Pierwsze kroki - wybór brokera

Miejsce, gdzie początkujący mogą zadawać nawet najbardziej dziwne pytania.
Dommer
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 3
Rejestracja: 29 cze 2017, 15:29

Pierwsze kroki - wybór brokera

Nieprzeczytany post autor: Dommer »

Cześć,
Tematem Forexu jak i ogólnie pojętego rynku OTC zacząłem się intereseować od niedawna, zdąrzyłem przeczytać jedną, solidną książke na ten temat i znam pojęcia oraz ogólnie funkcjonowanie wcześniej wspomnianego rynku walutowego. Zanim zacznę się rozpisywać, nie chce, abyście pomyśleli, że się wymądrzam czy coś w tym stylu. Chce się zagłębić w ten temat, a myślę, że nie ma nic lepszego niż faktyczna rozmowa z doświadczonymi traderami. Teraz chciałbym otworzyć rachunek u jednego z brokerów, na początek oczywiście demonstracyjny, aby zaznajomić się w praktyce z funkcjonowaniem całego tego systemu jak i platformy transakcyjnej. Jak już wyżej wspomniałem, mam "jako tako" wiedzę teoretyczną opanowaną, więc teraz chciałbym zadać kilka pytań do osób z doświadczeniem, które konstruktywnie i rzetelnie odpowiedzą na postawione pytania.
Broker, u którego chciałbym założyć konto demo miałby mieć nad sobą KNF (wiem, że niby demo to ma to małe znaczenie gdzie zrobię, ale..). Jak najbardziej może być polski, ale również zagraniczny z takowym "przyzwoleniem" KNF na działalność. Póki co jedynie "wizulanie" bliżej poznałem XTB, lecz nic więcej na jego temat nie wiem. To tak myślę na początek, jak wyjście z moimi pytaniami :lol:
1. Jaka platforma transakcyjna najlepsza dla osoby zupełnie początkującej? Sam czytałem różne opinie na temat MT4/MT5 jak i innych, lecz żadnej nie testowałem. Nie jestem ukierunkowany na konkretny sposób działania, póki co chce się zaznajomić z dobrej jakości platforma, które nie będzie jak rodem wyjęta ze zmieszanego bulionu informacji, ale również nie przesadnie omijająca zbędne informacje. Co polecacie na początek? :)
2. Jakiego brokera wybrać na sam początek (mówię tutaj o koncie demonstracyjnym jak i o ewentualnych koncie real)? Podmiot występujący jako Market Makers (MM) czy Electronic Communication Network (ECN)? Rozumiem, że większość brokerów oferuje usługi o charakterze MM jak i taki rodzaj jest najbardziej polecany osobom początkującym. Sam wiem, że po zapoznaniu się z ogólnymi zasadami rządzącymi FX, mógłbym inwestować małe sumy (jestem tegorocznym maturzystą i moje możliwości zarobkowe są ograniczone). Co o tym sądzicie?
3. Spread, dźwignia, koszty pośrednie..jak to się do siebie ma w realiach? Na co zwracać szczególną uwagę, aby wybrać korzystnego brokera nawet na przyszłość pod konto real?
4. Jak ma się rozliczanie z już realnych dochodów? Czy musimy się rozliczać jako osoba fizyczna PITem? Co jaki okres czasu i w jakiej stawce? Czy jeszcze jakieś inne formy rozliczeń z US dochodzą?
5. To pytanie bardziej na luzie, jakie strony internetowe, fora, czy inne źródła wiedzy o wydarzeniach mających wpływ na FX polecacie? Jest masa różnych stron poświęconych temu tematowi, lecz nawet z właśnego doświadczenia wiem, że często informacje jakie takowe źródła publikują są rozbieżne z prawdą.
Pozdrawiam bardzo serdecznie wszystkim forumowiczówi i jednocześnie dziękuję za poświęcony czas na przeczytanie tego monologu (wiem wiem, nie było łatwo.. :roll: ). Byłbym wdzięczny za niekrytykowanie za brak wiedzy, proszę o konstruktywne odpowiedzi jak i sugestie, oraz zastrzegam sobie prawo do ewentualnych dalszych pytań wraz z gromadzeniem nowych informacji :mrgreen:

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9995
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Pierwsze kroki - wybór brokera

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Witaj,

Na początku wszystko jest dobre, bo jest nowe. Jak zapytam Cię co Ci się podoba na platformie X to za bardzo nie będziesz umiał odpowiedzieć, bo nie masz porównania :). Poniżej konkretniejsze odpowiedzi na Twoje pytania w tej samej kolejności.

Ad.1) W sumie jak już wyżej napisałem. Na początku drogi najlepiej pobawić się każdą platformą po trochu. Po pewnym czasie wyrobisz sobie zdanie na ich temat i zauważysz co Ci odpowiada, a co nie. Każda platforma jest trochę inna, a obecnie na rynku jest ok. 6 top-owych, popularnych aplikacji. Jest więc w czym wybierać. Zrecenzowałem kilka z nich tutaj:
https://forexclub.pl/narzedzia/platformy-transakcyjne/
(czytaj od ostatniej 8mej strony ;) )

Ad.2) Demo nie ma większego znaczenia. Tak samo regulacje Twojego brokera - o ile nadal mówimy o demie. Kontem rzeczywistym zacznij się przejmować jak:
- będziesz miał odpowiedni poziom wiedzy,
- wypracujesz sobie własną strategię, która będzie działać na demie,
- zgromadzisz zadowalający Cię kapitał.

Inaczej to przepis na pewną stratę.

Na demie model MM czy ECN także nie będzie miał większego znaczenia - sprawdź sobie oba ale zbyt wielu różnic nie dostrzeżesz. One wychodzą przede wszystkim przy realnym handlu.
Na wstępie przeczytaj:
https://forexclub.pl/rodzaje-brokerow-ecn-stp-mm/
https://forexclub.pl/pora-wybrac-pierwszego-brokera/

Ad.3) Dźwignia jest ograniczona dla Polaków do 1:100 więc to zmartwienie odpada :).
Spready i prowizja (o ile występuje) - to Twój główny koszt. Najlepiej żeby był jak najniższy ale nie zawsze stawiałbym to na pierwszym miejscu. Bardziej istotne jest bezpieczeństwo środków oraz brak problemów z brokerem. Co nam po najniższych prowizjach jak będziemy mieli problem z zawieraniem transakcji czy wypłatą środków? Nic.
Koszty ukryte, czyli skala poślizgów przy realizacji zleceń. Na to wpływa ma szereg czynników, przede wszystkim infrastruktura brokera i model w którym działa. Więcej znajdziesz tutaj:
https://forexclub.pl/z-czego-wynikaja-poslizgi-cenowe/

Ad.4) Osoba fizyczna, 19%, PIT-38, raz w roku do końca kwietnia za rok ubiegły.
Informacje ogólne:
https://forexclub.pl/sezon-podatkowy-in ... -ogolne-2/

Ad.5) Już Cię trochę zasypałem linkami :D. No ale łatwiej mi pokazać gdzie są konkretne odpowiedzi na Twoje pytania niż przepisywać samego siebie.
Na największe forum o tematyce FX już trafiłeś - jest tu także masa wiedzy. Jeśli chodzi o wydarzenia ze świata to polecam bankier.pl. Z zagranicznych Bloomberg.com. Jednak jeśli interesuje Cię już coś bardziej konkretnego to trzeba poszukać głębiej... ;)

Powodzenia!
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Dommer
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 3
Rejestracja: 29 cze 2017, 15:29

Re: Pierwsze kroki - wybór brokera

Nieprzeczytany post autor: Dommer »

@raposo bardzo dziękuję za odpowiedź, wiele mi to wyjaśniło :D Zacząłem się bawić na koncie demonstracyjnym na xtb (xStation 5) i ogólnie platforma wydaje mi się bardzo przejrzysta, 10 tyś PLN na start to i można próbować pierwszych zagrań. Mam natomiast kilka prostych pytań:
1. Kupując przykładowo pare walutową EUR/USD w aktualnej cenie rynkowej liczona jest cena BID czyli sprzedaży i to w zależności od jej wysokości mierzony jest mój zysk czy starty. Podobnie jest gdy podejmę decyzje o sprzedaży pary walutowej EUR/USD, to aktualna cena rynkowa przedstawiana jest z pozycji ASK kupna. Rozumiem, że:
a) W kontekście kupna (ASK) pary walutowej niezależnie jakiej, kupujemy walute bazową po maksymalnie niskim koszcie waluty kwotowanej (przykładowo bardziej opłaca się kupić EUR/USD za 1.05 niż za 1.4 prawda?). Natomiast później, gdy już ją kupiliśmy po wybranym przez nas kursie, czekamy i aby wyjść na zysk musimy ją sprzedać (czyli zamknąć pozycje) po kursie np. EUR/USD 1.1 tak?
b) W kontekście sprzedaży (BID) pary walutowej niezależnie jakiej, sprzedajemy walute bazowaną po maksymalnie wysokim koszcie waluty kwotowanej (przykładowo bardziej opłaca się sprzedać EUR/USC za 1.4 niż za 1.05 prawda?). Natomiast później, gdy już ją sprzedaliśmy po wybranym przez nas kursie, czekamy i aby wyjść na zysk musimy ją kupić (czyli zamknąć pozycje) po kursie np. EUR/USD 1.1 taK?
2. Mógłby mi ktoś wyjaśnić, na jakiej zasadzie działa handel metalami szlachetnymi np. złotem? Tam nie ma czegoś takiego jak podział na walute bazową/kwotowaną. Czy wtedy tak naprawdę kupujemy małe ilości złota i handlujemy nim, czy jedynie spekulacje że cena złota wzrośnie/spadnie?
3. Ostatnie i może dosyć dziwne pytanie brzmi: dlaczego podczas zawarcia transakcji sprzedaży danej waluty na wykresie prócz progu SL/TP mam oczywiście swoją linie z ceną otwarcia, lecz jest tam także druga linia z ceną wahającej sie sprzedaży (co w zasadzie jest mi już niepotrzebne, bo takową transakcje przeprowadziłem). Według mnie, dużo bardziej przydatnym byłoby umieszczenie tam aktualnej ceny rynkowej (w tym wypadku ceny ASK kupna), która u mnie jest jedynie pod wykresem, natomiast na nim już jej brak. Co o tym sądzicie, czy to jedynie jakieś moje błędne rozumowanie? To samo odnosi się do początkowego kupna pary walutowej, gdzie na wykresie jest linia z ceną kupna, a jedynie cena rynkowa BID jest w "Otwartych pozycjach". Czy może ma to znaczenie z z rodzajem wykresu, w tym wypadku świecowym?
Specjalnie pogrubiłem te słowa kluczowe, abyście mogli mnie ewentualnie skarcić za błędne rozumowanie. Wiem, kwestie naprawdę podstawowe, lecz chciałbym, aby ktoś potwierdził bądź obalił z wyjaśnieniem moją teze.
Ostatnio zmieniony 04 lip 2017, 11:23 przez Dommer, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9995
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Pierwsze kroki - wybór brokera

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Ad.1, a, b) No w skrócie i teorii... Tak ;).
Ad.2) Wartość zawsze wyrażana jest w stosunku do czegoś. W przypadku złota mówimy o parze XAU/USD, czyli relacji złota do dolara amerykańskiego. Efektem tego jest cena w USD za jedną uncję. Ale na niektórych platformach można spotkać złoto kwotowane do innych walut jak np. EUR. Więc działa to tu dokładnie tak samo - za jedno kupujesz drugie i na odwrót.
Ad.3) Klik prawym na wykres -> personalizuj widok wykresu -> Transakcje -> zaznacz Ask.
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Dommer
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 3
Rejestracja: 29 cze 2017, 15:29

Re: Pierwsze kroki - wybór brokera

Nieprzeczytany post autor: Dommer »

@raposo dziękuję kolejny raz :lol:
Mam kolejne pytania, wiem wiem, szybko, lecz mnie to zastanawia..
1. Otóż tak, mając przykładowo na zlecenie wolumen 1.0 (rozumiem, że wolumen 1.0 to inaczej 1 lot? (platforma xStream5 konto demo, jesli ma to jakiekolwiek znaczenie)) wartość pipsa jest większa, niż na wolumenie 0.5. Zauważyłem, że wzrasta wprost proporcjonalnie do wzrostu wolumena. Dlaczego?
2. Czy poziom "Margin" podczas kupowania pary walutowej określa faktyczny depozyt zabezpieczający? Na jakiej zasadzie jest on obliczany, bo tak myślę sobie i za nic nie potrafię opracować wzoru.

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9995
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Pierwsze kroki - wybór brokera

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Ad.1) A jak kupujesz auto za 100 tys. i jego wartość spada o 1% to ile tracisz?
A jak kupujesz auto za 50 tys. i jego wartość spada o 1% to ile tracisz? :)
https://forexclub.pl/ile-wart-jest-jeden-pips/

Ad.2) Proszę bardzo ;)
https://forexclub.pl/jak-liczyc-depozyt ... ieczajacy/

Polecam Ci przejrzeć sobie artykuły z działu Edukacja -> Początkujący. Poruszam tam wiele podobnych tematów, które zapewne zaraz Ci się nawiną.

Została też utworzona otwarta grup na Facebooku, gdzie początkujący mogą bombardować pytaniami dot. FX :)
https://www.facebook.com/groups/forextraderwall/
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Pierwsze kroki - wybór brokera

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

UWAGA OSTRZEŻENIE!!!
Szczegóły w tym poscie:
post1017386.html#p1017386
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9995
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Pierwsze kroki - wybór brokera

Nieprzeczytany post autor: raposo »

User już zablokowany. Ktoś musiał z rozpędu zaakceptować jego posty (nie ja ;) ).
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

ODPOWIEDZ