Nagłe, gwałtowne ruchy ceny na AUDUSD

Miejsce, gdzie początkujący mogą zadawać nawet najbardziej dziwne pytania.
Gracjusz
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 3
Rejestracja: 09 gru 2020, 23:42

Nagłe, gwałtowne ruchy ceny na AUDUSD

Nieprzeczytany post autor: Gracjusz »

Witam wszystkich.

Mam pytanie do bardziej doświadczonych Kolegów. Od jakiegoś czasu interesuję się Forexem, dużo czytam, słucham i oglądam. Do rzeczy. Mając pozycję długą (w zasadzie dwie, bo miała to być piramida) na parze AUDUSD, dokładnie o godzinie 22:00 (środa) ruchy ceny uspokoiły się, kolejne swiece byly miały mniejszy zasięg niż dotychczas. O godzinie 23:00 nagle pojawiły się duże ruchy, świece minutowe o zasiegu 10-12 pisów (wcześniej były 1-2 pipsowe) które oczywiście wyrzuciły mnie na stopp lossach. (Konto demo) Wcześniej czytałem o ryzyku zostawiania otwartch pozycji przez weekend. Czy ta sama zasada obowiązuje na tej walucie jeśli chodzi o noc?

Zerknąłem na wcześniejszą noc i nic takiego nie mialo miejsca. Proszę, podpowiedzcie jak uniknąć takich ruchów, na jakich walutach trzeba uważać, może jakieś źródło gdzie znajdę o tym więcej informacji.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Nagłe, gwałtowne ruchy ceny na AUDUSD

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Gracjusz pisze:
10 gru 2020, 00:04
Witam wszystkich.

Mam pytanie do bardziej doświadczonych Kolegów. Od jakiegoś czasu interesuję się Forexem, dużo czytam, słucham i oglądam. Do rzeczy. Mając pozycję długą (w zasadzie dwie, bo miała to być piramida) na parze AUDUSD, dokładnie o godzinie 22:00 (środa) ruchy ceny uspokoiły się, kolejne swiece byly miały mniejszy zasięg niż dotychczas. O godzinie 23:00 nagle pojawiły się duże ruchy, świece minutowe o zasiegu 10-12 pisów (wcześniej były 1-2 pipsowe) które oczywiście wyrzuciły mnie na stopp lossach. (Konto demo) Wcześniej czytałem o ryzyku zostawiania otwartch pozycji przez weekend. Czy ta sama zasada obowiązuje na tej walucie jeśli chodzi o noc?

Zerknąłem na wcześniejszą noc i nic takiego nie mialo miejsca. Proszę, podpowiedzcie jak uniknąć takich ruchów, na jakich walutach trzeba uważać, może jakieś źródło gdzie znajdę o tym więcej informacji.

Pozdrawiam.
Warto śledzić fundamenty i wydarzenia makroekonomiczne!
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Awatar użytkownika
sardo nunspa
Gaduła
Gaduła
Posty: 353
Rejestracja: 18 sty 2007, 12:56

Re: Nagłe, gwałtowne ruchy ceny na AUDUSD

Nieprzeczytany post autor: sardo nunspa »

Gracjusz pisze:
10 gru 2020, 00:04
O godzinie 23:00 nagle pojawiły się duże ruchy, świece minutowe o zasiegu 10-12 pisów (wcześniej były 1-2 pipsowe) które oczywiście wyrzuciły mnie na stopp lossach.
To właśnie jest rolowanie, naliczanie punktów swapowych i rozjazd spreadów o 23
https://www.zasadyforex.pl/rolowanie-po ... ty-swapowe
Gracjusz pisze:
10 gru 2020, 00:04
Wcześniej czytałem o ryzyku zostawiania otwartych pozycji przez weekend.
A to jest NMP Next market price, czyli różnica pomiędzy zamknięciem sesji, a jej ponownym otwarciem np. Indeksy, ropa, złoto, są codziennie zamykane i otwierana, ( tak na rynku kasowym i terminowym) Wtedy właśnie może wystąpić NMP. W weekend tak samo jest jeszcze z walutami.
NMP może też wystąpić na ważnych danych w ciągu 1 sekundy.
Jak działa NMP:
2020 03 06 piątek - masz pozycję buy na ropie brent 45,77 ze stopem 45,57 w poniedziałek rynek otwiera się po 37,74 i po tej cenie zostanie zrealizowany Twój stop loss dlatego że, nie było innej ceny do realizacji. Twój sl zostanie zrealizowany po pierwszej możliwej cenie.
Obrazek

Gracjusz
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 3
Rejestracja: 09 gru 2020, 23:42

Re: Nagłe, gwałtowne ruchy ceny na AUDUSD

Nieprzeczytany post autor: Gracjusz »

sardo nunspa pisze:
10 gru 2020, 20:55
Gracjusz pisze:
10 gru 2020, 00:04
O godzinie 23:00 nagle pojawiły się duże ruchy, świece minutowe o zasiegu 10-12 pisów (wcześniej były 1-2 pipsowe) które oczywiście wyrzuciły mnie na stopp lossach.
To właśnie jest rolowanie, naliczanie punktów swapowych i rozjazd spreadów o 23
https://www.zasadyforex.pl/rolowanie-po ... ty-swapowe
Super, dziękuję. O tym bym nigdy nie pomyślał sam. Myślałem, że naliczanie tych punktów nie ma żadnego odzwierciedlenia w wykresie.

A więc, jeśli sytuacja miała miejsce w czwartek o godz 23:00 to znaczy że broker co tydzień o tej porze je nalicza, tak? Rozumiem, że w takim przypadku na wszystkich parach walutowych będzie miało to miejsce w każdy czwartek o tej godzinie?

Awatar użytkownika
sardo nunspa
Gaduła
Gaduła
Posty: 353
Rejestracja: 18 sty 2007, 12:56

Re: Nagłe, gwałtowne ruchy ceny na AUDUSD

Nieprzeczytany post autor: sardo nunspa »

Gracjusz pisze:
10 gru 2020, 21:25
Super, dziękuję. O tym bym nigdy nie pomyślał sam. Myślałem, że naliczanie tych punktów nie ma żadnego odzwierciedlenia w wykresie.

A więc, jeśli sytuacja miała miejsce w czwartek o godz 23:00 to znaczy że broker co tydzień o tej porze je nalicza, tak? Rozumiem, że w takim przypadku na wszystkich parach walutowych będzie miało to miejsce w każdy czwartek o tej godzinie?
Jeszcze prościej - każdego dnia o godzinie 23:59:59 kończy się sesja i o 00:00:01 zaczyna się nowa sesja giełdowa dla walut. Wtedy na kilka minut następuje rozszerzenie spreadów, co może wyglądać na gwałtowny ruch. W Polsce jest wtedy 23:00. Swapy nie mają wpływu na wykres.
Swapy na rynku kasowym są naliczane codziennie. Jest to taka opłata jeżeli się nie wyrobisz na jednej sesji i chcesz przenieść pozycje na następny dzień, musisz ponieść opłatę w postaci swap. Są swapy pozycji długich i krótkich (zdarzają się swapy dodatnie).
Obrazek

Awatar użytkownika
Mustafa
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 769
Rejestracja: 20 lip 2010, 10:54

Re: Nagłe, gwałtowne ruchy ceny na AUDUSD

Nieprzeczytany post autor: Mustafa »

Fenomenem obecnych czasów jest coraz baczniejsze przyglądanie się przez banki centralne swoim kursom walutowym. RBA jawnie troszczy się o kurs AUD to jedno a dwa, rynek to nie platforma MT4. Zamykane opcje rolowanie kontraktów, uczestnicy rynku to duże podmioty.
Nie chodzi o to czy masz rację czy nie, tylko o to, co robisz kiedy masz rację lub jak się zachowujesz jeżeli racji nie masz.

Gracjusz
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 3
Rejestracja: 09 gru 2020, 23:42

Re: Nagłe, gwałtowne ruchy ceny na AUDUSD

Nieprzeczytany post autor: Gracjusz »

sardo nunspa pisze:
11 gru 2020, 01:38


Jeszcze prościej - każdego dnia o godzinie 23:59:59 kończy się sesja i o 00:00:01 zaczyna się nowa sesja giełdowa dla walut. Wtedy na kilka minut następuje rozszerzenie spreadów, co może wyglądać na gwałtowny ruch. W Polsce jest wtedy 23:00. Swapy nie mają wpływu na wykres.
Swapy na rynku kasowym są naliczane codziennie. Jest to taka opłata jeżeli się nie wyrobisz na jednej sesji i chcesz przenieść pozycje na następny dzień, musisz ponieść opłatę w postaci swap. Są swapy pozycji długich i krótkich (zdarzają się swapy dodatnie).
Jesteś pewien, że to co widać na wykresie to efekt rozszerzonych spreadow?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
alinoe
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 917
Rejestracja: 22 wrz 2008, 21:30

Re: Nagłe, gwałtowne ruchy ceny na AUDUSD

Nieprzeczytany post autor: alinoe »

Na pewno rozszerzony spread miał swój udział. Jest tam większa świeczka mogąca wskazywać na większą zmienność czymś spowodowaną lub jeszcze większy spread, nie zmienia to faktu że spread jak zwykle był rozszerzony O tej porze spread często zwiększa się nagle przez co pierwsza świeczka pozornie może wskazywać na większą zmienność przez swoją wielkość, w rzeczywistości to objaw skoku spreadu a świeczka zwiększyła się przez nagły spadek ceny bid a nie całego kursu . Zresztą później zmienność zanikała co pokazują świeczki 1-minutowe bez cieni i korpusów (było kilka takich, trudno to nazwać świeczkami) - normalne o tej porze
Oanda publikuje historyczne spready:
https://www1.oanda.com/forex-trading/markets/recent
Nietrudno zauważyć, że w nocy o tej samej porze zawsze się rozjeżdżają.
W załączniku jak to wyglądało dla audusd - maksymalny to 15 pipsów. U innych brokerów może wyglądać to lepiej lub gorzej ale cudów nie można oczekiwać, spready zawsze będą się rozjeżdżać. U brokerów mt4 brakuje tego co ma platforma Dukascopy, chodzi o możliwość aktywowania sl po cenie bid lub ask niezależnie od kierunku transakcji. Moim zdaniem to powinna mieć każda platforma aby zabezpieczyć wywalanie stopów przez rozjazd spreadów. Dlaczego nie ma? Nie wiem.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Nagłe, gwałtowne ruchy ceny na AUDUSD

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Gracjusz pisze:
13 gru 2020, 00:14
sardo nunspa pisze:
11 gru 2020, 01:38


Jeszcze prościej - każdego dnia o godzinie 23:59:59 kończy się sesja i o 00:00:01 zaczyna się nowa sesja giełdowa dla walut. Wtedy na kilka minut następuje rozszerzenie spreadów, co może wyglądać na gwałtowny ruch. W Polsce jest wtedy 23:00. Swapy nie mają wpływu na wykres.
Swapy na rynku kasowym są naliczane codziennie. Jest to taka opłata jeżeli się nie wyrobisz na jednej sesji i chcesz przenieść pozycje na następny dzień, musisz ponieść opłatę w postaci swap. Są swapy pozycji długich i krótkich (zdarzają się swapy dodatnie).
Jesteś pewien, że to co widać na wykresie to efekt rozszerzonych spreadow?
Przecież to co pokazujesz, to normalny ruch na M1.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

ODPOWIEDZ