W jaki sposób sobie radzić ze stresem?

Miejsce, gdzie początkujący mogą zadawać nawet najbardziej dziwne pytania.
Awatar użytkownika
adamForex
Gaduła
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: 28 gru 2015, 10:24

Re: W jaki sposób sobie radzić ze stresem?

Nieprzeczytany post autor: adamForex »

Jak ma się strategię, którą się rozumie i wie ile ona może stracić i w jakich warunkach, ma się z góry założony plan działania, opracowany najgorszy scenariusz i jak na niego reagować, to raczej gra powinna być stresująca.

Oczywiście pomijam tu akcje typu niespodziewana zmiana polityki SNB i hazard, o który łatwo na forexie.

A w przypadkach pozarynkowych (ogólnie), to chyba próba eliminacji źródła stresu, napary z ziółek, jazda samochodem poza miastem, rozmowa z psychologiem itp. Alkoholu nie polecam, bo może zacząć za bardzo smakować :p

Awatar użytkownika
Kuba Brzeziński
Gaduła
Gaduła
Posty: 353
Rejestracja: 26 paź 2009, 10:38

Re: W jaki sposób sobie radzić ze stresem?

Nieprzeczytany post autor: Kuba Brzeziński »

Na rynku kapitałowym nie występuję pojęcie "hazard o który łatwo na forexie". Jest to nie prawdziwe i wyimaginowane stwierdzenie bez jakichkolwiek argumentów.

po drugie grać można w karty ze znajomymi lub na komputerze z WoW.
Na giełdzie inwestuję się ryzyko.(aktywa)
po 3 nie odpowiednie zarządzanie ryzykiem, kapitałem jak również inwestowanie w oparciu o nie sprawdzone i nie przemyślane metody nazywana jest... lekkomyślną, mało profesjonalną jak również z góry skazaną na porażkę.
po 4 wszędzie gdzie inwestuję się swoje czy to cudze środki występuję emocjonalny stres.Mniejszy lub większy ale zawsze jest obecny.Na giełdzie mamy doczynienia z dwoma rodzajami emocji: chciwością oraz strachem.Chciwość z jednej strony kontrolowana jest pożądana, z drugiej strony, chciwy 2 razy traci. W przypadku strachu, nie chcemy przecież stracić naszych ciężko lub łatwo zarobionych złotówek.boimy się utraty środków, utraty zysku,.. utraty pozycji dzięki której istniejemy na rynku dopóty dopóki mamy środki na rachunku maklerskim.

"oczywiście pomijam tutaj ackje typu niespodziewana polityka SNB"
To zdanie Panie kolego zaprzecza kompletnie Twojemu poprzedniemu. "gdy ma się z góry opracowany plan,najgorszy scenariusz na który trzeba umieć reagować"
Prostując: Gdy SNB broni kursu franka - mamy tu niespodziewaną akcje.
gdy UE wrzuca do drukarki 10ton papieru - mamy tu niespodziewaną akcje.
Gdy S&P tnie nam rating - mamy tu niespodziewaną akcje.
nadmienie iż nie są to akcje tylko tętno-rytm rynku.
Na ripostę od Ciebie nie będę długo czekał, jednak jeżeli w jakimkolwiek zdaniu nie mam racji to wyprowadź mnie z błędu, lub ewenualnie spróbuj...pozdrawiam serdecznie Kuba
Racja jest jak dupa,każdy ma swoją - J.Piłsudski

Awatar użytkownika
adamForex
Gaduła
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: 28 gru 2015, 10:24

Re: W jaki sposób sobie radzić ze stresem?

Nieprzeczytany post autor: adamForex »

Oczywiście, że hazard na rynku kapitałowym istnieje. Jeżeli grasz zbyt dużą dźwignią, to o wygranej lub przegranej (w rozumieniu zysk lub utrata konta) będzie decydował przepadek. Przy obstawianiu kilku/kilkunastu pozycji o zysku lub stracie decyduje przypadek. Konkretne strategie pokazują swoją przewagę dopiero w średnim i długim terminie. Jeżeli nie jesteś w stanie przetrzymać nawet kilku pozycji, to uprawiasz hazard zgodnie z definicją.

"oczywiście pomijam tutaj ackje typu niespodziewana polityka SNB" - rzeczywiście brzmi to jak zaprzeczenie pierwszego zdania. Pisząc o przygotowaniu na najgorszy scenariusz miałem na myśli, że zanim się wykorzysta daną strategię, automatyczną lub manulaną, to trzeba wiedzieć jaka sytuacja jest dla niej najgorszym (na podstawie testów statystycznych jak Monte Carlo) scenariuszem i być na to przygotowanym, żeby nie panikować jak strategia traci 5%, gdy z testów wynika, że to dla niej normalne lub nie decydować się na taką strategię, jeżeli nie jesteśmy jej w stanie psychicznie znieść.

Co do tego nieszczęsnego SNB, to po prostu chciałem zaznaczyć, że są rzeczy, na które i tak nie ma się wpływu, ale takie rzeczy nie dzieją się często i nie ma co ich uwzględniać przy analizie pojedynczych strategii. Poza tym, jak już się coś takiego wydarzy, to nasz stres już nie będzie tu miał dużego wpływu na rozwiązanie danej sytuacji (w przeciwieństwie do wpływu stresu na nasze otwarte pozycje/strategie).

Awatar użytkownika
Kuba Brzeziński
Gaduła
Gaduła
Posty: 353
Rejestracja: 26 paź 2009, 10:38

Re: W jaki sposób sobie radzić ze stresem?

Nieprzeczytany post autor: Kuba Brzeziński »

Zgodzę się co do 2 i 3 części Twojej wypowiedzi.

Aczkolwiek wrócę jeszcze raz do pierwszej gdyż za bardzo wierci mi w głowie gdy ją czytam. Otóż rozkładając pojęcie hazard na czynniki pierwsze.

"Hazard – wszystkie gry pieniężne, w których o wygranej w mniejszym lub większym stopniu decyduje przypadek."
hazard jest to gra(y) w których chodzi o zabawe, relaks,.. chęć wygranej przy przypadkowym ułożeniu się liczb , cyfr czy układów.W dosłownym tłumaczeniu hazard oznacza niebezpieczeństwo (ryzyko).Ktoś powie, że do pokera też można się przygotować, tak samo jak na giełdzie, Jednak na giełdzie wykonujesz przemyślane ruchy w nadziei ,że akurat Twoje rekomendacje czy ruchy się sprawdzą.Mało tego, jeżeli monitorujesz sytuacje, panujesz nad sobą emocjonalnie,znasz swoje plusy i minusy, analizujesz dane makro, doświadczasz nowych rzeczy które krystalizują Twoją rzetelną wiedzę to nigdy nie mamy do czynienia z pojęciem hazard tylko Inwestowaniu(świadomym, mniej świadomym lub nie świadomym)W hazardzie nie ma pojęć Zarządzanie pozycją, kapitałem, ryzykiem, dywersyfikacja czy zabezpieczanie kapitału. Mianowicie, jeżeli stosuję dzwignie 1:100 i inwestuję max 3% swojego depozytu to uznajemy to za inwestowanie lub spekulacje giełdowe, jeśli natomiast stosujemy dźwignie 1:400 i inwestujemy 30% to nazywamy to hazardem ?.hmm w jednym i w drugim przypadku mamy do czynienia oczywiście z zarządzaniem swojego depozytu, pozycją i ryzykiem, Czyli używając terminów finansowych nasze inwestycje są mniej lub bardziej narażone na ryzyko utraty x-części kapitału spowodowanego "nadmiernym" ryzykiem. Gdy otwieramy firme, również skazani jesteśmy na przypadek, gdyż nie jesteśmy wróżkami i nie wiemy czy danym pomysł wypali czy też nie, Nie należy niczego odbierać w formie przypadku, szczęścia czy czegoś tam... tak miało być i koniec kropka. Odwróćmy teraz sytuacje, Ty inwestujesz moim sposobem czyli 3% na treida a ja inwestuje 30%.. z tym, że ja od 3 lat regularnie zarabiam a Ty nie, czy uznasz moje wyniki za czysto przypadkowe czy też poprzerz to tezą iż uprawiam hazard ? a może stosuje agresywne techniki inwestycyjne, które są zabezpieczone na tyle na ile trzeba i całościowy plan począwszy od przeanalizowania do zawarcia transakcji aż po wyjście z niej jest przemyślany od a do z ? Jeżeli inwestujesz stosując zbyt dużą dźwignie, to oznacza to tyle iż inwestujemy zbyt dużą dźwignią, co za tym idzie zarządzanie kapitałem jest nie właściwie i nie można przypuszczać iż inwestycje w oparciu o taki model będą przypadkowe.Co do obstawiania kilku/ kilkunastu pozycji (rozumiem jednocześnie) bierzemy pod uwagę obiektywną ocenę na podstawie planu jakiego się trzymamy i wygenerował nam te 5 wejść czy sugerujemy się przypadkowym sprzedaniem i kupieniem 10 par walutowych w nadziei iż któraś dla nas zarobi ? co bierzemy pod uwagę ?

Jeżeli chodzi o "plan działania" i wyniki jakie daje, to nic innego tak nie działa jak raporty robione regularnie które uwypuklają błędy i wskazują miejsca nad którymi należy popracować
Racja jest jak dupa,każdy ma swoją - J.Piłsudski

Awatar użytkownika
Pablo90
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1215
Rejestracja: 10 cze 2007, 15:36

Re: W jaki sposób sobie radzić ze stresem?

Nieprzeczytany post autor: Pablo90 »

Prawda jest taka, że forex jest hazardem i nim nie jest. "Każdy dostaje od rynku to czego chce".

Awatar użytkownika
adamForex
Gaduła
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: 28 gru 2015, 10:24

Re: W jaki sposób sobie radzić ze stresem?

Nieprzeczytany post autor: adamForex »

@Kuba Brzeziński rozumiem Twój punk widzenia, tylko zobacz. Jak masz strategię, która zapewnia ci np. 99% trafnych pozycji, ale grasz tak, że jedno pudło czyści ci rachunek, to uprawiasz hazard. To czy ta konkretna transakcja akurat będzie zyskowna, czy stratna jest kwestią przypadku (tym samym zysk lub wyczyszczenie konta jest kwestią przypadku). Pojedyncza pozycja zawsze ma jakieś dodatnie prawdopodobieństwo straty.

W kasynie również możesz mieć zarządzanie pozycją i ryzykiem. Tam za to nie możesz mieć tego wszystkiego o czym pisałeś w pierwszej części. Nie wychwycisz nieefektywności rynku, jakichś zależności. Dowolnie długi ciąg zdarzeń nie będzie miał żadnego wpływu na kolejne wydarzenie, wszystkie są niezależne.

Na forexie rzeczywiście możesz znaleźć sobie jakieś prawidłowości, które możesz sobie eksploatować w metodyczny sposób ograniczając wpływ przypadku na wyniki. A propos tego, co jakbyś grał 30% ryzykiem przez 3 lata i zarobił. Jeżeli symulacje dla takiego samego zarządzania pozycją (mm i wyjścia) i losowych wejść pokazały, że taki wynik osiąga tylko 1% takich strategii, to powiedziałbym, że na 99% manipulujesz rynkiem:P (żart, oczywiście wtedy na 99% oznaczałoby to, że rzeczywiście masz super strategię i wynik nie jest dziełem przypadku).

Co do przykładu z firmą. Jeżeli jakaś firma wypuszcza produkt zupełnie w ciemno i przeznacza na to wszystkie środki, to też bym powiedział, że uprawia hazard.

Awatar użytkownika
Kuba Brzeziński
Gaduła
Gaduła
Posty: 353
Rejestracja: 26 paź 2009, 10:38

Re: W jaki sposób sobie radzić ze stresem?

Nieprzeczytany post autor: Kuba Brzeziński »

Reasumując naszą dyskusję śmiem powiedzieć iż punkt widzenia zależy od punktu siedzenia...
pozdrawiam ;)

-- Dodano: czw 18-02-2016, 21:22 --

jeszcze jedno... w przypadku w którym inwestor osiąga 50% skuteczności (patrz mój dziennik) też uznamy to za hazard czystą spekułę i ???? co jeszcze... szczęście czy coś tam jeszcze ? ja do tych 50% dochodziłem 8 lat... i nie uważam tego za hazard oczywiście...
Racja jest jak dupa,każdy ma swoją - J.Piłsudski

Awatar użytkownika
adamForex
Gaduła
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: 28 gru 2015, 10:24

Re: W jaki sposób sobie radzić ze stresem?

Nieprzeczytany post autor: adamForex »

Ok, możemy tak to podsumować :D Nawet mogę podkreślić, że ja również nie uważam, że jakikolwiek rynek finansowy sam w sobie jest losowy.

Absolutnie nie chcę nikomu wmawiać, że jego wyniki są dziełem przypadku i wyrokować w tej sprawie. Po prostu wiele osób próbuje uogólniać wyniki z małej próby na dużą próbę (ciężko mówić o populacji w naszym kontekście). Może uda mi się tym stwierdzeniem skłonić kogoś do zainteresowania statystyką (wnioskowaniem statystycznym).

Jeżeli mówisz o tym raporcie za styczeń, to go widziałem. Jeżeli uda Ci się utrzymać takie wyniki lub od dłuższego czasu takie masz, to rzeczywiście super :wink:

Cblondyn
Maniak
Maniak
Posty: 6614
Rejestracja: 03 sty 2011, 12:09

Re: W jaki sposób sobie radzić ze stresem?

Nieprzeczytany post autor: Cblondyn »

Proponowałbym najpierw poznać definicje hazardu potem dyskutować.
Hazard – wszystkie gry pieniężne, w których o wygranej w mniejszym lub większym stopniu decyduje przypadek. Słowo "hazard" pochodzi z języka arabskiego: "az-zahr" znaczy "kostka", "gra w kości". W języku angielskim dosłownie przetłumaczone oznacza "niebezpieczeństwo", "ryzyko".
Wikipedia

Awatar użytkownika
Kuba Brzeziński
Gaduła
Gaduła
Posty: 353
Rejestracja: 26 paź 2009, 10:38

Re: W jaki sposób sobie radzić ze stresem?

Nieprzeczytany post autor: Kuba Brzeziński »

Wybacz kolego Cblondyn
Proponowałbym najpierw zagłębić się w informacje które zostały zawarte w naszych poprzednich postach...

Konsensus tematu został zawarty...
Racja jest jak dupa,każdy ma swoją - J.Piłsudski

ODPOWIEDZ