Vulpes Journal

Miejsce, gdzie każdy może prowadzić swój własny dziennik gry na FX.
Awatar użytkownika
saku82pl
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 395
Rejestracja: 19 lut 2010, 15:59

Nieprzeczytany post autor: saku82pl »

Dobrze gadasz :) Pierwsza zasada to być szczerym z samym sobą. To oznacza, że wiesz że narazie nie panujesz nad tym. Wg mnie to dobry znak. No ale to wszystko. Teraz musisz zacząć być nie tylko szczery ale i konsekwentny do bólu. Musisz spróbować się pozbyć emocji. Bo jeśli na demo robisz takie głupstwa to nie wiadomo jak to by było na real!! Co do strategii to myślę że dobrze wybrałeś ZL. Prosta i dająca dużo dobrych sygnałów. Tylko jeśli już się zdecydujesz na ZL to graj tylko i wyłącznie posługując się jej zasadami. Nie komplikuj, nie kombinuj! Mi dojście od zera do jakiego takiego rozumienia fx i przestrzegania zasad zajęło coś około 5 miesięcy. No ale to były takie dni że najczęściej od rana do wieczora kreslik, nawigator i wykresiki :) Miałem też krótką przerwę, która również sporo pomogła. Tak więc miłej lektury i dozobaczenia za jakiś czas ;)
"Najszybszy sposób, aby mieć 20 tysięcy zł na końcie, to zacząć grę z 40toma tysiącami bez żadnego planu"

uzin2
Gaduła
Gaduła
Posty: 184
Rejestracja: 01 lip 2009, 13:38

Nieprzeczytany post autor: uzin2 »

jak przeczytalem to co napisales to poczulem sie jakbys opisywal mnie do niedawna, mialem dokladnie takie same problemy, glownie z sl , nie raz zdarzalo sie tez piramidowac straty, odkad zawzialem sie ze nie moge zrobic straty wiekszej jak sobie okreslilem w jednej transakcji jakos idzie, teraz tez moge siedziec i patrzec caly dzien i czekac na te jedna transakcje, co do ZL to musisz troche podrasowac ja pod siebie, bo tak jak napisales tyle odmian metody ilu graczy, nie spiesz sie, narazie nie slychac aby forex mial gdzies uciec, niedlugo minie rok odkad zaczalem interesowac sie rynkiem, a moze od miesiaca powoli zaczynam widziec ze cos zmienia sie na lepsze w moim postepowaniu, czytaj i kombinuj na demo, i tak jestes w tej dobrej sytuacji ze nie straciles realnej kasy, trzymam kciuki i zycze powodzenia,

pozdro

Awatar użytkownika
klonmarcin
Maniak
Maniak
Posty: 3869
Rejestracja: 23 paź 2008, 15:10

Nieprzeczytany post autor: klonmarcin »

Ja bym powiedział, że właśnie przeszedłeś etap "nieświadomej niekompetencji" :D

Jak to jest opisane w ewolucji tradera - teraz widzisz, że forex wymaga ogromu pracy - i trafiłeś na drugi etap i oby udało Ci się go pokonać - a jest to najtrudniejszy etap.

To jest tylko moja opinia.

pozdrawiam i nie poddawaj się :)
Nie prowadzę szkoleń - nie sprzedaję sygnałów
No pain - No gain
Czas to pieniądz - ile jesteś w stanie go poświęcić?

https://www.youtube.com/watch?v=FLqQPZaiHvs

Rób to co kochasz, kochaj to co robisz, a nigdy nie będziesz musiał pracować...

Awatar użytkownika
Vulpes
Gaduła
Gaduła
Posty: 125
Rejestracja: 19 maja 2010, 11:24

Nieprzeczytany post autor: Vulpes »

hehe dzieki za wsparcie :)

zrobiłem sobie krótką przerwę od forexa, jak mówiłem- zamiast setek trejdów, nacisk położyłem na lekturkę. czytam "trading for a living" i parę ciekawych rzeczy tam wyczytałem.

pierwsze co to zalecenie grania na dłuższym TFie na początek, co zupełnie kłóci się z tym co mói tro- krótkie skalpy i uciekac. argumentem za dluzszym tfem jest czas...ruch, który na M5 trwa 5 minut, tutaj tworzy się 4H...a to oznacza więcej czasu na myślenie, spokojniejsze decyzje, wolniejszy rozwój sytuacji ale także większe SL i większe TP. Przekonała mnie ta argumntacja, doatkowym ważnym plusem jest oszczędność czasu i nerwów- jeden-dwa trejd na dzien...nie daję rady z systemami TRO...tam cały czas trzeba siedzieć na komputerze bo minuta, kilka sekund i trejd stracony. tutaj mogę wrzucić trejda, ustawić TP i SL i zapomnieć o forexie na jakiś czas, parę razy dziennie skontrolować, jak rozwija się sytuacja.

Moż do skalpu potrzeba większych umiejętności i doświadczenia. w kazdym razie na dłuższym TFie radzę sobi trochę lepiej- depo na demku najpierw stopiłem do 16$ a teraz powoli odrobiłem to do 25.

Trochę się odwróciłem od kreslika z kilku powodów- ogrom postów, z których większość niewiele mi mówi, nie ma skondensowanego opisu metody...ba...TRO w zasadzie oprócz momentów wejść nie mówi nic więcej- TP take what you can, SL- cut losses...dla nowicjusza te słowa nic nie znaczą...a nawet to "take what you can" często sprowadza się do rwania po 2-3 pipsy parę razy z rzędu z RR na poziomie 1/2 - 1/4 jak nie mniej.

Nie podoba mi się tam też sposób, w jaki reaguje się na krytykę i wątpliwości- najczęściej jest to "trade what you see" powtórzone po raz setny, nie mówiące nam nic poza tym, że powinno to być dla nas oczywiste...albo "prośby" o zaprzestanie pisania skoro nie podoba się metoda, to won...jak ktoś tu na forum zauwazyl, przypomina to trchę kult- zakaz krytyki, zasady, które tylko kilku mistrzów rozumie..możliwe ze to działa ale jak narazie, dla mnie szkoda na to czasu- są tam setki tysięcy postów a po przeczytaniu kilkudziesięciu tysięcy, nadal nie widziałem żadnych postępów poza przypadkowymi ciągami profitów, przeplatanych znacznie bardziej dotkliwymi ciągami strat.

Także sposób w jaki TRO podchodzi do indykatorów " squiggly lines" wydaje mi się trochę hipokryzją- mam dziesiątki indyków od tro...plus TRO robi różne "modyfikacje" najzwyklejszych indyktorów...po co, skoro squiggly lines są "be"...

trochę zmienił się mój punkt widzenia w miarę czytania "trading for a living" jak widać :P

obecnie uczę się dwóch systemów- Vegas na h4 oraz połączenie boillinger brands ze stochem i RSI. Vegas jest podstawą- nie wymaga wiele czasu ( tak dużo jak NLA) i wg. opinii innych ludzi z forum, daje dobre wyniki. Boll/Stoch/RSI też myślę, że ma potencjał. Szczególnie dobrze zdaje się działać granie na dywergencje RSI i ceny, dodatkowo stoch i wstęgi filtrują wiele wejść.

Trochę ostygł mój zapał do forexa ale myślę, że to dobrze- opadły emocje.
Zaczynam też grać coraz mniejszym lotem choć nadal jest on z pewnością za duży. Pojadę na demku przynajmniej do końca lipca. Jak narazie jest dość dobrze- udało się odrobić ponad połowę strat. Mam nadzieje że nie była to tylko kolejna seria przypadkowych trafień.

TRO i jego nauki poszły narazie na bok choć nadal patrząc na wykres widzę ZL które dały świetne momenty wejścia (jednak ZL to nie pomysł TRO)

Pozdrawiam :)
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
klonmarcin
Maniak
Maniak
Posty: 3869
Rejestracja: 23 paź 2008, 15:10

Nieprzeczytany post autor: klonmarcin »

Vulpes pisze:Trochę ostygł mój zapał do forexa ale myślę, że to dobrze- opadły emocje.
To dobrze - bo już wiesz mniej więcej jak wygląda Forex - że nie jest to kraina mlekiem i miodem płynąca - tylko ciężka harówka - ale i tak się opłaca.

pozdrawiam 8)
Nie prowadzę szkoleń - nie sprzedaję sygnałów
No pain - No gain
Czas to pieniądz - ile jesteś w stanie go poświęcić?

https://www.youtube.com/watch?v=FLqQPZaiHvs

Rób to co kochasz, kochaj to co robisz, a nigdy nie będziesz musiał pracować...

uzin2
Gaduła
Gaduła
Posty: 184
Rejestracja: 01 lip 2009, 13:38

Nieprzeczytany post autor: uzin2 »

niektorzy dojsc do takich pozornie oczywistych spraw potrzebuja znacznie wiecej czasu

Awatar użytkownika
Vulpes
Gaduła
Gaduła
Posty: 125
Rejestracja: 19 maja 2010, 11:24

Nieprzeczytany post autor: Vulpes »

dzisiaj poszło bardzo dobrze- odrobiłem już prawie całe depo (27,5$)

grałem zmienną wielkością lota- krótkie trejdy szły za 0,05 minilota (500jedn), dłuższe (Vegas) najpierw za 0,06 ale przy SL nawet do 100p, jest to za dużo więc zmniejszyłem do 0,03. Niestety nie potrafię zamykać części pozycji wg zlecenia TP więc otwieram 3 pozycje po 0,01.

Dziś tylko jedna strata -18p.

Otworzyłem 2 pozycje zgodnie z Vegasem- longa na GBP/USD i shorta na USD/JPY, obie jednak już zamknąłem z zyskiem 10-40p ( uj zamykałem na raty)- bałem się, że zaraz cena odbije i wyzeruje moj zysk...nie jest to zgodne z systemem...tu problem- tnę zyski...choć zobaczymy, może wyszedłem w najlepszym momencie...

w kazdym razie, jest niezle, zobaczymy jutro, w sygnaturze mam konto na ktorym gram z moimi trejdami dla zainteresowanych :)

Po czasie:

UJ zamknąłem w samiutkim dołku. teraz pullback, znów wszedłem w shorta i zobaczymy. >>> UJ stop loss, ustawiłem na najbliższym szczycie, druga opcja byla szeroki stop, zobaczymy czy dobra decyzja

W tej chwili jestem też w longu na EJ wg Vegasa, 2 jednostki bo cena nad średnią. Poza tym wszedłem w krótkiego shorta na ED- utworzyła się dywergencja na RSI oraz podwójny szczyt, zamknąłem zlecenie na +14p, cena zwolniła, jakies 5-7p przed moim TP, nie chcę czekać, jak dla mnie to to wygląda na wsparcie. >>>mogłem wziąć max 10p więcej jednak wtedy musiałbym przetrzymać cofnięcie niemal do zera...więc myślę, że dobra decyzja choć gdybym nie wchodził na kompa byłoby TP

Poza tym mam zlecenie oczekujące short na GU- liczę, że cena odbije się od najbliższego ZL, podskoczy pod ZL na spadki, aktywując moje zlecenie i dalej zjedzie w dół do mojego TP. >>>zlecenie wykonane, było +10p, potem -8 i jak narazie oscylujemy przy 0, rynek już niemrawy, zobaczymy w którą stronę się wybije...mam wąski SL więc niewiele ryzykuję...gram jednak trochę przeciw trendowi...zobaczymy

Oprócz tego trzymam się z dala od dyskusji nt. tego, co zrobi cena- po paru głupich decyzjach na podstawie opinii innych osób staram się unikać takich dyskusji- jeżeli mam rację, będzie TP, jak nie SL i możliwa nauka z porażki, słuchając czyiś rad, jeżeli nie stracę to niewiele zyskam...staram się słuchać siebie...zobaczymy jakie będą efekty...

[/b]
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Vulpes
Gaduła
Gaduła
Posty: 125
Rejestracja: 19 maja 2010, 11:24

Nieprzeczytany post autor: Vulpes »

a wczoraj straty...19$ depo, prawie 10$ wczoraj w plecy. bardzo duzo trejdow bylo...dziwne...jeden dzien zarabiam ładnie, drugi ani razu nie wychodzę na plus...

zmieniam zasady wg których gram bo vegas spóźnia sygnały- gram na M15 z custom candles z H4 w tle, uzywam 2 średnich- EMA 8 z M15 i EMA 128 z M15, czyli 8 z H4...plus wrzuciłem do saRSI jeszcze jedno RSI, liczone z SMA 21 z pierwszego RSI- powstało bardzo wygładzone RSI, wydaje mi się, że dobrze wyłapuje szczyty i dołki...

zobaczymy, po tej serii strat zmniejszyłem pozycję do 0,02 lota, zdecydowałem nie grać po kilka pozycji na 1 trejd- 1 pozycja, zamykam wszystko na raz...przekonał mnie argument, że przy zamykaniu na raty ograniczamy zyski podczas gdy na początku ponosimy pełne, 3x ryzyko...plus mniej bałaganu- nie ma już 3*x pozycji tylko x pozycji.

Spisuję zasady wg których wchodzę w trejdy, napierw główne zasady, potem wyjątki:
1. Wchodzę long/short gdy nowa świeczka H4 zamknie się ponad EMA8 dla okresu H4 (EMA 128 dla M15)
2. potwierdzenia: dobrze, jeżeli wolniejsze RSI kieruje się w dobrą stronę, najlepiej, jeżeli przedtem zaliczyło dołek/szczyt (20/80) ale RSI nie jest konieczne, dobrze też, gdy tworzą się momo w stronę mojego trejdu, gdy widać kolejne Highs i Lows zgodnie z trendem ale te rzeczy to tylko potwierdzenia, wchodzę jak tylko spełni się p1

TP: biorę co się da...nie widzę stałego TP choć może to się jeszcze dopracuje...staram się zamknąć na szczycie...szybko przestawiać trejd na BE (po 15 pipsach), pomocą jest wolniejsze RSI- raczej zostanę w pozycji, gdy ono ciągle się wznosi, raczej z niej wyjdę, gdy RSI wejdzie w obszar wyprzedania/wykupienia i odwróci się

SL: różnie dla różnych par...np swiss to około 20-30p, GJ to 30-50p, zależy od zmienności w danym czasie...poza tym jest drugi SL, gdy trejd trwa dłużej- ostateczny stop loss to zamknięcie się H4 po przeciwnej stronie średniej 128 (8)

Modyfikacje:

-czasem wchodzę w pozycję wcześniej, bez czekania aż świeca H4 się zamknie- czasem H4 robi dług rajd, wchodząc potem zbieramy resztki przy dużym ryzyku, wchodzę wtedy, gdy cena przebija się przez średnią dla H4 i świeczka M15 ma dość długie ciało, zamknięte w pewnej odległości od średniej (15-20p, zależy od pary i czasu), wtedy wchodzę na zamknięciu świecy M15, oczywiście szukam momo- powinny potwierdzać kierunek ruchu, patrzę na RSI- gdzie był szczyt, gdzie idzie

onie wchodzę gdy M15 przebijająca średnią jeszcze się nie zamknęła
onie wchodzę, gdy widzę momo w przeciwną stronę a świeczki przebijające średnią są małe i cena robi powolny ruch w jedną stronę, następnie strzał w przeciwną- nie ruszam tego, czekam na momo w moją stronę
oczasem zamykam trejdy gdy cena dociera do jakiś ZL-zawsze prawie się cofa...albo w połowie momo albo na cieniu poprzedzającej momo świecy albo na ciele tej świecy...generalnie jednak staram się poczekać i z otwarym wykresem tickowym obserwować, co robi cena- zdarza się, że cofnięcie wynosi tylko kilka pipsów a pokonane ZL to dodatkowy zysk kilku względnie pewnych pipsów

pomysł z przecięciem średniej wziąłem trochę od systemu horizontal lines TRO...przekonuje mnie jego logika- ustalasz punkt na wykresie, wchodzisz, gdy cena przebije ten punkt, zgodnie z jej kierunkiem...wyjaśnienie, czemu to działa zdaje się genialne- jakie są szanse, że twoja linia jest dokładnie punktem, w którym trend się odwróci? prawdopodobnie marne...nie wiesz kiedy trend się odwróci...niby źle ale ten system właśnie z tego korzysta- skoro marne szanse ze trafisz idealnie w punkt odwrócenia trendu, to większe są szanse, że w niego nie trafisz i cena pojedzie jeszcze x pipsów zgodnie z kierunkiem w jakim jedzie...i z tego ten system czerpie prfity...oczywiście tradycyjnie TRO nie mówi nam nic o SL a TP ogranicza do "take what you can"...sam pomysł wydaje mi się jednak wyjątkowo zmyślny- wykorzystywanie braku wiedzy nt. tego, gdzie odwróci się trend...lol paradoks

więc moja średnia z 8 świeczek H4 lub 128 M15 działa tutaj jako taka ruchoma horizontal line, podążająca za ruchem cen...jednak ślepe wchodzenie w trejd na każdym przecięciu ceny byłoby zbyt kosztowne myślę, dlatego szukam momo, robię 15-20p miejsca gdyby cena oscylowała (gdy oscyluje więcej, można na tym conieco ugrać)

i tak wygląda moja obecna strategia. z vegasa odrzuciłem tunel- nie widzę racjonalnego wyjaśnienia jego istnienia, choć linie fibo jako TP z pewnością systematyzowały zasady, eliminując element subiektywny. też powinienem dopracować zasady TP żeby nie ciąć zysków...jeszcze nad tym myślę.

ok wrzucam screena...zdaję sobie sprawę, że post factum każdy jest ekspertem, grałem tylko ostatni trejd, jak widać wziąłem 12p...teraz widzę, że to było prawie maximum...i czekam na tej parze na longa za chwilę..zobaczymy
Obrazek
Ostatnio zmieniony 15 lip 2010, 07:42 przez Vulpes, łącznie zmieniany 2 razy.
Obrazek
Obrazek

Shadi
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1414
Rejestracja: 01 lut 2009, 20:34

Nieprzeczytany post autor: Shadi »

hm.. ok nie czytałem wszystkiego tylko tak pobieżnie - obiecuje w sobotę przerobić wątek :)

Zagrywaj na 2 patterny:

- szukaj zl 1h na extremach i graj w kierunku przeciwnym jak cena zbliży się do ZL po wystąpieniu sygnału, np momo m5/15 - rat entry na m5/15.
- po przebiciu oporu/wsparcia przez konkretną świecę oczekuj pullbacku i graj long na oporze/wsparciu na zasadach podanych w punkcie pierwszym :)

Wybierz 3-5 par i czekaj. Jak wystąpi kilka sygnałów jednocześnie - wybierz jeden i powtarzaj to aż zaczniesz systematycznie zarabiać:)

GL

Awatar użytkownika
Vulpes
Gaduła
Gaduła
Posty: 125
Rejestracja: 19 maja 2010, 11:24

Nieprzeczytany post autor: Vulpes »

Shadi- mówisz o rat entry, nie czytałem tego jeszcze na kresliku...warto?

dobrze rozumiem?- karzesz grać w odwrotną stronę od momo, gdy cena robi kolejne ekstrema?
Obrazek
Obrazek

ODPOWIEDZ