Zautomatyzować nie do zautomatyzowania

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
LowcaG
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1068
Rejestracja: 05 paź 2007, 15:39

Re: Zautomatyzować nie do zautomatyzowania

Nieprzeczytany post autor: LowcaG »

Caldeborn pisze:
18 mar 2021, 21:11
Albo rozmawiajmy powaznie albo:
Weźmy taką automatyczną łopatę zwaną koparką i zostawmy ja bez operatora na caly dzien w centrum miasta. Litosci. Nie wiem co wy pijecie czy palicie ale chyba w za duzych ilosciach.
Napewno komputer pomaga mi w handlu(nawet bardzo) ale gdybym robil dokladnie to co mi program sugeruje to juz lata temu siedzialbym na tej koparce.
@ Anomalia
Sorry ale nigdy nie mialem czasu aby przeczytac Twoj watek do konca. Mysle, ze jeszcze dlugo nikt nie zacoduje takiego robota zeby zrobil lepsza zupe pomidorowa od Twojej.
Rozumiem, że przenośnia może być niektórym obca.
Kto mówi, że masz słuchać koparki, że nie masz sterować jej parametrami itd. itd.

LowcaG
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1068
Rejestracja: 05 paź 2007, 15:39

Re: Zautomatyzować nie do zautomatyzowania

Nieprzeczytany post autor: LowcaG »

LowcaG pisze:
18 mar 2021, 23:30
Caldeborn pisze:
18 mar 2021, 21:11
Albo rozmawiajmy powaznie albo:
Weźmy taką automatyczną łopatę zwaną koparką i zostawmy ja bez operatora na caly dzien w centrum miasta. Litosci. Nie wiem co wy pijecie czy palicie ale chyba w za duzych ilosciach.
Napewno komputer pomaga mi w handlu(nawet bardzo) ale gdybym robil dokladnie to co mi program sugeruje to juz lata temu siedzialbym na tej koparce.
@ Anomalia
Sorry ale nigdy nie mialem czasu aby przeczytac Twoj watek do konca. Mysle, ze jeszcze dlugo nikt nie zacoduje takiego robota zeby zrobil lepsza zupe pomidorowa od Twojej.
Rozumiem, że przenośnia może być niektórym obca.
Kto mówi, że masz słuchać koparki, że nie masz sterować jej parametrami itd. itd.

Cblondyn pisze:
18 mar 2021, 20:02
LowcaG pisze:
18 mar 2021, 17:03
Ok, żeby zobrazować opór/wsparcie.

Mamy na obrazku oto takie dwie transakcje (LONG) A i B mają takie same TP i SL a TP = SL (dla uproszczenia).
Dla obu pozostałe parametry są identyczne, po za wsparciami i oporami.
Czy któraś z nich ma przewagę nad drugą?

wsparcie_opor.png
Przykład A ma przewagę nad B.
otóż to, nie wiem dlaczego @niniaproject unikał odpowiedzi na to pytanie, to wydaje się być podstawą, jeżeli linie oporu mają jakiś sens.

rookie2
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 399
Rejestracja: 29 wrz 2020, 00:10

Re: Zautomatyzować nie do zautomatyzowania

Nieprzeczytany post autor: rookie2 »

ŁowcaG. Kiedyś pisałeś że bawiłeś się algorytmami sieci neuronowych... a jakby pozwolić sieciom stworzyć własny wykres?! Olać świece, renko, range bar, czy inne. Chodzi o to żeby stworzyły jakiś skuteczny model wykresu na którym mają dobrą skuteczność. To mogą być nadal świece, ale rysowane wg wyliczeń a nie w stałym interwale. Coś takiego bym potestował ;p Żeby same stworzyły sobie wykres na którym mają dobrą skuteczność, skutecznie przewidują kierunek w jakimś okresie itp.
https://www.myfxbook.com/members/rookie_t/pycha-kroczy-przed-upadkiem/7931743

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Zautomatyzować nie do zautomatyzowania

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

LowcaG pisze:
18 mar 2021, 23:34
LowcaG pisze:
18 mar 2021, 23:30
Caldeborn pisze:
18 mar 2021, 21:11
Albo rozmawiajmy powaznie albo:
Weźmy taką automatyczną łopatę zwaną koparką i zostawmy ja bez operatora na caly dzien w centrum miasta. Litosci. Nie wiem co wy pijecie czy palicie ale chyba w za duzych ilosciach.
Napewno komputer pomaga mi w handlu(nawet bardzo) ale gdybym robil dokladnie to co mi program sugeruje to juz lata temu siedzialbym na tej koparce.
@ Anomalia
Sorry ale nigdy nie mialem czasu aby przeczytac Twoj watek do konca. Mysle, ze jeszcze dlugo nikt nie zacoduje takiego robota zeby zrobil lepsza zupe pomidorowa od Twojej.
Rozumiem, że przenośnia może być niektórym obca.
Kto mówi, że masz słuchać koparki, że nie masz sterować jej parametrami itd. itd.

Cblondyn pisze:
18 mar 2021, 20:02
LowcaG pisze:
18 mar 2021, 17:03
Ok, żeby zobrazować opór/wsparcie.

Mamy na obrazku oto takie dwie transakcje (LONG) A i B mają takie same TP i SL a TP = SL (dla uproszczenia).
Dla obu pozostałe parametry są identyczne, po za wsparciami i oporami.
Czy któraś z nich ma przewagę nad drugą?

wsparcie_opor.png
Przykład A ma przewagę nad B.
otóż to, nie wiem dlaczego @niniaproject unikał odpowiedzi na to pytanie, to wydaje się być podstawą, jeżeli linie oporu mają jakiś sens.
Nie unikałem odpowiedzi.
Jeżeli twierdzicie, że te modele mają jakieś znaczenie, to potrzebujecie przynajmniej przedstawić rzetelną statystykę.
Jeżeli nie możecie przedstawić takich rzetelnych statystyk, to nie ma o czym rozmawiać.
Te schematy nic nie znaczą i nie można na nich opierać niczego.
Raz się sprawdzą, innym razem nie, więc globalnie można powiedzieć, że 50/50.
A w kontekscie automatyzowania, to robot na pewno nie będzie wiedział, który schemat, w którym momencie się sprawdzi.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

LowcaG
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1068
Rejestracja: 05 paź 2007, 15:39

Re: Zautomatyzować nie do zautomatyzowania

Nieprzeczytany post autor: LowcaG »

ninjaproject pisze:
19 mar 2021, 00:24
Nie unikałem odpowiedzi.
Jeżeli twierdzicie, że te modele mają jakieś znaczenie, to potrzebujecie przynajmniej przedstawić rzetelną statystykę.
Jeżeli nie możecie przedstawić takich rzetelnych statystyk, to nie ma o czym rozmawiać.
Te schematy nic nie znaczą i nie można na nich opierać niczego.
Raz się sprawdzą, innym razem nie, więc globalnie można powiedzieć, że 50/50.
A w kontekscie automatyzowania, to robot na pewno nie będzie wiedział, który schemat, w którym momencie się sprawdzi.
Tu teraz nie chodzi o statystykę a o definicję i rzeczy z niej wynikające.
Jeżeli A nie ma przewagi nad B to oznaczałoby, że wsparcia i opory są nic nie znaczącymi kreskami. A czy tak faktycznie jest czy nie jest to inna historia bo musimy mieć wyznaczone te poziomy aby to sprawdzić.

Moje pytanie miało też pewien powód nazwijmy go eksperymentalny. Ale to później.

Zobaczyłem Twój filmik, i wynika z niego, że w zasadzie jedna linia jest do wyznaczenia a reszta jest niejako automatycznie, tylko tak jak łapię przy pierwszym Twoim kliku dlaczego linia SL była na low (+plus spread ale to detal), to tak przy drugim kliku nie rozumiem dlaczego wybrało te późniejsze low, a nie to samo co wcześniej?.

Co do impulsu to po prostu można przyjąć, że po przebiciu "ATR" i powrocie poniżej zmienności, close tej świeczki "impulsowej" wystarczyło do uznania tego jako potencjalnego poziomu?

rookie2 pisze:
19 mar 2021, 00:04
ŁowcaG. Kiedyś pisałeś że bawiłeś się algorytmami sieci neuronowych... a jakby pozwolić sieciom stworzyć własny wykres?! Olać świece, renko, range bar, czy inne. Chodzi o to żeby stworzyły jakiś skuteczny model wykresu na którym mają dobrą skuteczność. To mogą być nadal świece, ale rysowane wg wyliczeń a nie w stałym interwale. Coś takiego bym potestował ;p Żeby same stworzyły sobie wykres na którym mają dobrą skuteczność, skutecznie przewidują kierunek w jakimś okresie itp.
hm...ciekawa koncepcja, tylko muszę sobie to wyobrazić. Nie wiem czy dobrze rozumiem, bo tu mamy jakby dwa podsystemy. Grający (to też sieci?) i Generujący świeczki w pewien specyfinczny sposób. przykładowo 7 minutowe? albo np. w zależności od innych czynników będą to raz 7 minutowe raz 9 minutowe, czy jeszcze inaczej.

rookie2
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 399
Rejestracja: 29 wrz 2020, 00:10

Re: Zautomatyzować nie do zautomatyzowania

Nieprzeczytany post autor: rookie2 »

LowcaG pisze:
19 mar 2021, 08:02
hm...ciekawa koncepcja, tylko muszę sobie to wyobrazić. Nie wiem czy dobrze rozumiem, bo tu mamy jakby dwa podsystemy. Grający (to też sieci?) i Generujący świeczki w pewien specyfinczny sposób. przykładowo 7 minutowe? albo np. w zależności od innych czynników będą to raz 7 minutowe raz 9 minutowe, czy jeszcze inaczej.
Żeby nie skłamać. Do tej pory miałem styczność tylko z prostymi sieciami, jeden perceptron, albo wiele, i to były sieci jednowastwowe. Co więcej z góry było wiadomo czego szukają i ciężko nazwać to uczeniem maszynowym, jeśli wrzucasz losową liczbę i dopasowuje do wzorca, aż w końcu trafi. Po prostu te sieci losowały wartości aż do skutku, aż odwzorowały wzorzec np jakiś tekst. Tutaj wzorzec, czyli końcowy rezultat nie jest znany, poza tym wpływ ma na to wiele zmiennych jak czas, dane makro itd więc nie wiem jak to ma działać :mrgreen:
https://www.myfxbook.com/members/rookie_t/pycha-kroczy-przed-upadkiem/7931743

Caldeborn
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 839
Rejestracja: 10 lis 2015, 17:44

Re: Zautomatyzować nie do zautomatyzowania

Nieprzeczytany post autor: Caldeborn »

Mogles podac np. pralke. Miales juz gotowca od Anomalii i wiedzialbym ze mowimy o robocie ktory ma wykonywac wiele czynnosci tak jak pralka. Nawet suszy i prasuje. Chyba cos zle robie bo suszyc suszy ale nie prasuje. Musze poczytac instrukcje...moze trzeba wlozyc zelazko z praniem.
Bo jak ma to byc robot taki jak koparka to myszke ja juz mam do zamykania i otwierania pozycji.
Nie bede sie pytal co jest wieksze 70 czy 500 bo chyba wszyscy wiedza. Jak narazie to robot 70 a mozg 500 na przykladzie jaki wczoraj zalaczylem. Znowu wybralem najleszy przyklad. Ja to musze miec szczescie. Jak to zrobic zeby robot byl sooo lucky.
Na jakiej platformie ma byc ten robot? Jak na MT4 to chyba z motyka na slonce. Sa AI raczej semi-automatyczne ze skutecznoscia prawie 100% ale hardware jest strasznie drogi. Getco decade temu zaplacilo $ 400M a razem ze strategia $1300M. Nawet taki robot potrafil zrobic prawie $500M w godzine na minus. Pytanie jest jedno. Jak nauczyc robota myslec? Reszte da sie zrobic.

LowcaG
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1068
Rejestracja: 05 paź 2007, 15:39

Re: Zautomatyzować nie do zautomatyzowania

Nieprzeczytany post autor: LowcaG »

Caldeborn pisze:
19 mar 2021, 11:31
Mogles podac np. pralke. Miales juz gotowca od Anomalii i wiedzialbym ze mowimy o robocie ktory ma wykonywac wiele czynnosci tak jak pralka. Nawet suszy i prasuje. Chyba cos zle robie bo suszyc suszy ale nie prasuje. Musze poczytac instrukcje...moze trzeba wlozyc zelazko z praniem.
Bo jak ma to byc robot taki jak koparka to myszke ja juz mam do zamykania i otwierania pozycji.
Tak, mogłem podać miliony przykładów, wybrałem taki który Ci się nie podoba, mogłoby mi być przykro z tego powodu, no ale nie jest.
Nawiązywałem do zdania o tym, że robot jest ograniczony jak jego operator i tu nawiązałem tylko do tego, że koparka rozszerza możliwości operatora i tyle, nie doszukiwałbym się tutaj jakichś nie wiadomo jakich głębi.

Wałkowanie tego przykładu do niczego nie prowadzi, przekazał co miał przekazać.
Myszka to łopatka. Robot zwiększa możliwości oparatora i możesz sobie kopać łopatką, a możesz koparką, ba kto powiedział, że koparka nie może być programowalna i będzie kopała takie rowy jak Ty tylko znacznie szybciej i uwzględni wiele więcej parametrów.
Caldeborn pisze:
19 mar 2021, 11:31
Na jakiej platformie ma byc ten robot? Jak na MT4 to chyba z motyka na slonce. Sa AI raczej semi-automatyczne ze skutecznoscia prawie 100% ale hardware jest strasznie drogi. Getco decade temu zaplacilo $ 400M a razem ze strategia $1300M. Nawet taki robot potrafil zrobic prawie $500M w godzine na minus. Pytanie jest jedno. Jak nauczyc robota myslec? Reszte da sie zrobic.

Na jakiej platformie ma być robot? Poruszasz temat który w tym wątku ma znaczenie drugorzędne. W najlepszej możliwej na którą możesz sobie pozwolić. Tutaj mowa o algorytmie a nie o platformie algorytm działa na dowolnej.

"Jak nauczyć robota myśleć?" - to też trochę inny temat niż temat tego wątku. Powiedziałbym filozoficzne, bo nie przypominam sobie (no dobra dzisiaj żadnych wiadomości jeszcze nie czytałem) aby stworzono "maszynę myślącą" w znaczeniu ogólnym, jesteśmy (my ludzie) w tym momencie dość daleko od tego momentu.

Innym tematem czy automat do gry musi myśleć aby był skuteczny. Uważam, że nie. Jednak budowa takiego automatu używając czy to sieci neuronowych czy tam czego innego nie jest tak jak niektórzy sobie wyobrażają "wrzucę na wejście świeczki na wyjściu czy ma kupić/sprzedać i sukces murowany". Ale to też inny wątek.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Zautomatyzować nie do zautomatyzowania

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

LowcaG pisze:
19 mar 2021, 08:02
ninjaproject pisze:
19 mar 2021, 00:24
Nie unikałem odpowiedzi.
Jeżeli twierdzicie, że te modele mają jakieś znaczenie, to potrzebujecie przynajmniej przedstawić rzetelną statystykę.
Jeżeli nie możecie przedstawić takich rzetelnych statystyk, to nie ma o czym rozmawiać.
Te schematy nic nie znaczą i nie można na nich opierać niczego.
Raz się sprawdzą, innym razem nie, więc globalnie można powiedzieć, że 50/50.
A w kontekscie automatyzowania, to robot na pewno nie będzie wiedział, który schemat, w którym momencie się sprawdzi.
Tu teraz nie chodzi o statystykę a o definicję i rzeczy z niej wynikające.
Jeżeli A nie ma przewagi nad B to oznaczałoby, że wsparcia i opory są nic nie znaczącymi kreskami. A czy tak faktycznie jest czy nie jest to inna historia bo musimy mieć wyznaczone te poziomy aby to sprawdzić.

Moje pytanie miało też pewien powód nazwijmy go eksperymentalny. Ale to później.
Dokładnie tak jest. Są nic nieznaczącymi kreskami, dopóki ruch ceny nie potwierdzi ich.
Czyli, przed faktem nic nie znaczą, a poznajemy ich znaczenie po fakcie.
Decyzję o zawarciu transakcji podejmujemy na pewnych drobnych detalach (informacjach płynących z zachowania ruchów ceny w stosunku do tych linii). Zawsze ryzykujemy. Kiedyś próbowałem wyczaić kto ma przewagę w konsolidacji na bazie wolumenów futures, ale nie umiałem znaleźć żadnych schematów, na których można by coś konkretnego wyczytać.
LowcaG pisze:
19 mar 2021, 08:02
Zobaczyłem Twój filmik, i wynika z niego, że w zasadzie jedna linia jest do wyznaczenia a reszta jest niejako automatycznie, tylko tak jak łapię przy pierwszym Twoim kliku dlaczego linia SL była na low (+plus spread ale to detal), to tak przy drugim kliku nie rozumiem dlaczego wybrało te późniejsze low, a nie to samo co wcześniej?.
Badam zawsze 3 świece w lewo, włączając w to tę klikniętą.
Czyli, że szukam LL, lub HH z trzech.
LowcaG pisze:
19 mar 2021, 08:02
Co do impulsu to po prostu można przyjąć, że po przebiciu "ATR" i powrocie poniżej zmienności, close tej świeczki "impulsowej" wystarczyło do uznania tego jako potencjalnego poziomu?
To widać po proporcji świeczek.
Ja nie liczę tych ATR-ów tak jak bot by musiał.
Ja to, po prostu widzę, i chyba każdy powinien to widzieć, że nastąpił jakiś relatywnie mocniejszy ruch, większa zmiana ceny?
Po takim ruchu zwykle są 3 opcje:
1. Kontynuacja,
2. Odwrót,
3. Postój.
Charakter tych ruchów, które nastąpią, też może być różny:
1. Nagłe odejście ceny - to trudniej jest wyczaić, ale to też widać po zachowaniu ceny. W każdym razie, tu istnieje spore ryzyko, że cena się nagle odwróci, a my zostaniemy z pozycją zawartą na ekstremum.
2. Nazwę to typowym zachowaniem ceny. Czyli typowy retest/pullback i wtedy sygnały kontynuacji, lub braku kontynuacji.
3. Rynek zdycha, spadają ATRy, robi się tzw. boczniak.
LowcaG pisze:
19 mar 2021, 08:02
rookie2 pisze:
19 mar 2021, 00:04
ŁowcaG. Kiedyś pisałeś że bawiłeś się algorytmami sieci neuronowych... a jakby pozwolić sieciom stworzyć własny wykres?! Olać świece, renko, range bar, czy inne. Chodzi o to żeby stworzyły jakiś skuteczny model wykresu na którym mają dobrą skuteczność. To mogą być nadal świece, ale rysowane wg wyliczeń a nie w stałym interwale. Coś takiego bym potestował ;p Żeby same stworzyły sobie wykres na którym mają dobrą skuteczność, skutecznie przewidują kierunek w jakimś okresie itp.
hm...ciekawa koncepcja, tylko muszę sobie to wyobrazić. Nie wiem czy dobrze rozumiem, bo tu mamy jakby dwa podsystemy. Grający (to też sieci?) i Generujący świeczki w pewien specyfinczny sposób. przykładowo 7 minutowe? albo np. w zależności od innych czynników będą to raz 7 minutowe raz 9 minutowe, czy jeszcze inaczej.
Zasadniczo, nie ma nigdzie żadnej reguły, że wykres musi przedstawiać zmianę ceny w funkcji czasu.
Może to być wykres zmiany ceny w funkcji czegokolwiek, do czego mamy odpowiednią ilość danych.
Oczywiście, najlepiej by było, gdyby wykres przedstawiał zmianę ceny w funkcji czynnika przyczynowego tej zmiany...
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Zautomatyzować nie do zautomatyzowania

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

LowcaG pisze:
19 mar 2021, 11:53
Caldeborn pisze:
19 mar 2021, 11:31
Mogles podac np. pralke. Miales juz gotowca od Anomalii i wiedzialbym ze mowimy o robocie ktory ma wykonywac wiele czynnosci tak jak pralka. Nawet suszy i prasuje. Chyba cos zle robie bo suszyc suszy ale nie prasuje. Musze poczytac instrukcje...moze trzeba wlozyc zelazko z praniem.
Bo jak ma to byc robot taki jak koparka to myszke ja juz mam do zamykania i otwierania pozycji.
Tak, mogłem podać miliony przykładów, wybrałem taki który Ci się nie podoba, mogłoby mi być przykro z tego powodu, no ale nie jest.
Nawiązywałem do zdania o tym, że robot jest ograniczony jak jego operator i tu nawiązałem tylko do tego, że koparka rozszerza możliwości operatora i tyle, nie doszukiwałbym się tutaj jakichś nie wiadomo jakich głębi.

Wałkowanie tego przykładu do niczego nie prowadzi, przekazał co miał przekazać.
Myszka to łopatka. Robot zwiększa możliwości oparatora i możesz sobie kopać łopatką, a możesz koparką, ba kto powiedział, że koparka nie może być programowalna i będzie kopała takie rowy jak Ty tylko znacznie szybciej i uwzględni wiele więcej parametrów.
Caldeborn pisze:
19 mar 2021, 11:31
Na jakiej platformie ma byc ten robot? Jak na MT4 to chyba z motyka na slonce. Sa AI raczej semi-automatyczne ze skutecznoscia prawie 100% ale hardware jest strasznie drogi. Getco decade temu zaplacilo $ 400M a razem ze strategia $1300M. Nawet taki robot potrafil zrobic prawie $500M w godzine na minus. Pytanie jest jedno. Jak nauczyc robota myslec? Reszte da sie zrobic.

Na jakiej platformie ma być robot? Poruszasz temat który w tym wątku ma znaczenie drugorzędne. W najlepszej możliwej na którą możesz sobie pozwolić. Tutaj mowa o algorytmie a nie o platformie algorytm działa na dowolnej.

"Jak nauczyć robota myśleć?" - to też trochę inny temat niż temat tego wątku. Powiedziałbym filozoficzne, bo nie przypominam sobie (no dobra dzisiaj żadnych wiadomości jeszcze nie czytałem) aby stworzono "maszynę myślącą" w znaczeniu ogólnym, jesteśmy (my ludzie) w tym momencie dość daleko od tego momentu.

Innym tematem czy automat do gry musi myśleć aby był skuteczny. Uważam, że nie. Jednak budowa takiego automatu używając czy to sieci neuronowych czy tam czego innego nie jest tak jak niektórzy sobie wyobrażają "wrzucę na wejście świeczki na wyjściu czy ma kupić/sprzedać i sukces murowany". Ale to też inny wątek.
Jakby się udało zalgorytować proces myślowy i decyzyjny człowieka, to pewnie nie bylibyśmy w stanie odróżnić robota od człowieka.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

ODPOWIEDZ