Weryfikacja tożsamości

Miejsce, gdzie początkujący mogą zadawać nawet najbardziej dziwne pytania.
gswfranz
Bywalec
Bywalec
Posty: 7
Rejestracja: 15 maja 2018, 22:25

Weryfikacja tożsamości

Nieprzeczytany post autor: gswfranz »

Chciałem założyć konto realne u brokera (ICMarkets EU), niestety mimo że na stronie piszą:

„Your Photo ID must be valid and clearly showing your Name, Date of Birth and Expiry/Issue date“

nie pozwolili mi zakryć pozostałych danych. Support napisał, że muszę przesłać skan dowodu ze wszystkimi danymi. Zakryłem m.in. wzrost, kolor oczu, imiona rodziców, uważam że nie są to dane konieczne do weryfikacji.

Moje pytanie to czy jest to standard u brokerów? Jakie są Wasze doświadczenia? Czy inni brokerzy pozwalają zakryć część danych z dowodu?

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Weryfikacja tożsamości

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Jeżeli masz powody, żeby ukrywać swoje dane przed brokerem, to nie możesz być traktowany jako klient godny zaufania.
Jeżeli broker jest zweryfikowany, że jest godny zaufania, to nie masz powodów, żeby ukrywać swoje dane.
Po to jest dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, żeby się nimi identyfikować.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

gswfranz
Bywalec
Bywalec
Posty: 7
Rejestracja: 15 maja 2018, 22:25

Re: Weryfikacja tożsamości

Nieprzeczytany post autor: gswfranz »

Pierwszy przykład z brzegu:
Oszuści wzięli pożyczki na 50 tys. zł, mając kopię dowodu:
https://www.money.pl/gospodarka/wiadomo ... 05649.html

W Polsce dziennie jest około 20 prób wyłudzenia pożyczki na skradzione dane.

Nie uważam, że to, że staram się choć w minimalny sposób zwiększyć swoje bezpieczeństwo, ma być powodem do traktowania mnie jako klienta niegodnego zaufania. Kopiowanie dowodu to nie to samo co identyfikowanie się nim.

Jeżeli broker jest zweryfikowany i jest godny zaufania, to i tak mam powody, żeby ukryć dane, które nie są potrzebne do weryfikacji. To, że broker ma licencje, nie chroni w żaden sposób przed wyciekami danych ani przed tym, że np. konsultant tych danych nie wyniesie. I tak, wiem że IC Markets to poważna firma, ale pisanie że do weryfikacji potrzebne są „and clearly showing your Name, Date of Birth and Expiry/Issue date” a potem pisanie, a nie jednak przyślij nam wszystko, jest niepoważne.

Chciałbym zatem ponowić pytanie:
Czy ktoś, kto jest równie „paranoiczny“ jak ja i przerabiał już ten temat u innych brokerów? Czy cała branża akceptuje tylko kompletne skany?

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Weryfikacja tożsamości

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

gswfranz pisze:
18 lis 2021, 17:56
Pierwszy przykład z brzegu:
Oszuści wzięli pożyczki na 50 tys. zł, mając kopię dowodu:
https://www.money.pl/gospodarka/wiadomo ... 05649.html

W Polsce dziennie jest około 20 prób wyłudzenia pożyczki na skradzione dane.

Nie uważam, że to, że staram się choć w minimalny sposób zwiększyć swoje bezpieczeństwo, ma być powodem do traktowania mnie jako klienta niegodnego zaufania. Kopiowanie dowodu to nie to samo co identyfikowanie się nim.

Jeżeli broker jest zweryfikowany i jest godny zaufania, to i tak mam powody, żeby ukryć dane, które nie są potrzebne do weryfikacji. To, że broker ma licencje, nie chroni w żaden sposób przed wyciekami danych ani przed tym, że np. konsultant tych danych nie wyniesie. I tak, wiem że IC Markets to poważna firma, ale pisanie że do weryfikacji potrzebne są „and clearly showing your Name, Date of Birth and Expiry/Issue date” a potem pisanie, a nie jednak przyślij nam wszystko, jest niepoważne.

Chciałbym zatem ponowić pytanie:
Czy ktoś, kto jest równie „paranoiczny“ jak ja i przerabiał już ten temat u innych brokerów? Czy cała branża akceptuje tylko kompletne skany?
Oczywiście, że tak.
Skan dokumentu, na którym są sfałszowane dane (ukryte to też sfałszowane) nie jest skanem kompletnego dokumentu.
Natomiast, co do kradzieży danych osobowych to jest tak, jak z każdą inną kradzieżą.
Potencjalnie zawsze się może zdarzyć.
Płacisz kartą w internecie?
Jeżeli tak, to udostępniasz dane karty publicznie.
To samo, gdy się logujesz do banku internetowego, albo używasz blika, itp.
Zawsze twoje dane mogą być skradzione przez kogoś, kto wie jak to zrobić.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

gswfranz
Bywalec
Bywalec
Posty: 7
Rejestracja: 15 maja 2018, 22:25

Re: Weryfikacja tożsamości

Nieprzeczytany post autor: gswfranz »

Nie mogę się zgodzić ze stwierdzeniem, że ukryte dane, to dane sfałszowane. To po prostu dowód, z zakrytą częścią danych, które nie są potrzebne do weryfikacji. To duża różnica. Podstawowa zasada w ochronie danych, to minimalizacja zbieranych danych.
Co do używania karty, to jest to zupełnie inny stopień ryzyka. Te transakcje są szybko wykrywalne, można poustawiać limity, płacić kartą prepaid, istnieje chargeback. Kradzież tożsamości to zupełnie inny kaliber, o kradzieży możesz się dowiedzieć np. po kilku miesiącach, jak Ci już komornik siądzie na konto. Odwijanie takiej sprawy to duże koszty i sporo nerwów.

I jeszcze raz, jak nie neguję samego procesu weryfikacji. Mi chodzi o coś takiego:
https://www.play.pl/pomoc/oi-zgody/jak- ... stego.html

Uważam, że to jest dobre podejście i że w taki sposób się to powinno robić, tak żeby było dla obu stron bezpiecznie. Czy któryś ze znanych Wam i renomowanych brokerów akceptuje tak przygotowany dokument? Oczywiście, jeśli nikt tak nie robił, to będe pisał do supportów poszczególnych brokerów i się sam dowiadywał, ale zanim wyślę te maile, to wolę się zapytać na forum, bo może już ktoś to przerabiał.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Weryfikacja tożsamości

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

gswfranz pisze:
18 lis 2021, 19:13
Nie mogę się zgodzić ze stwierdzeniem, że ukryte dane, to dane sfałszowane. To po prostu dowód, z zakrytą częścią danych, które nie są potrzebne do weryfikacji. To duża różnica. Podstawowa zasada w ochronie danych, to minimalizacja zbieranych danych.
Co do używania karty, to jest to zupełnie inny stopień ryzyka. Te transakcje są szybko wykrywalne, można poustawiać limity, płacić kartą prepaid, istnieje chargeback. Kradzież tożsamości to zupełnie inny kaliber, o kradzieży możesz się dowiedzieć np. po kilku miesiącach, jak Ci już komornik siądzie na konto. Odwijanie takiej sprawy to duże koszty i sporo nerwów.

I jeszcze raz, jak nie neguję samego procesu weryfikacji. Mi chodzi o coś takiego:
https://www.play.pl/pomoc/oi-zgody/jak- ... stego.html

Uważam, że to jest dobre podejście i że w taki sposób się to powinno robić, tak żeby było dla obu stron bezpiecznie. Czy któryś ze znanych Wam i renomowanych brokerów akceptuje tak przygotowany dokument? Oczywiście, jeśli nikt tak nie robił, to będe pisał do supportów poszczególnych brokerów i się sam dowiadywał, ale zanim wyślę te maile, to wolę się zapytać na forum, bo może już ktoś to przerabiał.
Zawierasz z brokerem legalną umowę na świadczenie usług finansowych.
A każda legalna umowa wymaga danych osobowych.
W tym wypadku, to broker ci robi "łaskę" (czytaj: usługę), i jak nie spełnisz jego warunków, albo naruszysz warunki umowy, to broker ma takie samo prawo dochodzić swojego na drodze legalnej jak i ty masz.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

gswfranz
Bywalec
Bywalec
Posty: 7
Rejestracja: 15 maja 2018, 22:25

Re: Weryfikacja tożsamości

Nieprzeczytany post autor: gswfranz »

ninjaproject pisze:
18 lis 2021, 19:19
Zawierasz z brokerem legalną umowę na świadczenie usług finansowych.
A każda legalna umowa wymaga danych osobowych.
W tym wypadku, to broker ci robi "łaskę" (czytaj: usługę), i jak nie spełnisz jego warunków, albo naruszysz warunki umowy, to broker ma takie samo prawo dochodzić swojego na drodze legalnej jak i ty masz.
No tak, zgadzam się z tym co napisałeś. Ale czy ja w którejkolwiek swojej wypowiedzi twierdziłem inaczej?

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Weryfikacja tożsamości

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

gswfranz pisze:
18 lis 2021, 19:33
ninjaproject pisze:
18 lis 2021, 19:19
Zawierasz z brokerem legalną umowę na świadczenie usług finansowych.
A każda legalna umowa wymaga danych osobowych.
W tym wypadku, to broker ci robi "łaskę" (czytaj: usługę), i jak nie spełnisz jego warunków, albo naruszysz warunki umowy, to broker ma takie samo prawo dochodzić swojego na drodze legalnej jak i ty masz.
No tak, zgadzam się z tym co napisałeś. Ale czy ja w którejkolwiek swojej wypowiedzi twierdziłem inaczej?
Ja bym z tobą żadnej umowy nie zawarł, nawet kupna-sprzedaży pojazdu używanego, gdybyś tak postępował.
Dlaczego broker miał by inaczej postępować, kiedy jednym z jego obowiązków jest stosowanie maksymalnych środków ostrożności w celu zapobiegania praniu brudnych pieniędzy?
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

gswfranz
Bywalec
Bywalec
Posty: 7
Rejestracja: 15 maja 2018, 22:25

Re: Weryfikacja tożsamości

Nieprzeczytany post autor: gswfranz »

ninjaproject pisze:
18 lis 2021, 19:51
Ja bym z tobą żadnej umowy nie zawarł, nawet kupna-sprzedaży pojazdu używanego, gdybyś tak postępował.
W porządku, będę o tym pamiętać, gdy będę sprzedawać samochód i nie będę do Ciebie pisać :)



A zastanowiłeś się, jaki jest cel przesyłania kopii dowodu? Chodzi przecież o potwierdzenie danych, które podawałeś przy zakładaniu konta. Nie ma tam pól „kolor oczu” i „wzrost”, więc nie wiem co zakrycie tych danych miałoby zmienić. Ale proponuje zakończyć ten temat, bo widzę, że nie ma szans, żebyśmy się w tym temacie dogadali. Mimo wszystko dzięki za Twoje odpowiedzi, i że Ci się wogóle chciało poświęcić czas, żeby coś napisać.

Co do meritum, zdaję sobie sprawę, że niewielu się przyda ta informacja, bo jest ona głównie dla mieszkających w Niemczech, ale niektórzy brokerzy oferują Post-Ident. Z opisu wynika, że przysyłają dokumenty, wypełniasz je i idziesz z dokumentem na pocztę, gdzie urzędnik potwierdza twoją tożsamość i dokumenty są odsyłane do brokera. Czyli prawdopodobnie da się, bez kopiowania dokumentu, co dla paranoików takich jak ja będzie najlepszą opcją.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Weryfikacja tożsamości

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

gswfranz pisze:
18 lis 2021, 23:10

Co do meritum, zdaję sobie sprawę, że niewielu się przyda ta informacja, bo jest ona głównie dla mieszkających w Niemczech, ale niektórzy brokerzy oferują Post-Ident. Z opisu wynika, że przysyłają dokumenty, wypełniasz je i idziesz z dokumentem na pocztę, gdzie urzędnik potwierdza twoją tożsamość i dokumenty są odsyłane do brokera. Czyli prawdopodobnie da się, bez kopiowania dokumentu, co dla paranoików takich jak ja będzie najlepszą opcją.
To by było całkiem legitne rozwiązanie, ale wiesz, nie dla brokera z Australii, kiedy klient jest z Europy, np.
Chyba, żebyś się wybrał do Australii, lub gdziekolwiek jest siedziba, żeby to zrobić!
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

ODPOWIEDZ