Wskazówki dla nowych jak ograniczać ryzyko na forex

Miejsce, gdzie początkujący mogą zadawać nawet najbardziej dziwne pytania.
Awatar użytkownika
boss7
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 3
Rejestracja: 30 kwie 2005, 10:27

Wskazówki dla nowych jak ograniczać ryzyko na forex

Nieprzeczytany post autor: boss7 »

Sam gram na forexie juz dlugi okres czasu, wczesniej mialem doswiadczenie z gpw. Mysle ze powiniem poruszyc kwestie czesto olewane przez nowicjuszy m.in. zarzadzanie kapitalem i wielkoscia pozycji. Podam w punktach kilka przemyslen ktore moga sie przydac poczatkujacym. :)

1. Nie ryzykowac wiecej jak 2-3% w tranzakcji.
2. Zawsze wchodzic w rynek ze stopem
3. Stosowac strategie w ktorych potencjalny zysk jest wiekszy od stopa (najlepej 3/2 lub wiecej)
4. Wchodzic w rynek z planem a nie na zywiol
5. Opracowac jakis system na podstawie danych historycznych
6. Nie grac systemami ktore sa niby dodatnie w bilansie ale w ktorych caly zysk pochodzi z pojedynczych tranzakcji a cala reszta to w wiekszosci tranzakcje stratne

Potem dopisze nastepne punkty.
A doswiadczonych zapraszam do podzielenia sie swoimi uwagami i innymi wskazowkami.
:wink:

Awatar użytkownika
Grzegorz
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 55
Rejestracja: 14 gru 2004, 08:19

Nieprzeczytany post autor: Grzegorz »

Co do stopa to owszem - trzeba, ale nie może on byc zbyt mały. Gdy ustawiamy go na mały (5-7 pipsów) to na bank nam go zamknie. Kilka pozycji tak zamkniętych i bedziemy musieli odrabiac stratę. 3/2 to dobre wyjście, czasem ustawiam nawet 4/2, wtedy zysk odrobi ewentualna stratę, która była wczesniej.

Awatar użytkownika
Jaro
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 38
Rejestracja: 14 kwie 2005, 20:15

Nieprzeczytany post autor: Jaro »

Co do stopa to uważam, że rs4radius ma rację. stop musi być odsunięty. Ja ustawiam 15-20 pipsów...
Jak na bank zamknie to graj na TP=7 pipsów......... kilka trafnych wejść w rynek i będzie dziennie 100 pipsów.

Zastanówicie się najpierw a potem piszcie........
Zgoda ale przy stopie 7 pipsów masz 50/50 a to jest niezdrowe... chyba, że ktoś lubi tzw. skalpowanie.
Proponuję aby rad udzielali Ci, którzy grają w realu... Demo to jednak inna bajka...
pozdro
Trend jest moim przyjacielem

mirasa
Bywalec
Bywalec
Posty: 13
Rejestracja: 26 wrz 2004, 11:39

Nieprzeczytany post autor: mirasa »

Moim zdaniem stop może być 15 pipsów ale ruchomy.
Jak rynek idzie w górę to przesuwamy ten stop np. mamy +5 zarobku to stop na -10.

TP można ustawić na 30 pips.

Pozycja zamknie się TP lub stop lossem (stopem ruchomym).


Pozdr.

Awatar użytkownika
Aekold
Gaduła
Gaduła
Posty: 153
Rejestracja: 22 lis 2004, 19:41

Nieprzeczytany post autor: Aekold »

A ja stopow nie uzywam albo zadko daje duze typu 50-100 pipsow i jakos zyje :D
Wszystko zalezy od sposobu inwestowania itp

mirasa
Bywalec
Bywalec
Posty: 13
Rejestracja: 26 wrz 2004, 11:39

Nieprzeczytany post autor: mirasa »

A ja stopow nie uzywam albo zadko daje duze typu 50-100 pipsow i jakos zyje
Wszystko zależy od horyzontu czasowego i ilości gotówki na rachunku. Mając większą ilość pieniędzy można pozwolić sobie na odległe stopy. Nie używać ich wogóle to duże ryzyko. Chyba, że cały czas obserwujesz rynek.
Wszystko zalezy od sposobu inwestowania itp
Z tym się zgadzam całkowicie :)

Pozdr.

Awatar użytkownika
Jaro
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 38
Rejestracja: 14 kwie 2005, 20:15

Nieprzeczytany post autor: Jaro »

Dobrze mówisz Sentinel.
Przy takiej grze można powiedzieć, że nie grasz - tylko dokonujesz transakcji...
To jednak jest różnica.
Plan i konsekwentna realizacja to podstawa.
pozdro
Trend jest moim przyjacielem

Awatar użytkownika
Aekold
Gaduła
Gaduła
Posty: 153
Rejestracja: 22 lis 2004, 19:41

Nieprzeczytany post autor: Aekold »

Sentinel pisze:Dla mnie gra bez stopów byłaby samobójstwem.

Przed zajęciem pozycji wyznaczam stopa i poziom, przy którym wyjdę z rynku z zyskiem. Cały czas obserwując wykresy przesuwam stopa w odpowiednim kierunku (trailing stop).
Ja nie lubie ustawiac stopow jako takich poniewaz jest to narzedzie wrazliwe na hi/lo co wielokrotnie sie nie sprawdzilo - kiedy juz waza sie losy pozycji to zamykam po cenach zamkniecia, a jesli nie ma mnie przed monitorem to ustawiam stopy naprawde szerokie - sztuka jest poprostu dobrze wejsc na rynek i stop jest wtedy naprawde od naglych i nieprzewidzianych akcji.

Awatar użytkownika
Gandalf
Gaduła
Gaduła
Posty: 110
Rejestracja: 25 kwie 2005, 15:32

Nieprzeczytany post autor: Gandalf »

Aekold pisze:sztuka jest poprostu dobrze wejsc na rynek i stop jest wtedy naprawde od naglych i nieprzewidzianych akcji.
Dla mnie sztuka jest dobrze wyjsc z rynku.
Obrazek

MohSETH
Gaduła
Gaduła
Posty: 140
Rejestracja: 24 sie 2005, 22:38

Nieprzeczytany post autor: MohSETH »

Nie wiem czy poczatkujacy moze dac wskazowke poczatkujacym:) ale napisze co zaobserwowalem...
Jesli zajmujecie jakakolwiek pozycje w godzinach "uspienia rynku" (21:00-23:00) zgodnie z trendem ktory sie uformowal Nie zasypiajcie, albo obudzcie sie kolo 3:00 - 5:00 w nocy i zamknijcie pozycje otwarte wieczorem dnia poprzedniego:) Bo nie mozecie przewidziec jak zachowa sie trend podczas wzmozonej aktywnosci inwestorow:) Jak sie myle to niech mnie ktos poprawi:)

zawsze mozna uzywac ST albo TP ale ja nie uzywam:)
Pozdrawiam
Lepiej nie zarobić niż stracić. Graj zawsze z trendem.

ODPOWIEDZ