Swap dodatni to mój zysk czy strata?

Miejsce, gdzie początkujący mogą zadawać nawet najbardziej dziwne pytania.
cyni
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 24
Rejestracja: 14 lut 2018, 15:29

Swap dodatni to mój zysk czy strata?

Nieprzeczytany post autor: cyni »

Cześć!
Zawsze myślałem że gdy swap ma wartość dodatnią, to co dobę moje konto zyskuję, a gdy ma ujemną - co dobę tracę.
Jednak spread jest zawsze moją stratą, mimo że ma wartość dodatnią.
Zacząłem się zastanawiać czy czasem i ze swapem nie jest odwrotnie niż myślałem, czyli że gdy jest dodatni, to jest to wartość mojej straty a swap o wartości ujemnej jest dopisywany do mojego rachunku jako mój zysk...
Ktoś wie jak to jest?

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9979
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Swap dodatni to mój zysk czy strata?

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Cześć,

Główna różnica polega na tym, że swap to nie spread i spread to nie swap ;)
Swap wynika z zawartej transakcji i utrzymywania otwartej pozycji, która jest lewarowana, czyli do jej "posiadania" nie używasz w całości swoich środków. Czyli w przypadku EUR/USD i pozycji długiej (kupno) pożyczasz USD i kupujesz za nie EUR. W zależności od dysproporcj w stopach procentowych obu tych walut, możesz na tym zyskiwać albo tracić (łopatologicznie np. bierzesz kredyt na 2% i wrzucasz na lokatę na 3%). Oprócz czystej różnicy w oprocentowaniu na swap składa się także marża brokera, czyli każdy broker dolicza sobie swoje X i obciąża tym swap. Czyli nawet jak zawierasz transakcję na parze walutowej XXX/YYY, gdzie w obu krajach stopy procentowe wynoszą np. na 0%, to swapy będą w obie strony ujemne (bo dochodzi marża).

Więcej w artykule: Swapy bez tajemnic - https://forexclub.pl/swapy-bez-tajemnic/

Tymczasem spread to różnica w kursach kupna / sprzedaży. Ten parametr nie może być ujemny, bo stanowi wynagrodzenie brokera. Ciężko oczekiwać, żeby broker płacił Ci za dokonanie u niego transakcji :). I tu ponownie łopatologicznie -> sytuacja jak w kantorze. Zawsze masz gorzej niż pokazuje tabela średnich kursów.
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

cyni
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 24
Rejestracja: 14 lut 2018, 15:29

Re: Swap dodatni to mój zysk czy strata?

Nieprzeczytany post autor: cyni »

Dziękuję pięknie za odpowiedź!

Czyli łopatologicznie: gdy mam pozycję długą a swap na longi jest dodatni, to co dobę będzie mi kwota swapu doliczana do rachunku, a gdy przy wartości swapu jest minus - będzie mi tyle "znikało" z rachunku, tak?

Online
Cblondyn
Maniak
Maniak
Posty: 6614
Rejestracja: 03 sty 2011, 12:09

Re: Swap dodatni to mój zysk czy strata?

Nieprzeczytany post autor: Cblondyn »

cyni pisze:
13 sty 2021, 20:11
Dziękuję pięknie za odpowiedź!

Czyli łopatologicznie: gdy mam pozycję długą a swap na longi jest dodatni, to co dobę będzie mi kwota swapu doliczana do rachunku, a gdy przy wartości swapu jest minus - będzie mi tyle "znikało" z rachunku, tak?
Dokładnie.

cyni
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 24
Rejestracja: 14 lut 2018, 15:29

Re: Swap dodatni to mój zysk czy strata?

Nieprzeczytany post autor: cyni »

Dzięki!

To jeszcze jedno pytanie.
Podczas długo otwartej pozycji swap się zmienia. Czy jest on doliczany/odejmowany od mojego depo wg wartości z dnia otwarcia pozycji czy wg wartości aktualnej dla danego dnia?

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Swap dodatni to mój zysk czy strata?

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Aktualnej.
Ale swapy się tak często nie zmieniają.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9979
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Swap dodatni to mój zysk czy strata?

Nieprzeczytany post autor: raposo »

cyni pisze:
13 sty 2021, 22:16
Dzięki!

To jeszcze jedno pytanie.
Podczas długo otwartej pozycji swap się zmienia. Czy jest on doliczany/odejmowany od mojego depo wg wartości z dnia otwarcia pozycji czy wg wartości aktualnej dla danego dnia?
Aktualnej.

Ale jeszcze jedna uwaga, żeby nie było zaskoczenia. Swapy mogą nie być doliczane codziennie. Harmonogram ich "doliczania" ustala sam broker. Problem głównie stanowią weekendy, gdy rynek de facto nie działa. Niektórzy doliczają wartość potrójną (za sobotę i niedzielę) np. w środy lub czwartki. Niektórzy podwójną (za sobotę i niedzielę oddzielnie) w środy i czwartki, a niektórzy na otwarciu w niedzielę (za sobotę i niedzielę).

Dlatego trzeba to sprawdzić w warunkach handlu brokera z którego oferty korzystamy.
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

cyni
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 24
Rejestracja: 14 lut 2018, 15:29

Re: Swap dodatni to mój zysk czy strata?

Nieprzeczytany post autor: cyni »

Wszystkim raz jeszcze dziękuje za odpowiedzi.
Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
meylo
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1220
Rejestracja: 15 sie 2011, 21:01

Re: Swap dodatni to mój zysk czy strata?

Nieprzeczytany post autor: meylo »

@cyni
Wiesz, że koszenie na swapie to nie jest graal? Jeśli chcesz zarabiać na tym jednocześnie ignorując ruchy ceny to możesz się zdziwić jak szybko zmiana kierunku trendu zmienia saldo konta z+ na -.
Swing Trading in Two Sentences :
In uptrending markets, buy weakness as it returns to strength.
In downtrending markets, sell strength as it returns to weakness.

ODPOWIEDZ