Zmiany w prawie

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
batiso
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 22
Rejestracja: 11 gru 2012, 22:18

Re: Zmiany w prawie

Nieprzeczytany post autor: batiso »

dochód otrzymuje stale (czasami nic, czasami 20 pozycji dziennie)-codziennie z każdej zamkniętej pozycji , wypłacam kiedy chcę. Kwoty wolę nie podawać.

Nie bardzo wiem co to znaczy IB? Nie zajmuje się tym zawodowo, zysk głównie mam z innych źródeł.
Czyli mam to traktować jako dochód z forexa ? PIT 38 ? czy może PIT36

PaulGilbert
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 529
Rejestracja: 09 mar 2013, 09:21

Re: Zmiany w prawie

Nieprzeczytany post autor: PaulGilbert »

IB - chyba chodzi o instytucję bankową. Ale rozumiem, że to raczej nie taka działalność. Definicję działalności gospodarczej określa art. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej: Art. 2. Działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.
Inwestowanie na rynku forex mi pod tą definicję jakoś nie bardzo podchodzi. Chyba żeby to jakoś podciągnąć pod handel. Ale dla mnie to trochę wątpliwe. Jeśli chcesz głębiej się zaznajomić z pojęciem działalności gospodarczej to napisz mi maila, to Ci prześlę materiały do poczytania.

Co do drugiej części pytania - to właśnie tak jak piszesz - po prostu rozliczenie tego na zasadach ogólnych (pit 38).

batiso
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 22
Rejestracja: 11 gru 2012, 22:18

Re: Zmiany w prawie

Nieprzeczytany post autor: batiso »

Instytucją Bankową to raczej nie jestem, ani w takiej nie pracuje :) więc odpada
jeśli chodzi o dochód z poleceń to troszkę się zagłębiłem w tematykę (została mi jeszcze do przeczytania umowa) ale mogę figurować w systemie poleceń jako os fizyczna lub jako firma. Z tego co Pamiętam w Pl też miałem taką sytuację jak poleciłem kilkakrotnie hosting, mogłem wypłacić kasę wystawiając fakturę (nie mam DG) kub podpisać umowę o dzieło tylko podatek dochodowy rozliczał wtedy hosting

Czyli do pitu 38 w pozycji dochód (bez pitu 8c) z forexu doliczyć dochód z poleceń minus koszt uzyskania dochodu i gotowe ?

PaulGilbert
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 529
Rejestracja: 09 mar 2013, 09:21

Re: Zmiany w prawie

Nieprzeczytany post autor: PaulGilbert »

Nie zupełnie. Piszesz "z każdej zamkniętej pozycji" więc rozumiem, że to jest jakoś powiązane z inwestycją na rynku. Jeżeli tak, to owszem. Jeżeli Cię natomiast źle zrozumiałem i ta prowizja nie jest powiązana bezpośrednio z inwestycją kapitałową - to nie.

batiso
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 22
Rejestracja: 11 gru 2012, 22:18

Re: Zmiany w prawie

Nieprzeczytany post autor: batiso »

Szybciutko jeszcze raz
Polecam > ktoś zakłada konto > handluje (kupuje lub sprzedaje z zyskiem lub strata) > od każdej pozycji zamkniętej (kupna lub sprzedaży) otrzymuję prowizję w postaci 1 pipsa (jego wartość w $ się zmienia w zależności od wielkości lota jakim się posługuje dany gracz może to być 0,1, 1 ,10 $ itp ) , ten ktoś nie handluje - ja nic z tego nie mam.
mam nadzieje że jasne już
i moim skromnym zdaniem jest to powiązane z inwestycją

PaulGilbert
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 529
Rejestracja: 09 mar 2013, 09:21

Re: Zmiany w prawie

Nieprzeczytany post autor: PaulGilbert »

Hmmm. No niby jest, tylko nie z Twoją. Tak na szybko to mi to bardziej przypomina rodzaj umowy agencyjnej, umowy pośrednictwa.

batiso
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 22
Rejestracja: 11 gru 2012, 22:18

Re: Zmiany w prawie

Nieprzeczytany post autor: batiso »

W umowie znalazłem zapiski że
Referring Agent -Polecający agent jest w biznesem powiązanym z założeniem rachunku przez klientów zainteresowanych w celu handlu walut na rynku Forex;

Dla celów niniejszej Umowy, Referring Agent -Polecający agent jest niezależnym wykonawcą, a nie pracownikiem lub przedstawicielem

Referring Agent -Polecający agent (pośrednik) uzyskał wszystkie wymagane krajowe i zagraniczne licencje i rejestracje instytucji rządowych,które mogą być konieczne do wykonywania swoich obowiązków i zadań w ramach umowy, lub jest zwolniony z takiej rejestracji lub licencji oraz wszelkie pozwolenia, rejestracje i będą aktualizowane na bieżąco .

Zaznaczam że konto mogę mieć jako osoba prywatna lub firma niestety w umowie nie znalazłem jednoznacznych zapisków, które rozwiązałyby moim zdaniem problem z fiskusem. Jest to poprostu ogólna umowa i zaznaczają że sam mam rozwiązać ten problem.
zadzwonię jeszcze na infolinię i pójdę do księgowej z tym problemem tylko proszę o pomoc w rozwiązaniu jednego dylematu
czy można to traktować to jak umowę o dzieło ? lub inaczej, jak zinterpretować umowę aby rozliczyć podatek bez zakładania DG

batiso
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 22
Rejestracja: 11 gru 2012, 22:18

Re: Zmiany w prawie

Nieprzeczytany post autor: batiso »

hej
dzwoniłem do US i dostałem informację że rozliczenie wynika z umowy z danym krajem tu polsko-grecka i jest to wolny zawód, który rozlicza się w innych źródłach w PIT 36 (D1 pkt 8 ) później wypełniamy część H/I/J/K i powinno być po sprawie. Była mowa jeszcze o zaliczkach miesięcznych ale z tego co czytam w Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (art 44) mnie to nie dotyczy i była też mowa o DG - ale podobno nie muszę mieć.
To wszystko dzięki wszystkim za współpracę
a czy wszystko jest ok zobaczymy w maju czy US się nie przypier...

PaulGilbert
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 529
Rejestracja: 09 mar 2013, 09:21

Re: Zmiany w prawie

Nieprzeczytany post autor: PaulGilbert »

U nas wolny zawód wykonuje się chyba w ramach działalności gospodarczej lub stosunku pracy.

batiso
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 22
Rejestracja: 11 gru 2012, 22:18

Re: Zmiany w prawie

Nieprzeczytany post autor: batiso »

Tu wolny zawód rozumiany przez umowę pol-gre rozliczany jak napisałem powyżej.

ODPOWIEDZ