Barrick Gold Corp

Wszystko na temat handlu kontraktami na surowce, towary rolne oraz metale szlachetne.
Arka
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 1
Rejestracja: 15 wrz 2021, 07:39

Barrick Gold Corp

Nieprzeczytany post autor: Arka »

Hej,

Mam takie pytanko odnośnie ceny złoty i spółki Barrick Gold. Otóż w roku 2010 gdy cena złota wynosiła ok. $1800 cena za akcję spółki była ponad $50. Teraz gdy cena złota jest podobna ok. $1800 cena spółki wynosi $20. Może mi ktoś wyjaśnić skąd taka różnica przy tej samej cenie złota? Bo np. jeśli chodzi o Newmont Corporation to w 2010 i teraz cena spółki jest bardzo podobna.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Barrick Gold Corp

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Barrick Gold Corp

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Nie powiedziałbym, żeby wykres wskazywał na trend wzrostowy.
Akcje tej spólki tracą na wartości.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Barrick Gold Corp

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Też, nie wiem dlaczego wartość akcji spółki miałałaby być zależna od wartości złota, nawet jeżeli jest to spółka wydobywająca złoto?
Nie słyszałem o takim zjawisku, jak pegowanie wartości akcji spółki do wartości złota...
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Awatar użytkownika
SEROL666
Maniak
Maniak
Posty: 2259
Rejestracja: 13 sty 2009, 00:04

Re: Barrick Gold Corp

Nieprzeczytany post autor: SEROL666 »

Arka pisze:
15 wrz 2021, 07:41
Hej,

Mam takie pytanko odnośnie ceny złoty i spółki Barrick Gold. Otóż w roku 2010 gdy cena złota wynosiła ok. $1800 cena za akcję spółki była ponad $50. Teraz gdy cena złota jest podobna ok. $1800 cena spółki wynosi $20. Może mi ktoś wyjaśnić skąd taka różnica przy tej samej cenie złota? Bo np. jeśli chodzi o Newmont Corporation to w 2010 i teraz cena spółki jest bardzo podobna.
Tak w wielkim uproszczeniu.
W przypadku spółek wydobywczych liczą się dwie rzeczy: Cena surowca i koszty wydobycia. Jeżeli surowiec kosztuje 1800USD k koszt jego wydobycia 1700 USD. W wielkim uproszczeniu zarabiają 100 USD. Każdy wzrost kosztów nawet o 10 USD będzie znacząco się odbijał na spółce o tych rozmiarach. Na przestrzeni 10 lat koszty wzrosły znacząco to pewne.
Na pewno jest wiele czynników które wpływają na wartość spółki a diabeł tkwi w szczegółach - raporcie o spółce i tym co w nim przemilczano :wink:
"If music is dying musicians are killing it" - MP

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Barrick Gold Corp

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

SEROL666 pisze:
15 wrz 2021, 14:03
Arka pisze:
15 wrz 2021, 07:41
Hej,

Mam takie pytanko odnośnie ceny złoty i spółki Barrick Gold. Otóż w roku 2010 gdy cena złota wynosiła ok. $1800 cena za akcję spółki była ponad $50. Teraz gdy cena złota jest podobna ok. $1800 cena spółki wynosi $20. Może mi ktoś wyjaśnić skąd taka różnica przy tej samej cenie złota? Bo np. jeśli chodzi o Newmont Corporation to w 2010 i teraz cena spółki jest bardzo podobna.
Tak w wielkim uproszczeniu.
W przypadku spółek wydobywczych liczą się dwie rzeczy: Cena surowca i koszty wydobycia. Jeżeli surowiec kosztuje 1800USD k koszt jego wydobycia 1700 USD. W wielkim uproszczeniu zarabiają 100 USD. Każdy wzrost kosztów nawet o 10 USD będzie znacząco się odbijał na spółce o tych rozmiarach. Na przestrzeni 10 lat koszty wzrosły znacząco to pewne.
Na pewno jest wiele czynników które wpływają na wartość spółki a diabeł tkwi w szczegółach - raporcie o spółce i tym co w nim przemilczano :wink:
Tam było kilka afer, no i Warren Buffet wyprzedał wszystkie swoje udziały w tej spółce.
To może wystarczyć.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Awatar użytkownika
MowmiSasiad
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 583
Rejestracja: 03 maja 2012, 12:59

Re: Barrick Gold Corp

Nieprzeczytany post autor: MowmiSasiad »

cena zlota ta sama ale koszty wzrosły. ale nie boj jak to niedlugo wyjebie do góry po pivot fed to spolki wydobywcze beda najlepszym sektorem. ja sam akumuluje. i mimo ze indeksy szoruja po dnie to ja juz jestem w zysku.

ODPOWIEDZ