrosnie? Moim zdaniem z duzym prawdopodobienstem tak. Ale to na nastepnym rysunku ;)


4. Przesuńmy sie świeczke dalej(Rys_8).
I co my tu mamy

- Odcinek CB się zwiększył, co troszke utrudnia przekroczenie 1/3 jego dlugosci poprzez odcinek CD, ale to nie jest decydujace

- Co najwazniejsze z punktu E_old (Czyli dawny E) mamy nowy punk E ktory drastycznie skoczył, skracajac znacznie odcinek CD do duuuzo ponizej 1/3 odcinka CB

Wracajac, do pytania z poprzedniego punktu, czy mozna bylo przewidziec, ze MACD teraz zmaleje(nie koniecznie, ze cena wzrosnie)? Uwazam, ze tak, bo
aby MACD mogł dalej rosnąc Punkt C musial by sie przesunac (w gore) o conajmniej odlegosc jaka jest miedzy E_old a E.(Nie bede dokladnie wyliczal o ile, bo kazdy kto zechce to sobie policzy)

5. Dalsze opadanie MaCD jest rowniesz przewidywalne, bo widac, ze odcinek CB, ma spory zapas, aby CD dogonil jego conajmniej 1/3 dlugosci. A jak cena zaczela spadac, to praktycznie jest juz sprawa przesadzona



Cos sie nie zgadza? ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
zero25x
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 28
Rejestracja: 04 kwie 2010, 17:30

Nieprzeczytany post autor: zero25x »

zicmar pisze:Po pierwsze kolego Zero nikt tu nie pieje z zachwytu
zicmar pisze: 1. daje sygnał ( z przecięciem błąd podstawowy )
2. ustala kierunek ( dodałbym, że siłę, początek i koniec trendu )
3. Konsole pokazuje bezbłędnie
4. zasięg korekt w trendzie (pozwala wykorzystać korekty do osiągnięcia profitów )
5. poziomy wsparcia i oporu
6. bardzo dobrze współgra z PA, FIBO,
7. Srednie pozwalają na każdy sposób tradingu łącznie ze skalpowaniem
Jednym zdaniem, uważasz, że algorytm wyprzedza o dwie epoki Warrena Buffet'a, Richarda Dennisa oraz Georga Soros'a razem wziętych. Brawo, brawo jestem pełen podziwu.
no ale jedziemy dalej
zicmar pisze: po drugie kolego Zero czytaj powoli, bo nikt tu nie twierdzi, że potrafi przewidzieć punkty zwrotne ceny
Damrfy pisze: Kolego, ale co w tym złego, że można przewidzieć ruch ceny Question Moim zdaniem to zaleta, znać zakres ich ruchu.
Ja obyłem się na tyle z nimi, że wczoraj dokładne miejsca zwrotu przewidziałem i mam na to świadków (nowi się uczą dopiero) bo razem gramy
Dziś tak samo, wczoraj i tydzień temu również.
n/c next
zicmar pisze: po trzecie kolego Zero nie rozumiem skąd to zacietrzewienie
u Ciebie
Nie wiem skąd ta myśl o zacietrzewieniu. Pokaż mi proszę w którym miejscu napisałem, że średnie są be albo fuj. Krytykuję po prostu Twoją postawę a przede wszystkim praktyki za pomocą których próbujesz przekazać ludziom, że znalazłeś super ultra mega ustawienia algorytmu dzięki którym masz obraz rynku niczym Neo wobec Matrixa :shock:
zicmar pisze:grasz na jakieś strzałki czy strategią Moving Average podaną na tacy przez Mt4, twoja sprawa, jeżeli to Ci wystarcza ok
Nie znasz mnie, mojej osobowości, stylu gry ani platformy na jakiej gram. Właściwie to nic o mnie nie wiesz. Wypowiadasz się na mój temat niczym
horoskop z onetu który usilnie próbuje wmówić mi, że wie o mnie więcej niż ja sam więc grzecznie proszę............ zamilcz, a jeśli to zbyt dużo przynajmniej się nie kompromituj :P
zicmar pisze: ( niedawno nawet jakieś EA chciałes składać na tej bazie ), być może stąd twoja frustracja szanowny kolego, bo nic z tego nie wyszło chyba


chodzi o to?

http://www.forex.nawigator.biz/dyskusje ... hp?t=11165

Och tak, natchnęło mnie na przetestowanie pewnej myśli za pomocą EA. Faktycznie nic z tego nie wyszło. Profit Factor < 1 ale czy to odrazu musi czynić ze mnie sfrustrowanego przeciwnika średnich kroczących? Proszę Cię, zachowaj resztki powagi.
zicmar pisze:A wracając do tematu średnich twierdze, że takie osoby jak ty niestety powielając obiegowe opinie o średnich zniechęcają do głębszego zapoznania się ze strategiami opartymi o średnie
Skąd Ty wiesz, że powielam, jak to powiedziałeś, obiegowe opinie skoro jedyne co skrytykowałem to Twoje wyobrażenie o jakimś arcynadzwyczajnym systemie a także Twoje podejście do innych userów. O kwestii samych średnich nawet nie wspomniałem.
zicmar pisze: określenie średnich bezmózgim algorytmem to już majstersztyk.
a jak je inaczej nazwiesz? Zaprogramowaną sztuczna inteligencja

1. Dającą sygnał
2. Ustalającą kierunek
3. Pokazującą bezbłędnie konsole
4. Obrazującą zasięg korekt w trendzie (pozwala wykorzystać korekty do osiągnięcia profitów )
5. Wyznaczającą poziomy wsparcia i oporu
6. Bardzo dobrze współgrającą z PA, FIBO,
7. Pozwalającą na każdy sposób tradingu łącznie ze skalpowaniem

może jeszczę gotującą i sprzątającą?

Wylewasz z siebie od cholery teorii, szkoda, że ani jednego argumentu.



LowcaG wybacz ten śmietnik w Twoim temacie ale trudno przejść obojętnie obok takiej ściemy jaką nam prezentuje Zicmar

dargoth
Gaduła
Gaduła
Posty: 233
Rejestracja: 21 mar 2009, 18:49

Nieprzeczytany post autor: dargoth »

Ostatnio bardzo mocno zabiegany jestem i ciekawe dyskusje mnie omijają.
Co do średnich to naprawdę fantastyczne narzędzia, które mogą być podstawą do wielu bardzo zyskownych systemów. trzeba je potraktować jedynie bardziej kreatywnie i trochę czasu im poświecić.
Może kilka średnich, które nigdy się nie przecinają da nam więcej niż wiązka, w której co chwilę się krzyżują różne średnie ze sobą?
Może nie ograniczać się do jednego TFu tylko analizować kilka? Są nawet wskaźniki, które pokazują średnie z danego TFu na innych.
Jest tak wiele możliwości pracy ze średnimi, że poświęcając im wystarczającą ilość czasu da się znaleźć dobry system na nich oparty.
Można dzięki nim odseparować w dużej części konsole od trendu, można znaleźć wiele punktów zwrotnych, można szybko zauważyć zmianę trendu dla różnych okresów. Trzeba tylko kreatywnie i niestandardowo podejść do tematu i poświęcić niemało czasu na jego zgłębienie.
Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
Mustafa
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 769
Rejestracja: 20 lip 2010, 10:54

Nieprzeczytany post autor: Mustafa »

LowcaG pisze:jak wiemy, wielkosc wzrostu/spadku wartosci sredniej mozemy obliczyc,
dla MA9: (close[0] - close[9])/9
dla MA27: (close[0] - close[27])/27
qrde właśnie kilka dni temu doszedłem do podobnych wniosków.
Ale od początku. Wrzucam na wykres 4 średnie 8,34,144,233. Odległości między liniami oznaczają siłę trendu dla każdego z poziomów. Duże skupienie oraz występowanie na poziomie 233 oznacza niezdecydowanie na rynku. Nie zajmuje pozycji, bo akurat średnie się przecięły. Wykorzystuje ich nachylenie i odległości do identyfikacji trendu oraz jego siły. Do tego dochodzą jeszcze takie rzeczy jak zniesienia fal, cykle impulsu lub korekty oraz fibki.
Kiedy rynek jest w trendzie, wykres ceny często respektuje poziomy naszych średnich, dając nam cenne wskazówki odnośnie ewentualnych korekt i S/R. I na tym cała bajka się kończy. Tylko kiedy jest w trendzie, bo gdy nie to mamy (rys_6, 7, 8 jakieś 8 ostatnich kratek) konsole.
LowcaG pisze: widac, ze jezeli przykladowo obie srednie sa rosnące, to MA9, macd w wiekszosci przypadkow bedzie rosl, bo MA9 ma mniejszy dzielnik i w zwiazku z tym ma 3 razy wieksze szane na wiekszy wrost.
W konsoli wolna jeszcze ciągnie w górę kiedy szybka robi się już prawe płaska aż się przetną lub znowu rozjadą. Wtedy właśnie do mnie dotarło to samo co LowcaG napisał close[0] - close[n] <- to jest kierunek średniej, bez względu na to w którą storę będzie się po drodze wyginać.

Swoją drogą większość systemów zarabia w trendach kwestia wczesnego rozpoznania i przeczekania konsolidacji i mamy swojego Graala.
Ostatnio zmieniony 26 lut 2011, 16:19 przez Mustafa, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie chodzi o to czy masz rację czy nie, tylko o to, co robisz kiedy masz rację lub jak się zachowujesz jeżeli racji nie masz.

RobsonFX
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 66
Rejestracja: 13 sty 2011, 22:00

Nieprzeczytany post autor: RobsonFX »

dargoth pisze:Może nie ograniczać się do jednego TFu tylko analizować kilka? Są nawet wskaźniki, które pokazują średnie z danego TFu na innych.
Jest tak wiele możliwości pracy ze średnimi, że poświęcając im wystarczającą ilość czasu da się znaleźć dobry system na nich oparty.
Dokładnie kolego - masz 100 % rację.
Główny problem dla większości traderów "szukających grala" albo i tych którzy się "sparzyli" na średnich (i nie tylko) jest jeden - PODSTAWOWY:

Nieumiejętność wykorzystania kilku TF - wyższego i niższego rzędu - dla ogarnięcia rynku jako całości. CENA JEST JEDNA ale ram czasowych jest wiele, każdy TF w tym samym momencie "tworzy różne struktury cenowe i zróżnicowaną geometrie".

Średnie, czyli pochodna ceny oraz pochodna pochodnej ceny, czyli MACD, są przez większość traderów pomijane, tak jak wyżej wspomniano niektórzy uważają je że są beeeeeeee i fujjjjjjjjjjjjj - ale - to jedne z najlepszych narzędzi dostępnych dla tradera spośród setek innych narzędzi technicznych.

Drugi problem wielu osób tu, na tym forum, jest taki: jeśli testujecie już jakąś metodę / system warto nie pozostawać tylko na crosach walutowych - niektórzy to tylko testują edka i kabla - ale rownież zobaczyć jak ta metoda działa na kontraktach indeksowych, rolnych, towarach (złoto, ropa) a nawet zerknąć na wykresy co niektórych polskich płynnych akcji oraz amerykańskich bluechipów. Oczywiście sama taktyka postępowania co do akcji, futuresow i FX różni się często diametralnie ale jeśli będziecie w stanie dzięki waszej metodzie "płynnie diagnozować zależności różnych rynków" to wiedzcie że:
- znacie już w jakimś stopniu metodę
- budujecie z nią zaufanie
- jeśli badania statystyczne zapowiadają się na kilku / kilkunastu różnych walorach / rynkach obiecująco to macie szanse że wasz system będzie się sprawował dobrze w różnych sytuacjach rynkowych

Na początek polecam książkę Joe DiNapoli - Poziomy DiNalopego ( google wskaże wam "zachomikowanego" ebooka ).
W kolejnych postach postaram się umieścić kilka sugestii co do używania średnich.

Dodano po 4 minutach:

Pierwsze uwaga odnośnie metod wyliczania MA - SMA vs. EMA.

Wyobraźmy sobie dwóch uczniów: Pierwszy z jakiegoś przedmiotu w dzienniku ma zapisane następujące oceny: 1, 2, 3, 4, 5, 6. Drugi dostawał kolejne stopnie: 6, 5, 4, 3, 2, 1. Ich średni poziom jest taki sam i mierzymy go dzięki (w naszym inwestorskim żargonie) SMA. Wynosi 3,5. Jednak nie ukazuje to "postępów w nauce", czyli kierunku, w jakim sytuacja się rozwija. To zbadamy np. dzięki EMA. Jednak im większy nacisk będziemy kłaść na "postępy" (kierunek), tym mniej wartość (wskazanie) EMA informować nas będzie o średnim (w potocznym, najczęstszym tego słowa rozumieniu) poziomie ucznia w semestrze. Przy SMA sytuacja wygląda odwrotnie: w ogóle nie mówi nam (w tym wypadku) o "kierunku"
1. "KISS" - Keep It Simple Stupid
2. SYNERGIA - współdziałanie różnych czynników, którego efekt jest większy niż suma oddzielnych działań
3. STOP LOSS - niedoceniony przyjacielem TRADERA.

zicmar
Gaduła
Gaduła
Posty: 150
Rejestracja: 18 maja 2010, 08:34

Nieprzeczytany post autor: zicmar »

Kolego Zero ( de facto fajny Nick )
Algorytm wyprzedza o dwie epoko W.B i G.S i innych ...
Być może, być może....
Zawiść?
Średnie - zaprogramowaną sztuczną inteligencją - coraz lepiej, jedziesz po bandzie, podpowiem ... średnie wzięły się z kosmosu a ja mam tajemne konszachty z ... lepiej żebyś nie wiedział :evilbat:
A teraz prośba, czytaj powoli ze zrozumieniem, myśle, że Twoja inteligencja to zdzierży, wszystkie swoje dotychczasowe wypowiedzi w tym wątku o średnich, ja poza biciem piany nic nie zuważyłem, ciekawe co Ty o tym sądzisz?
Jeszcze raz powtarzam, poświęciłem dużo swojego czasu na zbadanie wzajemnych zależności między ceną a średnimi, zacząłem po pewnym czasie widzieć pewne rzeczy, których wcześniej nie zauważałem i nie jest to kwestią czy średnie są wyliczane w/g takiej czy innej formułki matematycznej, każdy podświadomie szuka jasnego, czytelnego sygnału, obojetnie z czego, że teraz należy wejść w rynek. Problemem jest to, że nagle po naszym wejściu rynek robi niespodziewany zwrot i jedzie w drugą stronę, dlaczego? Szukamy wtedy winnych, brook, który czyha na nasze stopy, grubasy, pejsy itd. itd. A prawda jest prozaiczna, nasz błąd, zła ocena sytuacji, nieumiejętność określenia trendu lub kierunku w którym w danym momencie porusza się cena.
Nie jestem twórcą mega super systemu, nie jestem " zaklinaczem węży ", nie stosuję tajemnych praktyk aby " userom " zrobić wodę z mózgu, natomiast posiadam pewną wiedzę, którą mogę przekazać.
Skąd taki atak ze strony co poniektórych na moje wypowiedzi?
Że nie chce sie tą wiedzą podzielić za darmo?
A niby dlaczego mam to rozdawac na prawo i lewo za frico?
Mnie zdobycie tej wiedzy dużo kosztowało, więc logiczne chyba, że oczekuję czegoś w zamian, czy jest w tym coś nagannego?
Że uważam, że inwestycja w wiedzę jest ważniejsza niż inwestowanie na wariackich papierach na FX bez uprzedniej inwestycji w wiedzę?
Że lepiej zapłacić za szkolenie 1 niż utopić 10 , bo było szkoda wydać 1 ?
Pozdrawiam Zicmar
Naucz się jak działają średnie a wtedy zrozumiesz zachowanie ceny

imperator_wszechswiata
Gaduła
Gaduła
Posty: 250
Rejestracja: 10 kwie 2010, 20:20

Nieprzeczytany post autor: imperator_wszechswiata »

zicmar pisze:Twierdze, że średnie dają niesamowite możliwości, ale pod warunkiem , że posiada się wiedzę o ich interpretacji.
Pod tym się podpisuję. Myślę, że każdy system działa jeśli posiada się wiedzę na temat jego interpretacji.
dargoth pisze:Może kilka średnich, które nigdy się nie przecinają da nam więcej niż wiązka, w której co chwilę się krzyżują różne średnie ze sobą?
Mustafa pisze:Wykorzystuje ich nachylenie i odległości do identyfikacji trendu oraz jego siły.
zicmar pisze:A niby dlaczego mam to rozdawac na prawo i lewo za frico?
Powyżej widzisz, że inni jakoś mogą się dzielić swoją wiedzą za darmo.
Tak się składa Zicmar, że Ty nie zamieściłeś żadnej merytorycznej wskazówki... tylko siałeś populizm.
RobsonFX pisze:Nieumiejętność wykorzystania kilku TF - wyższego i niższego rzędu - dla ogarnięcia rynku jako całości. CENA JEST JEDNA ale ram czasowych jest wiele, każdy TF w tym samym momencie "tworzy różne struktury cenowe i zróżnicowaną geometrie".
Jeśli cena jest jedna to i formacja z wyższego TF'a występuje na niższym TF'ie, a więc na tym niższym TF'ie mam większą szansę na wejście w setup z dużo większą precyzją.

Awatar użytkownika
Mustafa
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 769
Rejestracja: 20 lip 2010, 10:54

Nieprzeczytany post autor: Mustafa »

LowcaG pisze:Moze ponowie prosbe.

Ten temat: :
1) "Nie jest o tym czy srednie sa zajebiste czy nie"
2) "Nie jest o tym czy ktos uzywa srednich czy nie"
3) "Nie jest o tym, czy inni uzywaja ich zle czy dobrze"
4) "Nie jest miejscem na klotnie, typu ty jestes glupi a ja mundry"

Ponadto jezeli chcesz, napisac: "Ja wiem jak ich uzywac, czym sa i w ogole, ale wam nie powiem" - to nie pisz
Zicmar odpowiedzi typu wiem ale nie powiem nic nie wnoszą do ŻADNEJ dyskusji, więc nie ma o co ścierać kopi. Nie piszę tego żeby wszczynać awantury, tylko prośba albo ma się coś konkretnego do powiedzenia albo się zamieszcza reklamy.
Nie chodzi o to czy masz rację czy nie, tylko o to, co robisz kiedy masz rację lub jak się zachowujesz jeżeli racji nie masz.

RobsonFX
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 66
Rejestracja: 13 sty 2011, 22:00

Nieprzeczytany post autor: RobsonFX »

RobsonFX napisał:
Nieumiejętność wykorzystania kilku TF - wyższego i niższego rzędu - dla ogarnięcia rynku jako całości. CENA JEST JEDNA ale ram czasowych jest wiele, każdy TF w tym samym momencie "tworzy różne struktury cenowe i zróżnicowaną geometrie".
Jeśli cena jest jedna to i formacja z wyższego TF'a występuje na niższym TF'ie, a więc na tym niższym TF'ie mam większą szansę na wejście w setup z dużo większą precyzją.
No pewnie ze formacja wystepuje na nizszym TF - jak tylko skompresujesz na nizszym TF slupki - ale nie o to w tym chodzi.
1. "KISS" - Keep It Simple Stupid
2. SYNERGIA - współdziałanie różnych czynników, którego efekt jest większy niż suma oddzielnych działań
3. STOP LOSS - niedoceniony przyjacielem TRADERA.

ODPOWIEDZ