Biuro Inwestycyjne // Spółka z o.o.

Miejsce, gdzie początkujący mogą zadawać nawet najbardziej dziwne pytania.
Szukam_Kapitału
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 35
Rejestracja: 19 sie 2021, 11:59

Biuro Inwestycyjne // Spółka z o.o.

Nieprzeczytany post autor: Szukam_Kapitału »

Cześć

czy da się w Polsce założyć spółkę która będzie mogła swobodnie inwestować we wszystkie dostępne instrumenty pieniądze osób trzecich ??
Jeżeli tak to z teorii co trzeba było by posiadać ?? Jakie uprawnienia itd. ?

wiem że istnieją biura inwestycyjne, ale nie jestem do końca przekonany czy mogą inwestować we wszystkie aktywa :roll:

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Biuro Inwestycyjne // Spółka z o.o.

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Szukam_Kapitału pisze:
24 sie 2021, 15:14
Cześć

czy da się w Polsce założyć spółkę która będzie mogła swobodnie inwestować we wszystkie dostępne instrumenty pieniądze osób trzecich ??
Jeżeli tak to z teorii co trzeba było by posiadać ?? Jakie uprawnienia itd. ?

wiem że istnieją biura inwestycyjne, ale nie jestem do końca przekonany czy mogą inwestować we wszystkie aktywa :roll:
Licencję doradcy inwestycyjnego i maklera giełdowego.
https://zmid.org.pl/szkolenia/kurs-na-l ... acjonarna/
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

trisidginto
Gaduła
Gaduła
Posty: 358
Rejestracja: 26 lut 2019, 09:48

Re: Biuro Inwestycyjne // Spółka z o.o.

Nieprzeczytany post autor: trisidginto »

ninjaproject pisze:
24 sie 2021, 19:19
Szukam_Kapitału pisze:
24 sie 2021, 15:14
Cześć

czy da się w Polsce założyć spółkę która będzie mogła swobodnie inwestować we wszystkie dostępne instrumenty pieniądze osób trzecich ??
Jeżeli tak to z teorii co trzeba było by posiadać ?? Jakie uprawnienia itd. ?

wiem że istnieją biura inwestycyjne, ale nie jestem do końca przekonany czy mogą inwestować we wszystkie aktywa :roll:
Licencję doradcy inwestycyjnego i maklera giełdowego.
https://zmid.org.pl/szkolenia/kurs-na-l ... acjonarna/
ninjaproject - to za mało, zbyt lakonicznie napisałeś

Caldeborn
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 839
Rejestracja: 10 lis 2015, 17:44

Re: Biuro Inwestycyjne // Spółka z o.o.

Nieprzeczytany post autor: Caldeborn »

W Polsce jest to niemozliwe. Po drugiej stronie oceanu jest to mozliwe ale tylko jezeli osoby trzecie maja zainwestowane min. $1M w roznego rodzaju instrumenty finansowe. Ich wartosc netto jest powyzej $2M bez nieruchomosci w ktorej mieszkaja. Jezeli na forexie potrzebujesz kapitalu to raczej lepiej popracuj nad swoja strategia i jak bedziesz mial do pokazania konto z 3-5 lat to kapital sam do Ciebie przyjdzie. Powodzenia

trisidginto
Gaduła
Gaduła
Posty: 358
Rejestracja: 26 lut 2019, 09:48

Re: Biuro Inwestycyjne // Spółka z o.o.

Nieprzeczytany post autor: trisidginto »

Szukam_Kapitału pisze:
24 sie 2021, 15:14
Cześć

czy da się w Polsce założyć spółkę która będzie mogła swobodnie inwestować we wszystkie dostępne instrumenty pieniądze osób trzecich ??
Jeżeli tak to z teorii co trzeba było by posiadać ?? Jakie uprawnienia itd. ?

wiem że istnieją biura inwestycyjne, ale nie jestem do końca przekonany czy mogą inwestować we wszystkie aktywa :roll:
Tak, da się, ale ta spółka musi spełniać wymogi zarówno formalne jak i kapitałowe

Zarządzanie portfelem instrumentów finansowych (czyli granie czyimś kapitałem) jest działalnością licencjonowaną - licencję czyli zezwolenie na prowadzenie takiej działalności wydaje KNF.

Są 2 drogi - stworzenie TFI, które zarządza funduszami, albo prowadzenie takich rachunków przez dom maklerski po podpisaniu stosownych umów z klientami. Cecha łączna dla obydwóch rozwiązań to zatrudnienie przez taką firmę co najmniej 2 osób posiadających licencję doradcy inwestycyjnego lub maklera z uprawnieniami doradczymi (tzw. nowy makler, bo kiedyś licencja maklerska nie dawała takich uprawnień).

W zależności od tego jaką widzisz drogę/formę urzeczywistnienia tego typu działalności polecam

dla TFI i funduszy - przeczytanie Ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu funduszami alternatywnymi
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 1546Lj.pdf

zaś dla zarządzania portfelami na zlecenie (dla każdego klienta osobno) Ustawę o obrocie instrumentami finansowymi
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 1538Lj.pdf

Tu co najmniej art. 69 (zarządzanie 69 ust.2 pkt 4.)
o wymogach kapitałowych i formach spółki - art. 95 i 98

Tak naprawdę jeśli się chce zarządzać cudzym kapitałem zgodnie z prawem w Polsce to niestety trzeba spełniać wszystkie wymogi, a co najważniejsze wiedzieć jakie obowiązuje w tym zakresie prawo. Bez tego nie warto, bo kary są surowe za jego łamanie, o czym też przeczytać można w ww. ustawach.
Na początek proponuję przynajmniej przeczytać 1 raz obie ustawy ze zrozumieniem - to da obraz ile trzeba spełnić wymogów, aby legalnie zarządzać cudzym kapitałem.
Ostatnio zmieniony 24 sie 2021, 21:55 przez trisidginto, łącznie zmieniany 1 raz.

trisidginto
Gaduła
Gaduła
Posty: 358
Rejestracja: 26 lut 2019, 09:48

Re: Biuro Inwestycyjne // Spółka z o.o.

Nieprzeczytany post autor: trisidginto »

Caldeborn pisze:
24 sie 2021, 20:32
W Polsce jest to niemozliwe. Po drugiej stronie oceanu jest to mozliwe ale tylko jezeli osoby trzecie maja zainwestowane min. $1M w roznego rodzaju instrumenty finansowe. Ich wartosc netto jest powyzej $2M bez nieruchomosci w ktorej mieszkaja. Jezeli na forexie potrzebujesz kapitalu to raczej lepiej popracuj nad swoja strategia i jak bedziesz mial do pokazania konto z 3-5 lat to kapital sam do Ciebie przyjdzie. Powodzenia
Przeczytaj mój post i nie pisz, że w Polsce nie można. Można - wszak nie święci garnki lepią... :D

trisidginto
Gaduła
Gaduła
Posty: 358
Rejestracja: 26 lut 2019, 09:48

Re: Biuro Inwestycyjne // Spółka z o.o.

Nieprzeczytany post autor: trisidginto »

ninjaproject pisze:
24 sie 2021, 22:45
trisidginto pisze:
24 sie 2021, 20:23
ninjaproject pisze:
24 sie 2021, 19:19

Licencję doradcy inwestycyjnego i maklera giełdowego.
https://zmid.org.pl/szkolenia/kurs-na-l ... acjonarna/
ninjaproject - to za mało, zbyt lakonicznie napisałeś
Kurde, za takie doradztwo, jak napisałeś, to trzeba płacić!
To jest, wręcz, opinia prawna!
Albo samemu pójść za tropem.
Mój link jest wystarczający, jeżeli ktoś jest poważnie zainteresowany, a nie tylko mu się coś wydawało.
:564:
nie, to nie jest doradztwo, do usługi świadczenia doradztwa wystarcza 1 licencja, a na zarządzanie portfelem (cudzym kapitałem) muszą być 2 licencje
zarządzanie portfelem art. 69 ust.2 pkt 4 Ustawy o obrocie instrumentami...
doradztwo inwestycyjne art.69 ust.2 pkt 5 Ustawy o obrocie instrumentami...

nie tylko ilość licencji różni te dwie usługi, również wymogi kapitałowe dla spółek świadczących te usługi są inne

nie trzeba płacić za zatrudnienie kogoś z licencją, jeśli ma się ją samemu - teraz wyobraź sobie dwóch kumpli, którzy zrobią licencję, pozostaje wtedy spełnienie wymogów kapitałowych - to moim zdaniem dla ludzi szukających kapitału jest nie mniejsza bariera

na rynku jest już trochę takich TFI, gdzie grupka znajomych je tworzyła od podstaw i zarządzają głównie funduszami dedykowanymi, ale nie tylko

dla młodych ludzi, nie mających kapitału taki jest wg mnie kierunek - zrobienie licencji, zatrudnienie się u kogoś, nabycie doświadczenia (ważne! dla uzyskania licencji/zezwolenia KNF przez spółkę) i zarobienie pieniędzy w cudzej firmie, a potem ze znajomymi stworzenie spółki i zarabianie już dla siebie
Ostatnio zmieniony 25 sie 2021, 08:53 przez trisidginto, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
MarioDM
Maniak
Maniak
Posty: 2492
Rejestracja: 20 lis 2010, 20:24

Re: Biuro Inwestycyjne // Spółka z o.o.

Nieprzeczytany post autor: MarioDM »

trisidginto pisze:
24 sie 2021, 21:03
Szukam_Kapitału pisze:
24 sie 2021, 15:14
Cześć

czy da się w Polsce założyć spółkę która będzie mogła swobodnie inwestować we wszystkie dostępne instrumenty pieniądze osób trzecich ??
Jeżeli tak to z teorii co trzeba było by posiadać ?? Jakie uprawnienia itd. ?

wiem że istnieją biura inwestycyjne, ale nie jestem do końca przekonany czy mogą inwestować we wszystkie aktywa :roll:
Tak, da się, ale ta spółka musi spełniać wymogi zarówno formalne jak i kapitałowe

Zarządzanie portfelem instrumentów finansowych (czyli granie czyimś kapitałem) jest działalnością licencjonowaną - licencję czyli zezwolenie na prowadzenie takiej działalności wydaje KNF.

Są 2 drogi - stworzenie TFI, które zarządza funduszami, albo prowadzenie takich rachunków przez dom maklerski po podpisaniu stosownych umów z klientami. Cecha łączna dla obydwóch rozwiązań to zatrudnienie przez taką firmę co najmniej 2 osób posiadających licencję doradcy inwestycyjnego lub maklera z uprawnieniami doradczymi (tzw. nowy makler, bo kiedyś licencja maklerska nie dawała takich uprawnień).

W zależności od tego jaką widzisz drogę/formę urzeczywistnienia tego typu działalności polecam

dla TFI i funduszy - przeczytanie Ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu funduszami alternatywnymi
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 1546Lj.pdf

zaś dla zarządzania portfelami na zlecenie (dla każdego klienta osobno) Ustawę o obrocie instrumentami finansowymi
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 1538Lj.pdf

Tu co najmniej art. 69 (zarządzanie 69 ust.2 pkt 4.)
o wymogach kapitałowych i formach spółki - art. 95 i 98

Tak naprawdę jeśli się chce zarządzać cudzym kapitałem zgodnie z prawem w Polsce to niestety trzeba spełniać wszystkie wymogi, a co najważniejsze wiedzieć jakie obowiązuje w tym zakresie prawo. Bez tego nie warto, bo kary są surowe za jego łamanie, o czym też przeczytać można w ww. ustawach.
Na początek proponuję przynajmniej przeczytać 1 raz obie ustawy ze zrozumieniem - to da obraz ile trzeba spełnić wymogów, aby legalnie zarządzać cudzym kapitałem.
Niezły wykład. Szkoda aby to się zmarnowało. Wklej, jeśli możesz, to co napisałeś wraz z linkami w ten wątek aby wszystko było w jednym miejscu.

zawieranie-transakcji-w-ramach-spolki-t28225-30.html
Trust no bit**es.
Należy tępić ludzi o mentalności niewolników, okutych w powiciu.

Szukam_Kapitału
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 35
Rejestracja: 19 sie 2021, 11:59

Re: Biuro Inwestycyjne // Spółka z o.o.

Nieprzeczytany post autor: Szukam_Kapitału »

bardzo dziękuję za odpowiedzi

zasiadam do lektury ;]

Caldeborn
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 839
Rejestracja: 10 lis 2015, 17:44

Re: Biuro Inwestycyjne // Spółka z o.o.

Nieprzeczytany post autor: Caldeborn »

trisidginto pisze:
24 sie 2021, 21:06
Caldeborn pisze:
24 sie 2021, 20:32
W Polsce jest to niemozliwe. Po drugiej stronie oceanu jest to mozliwe ale tylko jezeli osoby trzecie maja zainwestowane min. $1M w roznego rodzaju instrumenty finansowe. Ich wartosc netto jest powyzej $2M bez nieruchomosci w ktorej mieszkaja. Jezeli na forexie potrzebujesz kapitalu to raczej lepiej popracuj nad swoja strategia i jak bedziesz mial do pokazania konto z 3-5 lat to kapital sam do Ciebie przyjdzie. Powodzenia
Przeczytaj mój post i nie pisz, że w Polsce nie można. Można - wszak nie święci garnki lepią... :D
Przeczytaj pytanie do konca i nie pisz, ze mozna. Fundusze w Polsce czy firmy inwes. kapital osob trzecich nie moga inwestowac we wszystkie aktywa.

ODPOWIEDZ