Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowców

Miejsce, gdzie początkujący mogą zadawać nawet najbardziej dziwne pytania.
Awatar użytkownika
T-REX
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 857
Rejestracja: 23 cze 2010, 23:33

Re: Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowcó

Nieprzeczytany post autor: T-REX »

Wszystko opiera się w tym biznesie ( jak na każdej giełdzie) o delegację ryzyka. Najpierw zastanów się -po co jest giełda?
Po to, by zarabiać bez ryzyka. Kupujesz w realu 1000 baryłek ropy i chcesz zabezpieczyć je przed utratą wartości zanim wszystko sprzedasz. Do tego potrzebna jest giełda, wydajesz zlecenie krótkiej sprzedaży 1000 kontraktów na ropę, czyli różnica w wartości posiadanej ropy i kontraktów daje ci zero. I już nie tracisz, cena idzie w górę tracisz na kontraktach ( obstawiłeś spadki) ale rośnie cena zawartości tankowca. I odwrotnie. Sprzedając każdą baryłkę odkupujesz jeden kontrakt, aż do wyczerpania zapasów ropy i kontraktów. Dzięki temu zarabiasz na marży na fizycznej ropie - minus prowizja brokera. Tak robią INWESTORZY. Odsprzedają swoje ryzyko innym, delegują je na kogoś kto nie posiada fizycznego towaru, przyszedł na giełdę tylko szukać szczęścia. Dlatego nie martwiłbym się o ewentualne cykliczne zarobki na FX :mrgreen: Strata to proza życia spekulanta jakim wszyscy tu jesteśmy.
A teraz FX i poślizgi:
Jak @raposo napisał generalnie dominują dwa typy brokerów: jeden jest stroną przeciwną transakcji, drugi po jej zabezpieczeniu wysyła ją na rynek. Z tym pierwszym sprawa jest prosta: kusi nierealnym sztywnym spreadem, bonusami ( do niedawna) tylko po to aby cię ograć legalnie lub nielegalnie oszukać( w dużej części). Z brokiem który wysyła zlecenia na rynek też wbrew pozorom nie jest lepiej. Ponieważ jesteśmy drobnicą a minimalna kwota zlecenia wysłana na rynek musi opiewać na ( popraw mnie @raposo jeśli się mylę co do kwoty) 10k jednostek, brok ma problem z zabezpieczeniem tej transakcji. Musi bowiem zrobić to co inwestor w opisanym przykładzie o ropie czyli musi dokonać hedge'a aby suma jego strat i zysków wynosiła zero. Czyli musi zebrać zleceń na te 10k od graczy, i założyć ze swoich na przeciwne zlecenie. Dopiero wtedy wysyła to na rynek i teraz już wiesz skąd masz poślizg. Przecież nie wszyscy wejdą i wyjdą dokładnie w tym samym miejscu, dopóki pozycja jest zabezpieczona hedgiem brok może pokazywać dowolne rzeczy na twoim wykresie jeśli zmieści się w zakresie jakiejś płynności to nawet gdy uśredni cenę wszystkich zleceń ty dostaniesz co do pipsa swoje TP ( albo SL). Jednak jeśli może na tym zarobić parę pipsów i wykazać że w tym miejscu płynność sie załamała to Świętym Mikołajem nie będzie. Choćby dlatego, że jesteś spekulantem - chłopcem do bicia, na którego garba deleguje się wszelkie ryzyka by zarobić mógł ktoś.
Prawdziwa głupota zawsze pokona sztuczną inteligencję

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9979
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowcó

Nieprzeczytany post autor: raposo »

T-REX pisze:Z brokiem który wysyła zlecenia na rynek też wbrew pozorom nie jest lepiej. Ponieważ jesteśmy drobnicą a minimalna kwota zlecenia wysłana na rynek musi opiewać na ( popraw mnie @raposo jeśli się mylę co do kwoty) 10k jednostek, brok ma problem z zabezpieczeniem tej transakcji. Musi bowiem zrobić to co inwestor w opisanym przykładzie o ropie czyli musi dokonać hedge'a aby suma jego strat i zysków wynosiła zero. Czyli musi zebrać zleceń na te 10k od graczy, i założyć ze swoich na przeciwne zlecenie.
Niekoniecznie. Min. kwota może być różnym X. Zależy od kontrahentów brokera. W końcu dostawcą płynności dla brokera może być inny broker, który ma obsługuje transakcje na 0.01 lota. Tak przynajmniej słyszałem... ;)
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

-rookie-
Maniak
Maniak
Posty: 2307
Rejestracja: 13 kwie 2015, 19:00

Re: Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowcó

Nieprzeczytany post autor: -rookie- »

Ja to do dzisiaj nie wiem jak to w końcu działa, Ci wszyscy dostawcy płynności itp. :P Może cały order flow wewnątrz danego brokera, dzienny obrót jaki robią klienci do pewnego momentu zaspokaja wszystkich, i broker może spokojnie kojarzyć zlecenia klientów ze sobą, ale raczej obstawiałbym że broker po prostu kontroluje balans pozycji klientów i ewentualnie to zabezpiecza. Jedno wiem na pewno, brokerzy mają też dużych klientów z milionowymi portfelami, nie tylko ciułaczy i przed takimi muszą się jakoś zabezpieczyć. Ale jak to robią to właśnie tego nie wiem? Wiem tylko po zasadzie działania jforex i opisie SWFX Swiss FX Marketplace z Dukascopy że przy dużej ilości klientów broker jest w stanie kojarzyć zlecenia klientów ze sobą. Broker MM pewnie robi podobnie, ale nie kojarzy zleceń tylko prawdopodobnie kontroluje cały bilans pozycji klientów, zyski, straty. Tak jest prościej. I potem siebie najwyżej zabezpiecza. Ale ciekawe czy to działa zawsze, czy zawsze znajdują drugą stronę. Na GPW przez dom maklerski np Deutsche Bank wysyłasz zlecenie i dopiero jak będzie druga strona transakcji zostanie zrealizowane, jest to ograniczone płynnością rynku (instrumentu), tutaj na forex nie ma czegoś takiego, z reguły nie ma, chociaż niektórzy brokerzy mają utrudnienia jak FBS konto centowe gdzie realizacja zleceń jest tragiczna, kilkadziesiąt zleceń zamyka kilka, nawet kilkanaście sekund. I na pewno nie jest to spowodowane brakiem drugiej strony :lol: Zresztą z ostatnich zawirowań z XTB i karą jaką dostali wynika że też stosuje się inne sztuczki. Albo stosowało... Ogólnie czarna magia, bo nikt nic konkretnie nie wie.

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9979
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowcó

Nieprzeczytany post autor: raposo »

-rookie- pisze:Broker MM pewnie robi podobnie, ale nie kojarzy zleceń tylko prawdopodobnie kontroluje cały bilans pozycji klientów, zyski, straty. Tak jest prościej. I potem siebie najwyżej zabezpiecza. Ale ciekawe czy to działa zawsze, czy zawsze znajdują drugą stronę.
Bo tak to właśnie z reguły u MM-ów działa, o czym wcześniej pisałem. Jako broker MM kontrolujesz tylko ekspozycję i różnicę zabezpieczasz u innego brokera/dostawcy płynności (raczej rzadko kiedy wewnętrzna płynność okaże się wystarczająca). Możesz też tego nie robić, no ale to dodatkowe ryzyko, że jak trafi Ci się mocno profitowy klient to ze strat reszty nie pokryjesz jego zysku ;). Problemem są bardzo krótkie czasowo transakcje, bo zanim zdążysz zabezpieczyć różnicę, to Twój klient może otworzyć i zamknąć kilka transakcji, a Ty na tym stracisz.
Ogólnie jest to dużo bardziej złożony temat.
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Awatar użytkownika
fx-technik
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 9094
Rejestracja: 03 lut 2016, 10:48

Re: Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowcó

Nieprzeczytany post autor: fx-technik »

czaczek pisze:Dzięki za odpowiedzi.
W sumie na razie próbuję coś pograć na koncie demo ICM, żeby poznać platformę.
Trochę mam wątpliwości zw. z kwestiami prawnymi i przelewami, ale to na inny wątek :)
We wspomnianym XTB miałem już dwie sytuacje, kiedy teoretycznie zyskowne transakcje, w trakcie okazywały się stratnymi. Chociaż to były tylko dwa przypadki na 100 czy 200 transakcji. Ale jednak pewna niepewność się pojawia.
Cena nie chodzi jednokierunkowo, a zachowanie, które widzisz na wykresach zupełnie nie ma nic wspólnego z zachowaniami, do których nas natura przyzwyczaiła. Dlatego, to że masz w danym momencie zysk nie oznacza, że w następnym nie zaliczysz Stop Loss, lub nawet Stop Out. Szczególnie przy wysokich dźwigniach.

I nie chodzi tu wcale o to, że broker poluje na twoje stopy, tylko po prostu tak jest, ponieważ nie o nasze, drobne interesy w tym chodzi, a o interesy grubych, których nie interesują trzecie, czwarte i piąte miejsca po przecinku.

-- Dodano: 15 paź 2018, 20:58 --
raposo pisze:
-rookie- pisze:Broker MM pewnie robi podobnie, ale nie kojarzy zleceń tylko prawdopodobnie kontroluje cały bilans pozycji klientów, zyski, straty. Tak jest prościej. I potem siebie najwyżej zabezpiecza. Ale ciekawe czy to działa zawsze, czy zawsze znajdują drugą stronę.
Bo tak to właśnie z reguły u MM-ów działa, o czym wcześniej pisałem. Jako broker MM kontrolujesz tylko ekspozycję i różnicę zabezpieczasz u innego brokera/dostawcy płynności (raczej rzadko kiedy wewnętrzna płynność okaże się wystarczająca). Możesz też tego nie robić, no ale to dodatkowe ryzyko, że jak trafi Ci się mocno profitowy klient to ze strat reszty nie pokryjesz jego zysku ;). Problemem są bardzo krótkie czasowo transakcje, bo zanim zdążysz zabezpieczyć różnicę, to Twój klient może otworzyć i zamknąć kilka transakcji, a Ty na tym stracisz.
Ogólnie jest to dużo bardziej złożony temat.
FXSalt był takim brokerem, którego jedynym LP był inny broker.

CMC jest takim brokerem MM, który mógłby by być dostawcą płynności, więc może pokrywać zlecenia wewnętrze w zdecydowanej większości.
Liczy się tylko jedno: Zysk >> Strata !
Jakby kto pytał, to jestem znany jako Dadas i to co piszę, jest moim zdaniem (co wynika z regulaminu forum).
DadasTradingSystemWorkshop ..... Dlaczego straciłem ten trade?

admlfx
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 3
Rejestracja: 25 paź 2018, 13:25

Re: Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowcó

Nieprzeczytany post autor: admlfx »

Witam

Od pewnego czasu interesuję się forexem, jednak ostatnio chciałem przeanalizować dane historyczne z rynku akcji DAX 30 z interwałami 1 godzinowymi i do tego wykorzystałem dane z Tickstory i backtestmarket.com. No i tu powstaje pytanie. Rynek akcji Dax 30 działa od 9 - 17.30 (7.5h) i w tym czasie są notowania. Jednakże historyczne dane są podawane od godziny 1:30 do 15:00(13.5h). No i to nie jest dla mnie zrozumiałe. Skąd ta różnica i skąd ta rozbieżność w godzinach ?

Dziękuję za pomoc
Adam

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9979
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowcó

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Do 15:00 to faktycznie dziwne ;). Ale sprawdź jeszcze strefę czasową w oparciu o którą pokazywane są kwotowania ;). Jeśli chodzi o rozbieżność w długości kwotowań - jeden pewnie podaje kwotowania samego indeksu, a drugi kontraktów futures opartych o ten indeks.
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

admlfx
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 3
Rejestracja: 25 paź 2018, 13:25

Re: Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowcó

Nieprzeczytany post autor: admlfx »

Dziękuję za szybką odpowiedź, ale przyznam szczerze że nie rozumiem.
Strefa czasowa ustawiona jest poprawnie Warszawa, Berlin więc to nie w tym problem. Poza tym samemu można sobie ją przesunąć.
No, ale rozbieżności w długości czasu to już kłopot, gdyż chcąc zrobić backtesty na przedziałach czasowych nie bardzo wiem jak to ugryźć i czy to ma sens.
Więc może inaczej podejdę do problemu. Może komuś wiadomo gdzie można ściągnąć "poprawne" dane historyczne z Daxa z interwałami mniejszymi niż jednodniowe ?

Dziękuję i pozdrawiam
Adam

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9979
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowcó

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Zdefiniuj "poprawne".

Najpierw trzeba ustalić czego dane chcesz - czy indeksu, czy kontraktów futures opartych o ten indeks. W tym drugim przypadku polecam sprawdzić dane tikowe Dukascopy.
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

admlfx
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 3
Rejestracja: 25 paź 2018, 13:25

Re: Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowcó

Nieprzeczytany post autor: admlfx »

Właśnie chodzi mi o dane indeksu giełdowego. Nie mogę znaleźć tego typu danych. Te co znalazłem to raczej na pewno dane kontraktów futures. Na Dukascopy są właśnie wskaźniki CFD DEU.IDX/EUR, ewentualnie ceny akcji pojedynczych spółek.
Kurcze, niby prosta rzecz, a okazuje się, że jednak nie.

ODPOWIEDZ