Pytania do doświadczonych graczy

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
cassim
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 3
Rejestracja: 21 lip 2008, 09:50

Pytania do doświadczonych graczy

Nieprzeczytany post autor: cassim »

Witam wszystkich.

Po ponad 10 latach rozważam powrót na rynek forex i chcialbym poznac Wasze opinie.
Moje wczesniejsze doswiadczenia z tym rynkiem (rok od 2008 do 2009) byly takie, ze nie bylem usatysfakcjonowany z wyników - po roku mialem zysk jedynie na poziomie 5% po kilku tys transakcji a wtedy lokaty byly bardziej oplacalne wiec zostawilem temat po testach wielu strategii.

Pytania jakie mam są następujące:
1. Czy coś istotnego się zmieniło w ciągu tych 10 lat na tym rynku? (o wprowadzeniu pojec klienta doświadczonego i profesjonalnego juz wiem)
2. Czy łatwo/trudno jest jest zdobyć status klienta doświadczonego w PL (interesuja mnie tylko brokerzy ECN, MM nie ufam)?
3. Czy jest ktoś kto gra na rynku forex np. od tamtego czasu i może powiedzieć tak: gram ponad 10 lat i co roku zarabiam minimum 10% rocznie, jesli takie osoby mogą podzielić się średnimi wynikami to byłbym wdzięczny
4. Ewentualnie, czy sa osoby, ktore mogą powiedziec:
a) gram na rynku forex stosując skalping, przeprowadziłem w ciągu ostatnich 6 miesięcy setki/tysiace transakcji i mam w "miarę" regularny wzrost kapitału - tutaj pytanie bardziej do osób stosujących automaty, chociaż jesli jest ktos kto potrafi dzień w dzień siedziec 8-10 h i skalpować to też oczywiście
b) gram na rynku forex przeprowadzając od kilku do 10 transakcji dziennie i w ciągu roku mam w miarę regularny wzrost
c) gram na rynku forex w strategii średnioterminowej i w ciągu 2-5 lat mam w miarę regularny wzrost
5. Co sądzicie i co się zmienilo w kategorii różnych robotów/automatów EA. Jako, że jestem programistą pokładam w tym pewne nadzieje, aczkolwiek testy moich EA i innych wówczas dostępnych kiedy się tym zajmowałem sklonily mnie do wniosku, że bardzo trudno jest stworzyć robota, ktory na dłuższej przestrzeni czasu zarabiałby w miarę regularnie.
Podchodząc jednak do sprawy czysto teoretycznie to jesli jest ktoś kto w miarę regularnie zarabia na przestrzeni wielu lat to daloby się takiego robota zaprogramować. Oczywiscie musiałby by być dość inteligentny i mieć wiele dynamicznych zmiennych zależne od zmienności rynku ale w teorii jest to możliwe. Praktyka to pytanie do Was.
6. Ile % osób wg Waszej wiedzy i doświadczenia traci na tym rynku? Czy dane, ktore podają brokerzy (typu 75-80%) są wiarygodne?
7. Jakich wskaźników używacie (jesli uzywacie) i ktore z nich mają jakąś wartość. Moje spostrzeżenia są takie, że większość jest nic nie warta i sam wykres ma największą wartość ale może się mylę..

Jesli ktoś z Was potrafi udzielić odpowiedzi przynajmniej na cześć moich pytań będę wdzięczny.
Oczywiście jeśli nie chcecie się podzielić informacjami o Waszych zyskach to rozumiem to i szanuję.

P.S. Wiem, ze niektóre wątki były wielokrotnie poruszany ale chcialbym poznac jak wygladaja dane/opinie na dzien dzisiejszy.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Pytania do doświadczonych graczy

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

1. Tak, zmieniło się sporo. Kwotowania są bardziej płynne, spready niższe, nawet zerowe.
2. Nie ma w Polsce brokera ECN.
3. Gram od 2011-tego i nie mogę tego powiedzieć. Raz jest lepiej, raz gorzej, grunt że do przodu.
4. Gram daytrading intraday i poluję na 2-3 trady dziennie.
5. Z kryterium Kellego wynika wprost, że żadne EA-robot nie ma szans zarabiać (nie mówię o HFT Algo-trading).
6. 70 - 80%.
7. Wszystkie wskaźniki są oparte o dane wyliczne z historii wykresu, więc mają wartość o tyle, o ile trader umie interpretować wykres.
Moje wskaźniki widać na obrazku:
[DAX30]M15.jpg
Niektóre mam z sieci, inne napisałem sam.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

cassim
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 3
Rejestracja: 21 lip 2008, 09:50

Re: Pytania do doświadczonych graczy

Nieprzeczytany post autor: cassim »

ninjaproject pisze:
25 lip 2020, 00:04
2. Nie ma w Polsce brokera ECN.
3. Gram od 2011-tego i nie mogę tego powiedzieć. Raz jest lepiej, raz gorzej, grunt że do przodu.
4. Gram daytrading intraday i poluję na 2-3 trady dziennie.
5. Z kryterium Kellego wynika wprost, że żadne EA-robot nie ma szans zarabiać (nie mówię o HFT Algo-trading).
6. 70 - 80%.
7. Wszystkie wskaźniki są oparte o dane wyliczne z historii wykresu, więc mają wartość o tyle, o ile trader umie interpretować wykres.
Moje wskaźniki widać na obrazku:
[DAX30]M15.jpg
Niektóre mam z sieci, inne napisałem sam.
Dzieki ninjaproject za odp.
2. A Alior i mForex (w zakresie walut jesli chodzi o CFD)? Z mojego wstepnego rozeznania przed powrotem wynika ze to są ECN?
4. Ok, brzmi sensownie. Kojarze, ze w ostatnim etapie mojego udzialu na forex tez preferowałem intra day lub dłuższe okresy.
5. Z tymi EA mam wlasnie spore watpliwosci, natomiast chciałbym poznac szersze spojrzenie jak największej liczby osób.
Obecnie wiele duzych instytucji stosuje różnego rodzaju algorytmy i czy aby na pewno one nie działają? Może sa ktore dzialaja i są skuteczne ale osoby ktore je stworzyly i nimi dysponują wolą je zachować dla siebie?
7. Ok

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Pytania do doświadczonych graczy

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

No tak, ale te duże instytucje to nieco inaczej mają, inne łącza, inne egzekucje, siedzą na tym ludzie z dyplomami z wyższej matematyki, to nie jest to, co taki zwykły, przeciętny Kowalski, i do tego mają algorytmy śledzące i walczące z innymi algorytmami. Żaden przeciętny tego nie osiągnie chociażby z powodu możliwości technicznych.
A z tym Aliorem i mForex, to nie jest tak, że to są brokerzy zafiliowani z bankami?
I stąd ten ECN?
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Online
Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9979
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Pytania do doświadczonych graczy

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Cześć,

Moje subiektywne odpowiedzi poniżej.

1) Oj sporo...
Wspomniane zmiany regulacyjne, uspokojenie rynku brokerów - część poznikała z rynku, część mocno rozwinęła swoje oferty, a część... stoi w miejscu - ostatecznie, jak dziwnie to nie brzmi, niektórzy MM się "ucywilizowali" na tyle, że nie jest u nich tak źle jak 10 lat temu. Świadomość traderów się zwiększyła, podobnie jak szybkość wymiany informacji. Jakieś utrudnienia ze strony brokera to już rzadkie incydenty, a nie standard wpisany w dany model egzekucji zleceń.

Zmienność jak to zmienność - raz jest taka, raz siaka ale zwiększenie konkurencyjności na rynku sprawiło, że koszty transakcyjne i spready drastycznie spadły. Podniosła się też jakość oferowanych usług (stabilność połączeń, kwotowań, obsługa klienta, szybkość księgowania).

Pojawienie się cTradera na rynku platform, zmniejszenie znaczenia MT4 itd... Każdy znajdzie tu swoje pozytywy, oprócz osób, które były przyzwyczajone do wysokiego lewarowania, bo z tym jest już trudniej ;)

2) Łatwo, o ile spełniasz warunki :). Btw. brokerzy spoza Polski też mogą zaoferować status klienta doświadczonego - wszystko zależy od działu prawnego brokera i regulacji pod które podlega. Na taki ruch oficjalnie zgadza się CySEC.

3) Tak nie mogę powiedzieć, bo stopy zwrotu są różne, tak samo jak i aktywność w poszczególnych latach. Czasem bywało to dużo więcej niż 10%, ale trafił się i minus. Sumarycznie zdecydowanie na +.

4) Nie stosuję jednej strategii o z góry narzuconej perspektywie czasowej ale najbardziej pasuje mi c) ;)
Więcej i szybciej zdecydowanie nie znaczy lepiej - to moja całkowita konkluzja po wielu latach na rynku.

5) Nic się tu nie zmieniło. To co mogło działać 10 lat temu, może działać i teraz.

6) Brokerzy i regulatorzy podają dane krótkoterminowe (za kwartał). Te oscylują w granicy od 50% do 80% w zależności od klasy aktywów. Zakładając, że jest to te statystyczne 65%, to trzeba wziąć poprawkę na długi termin. Wiarygodnych, oficjalnych statystyk brak.

7) No cóż, wskaźniki mogą przetwarzać tylko cenę, czas i wolumen. Ten ostatni w naszym przypadku odpada. Osobiście już nie używam żadnych wskaźników ale moje zdanie jest podobne do Ninja.

Powodzenia w reaktywacji! ;)
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

cassim
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 3
Rejestracja: 21 lip 2008, 09:50

Re: Pytania do doświadczonych graczy

Nieprzeczytany post autor: cassim »

Ninja, Rapso dzieki!

Jesli chodzi o Alior Bank i mBank to sprawdzilem jeszcze raz wszystko dokladnie i wyglada na to, że są to pełnoprawni ECN.
Mysle, ze sa to zbyt poważne instytucje, które nie ryzykowałyby wprowadzaniem w błąd klientów. Natomiast zgodnie z sugestią rapso rozejrze sie jeszcze kontrolnie za granicą. A Wy możecie zdradzić z usług jakich brokerów korzystacie?

Czy była może gdzieś na tym forum robiona jakas ankieta o zarobkach na forex?
Szukałem ale moze za słabo.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Pytania do doświadczonych graczy

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

No tak, jeżeli dostawcą płynności jest np. mBank, a brokerem jest mForex, i mForex tylko przesyła zlecenia klientów drogą elektroniczną do mBank, to nazywa siebie brokerem ECN, ale czy to jest 100% prawda, że to jest faktyczny model ECN, a nie STP NDD?
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Caldeborn
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 839
Rejestracja: 10 lis 2015, 17:44

Re: Pytania do doświadczonych graczy

Nieprzeczytany post autor: Caldeborn »

Moge tylko dodac, ze przyznawanie sie do bycia brokerem MM jest bardzo modne teraz szczegolnie wsrod tych uczciwych. Tak jak pisalem tu ze 3 lata temu slowo ECN stalo sie niewygodne i wiekszosc dobrych brokerow usuwa je ze swoich stron internetowych.
Co do automatow to na MQL5 sa ich tysiace od wielu lat i jak dzialaja to wszyscy wiedza. Jezeli wskazniki sa nic niewarte to jak robot ma zarabiac? Chyba ze potrafi myslec, ale wtedy to i wskazniki dzialaja i po co Ci robot. Powodzenia

Awatar użytkownika
Mustafa
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 769
Rejestracja: 20 lip 2010, 10:54

Re: Pytania do doświadczonych graczy

Nieprzeczytany post autor: Mustafa »

Ray Dalio pisał, że jesteśmy niczym w porównaniu do ewolucji. Rynek się zmienia i umiejętności adaptacyjne są niezbędne zarówno u traderów jak i algorytmów. Kto nie ewoluuje ten ginie. Z mojego punktu widzenia ze wskaźników ATR lub bollinger jest istotny, ponieważ monitorowanie zmienności w moich strategiach ma duże znaczenie. Wiele książek pisze o pozytywnym RR, nakazuje czekać jak przyczajony tygrys na wysoki R. Natomiast kasyna jadą na innej zasadzie mała przewaga duża ilość transakcji. Dopiero po przetrawieniu tego, że duży R to mała trafność, dużo nerwów i problemów przeszedłem na negatywny R.

Przykładowo jeden trade dziennie R 0,53 * 75% trafność * 255 dni = średnio 200% rocznie (patrz załącznik).
Jak to działa? Jeżeli średnia zmienność (na danym interwale) wynosi np. 20 pipsów to SL 20*1,5 = 30, tp 30 * 0,53 = 15,9
W tym przypadku teoretycznie jest dwa razy większa szansa na TP, a ponieważ znajduje się w zakresie zmienności = duża trafność. Natomiast większość popularnych książek rekomenduje duży R daleko poza zmiennością przy małej trafności. No i co z tego wychodzi, prognozuj gdzie rynek pójdzie, następnie czekaj przy nadzieji, a przez większość czasu masz rytą psychikę.

Oczywiście prowadzenie pozycji powinno zależeć o warunków rynkowych, np. w trendzie można stopem kroczącym pociągnąć pozycję dużo dalej niż 2R, ale ze względu na statystyki należy to traktować jako dodatkowy bonus a nie podstawę planu. Przy takim podejściu skuteczność na poziomie 75% jest łatwa do osiągnięcia.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
dzikson
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 426
Rejestracja: 05 cze 2019, 18:48

Re: Pytania do doświadczonych graczy

Nieprzeczytany post autor: dzikson »

Caldeborn pisze:
28 lip 2020, 22:05
Moge tylko dodac, ze przyznawanie sie do bycia brokerem MM jest bardzo modne teraz szczegolnie wsrod tych uczciwych. Tak jak pisalem tu ze 3 lata temu slowo ECN stalo sie niewygodne i wiekszosc dobrych brokerow usuwa je ze swoich stron internetowych.
Możesz wyjaśnić o jaką mode chodzi? Jak dla mnie to głupoty jakieś są że "wiekszosc dobrych brokerow usuwa je ze swoich stron internetowych." hehehe
Napisz jacy to brokerzy..
MM nie jest modne, ale na pewno jest bardziej opłacalne.. A może poznikały oznaczenia ECN bo to nie byli ECN'y i ktoś im się do ogona dosiadł że wykorzystują wałkarze oznaczenie którym nie powinni się posługiwać..?
"Dla każdego inaczej wygląda kawałek nieba, własna sieć odrzutowców kontra pół chleba.."
RR Brygada

ODPOWIEDZ