Zostaje skutecznym traderem - eksperyment psychologiczny

Miejsce, gdzie każdy może prowadzić swój własny dziennik gry na FX.
Awatar użytkownika
arrain
Gaduła
Gaduła
Posty: 189
Rejestracja: 23 kwie 2012, 18:03

Re: Zostaje skutecznym traderem - eksperyment psychologiczny

Nieprzeczytany post autor: arrain »

freakout pisze:2%-3% to jest absolutny max jak dla mnie :) ostatnio policzyłem sobie że w moim przypadku gdzie SL wynosi 15 pips przy ryzyku 2% na pozycję wystarczy mi 60 pips dziennie żeby zrobić ponad 10% konta ;) to są 2 pojedyncze trejdy, a że w ciągu dnia okazji mam naprawdę dużo to nie ma sensu więcej ryzykować bo zrobienie kilkudziesięciu % depo w ciągu dnia nie powinno być problemem :) wszystko zależy jednak od tego ile czasu można poświęcić na grę :P
Zgadza sie. Nawet jedna tranzakcja ktora robi 2% depo wystarczy i mozna isc robic cos innego.
Powinienem dodac do tytulu konsekwentnym w swoim dzialaniu:) bo ten watek tez jest wazny.
Ale wszystko w swoim czasie.
Obrazek
Twoje myśli kreują twoją rzeczywistość.

irmentruda
Maniak
Maniak
Posty: 1607
Rejestracja: 21 sie 2014, 08:51

Re: Zostaje skutecznym traderem - eksperyment psychologiczny

Nieprzeczytany post autor: irmentruda »

arrain pisze:
Ktoregos dnia dorwalem ksiazke Napoleona Hilla "Mysl i bogac sie" ktora mnie ogromnie zainspirowala do zmnian. Zaczalem stosowac zawarte w ksiazce techniki na swoj umysl i zaczely sie dziac zmiany.

Tomek.


Noooo chłopie, jestes wielki. Z grubej rury. Ksiazka tez jest wielka, stara jak swiat (1930'?), mam ja cała pokreslona markerami. Najbardziej podobalo mi sie "Nie badz gnusny" :)
Pzdr.

Awatar użytkownika
Leonardo
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 638
Rejestracja: 01 kwie 2013, 21:54

Re: Zostaje skutecznym traderem - eksperyment psychologiczny

Nieprzeczytany post autor: Leonardo »

arrain widzę walisz z grubej rury :D Już mi się podoba :)
Jak będziesz to prowadził tak jak prowadzisz podejrzewam że będziesz miał tu ruch :)

Pzdr. i powodzenia na rynku :)
Leo
"Najważniejsze nie jest to, co robisz, ale to, jak to robisz."
"Dokładnie wiedz czego szukasz, łatwiej będzie znaleźć."
"Pomyśl, zanim pomyślisz."

Awatar użytkownika
arrain
Gaduła
Gaduła
Posty: 189
Rejestracja: 23 kwie 2012, 18:03

Re: Zostaje skutecznym traderem - eksperyment psychologiczny

Nieprzeczytany post autor: arrain »

No dobra. Zrobmy male podsumowanie tego co sie we mnie zmienilo albo raczej co do tej pory dostrzeglem ze sie zmienilo.

Na pierwszy ogien niech idzie to ze uswiadomilem sobie ze w srodowisku jakim jest rynek trzeba miec zasady. Ale ze slowo "zasady" i slowo "trzeba" kojarzy sie troche negatywnie bo ograniczajaco musialem sobie uswiadomic to ze ze wcale nie chodzi tu o ograniczanie siebie a ofiarowanie sobie sposobu na lepsze zyski. Czyli zamiast "kary" jest "nagroda":) Musialem obejsc podswiadome zniechecenie do zasad zwlaszcza na foreksie :wink: Cos w rodzaju przepisu na ciasto. Nie mozna wrzucic wszystkich skaldnikow w roznych (nieodpowiednich) proporcjach i zaklinac ciasto by wyroslo i do tego jeszcze cudownie smakowalo. Tak jak na foreksie, wydaje sie ze rynek pojdzie do gory to ide na long, pozycja ??? a niech bedzie tak z pol depo i najlepiej stop na 1 pips albo w ogole bo przeciez musi sie udac. Oczywiscie TP na 1000 :mrgreen: Efekt?
Siedzenie przed monitorem, obgryzanie paznokci i zaklinanie wykresu by szedl w przeciwna strone jak najdalej od naszego MC. Znacie to??? Ja tez :564:
Jesli potraktujemy foreks jak nasza kuchnie w ktorej upiec chcemy pyszne ciast to najpierw musimy wiedziec jakie chcemy. W naszym wypadku jaki instrument i jak sie on zachowuje czyli smakuje:)
Przepis na ciasto czysli zyski z tranzakcji jest prosty ale trudny w konsekwentym wykonaniu. Kazdy komponent naszej tranzakcji musi byc odpowiednio dobrany do odpowiedniego momentu. Wiemy ile ciasta chcemy zrobic to jest nasze potencjalne TP. Ustalamy wartos skladnikow jakie mozemy stracic gdyby okazalo sie ze jajko ktore dodalismy ostatnie jest zgnile (dane niezgodne z oczekiwaniami a my mamy juz otwarta pozycje i lapiemy SL) Wiemy tez jaka temperature nalezy miec w piekarniku w tym wypadku zmiennosc na rynku oraz jak dlugo nasze ciasto powinno sie piec. To chyb jasne ze musimy zaplanowac jak dlugo tzrymamy pozycje otwarta. Niech nasze TP bedzie wewnetrznym ciastowym wskaznikiem upieczenia. Nie mamy wplywu na zmiane temperatury rynku ale mamy wplyw na moment wsadzenia naszego ciasta do piekarnika. Tu nam jest pomocny ATR. ale o tym pozniej jak bede omiawial techniczna strone moich doswiadczen. Gdy juz ciasto siedzi w piekarniku a nasza tranzakcja otwarta na rynku to mozemy patrzec jak rosnie/maleje* (*niepotrzebne skreslic) albo odejsc i zajac sie czyms innym bo majac ustawiony czas alarmu w piekarniku lub TP na pozycji nie powinno sie dziac nic zlego. No chyba ze Mis odetnie gaz i nasze ciasto klapnie i zrobi sie zakalec. Ale na to juz nie masz wplywu.

Dlaczego wybralem taka analogie? Zeby pokazac wam jak te zmiany zachodzily u mnie w psychice. Ze przepis na zarabianie pieniedzy na foreksie istnieje i jest on tylko w naszych glowach. Zarabianie na foreksie jest proste ale trudne bo wymaga wysilku od nas jak kazda inna praca. Foreks to nie totolotek choc wiele cech prawdopodobienstwa jest wspolnych. Foreks to uswiadomienie sobie ze jestes jednoosobowa firma. jestes szefem i pracownikiem w jednym. Czy jak ciagle wtapiasz to wina szefa ktory ulozyl zly biznes plan, czy pracownika ktory majac gotowy biznes plan (strategie) stiwredzil ze mi tam bedzie jakis szef bredzil ja wiem lepiej i robie po swojemu. Czy bedac szefem w firmie i majac takiego pracownika co robi po swojemu i przynosi ciagle straty trzymalbys na stanowisku....
Pozostawiam bez komentarza.

Trading jest prosty i mozna zarabiac na foreksie. Pytanie tylko czy jestes odwazny/a na tyle by wziac odpowiedzialnosc za swoje zycie w swoje rece?
Obrazek
Twoje myśli kreują twoją rzeczywistość.

Awatar użytkownika
Kulfon
Gaduła
Gaduła
Posty: 210
Rejestracja: 20 paź 2013, 15:08

Re: Zostaje skutecznym traderem - eksperyment psychologiczny

Nieprzeczytany post autor: Kulfon »

Zwiastun dobry :mrgreen:
Oby reszta fabuły też była bardzo dobra 8) Zazwyczaj psycha lubi robić psikusy, grunt to ją okiełznać. Co do samej psychologii tradingu, to ze swojej strony mogę polecić książki o podświadomości. Myslę, że warto się jej przyjrzeć.
Zdrówka :564: (tylko nie za duzo)
Jeden dobry trend płaci za wszystko.
Obrazek

Awatar użytkownika
arrain
Gaduła
Gaduła
Posty: 189
Rejestracja: 23 kwie 2012, 18:03

Re: Zostaje skutecznym traderem - eksperyment psychologiczny

Nieprzeczytany post autor: arrain »

Dzieki za mile slowa. Lechca moje ego co jest bardzo dobre i zacheca do dalszej pracy. Wiem ze za duzo nie wnosze w dziedzinie psychologii ale zawsze fajnie sie podzielic z innymi swoimi doswiadczeniami. Moze ktos na nich skorzysta i rowniez sie rozwinie.
Bede staral sie pisac tak duzo jak to mozliwe. I jak najprosciej opisywac zmiany we mnie.
Obrazek
Twoje myśli kreują twoją rzeczywistość.

Awatar użytkownika
arrain
Gaduła
Gaduła
Posty: 189
Rejestracja: 23 kwie 2012, 18:03

Re: Zostaje skutecznym traderem - eksperyment psychologiczny

Nieprzeczytany post autor: arrain »

Teraz troche opisze techniczna strone mojego handlu na foreksie.
Jako ze wstep do metody opisalem w pierwszym poscie to jeszcze pare rzeczy mi sie nasunelo ktore moga sie przydac.
Bede chcial zastosowac model trzy-etapowy.
Pierwszy w ktorym obecnie sie znajduje otwieram tylko jedna jednostke na pozycje w moim przypadku 0.1 lota. Korzystajac z dobrodziejstw wskaznika zamieszczonego wczesniej bede widzial kiedy bede mogl otwierac dwie jednostki.
TO bedzie etap drugi w ktory otiweram dwie jednostki
SL=2xATR
TP1=SL + BE dla drugiej jednostki.
TP2=2xSL.
Etap trzeci bedzie w momencie gdy depo pozwoli na otworzenie trzech jednostek z zalozonym ryzykiem
SL=2xATR
TP1=SL + BE dla pozostalych jednostek
TP2=2xSL
TP3=10xSL lub cena pierwsza swieca zamknie sie ponizej/powyzej EMA80.

Nie mam jeszcze opracowanego sposobu trailowania SL dla trzeciej pozycji wiec prosze o jakies sugestie to moze wspolnie cos fajnego sie wymysli.

Wejscie jak pisalem wczesniej, swieca zamyka sie nad ema20 i ema 20>80. Dla shorta odwrotnie.
Tu chcialbym dodac ze w przypadku zmiany "trendu" z L na S dajemy instrumentowi czas na ustabilizowanie sie. Czekamy az cena poleci w nowa strone. Srednie przetna sie i zaczna sie rozchodzic. czekamy az cena cofnie sie by wziac oddech i swieca zamknie sie w przestrzeni miedzy 20-80 a nastepnie nad/pod w zaleznosci od sygnalu.
Ktos powie ze szkoda tracic tych pipsow czy nie lepiej wejsc jak juz cena zamknie sie pod 20 i 80?.
Nie nie szkoda. Jako ze jest to system do podazania z trendem moment zmiany kierunku ruchu ceny moze byc korekta z wiekszych interwalow jak rowniez fala 1 nowego trandu. jak wiemy po niej nastepuje fala druga korekcyjna a po niej zazwyczaj najdluzsza z piatki fala trzecia. (Wlasnie to do mnie dotarlo :idea: )
Tak wiec dajemy rynkowi czas i miejsce na decyzje czy kontynuuje poprzedni ruch czy leci w nowym kierunku. A jesli sie waha to wyglada to tak jak ponizej.
Obrazek
Nie jest to moze jednak najlepszy przyklad ale na szybkiego taki mi sie udalo znalezc.
Co jest w tym wszystkim wazne ze na kazdym interwale trwa jakis trend pod ktory mozna sie podlaczyc. i o to wlasnie chodzi. Odpuszczamy gorki i doliny a wchodzimy w srodku. Czemu? Bo wtedy jest wieksze prawdopodobienstwo kontynuacji ruchu. Rynek ma zawsze racje, pamietacie? A jak mowia cena zawiera juz wszystkie informacje i przypuszczenia. Nawet na H1 trend moze trwac tydzien czy dwa. Sami sprawdzcie ile to jest potencjalnych wejc w ciagu tygodnia.
Dobra to na tyle. Jak jakies pytania macie to wrzucac prosze i bede sie staral na wszystko odpowiedziec jesli potrafie:)
Obrazek
Twoje myśli kreują twoją rzeczywistość.

Awatar użytkownika
arrain
Gaduła
Gaduła
Posty: 189
Rejestracja: 23 kwie 2012, 18:03

Re: Zostaje skutecznym traderem - eksperyment psychologiczny

Nieprzeczytany post autor: arrain »

Podsumowania tego co sie we mnie zmienilo ciag dalszy.
Stosowanie zasad juz bylo poprzednio.
Nastepne co zauwazylem i to dosc wyraznie to to ze kazdy trade potrzebuje czasu. Jako ze bylem wczesniej ultra-sklperem i kazda pozycje chcialem miec juz teraz natychmiast zamknieta na plusie to byo to dlamnie ogromne doswiadczenie. Wciaz to rozwijam w sobie by pozycje trzymac dluzej i juz nie mam tak silnych obaw by zostawic ja otwarta na noc lub kilka dni jesli nie trafila w TP do tej pory. (Jednoczesnie z realem gram na demo wlasnie na dluzszy termin ta samo metoda tylko etap 3)
Na demo juz jest lepiej zostawic na noc czy na weekend. Choc wciaz sa blokady w psychice. Dalej nad tym bede pracowac.
Duza zmiana nastapila tez w odbiorze SL. Juz nie jest to osobista porazka ale, jak pisalem wczesniej, koszt jaki sie ponosi grajac na foreksie. Pomoglo tu konsekwentne stawianie SL na wyznaczonym poziomiejak rowniez TP. (znow regoly i zasady :mrgreen: )
Dzieki tej zmianie juz nie jest tak strasznie otworzyc pozycje zgodnie z systemem i nawet jak pojdzie nie tak to to przyjac na klate.

Jedna rzecz mnie zastanawia tylko i nie wiem jak to ugryzc a mianowicie AT (analiza techniczna). Chodzi o to ze wiem jak ja stosowac, z czym ja zjesc itd ale ni jak sie to ma do mojego obecnego doswiadczenia. Wiele pozycji sprzed tygodnia ignorowalo calkowicie zarowno wsparcia, opory czy linie trendu. Cena szla jak lokomotywa i nic sobie z nich nie robila. fakt ze w tym tygodniu jak ktos w poniedzialek sie podlaczyl na S na NZDUSD to przez tydzien pojechal ladnie. Chociaz czekajcie cos mi swita. Zaraz nabazgrze na wykresie i go wstawie.
Widac na nim na niebiesko ostatni support i jak go cena rozjechala. Teoretycznie wg AT nie sprzedaje sie na wsparciu prawda? Ale ja wczesniej tego nie bralem pod uwage i tym razem sie udalo. Chociaz na drugi dzien cena przetestowala wsparcie od dolu i zminila na opor by nastepnie dac sygnal sprzedazy wg mojego systemu.

Obrazek

I moje pytanie czy analiza techniczna ma jakis wiekszy sens jesli lecimy z trendem? Skoro nawet jeden czlowiek na ziemi z duza iloscia pieniedzy moze zminic cene na kilkadziesiat pipsow. Chodzi mi o jakies logiczne podejscie do tego abym mogl sobie to przetrawic.

Pozdrawiam
Tomek
Obrazek
Twoje myśli kreują twoją rzeczywistość.

Awatar użytkownika
Jones
Maniak
Maniak
Posty: 1855
Rejestracja: 12 maja 2013, 19:27

Re: Zostaje skutecznym traderem - eksperyment psychologiczny

Nieprzeczytany post autor: Jones »

arrain
z 1000 zrobić 10M w dwa lata niezły żart i NLP tu nie pomoże
uważasz że od samego wmawiania sobie że Ci się należy te 10 baniek to je zarobisz :lol:
chyba jeszcze nikt Cię nie sprowadził na ziemie to może ja napisze że nie dasz rady
dam ci inne powiedzonko "cele wyznaczaj realne"
Pamiętaj, że twoim celem jest grać dobrze, a nie grać często. Alexander Elder
http://www.forexfactory.com/jones_pl
https://www.myfxbook.com/members/Jones

Awatar użytkownika
freakout
Maniak
Maniak
Posty: 2120
Rejestracja: 23 mar 2011, 13:35

Re: Zostaje skutecznym traderem - eksperyment psychologiczny

Nieprzeczytany post autor: freakout »

Jones pisze:arrain
z 1000 zrobić 10M w dwa lata niezły żart i NLP tu nie pomoże
uważasz że od samego wmawiania sobie że Ci się należy te 10 baniek to je zarobisz :lol:
chyba jeszcze nikt Cię nie sprowadził na ziemie to może ja napisze że nie dasz rady
dam ci inne powiedzonko "cele wyznaczaj realne"
jeżeli będzie robić 2% depo każdego dnia przez półtora roku czasu (470 dni handlowych) to jak najbardziej mu się to uda :)

tutaj jest kalkulator: http://www.donnaforex.com/tools/compounding/ i wszystko można sobie łatwo policzyć ;)

ODPOWIEDZ