Zus/Emerytura i życie Inwestora?

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
Awatar użytkownika
rh-fx
Gaduła
Gaduła
Posty: 191
Rejestracja: 12 lis 2007, 21:39

Nieprzeczytany post autor: rh-fx »

ziomekz pisze: właśnie, czy ktoś się orientuje, jakie jest te minimalne zabezpieczenie? Ile rolnicy opłacający min. składkę dostają emerytury?
Nie jestem pewny , ale słyszałem, że emerytura z KRUS ze składki 280 zł kwartał to jest obecnie około 80-85 proc. emerytury ze składek najnizszego ZUS dla prowadzących działalność gospodarczą.
- Co ja tutaj robię ?
- Gdzie są ci co powinni tu być ?
- Co robią ci , których nie powinno tutaj być ?

Awatar użytkownika
Mustafa
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 769
Rejestracja: 20 lip 2010, 10:54

Nieprzeczytany post autor: Mustafa »

ziomekz pisze:kelvin a czy coś poza ziemią możesz jeszcze polecić?

Zawsze można założyć firmę, której działalność nie wymaga poświęcania dużo czasu, szczególnie branża internetowa, można zatrudnić osoby do obsługi i ... liczyć zyski :lol: niestety przy wysokiej konkurencji nie jest to takie proste, a nawet dobre pomysły które owocują jako porządne serwisy często są wykupowane przez zagraniczne giganty, a jeśli nie zgodzą się z ofertą, to wchodzący gigant na nasz rynek i tak zabierze klientów.

Nie zapomnijcie, że emerytury są waloryzowane, co znaczy że odkładając teraz pieniądze w składce, po przejściu na emeryturę, dostaniecie mniej więcej tyle, żeby nie pogorszył się standard życia, jak zabraknie to państwo dopłaci z budżetu. Oczywiście zależy to od czasu opłacania składek, zarobków itp.
Trzymając pieniądze na koncie czy lokatach nigdy nie możecie być pewni że nie stracą na wartości, albo co może się wydarzyć. Ci co pamiętają 20% inflację i milionowe ceny to wiedzą że wartość pieniądza może się znacznie zmienić.
Kolega chyba sie z choinki urwał albo za dużo TV naoglądał.
po przejściu na emeryturę, dostaniecie mniej więcej tyle, żeby nie pogorszył się standard życia, jak zabraknie to państwo dopłaci z budżetu. :shock:

To mnie rozbawiłeś, od pewnego czasu nawet oficjalne stanowisko rządu jest takie, że podstawowa składka nie zapewni w przyszłości jak to nazywasz odpowiedniego "standardu życia" i obywatel musi sam np. pod dywanem zaskórniaki odkładać żeby potem mieć np. na leki i chleb...
(wiem co pisze, bo moja kobita pracuje w aptece i ludzie na emeryturze już teraz przychodzą żebrać o leki)

Z tego co kiedyś czytałem biorąc pod uwagę obecną siłę nabywczą pieniądza i tego co po 30/40 latach pracy zus łaskawe wypłaci to już nawet podstawowa lokata bije na głowę. No i dochodzi kwestia tego, że płacisz 40 lat składki a na emeryturze pożyjesz może 10 lat. A co do rewaloryzacji itd. niebawem może się okazać, że został przekroczony magiczny próg 55% i tyle w tym temacie. Poza tym przed inflacją można się zabezpieczyć np. trzymając waluty w skarpecie albo kupując jakiekolwiek aktywa, a przed upadkiem systemu ubezpieczeń (np. Argentyna) nic nie możesz zrobić. Wtedy tylko karabin albo maczuga pozostaje. Do takiego upadku mogło już dojść w 2008, bo tak masowo drukowane "bezpieczne aktywa" w których siedzi przyszła emerytura były iluzoryczne. Bez interwencji system by się juz wtedy zawalił. Od tamtej pory kraje zadłużały się jeszcze bardziej a fundy dalej pchały kasę w "bezpieczne obligacje". Rząd w każdych warunkach się wyżywi a jeśli liczysz, że się podzieli to żyjesz w błędzie. Umiesz liczyć licz na siebie!

Dodano po 5 minutach:

dodam jeszcze, ze obecnie zus otwiera coraz to nowe linie kredytowe żeby mieć NA BIEŻĄCE WYPŁATY świadczeń :roll:

no i jeszcze jedno, jeśli zawsze można założyć firmę i nic nie robić tylko kasę liczyć to skąd do ***y bierze się takie bezrobocie? nikt nie chce za darmo brać kasy i liczyć zyski?
Nie chodzi o to czy masz rację czy nie, tylko o to, co robisz kiedy masz rację lub jak się zachowujesz jeżeli racji nie masz.

Awatar użytkownika
alinoe
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 918
Rejestracja: 22 wrz 2008, 21:30

Nieprzeczytany post autor: alinoe »

Ja mam pytanie w sprawie dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego bo dzwoniłem w tej sprawie do NFZ i ZUS i kicha, palanty nic nie wiedzą.
Z tego co wyczytałem to podstawę wymiaru składki stanowi kwota deklarowanego miesięcznego dochodu, nie niższa jednak od kwoty odpowiadającej przeciętnemu miesięcznemu wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw z poprzedniego kwartału.
Oczywiście można zadeklarować odpowiednią niską kwotę aby płacić najniższą składkę w wysokości około 320 zł. Tylko pytanie co jeśli mój dochód okaże się inny to znaczy większy i co właściwie uważa się za dochód, który bierze się pod uwagę do ustalania składki?
Jeśli na przykład sprzedam nieruchomość i osiągnę dochód kilkaset tys. albo zarobię tyle na FX to też jest dochód który ma być deklarowany i mam zapłacić już wtedy nie 320 zł ale odpowiedni procent deklarowanego dochodu. Co to jest ten deklarowany dochód jeśli to nie jest z dochód z normalnej pracy? Kobieta z NFZ nie miała pojęcia i odesłała mnie do ZUS, stamtąd odesłali mnie z powrotem do NFZ tłumacząc, że to z NFZ ustala się wysokość składki i im nic do tego. Jedyny plus to taki, że kobieta z NFZ była całkiem miła i jeszcze mnie przepraszała za wszystko to znaczy za to, że nic mi nie wiedziała.

Wspomniała, że tą składkę odlicza się od podatku. Ktoś wie na jakiej zasadzie to się robi? W ogóle to chodzi mi o pewną niejasność. Deklaruje kwotę powiedzmy 2500 zł i płacę 320 zł składki, mało ale skąd mam wiedzieć ile zarobię na FX. Później zarobię na FX kilkaset tys. zł i co? Mam płacić nie wiem ile 9% czy inny procent na składkę zdrowotną z tej kwoty?

Awatar użytkownika
ramaso
Gaduła
Gaduła
Posty: 116
Rejestracja: 05 maja 2011, 21:06

Nieprzeczytany post autor: ramaso »


Awatar użytkownika
alinoe
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 918
Rejestracja: 22 wrz 2008, 21:30

Nieprzeczytany post autor: alinoe »

Ramaso tą stronę to ja znam. Tylko jest pytanie ile zapłacę składki jeśli zarobię kilkadziesiąt tys. zł bo te 320 zł czy przypadkiem nie odnosi się do deklarowanego dochodu w wysokości do około 3500 zł? Czy nie 9% zgodnie z tym:
"Należy pamiętać, iż wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne ulega zmianie co roku. Obecnie wynosi 9% podstawy wymiaru składki, zgodnie z art. 242 pkt 2 ww. ustawy."

I co to jest ten deklarowany dochód? Podpisując umowę z NFZ deklaruje się dochód. Jak ja mam oszacować dochód z FX. Kobieta mówi ale tak średnio. Średnio z FX :D. Poza tym co to jest deklarowany dochód? Jeśli wygram miliona w totolotka albo sprzedam nieruchomość to też jest dochód, który muszę zadeklarować i zapłacić od tego składkę zdrowotną? Po moich pytaniach kobiecina straciła całkiem głowę.

Awatar użytkownika
Esco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2603
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:56

Nieprzeczytany post autor: Esco »

Dochód z kapitału nic nie ma do dochodu z pensji.
Płacisz tyle ile jest napisana na tej stronie.

Awatar użytkownika
alinoe
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 918
Rejestracja: 22 wrz 2008, 21:30

Nieprzeczytany post autor: alinoe »

skco pisze:Dochód z kapitału nic nie ma do dochodu z pensji.
Rozumiem, że jak nie mam pensji bo nie pracuję mam dochody tylko ze spekulacji to mój deklarowany dochód jest 0 i wówczas sama składka jest minimalna, taka jak na tej stronie. Zastanawia mnie jak to wygląda u innych, którzy żyją wyłącznie z FX i giełdy.

Awatar użytkownika
RoLudlum
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 434
Rejestracja: 14 kwie 2011, 09:55

Nieprzeczytany post autor: RoLudlum »

Tak włanie jet alinoe, nie pmiętam ale chyba ychodzi tam 370 cy 380 zł.

z tym ze konieczne będzie jeszcze opłacenie wyrónania za okres niepłacenia składki
"Unia Europejska uznała apokalipsę 21.12.2012 za niezgodną z dyrektywą Parlamentu Europejskiego."
Deklaracja Niepodległości USA - 1337słów.
Dyrektywa UE o przewozie cukierków karmelkowych 25911 słów

Awatar użytkownika
alinoe
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 918
Rejestracja: 22 wrz 2008, 21:30

Nieprzeczytany post autor: alinoe »

RoLudlum pisze:z tym ze konieczne będzie jeszcze opłacenie wyrónania za okres niepłacenia składki
Ta opłata dotyczy tylko sytuacji gdy przed złożeniem wniosku o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne byliśmy bez ubezpieczenia dłużej niż trzy miesiące. Na to jest sposób, jeśli byliśmy bez ubezpieczenia dłuższy okres czasu i nie chcemy płacić dodatkowej opłaty wystarczy zarejestrować się w urzędzie pracy. Jak dostaniemy wezwanie z UP do stawienia się po prostu nie przychodzimy bo po co. Oni nas wyrejestrowują i teraz mamy trzy miesiące aby postarać się o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne bez dodatkowej opłaty, musimy tylko wcześniej postarać się o odpowiednie zaświadczenie z UP że byliśmy przez nich ubezpieczeni, będzie nam wówczas potrzebne w NFZ aby potwierdzić ostatni okres ubezpieczenia.

Dodano po 2 minutach:
RoLudlum pisze:Tak włanie jet alinoe, nie pmiętam ale chyba ychodzi tam 370 cy 380 zł.
Jest tak jak jest napisane 321,59 zł.

Awatar użytkownika
RoLudlum
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 434
Rejestracja: 14 kwie 2011, 09:55

Nieprzeczytany post autor: RoLudlum »

Tak wiem sam tak zrobiłem, nad przepisami nadziwić się nie mogę dlatego wspominam
"Unia Europejska uznała apokalipsę 21.12.2012 za niezgodną z dyrektywą Parlamentu Europejskiego."
Deklaracja Niepodległości USA - 1337słów.
Dyrektywa UE o przewozie cukierków karmelkowych 25911 słów

ODPOWIEDZ