Zus/Emerytura i życie Inwestora?

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
Awatar użytkownika
profession
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 503
Rejestracja: 19 mar 2008, 08:44

Zus/Emerytura i życie Inwestora?

Nieprzeczytany post autor: profession »

Zastanawiam się jak rozwiązać problem ZUSu i składek emerytalnych (2 filar?, 3 filar?) będąc inwestorem giełdowym. Szukałem trochę informacji w googlach ale są to same ogólniki.

Bo właśnie o konkrety mi chodzi, na pewno ktoś z was już przerabiał ten temat i jest wstanie mi pomóc i oszczędzić szukania najlepszego rozwiązania? :)

Jaka jest najkorzystniejsza opcja rozwiązania składek emerytalnych, ubezpieczenia zdrowotnego i wszystkich innych aspektów prawnych (jeśli coś pominąłem)?? Wiem, że są jakieś pakiety ubezpieczeń zdrowotnych np w mbanku? Ale czy to jest ten sam pakiet jaki mają zatrudnieni? Czy obejmuje leczenie szpitalne? Czy w ogóle można nie odkładać na emeryturę państwową?

p.s. obecnie pracuje w firmie (planuje dociągnąć do końca roku) która odprowadza składki emerytalne, ale jeśli to stracę nie będę bardzo żałować

:)

Awatar użytkownika
Esco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2603
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:56

Nieprzeczytany post autor: Esco »

Tutaj od dłuższego czasu trwa podobna dyskusja:
http://www.forex.nawigator.biz/dyskusje ... hp?t=10113
profession pisze:Wiem, że są jakieś pakiety ubezpieczeń zdrowotnych np w mbanku? Ale czy to jest ten sam pakiet jaki mają zatrudnieni? Czy obejmuje leczenie szpitalne?
Nie obejmuje leczenia szpitalnego.

Tutaj jest dokładny opis
http://www.mbank.pl/indywidualny/ubezpi ... tml#tabs=1
profession pisze: Czy w ogóle można nie odkładać na emeryturę państwową?
Nie nie można. Przecież to nie Ty odkładasz swoje pieniądze dla siebie tylko pracodawca pod przymusem odprowadza składki. [/quote]

Awatar użytkownika
Phoenix_phx
Gaduła
Gaduła
Posty: 277
Rejestracja: 07 gru 2009, 19:17

Nieprzeczytany post autor: Phoenix_phx »

Zależy co chcesz osiągnąć. Na samą emeryturę możesz odkładać w 2 lub 3 fliarze, pomijając 1. Jeśli uważasz że ZUS wystarczy na pokrycie emerytury i ubezpieczenia, to zakładasz firmę jednoosobową i płacisz wymagane składki. Opcją jest także wykupienie oddzielnego ubezpieczenia dodatkowego, które de facto będzie głównym.

Przemyśl także opcję założeniu firmy w UK i zapłacenia tam i ubezpieczenia i składek na emeryturę. Warunki są lepsze jak w PL.

Awatar użytkownika
profession
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 503
Rejestracja: 19 mar 2008, 08:44

Nieprzeczytany post autor: profession »

skco pisze:Tutaj od dłuższego czasu trwa podobna dyskusja:
Zgadza się, tylko z tego co widzę to tamta dyskusja skupia się na zmianach w systemach, które są domeną przyszłości.

skco pisze:Nie nie można. Przecież to nie Ty odkładasz swoje pieniądze dla siebie tylko pracodawca pod przymusem odprowadza składki.
Mi chodzi natomiast o sytuacje w której jestem inwestorem (osiągam zyski z operacji kapitałowych) i nie pracuje na etacie. Myślę, że są tutaj osoby które znajdują się w takiej sytuacji? Jak najlepiej w zgodzie z prawem rozwiązać kwestie emerytury, ubezpieczeń społecznych? Jakie ubezpieczenie? Za ile? Czy można sememu je płacić? Czy płacić do zusu? Czy do jakiejś prywatnej firmy? Jakie filary, ofe itp? :) Chodzi mi o praktyczne porady, bo teoria jest w google, ale ciężko o konkretne rozwiązania.

Dodano po 4 minutach:
Phoenix_phx pisze:Przemyśl także opcję założeniu firmy w UK i zapłacenia tam i ubezpieczenia i składek na emeryturę. Warunki są lepsze jak w PL.
Dzięki za odpowiedź, a czy korzystasz z takiego ubezpieczenia? Bo zastanawiam się jak będzie z jego honorowaniem w Polsce? I jakie są w przybliżeniu koszta?
Austryjacka Szkoła Ekonomii jest sednem.

frytek
Gaduła
Gaduła
Posty: 138
Rejestracja: 21 cze 2011, 10:08

Nieprzeczytany post autor: frytek »

kup sobie 3 h ziemi i płać krus jakąś emery. dostaniesz a resze II i III filar jak chcesz
pozdr

anea
Gaduła
Gaduła
Posty: 167
Rejestracja: 25 kwie 2010, 11:31

Nieprzeczytany post autor: anea »

sa dwa rozwiazania for U

-jednosobowa dzialalnosc gospodarcza sk. zdrowotna +sk.spoleczna+fundusz pracy+chorobowe,wypadkowe okolo 890zl m-c

http://www.wskazniki.pit.pl/zus_przedsiebiorcow_288.php

-zakup ziemi i sk.emrytalna-rentowa +sk.wypadkowa, chorobowa, okolo 115zl.m-c

http://www.krus.gov.pl/krus/krus-w-licz ... -rolnikow/

w dwoch przypadkach masz zabezpieczenie zdowotne na wypadek leczenia szpitalnego oraz social na starosc, koszty obecne jak widac roznia sie.
"Po drugiej stronie monitora siedzą ludzie, którzy chcą waszych pieniędzy. Albo wy im je zabierzecie, albo oni zabiorą je wam. Bądźcie zimnymi sukinsynami. Cierpliwie czekajcie na swoją kolej......"

Awatar użytkownika
mdmainside
Gaduła
Gaduła
Posty: 125
Rejestracja: 04 lut 2011, 17:11

Nieprzeczytany post autor: mdmainside »

ZUS jest po PKP najbardziej popier... instytucją w tym kraju.

Więc temat jest zbędny , kto ma rozum ten kombinuje/wie :)

Awatar użytkownika
rh-fx
Gaduła
Gaduła
Posty: 191
Rejestracja: 12 lis 2007, 21:39

Nieprzeczytany post autor: rh-fx »

Co do KRUS to jest tak:

- musisz mieć 1 ha przeliczeniowy (tj. może być 0,8-0,9 ha dobrej klasy I,II fizycznie lub III,IV 1-1.4 ha fizycznie srednio)
- składkę KRUS musisz opłacać 1 rok 280 zł na kwartał (w tym czasie musisz płacić ZUS jeżeli prowadzisz działalność)
- po roku możesz płacić tylko KRUS 560 na kwartał
- 1/2 składki KRUS wliczasz sobie w koszty

.... do rolniczej ziemi dostajesz jeszcze dopłatę raz do roku z unii......tylko, że teraz trudno kupić ziemię tanio (chyba,że masz znajomego). Nie wiem jak to jest z dzierżawą.
Ostatnio zmieniony 26 wrz 2011, 10:24 przez rh-fx, łącznie zmieniany 1 raz.
- Co ja tutaj robię ?
- Gdzie są ci co powinni tu być ?
- Co robią ci , których nie powinno tutaj być ?

Awatar użytkownika
kelvin
Gaduła
Gaduła
Posty: 221
Rejestracja: 03 gru 2009, 06:24

Nieprzeczytany post autor: kelvin »

Jak wcześniej przedmówcy pisali najlepiej byc na krusie i kupić ziemię i opłacać składki kwartalnie wychodzi bardzo mało a jakieś minimalne zabezpieczenie na przyszłość jest.Najlepszą lokatą zawsze będzie ziemia ona nigdy prawie nie jest na górce , można kupić nieruchomość na górce i stracić kilka do kilunastu procent bez fachowej wiedzy. Ziemia zawsze będzie droższa niż była to wartość poprzednia. Wszystko się da zbudować , wszystko chinczyki podrobią zaś ziemi nie podrobią ani nie zbudują.
Jeśli chodzi o inwestorów , którzy uzyskują z rynku dużą stopę zwrotu rocznie i mają szeroki kapitał nie muszą żadnymi emeryturami się martwić oni mają możlwość odłożenia emerytury w swoim prywatnym filarze. W tym filarze znajduję się grunty rolne, rekreacyjne, budowlane, inwestycyjne itp. oraz wyszukane okazyjne nieruchomości a szczególnie lokale użytkowe, które dają największą stopę zwrotu. Przyszłość zależy od nas samych jak potrafimy wykorzystać środki na przyszłość. Są osoby , które zarabiają na rynku ale te pieniądze ich nie pracują na przyszłą emeryturę. Nie liczy się tu i teraz , mam teraz nowe Audi (pasywa) nowy dom w którego wkładam nie uzyskuje przychodu(pasywa) nabywa ciągle koszty a nie przychody. Dobry inwestor z głową nie będzie potrzebował pomocnej ręki od państwa czy prywatnych sektorów on sam stworzy piramidę przychodu i przyszłej emerytury.

Awatar użytkownika
ziomekz
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 72
Rejestracja: 01 wrz 2010, 13:48

Nieprzeczytany post autor: ziomekz »

kelvin a czy coś poza ziemią możesz jeszcze polecić?

Zawsze można założyć firmę, której działalność nie wymaga poświęcania dużo czasu, szczególnie branża internetowa, można zatrudnić osoby do obsługi i ... liczyć zyski :lol: niestety przy wysokiej konkurencji nie jest to takie proste, a nawet dobre pomysły które owocują jako porządne serwisy często są wykupowane przez zagraniczne giganty, a jeśli nie zgodzą się z ofertą, to wchodzący gigant na nasz rynek i tak zabierze klientów.

Nie zapomnijcie, że emerytury są waloryzowane, co znaczy że odkładając teraz pieniądze w składce, po przejściu na emeryturę, dostaniecie mniej więcej tyle, żeby nie pogorszył się standard życia, jak zabraknie to państwo dopłaci z budżetu. Oczywiście zależy to od czasu opłacania składek, zarobków itp.
Trzymając pieniądze na koncie czy lokatach nigdy nie możecie być pewni że nie stracą na wartości, albo co może się wydarzyć. Ci co pamiętają 20% inflację i milionowe ceny to wiedzą że wartość pieniądza może się znacznie zmienić.
kelvin pisze:najlepiej byc na krusie i kupić ziemię i opłacać składki kwartalnie wychodzi bardzo mało a jakieś minimalne zabezpieczenie na przyszłość jest.
właśnie, czy ktoś się orientuje, jakie jest te minimalne zabezpieczenie? Ile rolnicy opłacający min. składkę dostają emerytury?

ODPOWIEDZ