Rachunek w obcej walucie, a podatek

Miejsce, gdzie początkujący mogą zadawać nawet najbardziej dziwne pytania.
tomke
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 3
Rejestracja: 05 cze 2020, 21:43

Rachunek w obcej walucie, a podatek

Nieprzeczytany post autor: tomke »

Witam
Planuję zacząć swoją przygodę z forex i w związku z tym nasuwa mi się kilka wątpliwości, które chciałbym rozwiać.
Chcę otworzyć rachunek u polskiego brokera, ale w obcej walucie. Załóżmy, że w USD. Posiadam zwykłe konto w banku prowadzone w PLN. W jaki sposób, możliwe najtańszy, dokonać depozytu na rachunek maklerski? Otworzyć konto walutowe w USD i przelewać pieniądze z konta PLN na USD?

A druga kwestia to podatek dochodowy. Jeśli mam rachunek w USD to każdy zysk lub stratę będę musiał przeliczać po średnim kursie NBP z dnia poprzedzającego zamknięcie pozycji? Czy biura księgowe chętnie wykonują taką żmudną robotę? :)

To chyba na razie wszystko, chociaż mam wrażenie, że o czymś zapomniałem. W każdym razie z góry dziękuje za odpowiedź :)

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9979
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Rachunek w obcej walucie, a podatek

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Cześć,
W jaki sposób, możliwe najtańszy, dokonać depozytu na rachunek maklerski? Otworzyć konto walutowe w USD i przelewać pieniądze z konta PLN na USD?
Najlepiej zasilić takie konto kartą w walucie obcej ale niekoniecznie polski broker może dawać taką możliwość. Tylko wtedy właściwie nie ponosisz żadnych kosztów. Inną opcją jest przelew SWIFT, bo z tego co mi wiadomo i o ile nic się nie zmieniło na przestrzeni ostatnich lat, to nie można wykonać przelewu krajowego w obcej walucie. Czyli wchodzi tu do gry cennik Twojego banku - to zazwyczaj kwota od 30 do 300 zł w zależności od kwoty. Czas księgowania 1-5 dni.

Alternatywą jest konto w EUR i przelew SEPA - wtedy kosztuje to ok. 5 zł niezależnie od kwoty, a sama transakcja trwa 1-3 dni.

Oczywiście "must have" to konto w walucie obcej w banku. Dzięki temu unikniesz przewalutowań po bandyckich kursach. Do przewalutowania najlepiej użyć kantoru on-line albo wymienić fizycznie i wpłacić w oddziale.

Ze swojej strony polecam Kantor Alior Banku - można posiadać masę kont walutowych, karty do nich są bezpłatne, a spready ok. 2-3 gr na EUR i USD.
A druga kwestia to podatek dochodowy. Jeśli mam rachunek w USD to każdy zysk lub stratę będę musiał przeliczać po średnim kursie NBP z dnia poprzedzającego zamknięcie pozycji?
Zgadza się. Tyle, że jeśli wybierasz polski dom maklerski, to ten ma obowiązek ustawowy wystawić Ci PIT-8C, który wykona te przeliczenia za Ciebie. Ale oczywiście, jeśli księgowość brokera się pomyli, to przed US winny będzie tylko podatnik... :)
Czy biura księgowe chętnie wykonują taką żmudną robotę?
Nie, raczej mało które biuro się tego podejmuje albo chce kasować jak za zboże. Niektórzy kombinują z bieżącym, codziennym przeliczaniem bilansu pozycji na piechotę, inni z tabelami w Excelu. Natomiast my przygotowaliśmy Program Podatek, który robi wszystko za nas:
https://forexclub.pl/program-forex-club ... epny-2020/
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

tomke
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 3
Rejestracja: 05 cze 2020, 21:43

Re: Rachunek w obcej walucie, a podatek

Nieprzeczytany post autor: tomke »

Dziękuje za odpowiedź ;)
Nasunęło mi się jeszcze jedno pytanie nie związane z tematem postu, ale nie chce zakładać nowego, żeby nie zaśmiecać.
Więc, czy istnieje jakiś dobry, darmowy Currency Strength Meter? Ewentualnie coś w rozsądnej cenie?

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9979
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Rachunek w obcej walucie, a podatek

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Kiedyś korzystałem z tego:
https://www.mql5.com/en/articles/1472
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Rachunek w obcej walucie, a podatek

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

ODPOWIEDZ