Strategia jako algorytm, pytania do Was.

Miejsce, gdzie początkujący mogą zadawać nawet najbardziej dziwne pytania.
forexkiller
Gaduła
Gaduła
Posty: 351
Rejestracja: 20 lis 2013, 10:56

Strategia jako algorytm, pytania do Was.

Nieprzeczytany post autor: forexkiller »

Witam, pracuję nad strategią PA. Mam kilka pomysłów ale żeby je zrealizować chcę poznać Wasze zdanie, Wasz tok myślenia i to czym Wy się kierujecie dlatego zadam Wam kilka ważnych dla mnie pytań które mnie nurtują.

Przepraszam jeśli coś jest niejasne, proszę pytać.

1. Czym może być sygnał końca korekty? Pinbar na SR, formacja 123 na fibo?

2. Jakie kryteria musi spełniać "logiczne miejsce" na TP i SL? Czy to jest miejsce w którym cena zareagowała 2-3 razy w przeszłości?

3. Co oznacza "sekwencja spadkowa i wzrostowa ceny"?

4. Jakie rodzaje setupów są według Was najbardziej pewne ? Formacja świecowa wraz z SR/ fibo? Czy może przecięcie średnich?

5. Czy według Was PivotPointy mają jakąś wartość w tradingu ogólnym czy tylko jeśli są dostosowane do jakiejś konkretnej strategi?

6. Formacja M i W czyli popularne podwójne dno i podwójny szczyt, czy taka formacja na SR może być użyta jako "wyzwalacz" do otwarcia pozycji?

7. Jakie kryteria powinien spełniać według Was pinbar jako formacja świecowa? Czy musi mieć knot minimum 2-3 razy dłuższy od korpusu? Czy musi zamknąć się w ciele poprzedniej świeczki?

8. Czy poziom SR który został 2 razy "przejechany" przez cenę jest dla Was nadal ważny?

9. Jakie pary walutowe według Was teraz są dobre do tradingu na strefy SD M15-H1?? Moglibyście podać kilka przykładów aktualnych stref SD które mają szanse realizacji?

10. Co oznacza dla Was powiedzenie "Cena musi mieć miejsce?"

11. Czy obserwacja 3-5 par na TF M15-H4 i rysowane stref Sd na nich według Was jest dobre? Czy lepiej dołożyć kilka par? Pracuję od 6 rano do 14 po południu dlatego nie chcę mieć dużo par dla tak niskich TF-ów.


Pozdrawiam serdecznie
Nie ma "Nie mogę", jest tylko "Nie chcę".

forexkiller
Gaduła
Gaduła
Posty: 351
Rejestracja: 20 lis 2013, 10:56

Re: Strategia jako algorytm, pytania do Was.

Nieprzeczytany post autor: forexkiller »

Nikt się nawet nie zainteresował tematem, nie mogę liczyć na jakąkolwiek pomoc?
Nie ma "Nie mogę", jest tylko "Nie chcę".

Cblondyn
Maniak
Maniak
Posty: 6616
Rejestracja: 03 sty 2011, 12:09

Re: Strategia jako algorytm, pytania do Was.

Nieprzeczytany post autor: Cblondyn »

forexkiller pisze:Nikt się nawet nie zainteresował tematem, nie mogę liczyć na jakąkolwiek pomoc?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na Twoje pytania. Dla jednego ważne sa SR dla innego eliot. Jeden szczegolna uwage zwraca na formacje świecowe jeszcze inny na rgry, flagi itp. Każde wymienione przez Ciebie narzędzie nadaje sie do tradingu. Kwestia tego co bardziej ci odpowiada i co przynosi lepsze efekty.
Swiece-tak (pinbar, engulf, doji)
formaccje: rgr, flaga, klin, trójkąt. dt/db-tak
SR-jak najbardziej (podstawa)
fibo-czasami
LT-tak
1-2-3 też fajna formacja
dywergencja-tak
Możesz je jw ze sobą razem łączyć i stworzyć własny system :)
Jak co zagrywać pisza książki i ebooki :)
w necie tez znajdziesz

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9979
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Strategia jako algorytm, pytania do Was.

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Dokładnie, zadajesz pytania na które odpowiedzi będą zawsze mocno subiektywne. Będą one zależeć od poziomu doświadczenia tradera, stosowanej strategii, własnych preferencji itd. itp.. Nie spodziewaj się więc jednego szablonu odpowiedzi. Mało tego, przy tego typu pytaniach otwartych nie będziesz w stanie nawet wyciągnąć "średniej", która da Ci jakiś przeciętny wynik ;).

Odpowiem ale pokrótce i nie na wszystko.

Ad.1) Może być to dowolna formacja odwrócenia trendu. Pinbar, inna formacja świecowa, formacja analizy technicznej, odbicie od kluczowego poziomu wsparcia/oporu potwierdzone inną formacją itd.

Pamiętaj jednak, że cena nie reaguje na jakieś wymysły analizy technicznej - wszystko zależy od popytu i podaży więc przede wszystkim kluczem jest zrozumienie kto nią steruje i dlaczego może chcieć zmiany kierunku akurat w danym momencie.

Ad.2) Nie. Poziomy SL/TP muszą wynikać z Twojej strategii. SL to poziom w którym Twój setup przestaje mieć rację bytu. To zlecenie chroni Cię przed powiększeniem straty w momencie, gdy faktycznie dojdzie do Twojej pomyłki. TP na odwrót - ma być zwieńczeniem Twojej poprawnej analizy sytuacji. Aczkolwiek jego stosowanie nie jest obowiązkowe, bo realizować zyski można na kilka sposobów (np. przesuwaniem SL).

Ad.3) Trzeba by zapytać autora pojęcia ;).

Ad.4) Nie ma czegoś takiego jak "bardziej pewne formacje". To Twoje decyzje i analiza prawdopodobieństwa wystąpienia danego scenariusza mają Ci pomóc w ocenie czy warto pod coś zagrać, czy nie.

Ad.6) Pewnie, że tak. Ale na ile będzie skuteczna to już zależy od Twojej strategii, poprawności wyznaczenia tych formacji oraz oceny ogólnej sytuacji. M i W to nie 100% sygnały - im więcej argumentów "za" otwarciem pozycji, tym lepiej dla Ciebie.

Ad.7) O tym to jest cała książka Macieja Golińskiego - polecam zajrzeć ;)

Ad.8) Dla mnie nie, dla kogoś innego może tak.

Ad.11) Mierz czyny na zamiary. Więcej par to większe rozproszenie Twojej uwagi. Moim zdaniem warto być specjalistą na 3-4 instrumentach, niż amatorem 10-ciu. Każdy instrument ma swoją określoną specyfikę i zanim je poznasz na pewno trochę czasu upłynie, a po drodze okaże się, że nie każda z nich będzie Ci odpowiadać.
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Awatar użytkownika
moneymaker
Gaduła
Gaduła
Posty: 223
Rejestracja: 11 cze 2015, 21:17

Re: Strategia jako algorytm, pytania do Was.

Nieprzeczytany post autor: moneymaker »

Cóż, nie wiem, czy powinienem się wypowiadać, ponieważ mam zaledwie 3-letni staż na forex-ie i wciąż jestem na poziomie demo. Otóż po tych trzech latach zauważyłem, że czegoś w moim trade-ingu brak. W strategiach opartych na wskaźnikach, wejścia są spóźnione (wszak wskaźnik to pochodna tego co było). Fibo, R/S, SD, AT, raz działają raz nie.

Murphy napisał, że trzy rzeczy są ważne: cena, wolumen i liczba otwartych kontraktów. Ostatnio zainteresowałem się wolumenem i wolumenem skumulowanym (póki co tikowym, ale do nauki prawdopodobnie wystarczający); tym co mają do powiedzenia o wolumenie inni, mądrzejsi i napiszę tak, że widzę obecnie "nieco więcej", chociaż to moje zaledwie kilka tygodni poszerzania wiedzy.

O tym, że chyba to dobra droga, niech świadczy wypowiedź mojego poprzednika, który zapewne wie o forex-ie dużo:
raposo pisze:Pamiętaj jednak, że cena nie reaguje na jakieś wymysły analizy technicznej - wszystko zależy od popytu i podaży więc przede wszystkim kluczem jest zrozumienie kto nią steruje i dlaczego może chcieć zmiany kierunku akurat w danym momencie.
Oczywiście, jeżeli sądzisz, że wolumen otworzy Ci oczy od razu, jesteś w błędzie. Interpretacja wolumenu, to też jest wiedza, której nie nabędziesz z dnia na dzień. Osobiście sądzę, że kiedyś dojdę do tego, że będę wiedział z większym prawdopodobieństwem kiedy w rynek wejść, a kiedy stać z boku.

Na koniec cytat (uważam, że bardzo trafny) Mieczysława Siudka "Grają pieniądze nie setupy".

forexkiller
Gaduła
Gaduła
Posty: 351
Rejestracja: 20 lis 2013, 10:56

Re: Strategia jako algorytm, pytania do Was.

Nieprzeczytany post autor: forexkiller »

Dziękuję bardzo za odpowiedzi i pomoc.

Czytaliście Steva Nisona świece japońskie? Wyszła ponoć nowa wersja i chciałbym poznać Wasze opinie na temat tej książki czy warto kupować.
Pozdrawiam

PS. Znacie jakieś systemy dobrze opisane tutaj na forum do gry tylko i wyłącznie na H1? PA stosuję tylko na D1-W1. Na H1 szukam czegoś ze wskaźnikami.
Nie ma "Nie mogę", jest tylko "Nie chcę".

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9979
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Strategia jako algorytm, pytania do Was.

Nieprzeczytany post autor: raposo »

To tylko odświeżone wydanie. Ale tak, książka warta polecenia, lubię do niej zaglądać.

Wejdź do kategorii Strategie i poszukaj sobie tego, co Ci się marzy :). Im więcej stron w temacie, tym teoretycznie bardziej interesujący. Ale przypominam, że ostatecznie gra trader, nie strategia ;€
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

forexkiller
Gaduła
Gaduła
Posty: 351
Rejestracja: 20 lis 2013, 10:56

Re: Strategia jako algorytm, pytania do Was.

Nieprzeczytany post autor: forexkiller »

Dziękuję, książkę kupię :)

Co do strategi na H1, myślałem nad którąś fxlamera z tego forum ale nie wiem czy one są aktualne ponieważ były przedstawione 10-11 lat temu a jak wiadomo rynek ewoluował.

Coraz częściej czytam że "współczesna analiza techniczna coraz częściej zawodzi", co o tym sądzicie?

Według mnie poziomy oporu i wsparcia na D1 działają bardzo dobrze.

Wiadomo coś w sprawie decyzji ESMA o ograniczeniu lewara?
Nie ma "Nie mogę", jest tylko "Nie chcę".

Awatar użytkownika
Mustafa
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 769
Rejestracja: 20 lip 2010, 10:54

Re: Strategia jako algorytm, pytania do Was.

Nieprzeczytany post autor: Mustafa »

Zacznij od tego kim są uczestnicy rynku na którym chcesz grać. Zapewniam cię, że wpływowe podmioty mają gdzieś te formacje czy metody o których pisałeś. Trzeba ileś kontraktów przewalić to to zrobią bez względu na SR'y oraz inne wodotryski. Malowanie fresków na wykresie to sztuka dla sztuki. Obecnie trwa wojna automatów, które tworzą pułapki na konkurencję, a jak to się ma to dawnych metod sam sobie odpowiedz.

-- Dodano: piątek 2018-02-09, 11:31 --

Dorzucę jeszcze trzy grosze. Automaty w pewnym momencie przewalają jakiś poziom (robią skok na kasę która tam leży), a druga strona będzie go bronic. I tu dochodzimy do wybicia z progu zmienności. Zmienność rośnie i spada tak jak cena od przewartościowania do niedowartościowania i na odwrót. Piękno tkwi w prostocie, istnieją setki strategii gry na wybicia. Wybicia stanowią początek zwiększonej zmienności. To jest moment ataku, kiedy duży kapitał wchodzi do gry i kiedy ty możesz się podłączyć. Jako element strategi istotne jest rozpoznawanie skoków zmienności, można to robić na wiele sposobów, np. najprościej obrazują to świece. W spokojnym rynku świece nie pozostawiają dużych cieni, natomiast skok zmienności charakteryzują długie korpusy i cienie.
Jednak nie bądź przysłowiowym Januszem, samo otwieranie pozycji to najmniejszy problem. Zarządzanie transakcją i ryzykiem jest o wiele ważniejsze.
Nie chodzi o to czy masz rację czy nie, tylko o to, co robisz kiedy masz rację lub jak się zachowujesz jeżeli racji nie masz.

jackub

Re: Strategia jako algorytm, pytania do Was.

Nieprzeczytany post autor: jackub »

Wszyscy grają techniczną analizę, 99% przegrywa ... daje to coś do myślenia??

ODPOWIEDZ