Droga do doskonałości

Miejsce, gdzie każdy może prowadzić swój własny dziennik gry na FX.
FXAdam
Bywalec
Bywalec
Posty: 6
Rejestracja: 14 sty 2016, 17:26

Droga do doskonałości

Nieprzeczytany post autor: FXAdam »

W związki z tym że ostatnio zainteresowałem się rynkiem forex chciałbym założyć dzinnik w którym będę zamieszczał moje transakcje.

Moje zainteresowanie przyniosło już skutek wyczyszczenia rachunku więc widać że dużo muszę się nauczyć. Dziennik piszę żeby zmobilizować się do nauki a jednocześnie może ktos pochyli się nad początkujacym i podpowie co robię źle.

Nie zakładam żadnej strategii bo dopiero się uczę; Przeczytałem trochę nt. trendu i price action więc spróbuje grać na wsparcia/opory i ich przebicia do tego linie trendu. Oczywiście zakładam również dokształcanie się więc może coś dołożę.

Ogólnie to co chcę osiagnąć obecnie to praca nad swoją psychiką i automatyczne wyrobienie mechanizmów obronnych:
- jedna stracona pozycja na dzień - po stracie w dany dzień już nie handluje i staram się zanalizować bład
- maksymalnie 2 pozycje zyskowne na dzień - uważam że nadreaktywność doprowadziła mnie włąsnie do MC więc to jest coś nad czym musze pracować.
- gram wyłącznie na forex EUR/USD, EUR/PLN, USD/PLN może wystarczy na początek:)
- godziny zajmowania pozycji to 8-12; 14-22

Będę tutaj wrzucał pozycje.

Oczywiście jak ktoś widzi że pozycje są wogóle beznadziejne etc to prosze o pomoc i konstruktywną krytykę.

FXAdam
Bywalec
Bywalec
Posty: 6
Rejestracja: 14 sty 2016, 17:26

Re: Droga do doskonałości

Nieprzeczytany post autor: FXAdam »

Dzisiaj spróbuję zagrać coś na EU. Patrząc na wykres wychodzi jakiś trójkąt. Ogólnie moja prognoza zakłada wzrost do co najmniej 1.106 (1.618 fibo z poprzedniego ruchu) Pozycji będę szukał w okolicach 1.085 a SL poniżej ostatniego dołka 1.08. Wrzucam wykres z moim poglądem. Jak ktoś ma jakiś pomsł to zapraszam. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

https://www.tradingview.com/x/9oE70dzY/

Awatar użytkownika
meylo
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1220
Rejestracja: 15 sie 2011, 21:01

Re: Droga do doskonałości

Nieprzeczytany post autor: meylo »

Cześć. Czyli zakładasz maksymalnie 2 pozycje dziennie. Co będziesz robił przez cały dzień? Szukał okazji? Piszesz, że nie zakładasz żadnej strategii, więc czym się będziesz kierował? Założenie z ilością pozycji dobre, tylko dopisz sobie co chcesz osiągnąć w jednej czy dwóch pozycjach na plus. I oczywiście na jaką stratę zgadzasz się przy tej jedynej pozycji na minus.
Twój wykres i założenia pokazują, że wejdziesz w longa po przebiciu Twojej wzrostowej linii trendu. Z palca, czy może zlecenie oczekujące?
R:R ok. 1:4? Celujesz w taki, podobny, może warto puścić transakcję bez TP?
Z ciekawości, dlaczego właśnie te pary?
Powodzenia, pozdrawiam :)
Swing Trading in Two Sentences :
In uptrending markets, buy weakness as it returns to strength.
In downtrending markets, sell strength as it returns to weakness.

FXAdam
Bywalec
Bywalec
Posty: 6
Rejestracja: 14 sty 2016, 17:26

Re: Droga do doskonałości

Nieprzeczytany post autor: FXAdam »

Dzięki za komentarz.

Jeżeli chodzi o 2 pozycje to takie założenie które wynika z tego, że pracuje więc pozwoli mi to na spokojne zgłebianie wiedzy. Druga rzecz dotyczy już mojej obserwacji. Ostatnio miałem takie dziwne odczycie nieomylności, które pojawiało się właśnie po tym jak rynek szedł w moją stronę. Cena w zasadzie dochodziła to mojego TP jakie sobie założyłem więc zamiast zamnkac pozycję i się cieszyć to dokładałem kolejną.... no i rynek się odwracał bo w końcu wiecznie w jedną stronę nie będzie szedł i w rezultacie otwierałem kolejną uważając że zaraz odbije.... no i tak wyczyściłem sobie konto. Sam się sobie dziwie ponieważ jak mam zyskowną pozycję np. na EUa para zrobiła już w ciągu jednego dnia 1.5% w jedną stronę to naprawdę na zdrowy rozum ciężko mysleć o dokładaniu kolejnej pozycji w tym samym kierynku. Oczywiście pewnie zdarza się więcej ale to rzadkość:)

Pary walutowe wybrałem ponieważ EUR/PLN i USD/PLN obserwuje już dość długo ze względu na zakupy (USD) i podróże (EUR) co pozwala mi trochę ograniczać koszty więc może uda się też jakieś spekulacje na tych parach przeprowadzić. EUR/USD wybrałem dlatego że jest najbardziej popularna, chociaż to średni argument.

Co do strategii to też może trochę dziwnie brzmi ale uczę się i chyba najciekawiej wyglądają techniki price action czyli szukam wsparcia/oporów i maluje linie trendu. Uczę sie też formacji ale to już bardziej skomplikowane. Jest też masa różnych wskaźników o których poczytałem ale trochę ciężko to wszystko ułożyć w kompletny obraz. Tak naprawdę wskaźniki są pochodnymi ceny obliczanymi wg różnych wzorów i nie znalazłem jakiegoś konkretnego wskaźnika który mógłby stanowić jakiś bezwzględny sygnał wejścia wyjścia. Może to będzie dziwne stwierdzenie ale cena/kurs danego waloru wykonuje największe ruchy o godz 8-10 i potem 14.30-15.30 z tego co wiem to są godziny rozpoczynania handlu w EU i US. Dlatego ruchy ceny od 12-14 uważam ża nieistotne ponieważ wtedy jest czas na lunch i nie wiem jak to wygląda we wszstkich krajach EU ale większość wtedy ma przerwę.

To co jeszcze sobie doczytałem to wolumen tylko że nie wiem gdzie można znalesc info na ten temat ale może coś znajdę. Tak naprawdę ruchy wyznaczające kierunek powinny jednocześnie mieć duży wolumen.

Dzięki za komentarz i mam nadzieję że jakoś uda mi się zgłębiać wiedzę tym bardziej że jest to bardzo ciekawe a szczególnie to co mnie "zaskoczyło" to moja psychika. Naprawdę wyłożyłem się przez to że zajęcie pozycji praktycznie uniemożliwiało mi ocenę sytuacji.

FXAdam
Bywalec
Bywalec
Posty: 6
Rejestracja: 14 sty 2016, 17:26

Re: Droga do doskonałości

Nieprzeczytany post autor: FXAdam »

Dzisiaj zaąłem taką pozycję

EU buy cenie 1.08918. W sumie cena wyszła na chwilę z mojego trójkąta który wczoraj namalowałem ale później mielismy gwałtowny ruch i cena ponownie znalazła się w tym trójkącie. SL ustawiłem na poziomie 1.08553 (Poniżej dzisiejszych minimów) a tp celuje zgodnie z tym co wczoraj pisałem 1.1060. Zobaczymy co z tego będzie.

Awatar użytkownika
Pablo90
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1215
Rejestracja: 10 cze 2007, 15:36

Re: Droga do doskonałości

Nieprzeczytany post autor: Pablo90 »

To co teraz napiszę to tylko moje zdanie, wybierz sobie z tego to co uważasz za sensowne.

1. Wybór instrumentów: jeżeli grasz w ramach jednej sesji/jednego dnia to nie graj na parach z PLN (za wysokie koszty). Co do EUR/USD to zobacz sobie dzienny wykres tej pary i zastanów się, jaki jest sens obierać teraz jakikolwiek kierunek na tej parze. Dla odmiany spójrz też na wykres dzienny GBP/USD i zastanów się, czy obranie kierunku na tej parze obecnie nie byłoby łatwiejsze.
2. Dwie transakcje dziennie to dość sporo, nie popełniaj błędu overtradingu, bo nie wypłacisz się za prowizje.
3. Staraj się analizować wybrane instrumenty na wyższych interwałach - większa szansa na to, że zawrzesz transakcje zgodnie z długoterminowym trendem oraz ograniczysz liczbę transakcji.
4. Bez konkretnego planu nie masz czego szukać rynkach finansowych, chyba, że utraty pieniędzy.
5. Jeżeli podoba Ci się idea Price Action i grania na czystym wykresie to zainteresuj się stronką gościa, który nazywa się Nial Fuller (wygoogluj). Stronka jest darmowa, a zwiera wiele informacji z tego zakresu.
6. Tak jak napisał meylo może warto grać bez TP, i po prostu przesuwać co jakiś czas SL. Twoim zadaniem jest ograniczanie strat, nie zysków.
7. Napisałeś, że prognozujesz. Nie prognozuj - reaguj.
8. Nie zawracaj sobie głowy wolumenem na rynku zdecentralizowanym jakim jest forex.
9. Jeżeli grasz na interwałach H4 lub D1 to nie musisz zawracać sobie głowy konkretnymi godzinami kiedy możesz otworzyć transakcję.
10. Zawsze stawiaj SL, w każdej transakcji. Musisz wiedzieć gdzie go postawić zanim otworzysz nowy trade.

Awatar użytkownika
meylo
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1220
Rejestracja: 15 sie 2011, 21:01

Re: Droga do doskonałości

Nieprzeczytany post autor: meylo »

Ad. 10. Ktoś ładnie powiedział : "Od kiedy stawiam SL nie wyzerowałem konta".
Uważaj też na nadmiar wiedzy, może szkodzić.
Powodzenia :)
Swing Trading in Two Sentences :
In uptrending markets, buy weakness as it returns to strength.
In downtrending markets, sell strength as it returns to weakness.

Awatar użytkownika
MR. D
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1235
Rejestracja: 05 sty 2015, 22:59

Re: Droga do doskonałości

Nieprzeczytany post autor: MR. D »

Hej fajnie, ze jesteś. Powodzenia w drodze do doskonałości. Wybrałeś sobie trudna działkę Dt oraz pary ze złotówka. Pary złotówkowe to raczej tylko long term warto ponieważ płynność niewielka spready duze, ale to moje zdanie. Chwila nieuwagi i szpila w piątek na 8 groszy moze wyczyścić rachunek. Zwłaszcza, ze jak para mało płynna to luka cenowa moze przeskoczyć nad Twoim sl. Napisz jeszcze jakie depo i jaka wartość pozycji. No i nie łam sie. Pierwszy rok bedzie w plecy wiec najlepiej stracić jak maj mniej. Foremek rządzą chciwość i strach. Najpierw pojawia sie chciwość i lewar a pozniej strach jak uświadamiasz sobie ze jestes pod bramka. 20-30% rocznie to jest dobrze. Podwojenie depo to bajka. Max lewar x10 max zjazd depo 10% i najłatwiej na Edku zacząć.

tcfxsystem
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 68
Rejestracja: 21 lis 2015, 20:21

Re: Droga do doskonałości

Nieprzeczytany post autor: tcfxsystem »

Pablo90 pisze:To co teraz napiszę to tylko moje zdanie, wybierz sobie z tego to co uważasz za sensowne.

1. Wybór instrumentów: jeżeli grasz w ramach jednej sesji/jednego dnia to nie graj na parach z PLN (za wysokie koszty). Co do EUR/USD to zobacz sobie dzienny wykres tej pary i zastanów się, jaki jest sens obierać teraz jakikolwiek kierunek na tej parze. Dla odmiany spójrz też na wykres dzienny GBP/USD i zastanów się, czy obranie kierunku na tej parze obecnie nie byłoby łatwiejsze.
2. Dwie transakcje dziennie to dość sporo, nie popełniaj błędu overtradingu, bo nie wypłacisz się za prowizje.
3. Staraj się analizować wybrane instrumenty na wyższych interwałach - większa szansa na to, że zawrzesz transakcje zgodnie z długoterminowym trendem oraz ograniczysz liczbę transakcji.
4. Bez konkretnego planu nie masz czego szukać rynkach finansowych, chyba, że utraty pieniędzy.
5. Jeżeli podoba Ci się idea Price Action i grania na czystym wykresie to zainteresuj się stronką gościa, który nazywa się Nial Fuller (wygoogluj). Stronka jest darmowa, a zwiera wiele informacji z tego zakresu.
6. Tak jak napisał meylo może warto grać bez TP, i po prostu przesuwać co jakiś czas SL. Twoim zadaniem jest ograniczanie strat, nie zysków.
7. Napisałeś, że prognozujesz. Nie prognozuj - reaguj.
8. Nie zawracaj sobie głowy wolumenem na rynku zdecentralizowanym jakim jest forex.
9. Jeżeli grasz na interwałach H4 lub D1 to nie musisz zawracać sobie głowy konkretnymi godzinami kiedy możesz otworzyć transakcję.
10. Zawsze stawiaj SL, w każdej transakcji. Musisz wiedzieć gdzie go postawić zanim otworzysz nowy trade.

niestety nie mogę się zgodzić z punktem numer 8. Dla mnie wolumen to podstawa i pozwala mi określać miejsca wejścia w rynek w punkt z dokładnością do 5 miejsca po przecinku. Moim zdaniem zdecentralizowanie rynku nie sprawia że na rynku nie można odczytać wolumenu. Oczywiście nigdy nie można stwierdzić w 100% wielkości wolumenu ale to kompletnie nie jest potrzebne. Dla mnie wiedza i cała teoria VSA to podstawa, poznałem wielu wspaniałych traderów którzy z sukcesem pracują z wolumenem i co więcej nie wyobrażają sobie pracy z samym wykresem ceny. To tylko moja uwaga i moje zdanie. Wolumen tylko w ostatnim tygodniu sprawił że trafiłem w punkt co do korekty eurusd i obstawiłem właściwy kierunek a zdarza mi się to bardzo często

FXAdam
Bywalec
Bywalec
Posty: 6
Rejestracja: 14 sty 2016, 17:26

Re: Droga do doskonałości

Nieprzeczytany post autor: FXAdam »

Dziękuję wszystkim za sugestie a szczególnie za tematy, odnośniki do ciekawych źródeł wiedzy (MR.D i tcfxsystem).

Od razu też podam wielkość depo: 200USD rachunek w Admiral Markets dźwignia 1:100. Wielkość lota obecnie to 0.01 czyli mikrolot. Tak więc od razu mówię że nie mam zamiaru zrobić z tego miljona etc ale chciałbym się nauczyć i coś wypracować. Pewnie większości rachynek wyda się śmieszny ale mój ostatni był 10 razy większy i rozbiłem go w miesiąc... Dlatego też postanowiłem założyć ten dziennik żeby lepiej kontrolować to co robię a też może przy okazji opisać trochę reakcje mojej psychiki w danym momencie a później przy analizie pozycji dotego wrócić.

To czego się nauczyłem do tej pory to to że forex to nie są łatwe pieniądze - choć drogo mnie to kosztowało. Daję sobie czas do końca czerwca żeby zobaczyć czy jestem w stanie wypracować jakieś podejście do tego rodzaju inwestycji i ewentulanie wtedy zdecyduję czy ponownie wejść z większym kapitałem,

A tak apropo mojej wczorajszej pozycji to właśnie mam ciekawą sytuację: rano miałem praktycznie 80 pipsów na plusie a teraz 18:D Nie przesuwałem SL więc dalej jest na 1.0855 i właśnie rano byłem mocno utwierdzony w mojej pozycji a teraz osobiście czuję niezadowolenie... nie ruszam tego zobaczymy.

ODPOWIEDZ