wykresy RENKO i KAGI a forex

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
FXfighter
Gaduła
Gaduła
Posty: 154
Rejestracja: 24 lip 2009, 21:53

Nieprzeczytany post autor: FXfighter »

fxBobi pisze:Nison w uproszczeniu napisał na temat tych wykresów ale tez wspomniał tego typu wykresy sa dla długoterminowców , na niskich interwałach sie nie sprawdzają dlatego że sygnały generowane sa wygenerowane znacznie za puźno
No cóż, w przypadku renko nie można raczej mówić w ogóle o jakichkolwiek interwałach czasowych, bo te wykresy po porostu nie uwzględniają czynnika czasu. Można jednak oczywiście mówić o strategiach bardziej długoterminowych lub bardziej krótkoterminowych w zależności od tego jaką wielkość "bloczków" renko sobie ustawimy np. bloczki po 5 pipsów będą się nadawać raczej do dość agrsywnego skalpu, a po 100 pipsów zapewne do gry długoterminowej.

Być może Nison nie miał racji twierdząc, że przy grze krótkoterminowej sygnały generowane przez renko są spóźnione, ale przy małych wartościach "bloczków" na FX pojawia się dość istotny problem innego rodzaju - mianowicie na skutek drobnych różnic w notowaniach pomiędzy różnymi brokerami wykresy renko u różnych brokerów mogą wyglądać inaczej, czyli np. u jednego będzie sygnał, a u innego nie.

Tutaj mam takie pytanie - jakich w ogóle platform używacie do wykresów renko?
Większość platform stadnardowo w ogóle nie posiada takich wykresów. Ja miałem z nimi do czynienia tylko dzięki niestandardowemu wskaźnikowi do MT4 - RenkoLiveChart_v2.1.mq4. Nie jestem tylko pewien, czy w ogóle prawidłowo nim się posługuję, bo z tego co rozumiem, to trzeba chyba wrzucać go na wykres od nowa po każdym kolejnym uruchomieniu MT4, a następnie od nowa otwierać wykres offline z renko. Tu jest instrukcja i wskaźniki:
http://www.forexfactory.com/showthread.php?t=189584
Czy dobrze zrozumiałem instrukcję? To powtarzanie całej procedury za każdym razem jest nieco uciążliwe, dobrze byłoby, gdyby się dało jakoś inaczej.

Te wspomniane przeze mnie różnice w notowaniach między brokerami mogą spowodować nawet takie efekty, że np. w danym dniu u jednego brokera mielibyśmy zysk, a u drugiego stratę, także warto się zastanowić, czy faktycznie "bloczki" poniżej pewnej ilości pipsów mają w ogóle sens, być może tego rodzaju wykresy nie nadają się po prostu do gry na "szumie".

Można się też zastanawiać, czy to na pewno jest właściwa droga, żeby używać metod próbujących upraszczać i "wygładzać" rynkową rzeczywistość. Wykresy renko pod tym względem posuwają się jednak dość daleko. Z drugiej strony na rynku ważne są tzw. psychologiczne "okrągłe" poziomy cenowe, a renko z odpowiednio ustawionymi parametrami "bloczków" może właśnie uwzględniać te poziomy. Jednak całkowite wyeliminowanie osi czasu jest ryzykowne - takie wykresy nie uwzględniają "rozpędu" ceny, a to też jest dość istotny czynnik, bo jednak zupełnie inną informacją dla nas jest sytuacja, gdy cena pójdzie w górę o 50 pipsów w ciągu kilku minut, niż wtedy, gdy cena wykona ten ruch o 50 pipsów w ciągu kilku godzin, a na wykresie renko z ustawionymi "bloczkami" po 50 pipsów w obydwu przypadkach będzie to tak samo wyglądający bloczek.

pawelklos
Gaduła
Gaduła
Posty: 353
Rejestracja: 21 sie 2009, 19:09

Nieprzeczytany post autor: pawelklos »

Renko to świetna sprawa, ich zadaniem zawsze było tłumienie szumu a gra odbywa się wyłącznie na cenie.

Napisałeś że korzystasz z wersji 2,xx, przejdź na wersję 3,2 - ja z takiej korzystam i nie musisz za każdym razem wszystko ustawiać od nowa, uruchamiasz mt4 i masz odrazu wykres renko.

Co do gry na renko to sprawa według mnie wygląda tak: grać na dłuższe rajdy, przydała by się druga osoba do monitoringu pozycji w nocy.

Są też osoby które skalpują po kilka pipsów na bloczkach renko 10 pips.

Dla mnie zaletą renko jest właśnie klarowna sytuacja, jakikolwiek wskaźnik, średnia czy wsparcia i opory są klarowne co przy świecach japońskich nie do końca można powiedzieć.

Awatar użytkownika
xpep
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 844
Rejestracja: 02 gru 2007, 11:50

Nieprzeczytany post autor: xpep »

juz wiem dlaczego to odpuscilem jak ta technike poznalem nie bylo takich fajnych wskaznikow :D widze ze trzeba to jeszcze raz przeanalizowac bo wyglada to dosc ciekawe

samotny
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 22
Rejestracja: 20 maja 2008, 12:27

Nieprzeczytany post autor: samotny »

Witam

A czy Ktoś mógłby wrzucić ten wskaźnik renkolivechart 3,2 ??

Byłbym wdzięczny :)

Pozdrawiam

FXfighter
Gaduła
Gaduła
Posty: 154
Rejestracja: 24 lip 2009, 21:53

Nieprzeczytany post autor: FXfighter »

pawelklos pisze:Napisałeś że korzystasz z wersji 2,xx, przejdź na wersję 3,2 - ja z takiej korzystam i nie musisz za każdym razem wszystko ustawiać od nowa, uruchamiasz mt4 i masz odrazu wykres renko.
Ale czy jesteś na 100% pewny, że po ponownym uruchomieniu MT4 wykres renko będzie wyglądał tak jak trzeba? Wnioskuję, że używasz wersji 3.2 już od jakiegoś czasu - rozumiem, że nie zauważyłeś do tej pory żadnych błędów w jego funkcjonowaniu, działa dobrze po każdym ponownym uruchomieniu platformy? Bo wiesz, z tą moją wersją 2.1 to też jest tak, że mogę sobie zostawić ten offline'owy wykres renko w momencie zamykania MT4 i gdy ponownie go uruchomię to znów będę miał wykres renko nawet bez powtarzania wspomnianej procedury i on nawet w jakiś sposób się zaktualizuje, ale te cegiełki, które będą odzwierciedlały sytuację z okresu, w którym MT4 był wyłączony niestety nie będą zbyt wiarygodne - rozumiem, że wersji 3.2 problem ten nie dotyczy?

Testowałem trochę wykresy renko na wersji beta NinjaTradera 7, ale to niestety nie było to, o co mi chodzi - cegiełki zamiast na okrągłych poziomach tworzyły się różnie, w zależności od tego, jaka była cena początkowa na wykresie (która zależała od tego jaką ilość danych historycznych uwzględniłem). Innych darmowych platform z dobrymi wykresami renko też nie znalazłem. Wychodzi więc na to, że najlepszy jest właśnie ten niestadardowy wskaźnik do MT4, ale z drugiej strony wiadomo, że niestandardowe wskaźniki mają czasem swoje błędy, a i MT4 nie jest w ogóle najlepiej przystosowany do tworzenia wykresów renko - przecież nie ma na nim nawet czegoś takiego jak wykresy tickowe, do tego wiadomo powszechnie, że wolumen tickowy na MT4 jest niewiarygodny, z czego najprawdopodobniej wynika, że dane tickowe w ogóle nie są w MT4 przechowywane, a na ich podstawie najlepiej możnaby tworzyć renko. Do tego jeszcze dochodzi niska jakość danych historycznych z MetaQuotes, która jest tym niższa, im niższy jest interwał, a do renko potrzebujemy danych jeśli nie tickowych to przynajmniej z najniższego możliwego TF - w tym przypadku M1.
Innymi słowy wykresy renko dają ciekawe nowe możliwości, ale niestety trudno jest znaleźć dobrej jakości narzędzie do pracy z nimi. Można się pocieszać tym, że problem wysokiej jakości wykresów traci nieco na znaczeniu, gdy decydujemy się na grę bardziej długoterminową, czyli większe "cegiełki" renko - ale wtedy znów dojdzie oczywiście wspomniany problem z kontrolą wykresów np. w nocy.

P.S. Znalazłem tą wersję 3.2, tzn. mam nadzieję, że to ta - dodałem w załączniku, sam jeszcze nie testowałem, pewnie zrobię to w przyszłym tygodniu.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

samotny
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 22
Rejestracja: 20 maja 2008, 12:27

Nieprzeczytany post autor: samotny »

Bardzo dziękuje za wskaźnik, mam jeszcze problem który kiedyś już miałem , ale zapomniałem co wtedy zrobiłem , mam wskaźnik w indicator ale nie mogę go dodać na wykres dlaczego ? ze skryptu też nie mogę , to mam na online do dać dlatego jest taki problem ?

Pozdrawiam i dzięki

FXfighter
Gaduła
Gaduła
Posty: 154
Rejestracja: 24 lip 2009, 21:53

Nieprzeczytany post autor: FXfighter »

samotny pisze:Bardzo dziękuje za wskaźnik, mam jeszcze problem który kiedyś już miałem , ale zapomniałem co wtedy zrobiłem , mam wskaźnik w indicator ale nie mogę go dodać na wykres dlaczego ? ze skryptu też nie mogę , to mam na online do dać dlatego jest taki problem ?
Wygląda na to, że wersja 3.2 nie jest wskaźnikiem, ale EA, więc należy ją dodać do folderu experts. Jednak ja też miałem pewne problemy z tym EA jak go sobie dzisiaj wrzuciłem na nieruchomy jeszcze w czasie weekendu wykres (może właśnie dlatego, że nieruchomy?) - nie dało się zmienić rozmiaru cegiełek, niezależnie od tego co wpisałem ustawiały się na 100 pipsów. No nic, będę jeszcze musiał sprawdzić to dokładniej jutro.

samotny
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 22
Rejestracja: 20 maja 2008, 12:27

Nieprzeczytany post autor: samotny »

Dziękuje za informacje i pomoc :)

Pozdrawiam

FXfighter
Gaduła
Gaduła
Posty: 154
Rejestracja: 24 lip 2009, 21:53

Nieprzeczytany post autor: FXfighter »

Problemy z EA (wersja 3.2) wynikały chyba jednak z tego, że próbowałem je uruchomić w momencie, gdy rynek był zamknięty. Teraz działa tak jak powinno, przynajmniej na razie nie zauważyłem żadnych usterek.

Awatar użytkownika
xpep
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 844
Rejestracja: 02 gru 2007, 11:50

Nieprzeczytany post autor: xpep »

gdzie ten wykres? :D

zarzucam na wykres EA wersja 3.2 i co dalej? buzka usmiechnieta czyli EA dziala tam wszystko umozliwilem mu co sie da

w lewym gornym rogu mam napisane open ofline chart M2 co to znaczy?

ODPOWIEDZ