XTB

Oferta brokererów rynku walutowego Forex oraz opinie użytkowników na ich temat.

Co myślisz na temat tego brokera?

Zdecydowanie polecam
46
34%
Poza paroma minusami są ok
30
22%
Przeciętny
26
19%
Mają wiele wad
7
5%
Stanowczo odradzam
25
19%
 
Liczba głosów: 134

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9995
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: XTB

Nieprzeczytany post autor: raposo »

alinoe pisze:
28 kwie 2020, 11:13
Odnośnie raportu finansowego xtb, o którym pewnie większość już coś słyszała, zapytam się co to jest rentowność na lota? Nie jestem ekonomistą i nie znam się.
Też się nie znam więc się wypowiem... :D

To prawdopodobnie zysk jaki przypada z obrotu 1 lota (średnio). Instrumentów mają kilka tysięcy, opłaty różne, a obrót mierzą w lotach. Więc to pewnie zysk z całości obrotu podzielony przez ilość obróconych lotów.
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

XTB - Online Trading
Sprawdź najnowszą ofertę X-Trade Brokers
Rachunek Rzeczywisty Rachunek Demonstracyjny
Awatar użytkownika
alinoe
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 917
Rejestracja: 22 wrz 2008, 21:30

Re: XTB

Nieprzeczytany post autor: alinoe »

raposo pisze:
28 kwie 2020, 11:15
To prawdopodobnie zysk jaki przypada z obrotu 1 lota (średnio). Instrumentów mają kilka tysięcy, opłaty różne, a obrót mierzą w lotach. Więc to pewnie zysk z całości obrotu podzielony przez ilość obróconych lotów.
Prawdopodobnie to coś koło tego. Pytam się bo te liczby są coś wysokie, rentowność na lota mają ponad 300 zł. Nie wiem czy dobrze się orientuję ale prowizję na locie na przykład na walutach mają chyba 16 zł czyli razem 32 zł licząc w obie strony. Właśnie gdzieś wyczytałem, że rentowność na lota to przychody z działalności operacyjnej razem podzielone przez obrót instrumentami cfd w lotach. Widocznie w ogóle się na tym nie znam skoro nie zgadza mi się to. :) Zawsze myślałem, że ich główne przychody z działalności operacyjnej to przede wszystkim prowizje albo w ogóle coś źle liczę.

Awatar użytkownika
valkiria
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 955
Rejestracja: 04 kwie 2020, 10:45

Re: XTB

Nieprzeczytany post autor: valkiria »

No jeszcze jest różnica w speedzie. Jak zakładasz pozycje to na dzień dobry masz minus wynikający ze spreda a to zarobek tez dla nich.

Cblondyn
Maniak
Maniak
Posty: 6645
Rejestracja: 03 sty 2011, 12:09

Re: XTB

Nieprzeczytany post autor: Cblondyn »

alinoe pisze:
28 kwie 2020, 11:48
raposo pisze:
28 kwie 2020, 11:15
To prawdopodobnie zysk jaki przypada z obrotu 1 lota (średnio). Instrumentów mają kilka tysięcy, opłaty różne, a obrót mierzą w lotach. Więc to pewnie zysk z całości obrotu podzielony przez ilość obróconych lotów.
Prawdopodobnie to coś koło tego. Pytam się bo te liczby są coś wysokie, rentowność na lota mają ponad 300 zł. Nie wiem czy dobrze się orientuję ale prowizję na locie na przykład na walutach mają chyba 16 zł czyli razem 32 zł licząc w obie strony. Właśnie gdzieś wyczytałem, że rentowność na lota to przychody z działalności operacyjnej razem podzielone przez obrót instrumentami cfd w lotach. Widocznie w ogóle się na tym nie znam skoro nie zgadza mi się to. :) Zawsze myślałem, że ich główne przychody z działalności operacyjnej to przede wszystkim prowizje albo w ogóle coś źle liczę.
Raportu nie czytałem ale rodzi sie pytanie, czy to chodzi o rentownośc dla brokera czy klienta? Bo jesli dla klienta to sprawa nie jest jednoznaczna bo nie znamy przy jakim ryzyku. I dla scalpera w miare przyzwoity ale dla LT to już kiepsko. Mowa o forex bo w przypadku CFD to wynik nic nie mówi. Bo wartości 1 lota sa mocno różne :)

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9995
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: XTB

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Cblondyn pisze:
28 kwie 2020, 12:05

Raportu nie czytałem ale rodzi sie pytanie, czy to chodzi o rentownośc dla brokera czy klienta? Bo jesli dla klienta to sprawa nie jest jednoznaczna bo nie znamy przy jakim ryzyku.
Rentowność klienta w raporcie finansowym spółki nie jest ważna... ;)

W raporcie czytamy:
8 ) Lot stanowi jednostkę obrotu instrumentami finansowym; w przypadku transakcji walutowych lot odpowiada 100 000 jednostek waluty bazowej; w przypadku
instrumentów innych niż instrumenty pochodne CFD oparte na walutach kwota jest określona w tabeli instrumentów i jest różna dla różnych instrumentów.
9) Przychody z działalności operacyjnej razem podzielone przez obrót instrumentami pochodnymi CFD w lotach.
I faktycznie ciężko żeby to się zgadzało przyjmując opłaty jakie są na walutach ale wg raportu ponad 50% przychodów pochodziło z surowców, a tylko 11,1% z walut. Na surowcach siłą rzeczy opłaty są dużo wyższe. Wystarczy spojrzeć na taką platynę, na której przy 1.0 locie wartość 1 pipsa = 625 zł, a spread wynosi 7,60 pips :)
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Patryś
Gaduła
Gaduła
Posty: 306
Rejestracja: 06 lis 2014, 14:12

Re: XTB

Nieprzeczytany post autor: Patryś »

alinoe pisze:
28 kwie 2020, 11:48
raposo pisze:
28 kwie 2020, 11:15
To prawdopodobnie zysk jaki przypada z obrotu 1 lota (średnio). Instrumentów mają kilka tysięcy, opłaty różne, a obrót mierzą w lotach. Więc to pewnie zysk z całości obrotu podzielony przez ilość obróconych lotów.
Prawdopodobnie to coś koło tego. Pytam się bo te liczby są coś wysokie, rentowność na lota mają ponad 300 zł. Nie wiem czy dobrze się orientuję ale prowizję na locie na przykład na walutach mają chyba 16 zł czyli razem 32 zł licząc w obie strony. Właśnie gdzieś wyczytałem, że rentowność na lota to przychody z działalności operacyjnej razem podzielone przez obrót instrumentami cfd w lotach. Widocznie w ogóle się na tym nie znam skoro nie zgadza mi się to. :) Zawsze myślałem, że ich główne przychody z działalności operacyjnej to przede wszystkim prowizje albo w ogóle coś źle liczę.
Jak zajrzysz do Sprawozdania Finansowego XTB za 2019 rok (https://ir.xtb.com/raporty/raporty-okresowe/) to zobaczysz na str. 3 jak wygląda struktura całości rzychodów.
Następnie w Nocie 6.1 w informacji dodatkowej na str. 37 to tam będziesz miał strukturę przychodów operacyjnych:
-62% to spread
- 23% to Market Making (czyli strata klienta kiedy oni otwierają pozycję przeciwstawną)
- Tylko 15% to prowizje, swapy i opłaty.

Sorry że nie wstawiłem zdjęć ale nie chciały się dodać.


EDIT żeby nie było niedomówień: Dane które wymieniłem wyżej dotyczą 2019 roku kiedy rentowność z lota wynosiła 150zł (źródło: https://ir.xtb.com/wyniki-xtb-za-2019-roku/). W sytuacji kiedy w IQ 2020r. wyniosła ponad dwa razy tyle, spodziewalbym się że większość przychodów byłaby z Market Makingu.

Diux
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 2
Rejestracja: 30 wrz 2020, 13:48

Re: XTB

Nieprzeczytany post autor: Diux »

Czy są jakieś problemy z wypłatami na XTB? Chodzi mi o kwoty + 100k PLN.
Ostatnio zmieniony 09 lis 2020, 15:36 przez Diux, łącznie zmieniany 1 raz.

FreeWay

Re: XTB

Nieprzeczytany post autor: FreeWay »

Raczej nie, są notowani na GPW a jak sie boisz o kase kilka banków tez oferuje konta maklerskie lub forexowe

Awatar użytkownika
MarioDM
Maniak
Maniak
Posty: 2492
Rejestracja: 20 lis 2010, 20:24

Re: XTB

Nieprzeczytany post autor: MarioDM »

Testuję sobie właśnie demo XTB na MT4, rachunek Pro i lewar 1:100 i mam pytanie.
Na Dax musi być chyba jakiś błąd bo depo przy pozycji 0,01 wynosi 735 PLN. Chciałem otworzyć 0,15 i nie weszło bo "no money". Demo wiadomo na 10 000 PLN.
Czy to jest błąd na demie czy tak jest także w realu ?
Chciałbym też zorientować się, które konto jest korzystniejsze cenowo dla klienta. Czy Standard czy Pro.
No i czemu na tym moim demo nie ma akcji ?
I czy faktycznie jest tak jak informują na stronie, że klient profesjonalny dostanie lewar 1:200 ?
Trust no bit**es.
Należy tępić ludzi o mentalności niewolników, okutych w powiciu.

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9995
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: XTB

Nieprzeczytany post autor: raposo »

MarioDM pisze:
23 lis 2020, 17:35
Testuję sobie właśnie demo XTB na MT4, rachunek Pro i lewar 1:100 i mam pytanie.
Na Dax musi być chyba jakiś błąd bo depo przy pozycji 0,01 wynosi 735 PLN. Chciałem otworzyć 0,15 i nie weszło bo "no money". Demo wiadomo na 10 000 PLN.
Czy to jest błąd na demie czy tak jest także w realu ?
https://www.xtb.com/pl/oferta/dostepne- ... deksy/de30
13 150 x 25 EUR x 4,48 (eur/pln) = 1472800
1472800 * 0.01 = 14728
lewar 1:20, czyli:
14728 x 5% = 736 zł
MarioDM pisze:
23 lis 2020, 17:35
Chciałbym też zorientować się, które konto jest korzystniejsze cenowo dla klienta. Czy Standard czy Pro.
Zależy jak leży. Ale strzelam w ciemno, że Pro będzie tańsze/lepsze, choć w stopniu, którego możesz nie odczuć przy mniejszym depo.
MarioDM pisze:
23 lis 2020, 17:35
No i czemu na tym moim demo nie ma akcji ?
Może kwestia umów podpisanych z giełdami i/lub dostawcami płynności (w przypadku CFD na akcje)?
MarioDM pisze:
23 lis 2020, 17:35
I czy faktycznie jest tak jak informują na stronie, że klient profesjonalny dostanie lewar 1:200 ?
Tak, na stronie XTB (w tym przypadku :twisted: ) nie kłamią :)
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

ODPOWIEDZ