Indeksy giełdowe CFD, jak to ugryźć- podstawy

Miejsce, gdzie początkujący mogą zadawać nawet najbardziej dziwne pytania.
MaciejWLKP
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 727
Rejestracja: 07 wrz 2012, 21:01

Indeksy giełdowe CFD, jak to ugryźć- podstawy

Nieprzeczytany post autor: MaciejWLKP »

Witam, chciałbym się przerzucić z walut na indeksy giełdowe ale z racji tego że nie miałem z nimi nigdy styczności to mam kilka pytań. Ponieważ nie dysponuje wielkim kapitałem pozostaje mi CFD. I teraz tak:
-dlaczego np. DAX u jednych brokerów jest notowany 23h na dobę a u innych od 8/9 rano
-dlaczego występują tak duże różnice w kursie u różnych brokerów? Rozumiem że może to zależeć częściowo od dostawców danych, przeglądając wykresy u kilku różnych brokerów mimo bardzo podobnych świec potrafią mieć spore różnice w cenie rzędu 20 20 ptk. Jeżeli CFD naśladuje rynek pierwotny to rozumiem że najlepiej byłoby wybrać brokera którego notowania są najbliżej kontraktów terminowych?
Ogólnie jeżeli ktoś ma jakieś ciekawe artykuły/filmy które w przejrzysty sposób wyjaśnią podział oraz funkcjonowania CFD to będę wdzięczy.
"Jeśli nie ustalasz celów dla siebie, jesteś skazany na pracowanie przy osiąganiu celów kogoś innego."
"Ci, którzy nie pamiętają przeszłości, są skazani na jej powtarzanie."

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9979
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Indeksy giełdowe CFD, jak to ugryźć- podstawy

Nieprzeczytany post autor: raposo »

MaciejWLKP pisze:Witam, chciałbym się przerzucić z walut na indeksy giełdowe ale z racji tego że nie miałem z nimi nigdy styczności to mam kilka pytań. Ponieważ nie dysponuje wielkim kapitałem pozostaje mi CFD. I teraz tak:
-dlaczego np. DAX u jednych brokerów jest notowany 23h na dobę a u innych od 8/9 rano
-dlaczego występują tak duże różnice w kursie u różnych brokerów? Rozumiem że może to zależeć częściowo od dostawców danych, przeglądając wykresy u kilku różnych brokerów mimo bardzo podobnych świec potrafią mieć spore różnice w cenie rzędu 20 20 ptk. Jeżeli CFD naśladuje rynek pierwotny to rozumiem że najlepiej byłoby wybrać brokera którego notowania są najbliżej kontraktów terminowych?
Ogólnie jeżeli ktoś ma jakieś ciekawe artykuły/filmy które w przejrzysty sposób wyjaśnią podział oraz funkcjonowania CFD to będę wdzięczy.
Ad.1) Polityka firmy? ;)
Kwestia wyboru dostawcy płynności. Strzelam też, że niektórzy mogą opierać swoje CFD o kontrakty futures, a inni o samą wartość indeksu.

Ad.2) Na rynkach zdecentralizowanych różnice w kwotowaniach to standard. 20 punktów to bardzo dużo, więc wątpię, aby tyle zdarzało się "na bieżąco", bo łatwo byłoby to wykorzystać, szczególnie przy spreadzie rzędu 1.0p. Ale mniejsze rozbieżności na wykresach mogą wynikać z: szybkości działania serwerów, wysokości spreadów (i ich ew. rozszerzeń) i czynników z punktu 1).

Niekoniecznie musisz korzystać z brokera, który oferuje kwotowania najbliższe z futures'ami - nie jestem pewien czy to cokolwiek by zmieniło z punktu widzenia tradera detalicznego ;).
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Caldeborn
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 839
Rejestracja: 10 lis 2015, 17:44

Re: Indeksy giełdowe CFD, jak to ugryźć- podstawy

Nieprzeczytany post autor: Caldeborn »

Definicja umów o różnicę
Kontrakt różnicowy (CFD) jest zasadniczo umową między inwestorem a bankiem inwestycyjnym lub firmą zajmującą się spread betting. Po zakończeniu umowy strony wymieniają różnicę między ceną otwarcia i zamknięcia określonego instrumentu finansowego, w tym akcji lub towarów.

Kontrakty CFD nie mają głosów podobnych do zwykłych, ale umożliwiają inwestorom uzyskanie ekspozycji ekonomicznej na akcje spółki giełdowej za ułamek kosztów zakupu akcji. Uwalniają także opłatę skarbową i można je kupić w rozmiarze, nie powodując obowiązku ujawnienia gospodarstwa. Zazwyczaj odpłatna jest również forma dywidendy syntetycznej. [1]

CFD jest po prostu umową między dwiema stronami - inwestorem i dostawcą CFD - aby zapłacić sobie wzajemnie zmianę ceny instrumentu bazowego. W zależności od tego, w jaki sposób cena się zmienia, jedna strona płaci drugiemu różnicę od czasu, w którym umowa została uzgodniona, do momentu, w którym się ona kończy.

Podobnie jak kontrakty typu spread, kontrakty CFD wiążą się z tym, że inwestor przeciwstawia się ubezpieczycielowi, spekulując, że cena aktywów wzrośnie, kupując (pozycja "długa") lub spadną, sprzedając (pozycja "krótka").

Podobnie jak zakłady typu spread bet, CFD nie ponoszą opłaty skarbowej, ponieważ nie obejmują zakupu aktywów, a jedynie akceptują otrzymanie lub zapłatę za ruch w swojej cenie. A ponieważ musisz tylko odłożyć niewielki depozyt na transakcje, zwany "depozytem zabezpieczającym", możesz odnieść duże zyski - lub straty - od pieniędzy, które popełniasz, od drobnych ruchów w cenie. Więc kontrakty CFD dają ci zalety posiadania akcji bez wielu niedogodności. Jednak różnią się one od zakładów spreadowych w ich traktowaniu pod względem podatkowym. [2]

Szybkie google tlumaczenie definicji CFD. Czyli zaklad miedzy toba a brokerem na roznice kursu, wartosci. Handel walutami to tez CFD. Jak handlujesz walutami to zasady sa podobne.
Roznica ceny do 20 punktow(inne kwotowanie, nie zawracaj sobie tym glowy) jest mozliwa ale nie mozna na niej zarobic bo jest to najczesciej stala +/- roznica.
CFD moze byc oferowany w unitach, kontraktach, wartosci nominalnej czy w lotach. Pelna dowolnosc.
W internecie jest duzo info ale raczej reklam niz informacji. Moje dziecko kiedys ogladajac reklamy chcialo pojechac do Szwajcarii zobaczyc fioletowe krowy.

Broker moze tez pozwalac na handel colodobowy albo w okreslonych godzinach. Dlaczego? Za jak "data" zaplaci taka ma. Powodzenia

ODPOWIEDZ