Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowców

Miejsce, gdzie początkujący mogą zadawać nawet najbardziej dziwne pytania.
Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9995
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowców

Nieprzeczytany post autor: raposo »

No tam będziesz miał swap, to pewne ;) Nikt też nie powiedział, że za rok ropa będzie droższa. Bo kto to wie?
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Misiu
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 2
Rejestracja: 01 kwie 2020, 22:55

Re: Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowców

Nieprzeczytany post autor: Misiu »

Cześć, witam kolegów i dziękuję za szybką odpowiedź.
Rozumiem zatem po waszych wypowiedziach, że to rolowanie to coś jakby "zamknięcie" inwestycji co jakiś czas (miesiąc, kwartał w zależności od instrumentu) i "ponowne otwarcie" np po godzinie, po weekendzie. Przykład. Kupiłem ropę po 25$. Wzrosła do 30$ i nadszedł czas rolowania. Po rolowaniu kosztowała 32$ i wzrosła do 35$. Zamykam inwestycję. Mój realny zarobek to 8$ a nie 10$, bo 2$ to efekt rolowania...?
Czy może mieć miejsce sytuacja odwrotna - przed rolowaniem cena wyższa o 2$, niż po rolowaniu? Wówczas mimo że ropa podrożeje o 10$ mój zarobek będzie wynosił 12$ ?
Jeżeli jest tak, że rolowanie odbywa się raz w górę a innym razem w dół, w zależności od sytuacji na rynku to powinno się to mniej więcej bilansować. Owszem, może się tak złożyć, że przy inwestycji krótszej obejmującej jedno rolowanie ropa kupiona po 25$ spadnie przed rolowaniem do 22$ a po rolowaniu będzie 40$ (teoria) i urośnie do 42$. zamykam (sprzedaję). Niby ropa podrożała o 17$, ale rolowanie wynosiło 18$ więc jestem 1$ do tyłu. Dobrze to pojmuję? Nie chodzi mi o moje abstrakcyjne kwoty tylko o działanie mechanizmu rolowania.
Niemniej uważam, że przy długoterminowej inwestycji, obejmującej kilkanaście - kilkadziesiąt rolowań, te rolowania powinny się w znacznym stopniu bilansować lub ich bilans powinien być zgodny z trendem danego instrumentu - jedne na niekorzyść, inne z zyskiem ... Owszem, jak to w rachunku prawdopodobieństwa wszystko jest możliwe, ale mało prawdopodobne.
Wybaczcie że tak męczę i drążę temat, ale bardzo chcę to pojąć:
Załóżmy teoretycznie że przez rok ropa rośnie jednostajnie o 0,1$ dziennie. Po roku podrożała o 36,5$. Rolowanie odbywało się co miesiąc przez weekend (przerwa od piątku wieczór do niedzieli wieczór, ok 2 doby). Każde rolowanie to 0,2$ x12m-cy czyli 2,4$ w skali roku wyniosły rolowania. Mój zarobek po roku wynosi nie 36,5$ a 34,1$. Czy tak?
Czy są jakieś trendy że np. rolowania raczej odbywają się w górę lub raczej w dół czy jest to uwarunkowane tylko i wyłącznie rynkiem, czyli jeżeli jest jednostajny wzrost to rolowanie będzie z dużym prawdopodobieństwem o te 2 dni "wyłączenia" do góry a jeżeli jest jednostajny spadek, to z dużym prawdopodobieństwem rolowanie będzie zbliżone do dwudniowego spadku?
Ostatnio zmieniony 02 kwie 2020, 11:51 przez Misiu, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9995
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowców

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Nie ma żadnej gwarancji, że będą się bilansować. Mogą, nie muszą. Dowiesz się dopiero za X czasu.
Rolowanie to konsekwencja przechodzenia ze starej serii kontraktu na nową, bez konieczności zamykania i otwierania pozycji.

Handlując na futures kontrakt ma z góry znaną datę wygaśnięcia, w którym pozycja jest automatycznie zamykana. Wtedy chcąc handlować dalej musisz otworzyć pozycję na nowej serii. Futures służą (służyły?) przede wszystkim do zabezpieczania się przed ryzykiem zmiany kursu w czasie. To, że my drobni detaliści sobie na tym spekulujemy to już tylko "ewolucja" zastosowania kontraktów. Poczytaj sobie na wiki i bossa o kontraktach.

A tutaj możesz sobie sprawdzać ceny kontraktów z różnymi terminami zapadalności:
https://www.cmegroup.com/trading/energy ... crude.html

Jak widać, im dalej, tym cena wyższa, co na obecną chwilę niweczy Twoje założenie, że powinno się to bilansować... ;) Dalej - może (bo może się sytuacja zmienić), ale nie musi. I na to się nie zanosi ;)
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Davero
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 1
Rejestracja: 04 kwie 2020, 18:21

Re: Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowców

Nieprzeczytany post autor: Davero »

Cześć Panie i Panowie! :)

Jestem kompletnie zielony jeśli chodzi o FOREX. Nie ufam perspektywom PLN i chciałbym „na czas kryzysu” czyli długoterminowo zamienić jakąś część oszczędności na walutę. I zastanawiam się, czy FOREX się do tego nadaje? Czy raczej jednak fizyczny zakup waluty.
Zapoznałem się z podstawowymi pojęciami rynku i demówkami kont brokerów. I na podstawie tej skąpej wiedzy mam przemyślenia, które opisuję poniżej z prośbą o skorygowanie i odpowiedź na pytania, na które nie potrafiłem sobie odpowiedzieć.
Z góry pięknie dziękuję! :564:

ZAŁOŻENIA:
  • Inwestycja w pary: EURPLN, USDPLN, CHFPLN (ewentualnie GBPPLN)
  • Czas trwania – rok (do „po drugiej fali” koronawirusa na jesieni)
Zrobiłem parę obliczeń, porównujących znane mi koszty transakcji na FOREX vs. kupienie po prostu waluty przez np. Walutomat. Wziąlem pod uwagę wyłącznie koszty – czyli poniższe obliczenie pokazuje (o ile się nie mylę), ile mniej PLN będę miał w sytuacji, gdy kurs za 365 dni byłby identyczny jak dziś.

KOSZTY FOREX (via konto demo XTB):

Dla klarowności obliczeń przyjąłem, że zakup dotyczyłby 100.000 EUR.

Koszt spreadu pokazany przez system wyszedł 83 pipsy x 10 PLN = 830 zł
Koszt swapu j.w. został pokazany jako 34,17 PLN, co pomnożone przez 365 dni = 12472 PLN
Łączny koszt inwestycji wyniesie zatem 13302 PLN.

Przyjąłem, że na zabezpieczenie pozycji przed zamknięciem zatrzymałbym dwukrotność „margin” potrzebnego do otwarcia pozycji czyli niecałe 50K PLN (dlaczego tyle - nie wiem, nie znam się, więc przyjąłem "coś" ;) ). Więc około 410K PLN mógłbym w takim wypadku wrzucić na lokatę na rok co dałoby ok. 8302 PLN odsetek netto.
W efekcie koszt inwestycji FOREX wyniósłby: 13302 – 8302 = 5000 PLN

KOSZTY WALUTOMAT:

Zakup 100K EUR = Prowizja 0,2% = ok. 920 PLN. Przy sprzedaży – analogiczna. Więc w sumie ok. 1840 PLN.
Dodatkowo jako koszt dorzucam różnicę kursową, po której mógłbym odsprzedać kupione EUR natychmiast po zakupie (odczyt z Walutomatu nieco na oko, bo nikt akurat nie wystawiał oferty dla 100000 EUR ;)) – 0,25 PLN czyli 2500 PLN dla 100K EUR.
W efekcie sumaryczny koszt to 1840 + 2500 = 4340 PLN.

Czyli w sumie wychodzi mi, że koszt inwestycji rocznej byłby nieco niższy, gdyby fizycznie kupić walutę niż gdyby otwierać pozycję EURPLN na Forexie. A może coś jednak pominąłem, co powinienem wziąć pod uwagę?

POZOSTAŁE WNIOSKI:

Różnica pomiędzy fizycznym zakupem, a zakupem kontraktu EURPLN na FOREXIE jest jeszcze taka, że koszty fizycznego zakupu waluty są w całości nieuniknione tzn. czy inwestycja trwałaby ostatecznie dwa miesiące czy dwa lata koszty pozostaną takie same.
Natomiast w wypadku inwestycji EURPLN – gdyby inwestycja była krótsza, to koszty się zmniejszą. Gdyby miała być dłuższa, to koszty się zwiększą (i to bardziej niż liniowo), bo pozycja po roku i tak zostanie zamknięta przez brokera. Więc trzeba by ją otworzyć raz jeszcze.
Kwestię wzrostu/spadku kursu pomijam, bo efekt będzie taki sam, niezależnie czy kupię fizycznie walutę czy kontrakt (?).

PYTANIA:
  • Nigdy dotąd nie zajmowałem się żadnymi operacjami na walutach więc mam pytanie, czy coś może pomijam jednak coś, co byłoby istotne przy wyborze jednego z tych scenariuszy? Lub być może jest jakiś inny instrument FOREXowy, które może pełnić analogiczną funkcję?
  • Nie znalazłem żadnego konta forexowego pozwalającego działać bez punktów swapowych, które generują największy koszt. Nawet na demo konta Classic na Tickmill, które było tu na forum opisywane jako „bezswapowe” pojawia się w specyfikacji EURPLN „swap pozycji długiej = -29,1” czyli chyba jednak ten koszt także na tym koncie jest. Chyba że coś przeoczam?
Ostatnio zmieniony 04 kwie 2020, 18:52 przez Davero, łącznie zmieniany 5 razy.

Dziunek88
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 3
Rejestracja: 23 mar 2020, 09:06

Re: Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowców

Nieprzeczytany post autor: Dziunek88 »

Witam, pytanie być może z serii tych dziwnych :) Złożyłem zlecenie oczekujące po zamknięciu giełdy Jeśli pozycja otworzy się z luką np w dół, to moje zlecenie też się otworzy, czy dopiero po powrocie na dany poziom? Pozdrawiam

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9995
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowców

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Dziunek88 pisze:
05 kwie 2020, 14:00
Witam, pytanie być może z serii tych dziwnych :) Złożyłem zlecenie oczekujące po zamknięciu giełdy Jeśli pozycja otworzy się z luką np w dół, to moje zlecenie też się otworzy, czy dopiero po powrocie na dany poziom? Pozdrawiam
Gdzie udało Ci się złożyć zlecenie oczekujące w czasie, gdy rynek jest zamknięty? Nie spotkałem się z tym jeszcze.

Co do sposobu realizacji zleceń - opcje są dwie:
1) otwarcie zlecenia po pierwszej rynkowej cenie,
2) anulowanie zlecenia bez jego realizacji
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Awatar użytkownika
qduaty
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1357
Rejestracja: 01 gru 2019, 18:18

Re: Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowców

Nieprzeczytany post autor: qduaty »

W xtb na przyklad masz pending orders.
W tym samym xtb takie zlecenie otworzy sie po cenie altualnej
Rynek nigdy nie jest oczywisty. Jest stworzony tak, by oszukiwać większość ludzi przez większość czasu. – Jesse Livermore
Przyjme btc ;)
3B5Nc2Kesdch4E7PNrRVAdt1txm3q5wBZ9

ciucma102
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 28
Rejestracja: 21 mar 2020, 20:20

Re: Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowców

Nieprzeczytany post autor: ciucma102 »

Czyli jeśli w xtb na oil wti jest cena na short 28.51 to jesli po takiej cenie ustawie zlecenie oczekujące sell limit a rynek otworzy się z luka w dół to co z moim zleceniem

Dziunek88
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 3
Rejestracja: 23 mar 2020, 09:06

Re: Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowców

Nieprzeczytany post autor: Dziunek88 »

Na Xtb, dziękuję za odpowiedź

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowców

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

ciucma102 pisze:
05 kwie 2020, 15:26
Czyli jeśli w xtb na oil wti jest cena na short 28.51 to jesli po takiej cenie ustawie zlecenie oczekujące sell limit a rynek otworzy się z luka w dół to co z moim zleceniem
Najpewniej nie zostanie zrealizowane.
Zlecenia są realizowane po cenach, jakie broker ma, a nie po teoretycznych.
Jeżeli w czasie otwarcia rynku nie będzie twojej ceny, to też i zlecenie będzie dalej oczekiwać.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

ODPOWIEDZ