Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowców

Miejsce, gdzie początkujący mogą zadawać nawet najbardziej dziwne pytania.
Sinner
Bywalec
Bywalec
Posty: 12
Rejestracja: 28 mar 2011, 01:24

Re: Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowców

Nieprzeczytany post autor: Sinner »

Założyłem konto w XTB i gram minimalnym możliwym depozytem (ok. 150 zł) na wolumenie 0.01, platforma MT4. Tabelka po lewej informuje mnie, że różnica między "ask" i "bid" na EUR/USD wynosi 0.00020. Czyli, jeżeli dobrze rozumiem, 2 pipsy (20 punktów).
Skoro jeden pips to ok. 0.04 zł, to dlaczego za każdym razem po zakończeniu transakcji mam w plecy 0.32 złotego prowizji, a nie 0.08 zł?
Gdy wybieram opcję "Trading jednym kliknięciem" w MT4, to rozbieżności między "buy" i "sell" wyświetlane w tym migoczącym na czerwono i niebiesko okienku są znacznie mniejsze. Wynoszą 2-5 punktów. Dlaczego? Dlaczego różnica między "buy" i "sell" nie jest stała?



Acha, nie zwracajcie uwagi na datę rejestracji na forum. Od tego czasu praktycznie nie zajmowałem się Foreksem. :)
Ostatnio zmieniony 19 wrz 2019, 18:42 przez Sinner, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9979
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowców

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Dla 0.01 Lota EURUSD 1.0 pips to 0.1 USD = 0,39 zł.
1 punkt, czyli 0,1 pipsa to 0,04 zł. Wszystko się zgadza (mniej więcej ;) )
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Sinner
Bywalec
Bywalec
Posty: 12
Rejestracja: 28 mar 2011, 01:24

Re: Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowców

Nieprzeczytany post autor: Sinner »

raposo pisze:
19 wrz 2019, 18:42
Dla 0.01 Lota EURUSD 1.0 pips to 0.1 USD = 0,39 zł.
1 punkt, czyli 0,1 pipsa to 0,04 zł. Wszystko się zgadza (mniej więcej ;) )
Dzięki, ale w takim razie powinienem płacić prowizję 0.8 złotego, a nie dwa razy mniej? I skąd ta różnica między tabelką "Instrumenty" a "Trading jednym kliknięciem". Na tej drugiej są nieco inne wartości, a różnica między "buy" i "sell" to zaledwie kilka punktów.

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9979
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowców

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Wrzuć screena to będzie łatwiej wszystko wyjaśnić na konkretnej sytuacji ;)
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Sinner
Bywalec
Bywalec
Posty: 12
Rejestracja: 28 mar 2011, 01:24

Re: Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowców

Nieprzeczytany post autor: Sinner »

1) Różnica między "ask" i "bid" to 20 punktów, czyli 2 pipsy. Jeżeli dobrze liczę, to jest ok. 0.80 zł.
2) "Trading jednym kliknięciem" - wartości różnią się od tych pod numerem "1". Rozumiem, że różnica między "sell" i "buy" to nie jest spread? Ale co to jest w takim razie? Dlaczego "buy" jest większe od "sell"? Dlaczego czasem ta różnica wynosi np. 2 punkty, a po chwili 5 punktów?
3) Prowizja to zawsze 0.32 zł, a skoro spread to 2 pipsy, to powinno być ok. 0.8 złotego.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowców

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Prowizja a spread to dwie różne rzeczy. Spread może być zmienny, a prowizja stała procentowo.
Spread to jest właśnie różnica pomiędzy Ask i Bid.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9979
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowców

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Przede wszystkim zacznijmy od tego, że patrzysz na dwa "różne" EUR/USD ;).

Patrzysz na EURUSD na kwotowaniach, a na wykresie na EURUSD.. (z dwiema kropkami w oznaczeniu) - na tym drugim masz otwartą transakcję. Jak widać w lewym górnym rogu wykresu spread na tym instrumencie jest inny i wynosi 0,3 pips (spread może mieć charakter zmienny). Na tym rodzaju instrumentów dodatkowo doliczana jest prowizja.

Dlaczego na platformie masz dwa różne eurodolary? To zapewne sposób na rozróżnienie instrumentów, które oparte są na samym spreadzie i na spreadzie rynkowym + prowizja. To częsty zabieg ze strony brokerów mających bardziej rozbudowane oferty.

Co do wartości pipsa... Wszystko zgadza się z tym, co wcześniej napisałem.

Zachęcam też do lektury:
https://forexclub.pl/ile-wart-jest-jeden-pips/
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Sinner
Bywalec
Bywalec
Posty: 12
Rejestracja: 28 mar 2011, 01:24

Re: Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowców

Nieprzeczytany post autor: Sinner »

Dziękuję za odpowiedzi. W razie kolejnych wątpliwości pewnie tu jeszcze wrócę :)

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowców

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Rzeczywiście, tego nie zauważyłem. Widać instrumenty zakończone dwiema kropkami ".." np. "EURUSD.." w odróżnieniu od "EURUSD". Każdy instrument posiada specyfikację -> Prawy myszy -> Specyfikacja.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

pierwszeKroki
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 2
Rejestracja: 30 lip 2019, 14:08

Re: Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowców

Nieprzeczytany post autor: pierwszeKroki »

Przymierzam się do rynków forex i mam jeszcze wątpliwości w kilku kwestiach;
1) słyszałem, że można tyle samo wypłacić za pomocą konta walutowego ile się wpłaciło, a naddatek należy ściągnąć za pomocą platformy Skrill. Tu mam pytanie czy nadal jest to najbardziej optymalna droga? (broker IC Market)
2) czy rekomendujecie konto walutowe w mBanku? czy może jakiś inny produkt?
3) czy z punktu widzenia rozliczenia podatku, istotny jest rodzaj waluty konta u brokera, powinienem wybrać euro czy usd?
3) planuję przygodę z brokerem IC Marker i z pierwszych obserwacji widzę, że typ konta mt4 raw spread jest bardziej korzystny od standardowego. Jeśli jestem w błędzie to poprawcie mnie.
4) czy są przewidziane jakieś benefity dla nowych użytkowników otwierających konto u brokera IC Market? Istnieje jakiś link afiliacyjny?
5) jak wygląda kwestia odprowadzenia podatku od zysku w przypadku brokera spoza UE? Odprowadzam podatek raz na koniec roku kalendarzowego (nie posiadam działalności gospodarczej)?

Będę wdzięczny za rozwianie wątpliwości, wolałbym mieć dograne wszelkie procesy przed rozpoczęciem przygody.

ODPOWIEDZ