Co rynek da...

Miejsce, gdzie każdy może prowadzić swój własny dziennik gry na FX.
polbanda

Co rynek da...

Nieprzeczytany post autor: polbanda »

Co prawda nie jest to stricte journal, ale wolę pisać tutaj, niźli na blogu bo na tej stronie może ktoś podpowie mi jakąś małą sztuczkę, którą pominąłem, a która może wypłaszczyć trochę moją krzywą wzrostu.

Otóż po przebiciu się przez setki wskaźników, jak każdy, doszedłem do wniosku (również dzięki temu forum), że nie ma co próbować przewidzieć rynku. To niemożliwe. Jedyne więc na czym się skupiłem, to zarządzanie kapitałem.
Wiadomo o tych rzeczach jak RR3:1, piramidowanie pozycji, 2% ryzyka. Wszystko to opisane jest w praktycznie każdej książce poświęconej analizie technicznej.
Jest jednak spora droga od przeczytania tego do wprowadzenia w życie. Mnie na szczęście po wprowadzeniu tego nie korci już żeby cokolwiek zmieniać. Zasady te uspokajają mnie i pozwalają odetchnąć nawet, jeżeli rynek jest skrajnie przeciwko mnie i bawi się w kotka i myszkę. To, że udaje wzrosty, a spada lub na odwrót nie powoduje już u mnie stresu itd. Trudno, tak musi być, ja nic na to nie poradzę.

No to do rzeczy.
Po wyrzuceniu wszystkich wskaźników, zostałem przy malowaniu kresek na wykresie i tyle. Kanał na youtube jednego z zagranicznych inwestorów (nie pamiętam już jakiego) dał mi bardzo cenne wskazówki dot. "perspektywy", która jest bardzo ważna. Ponieważ jestem człowiekiem dosyć schematycznym, lubię ustalić sobie jeden konkretny schemat działania i nim podążać. Granie więc na mocno powiększonym wykresie (i dotychczas małym monitorze) było dla mnie dosyć zgubnym przedsięwzięciem. Otóż wykres mam maksymalnie oddalony. A to dlatego, że jedyne co mnie na nim interesuje, to sekwencje szczytów i dołków. Pomocniczo stosuję jakieś figury (te podstawowe).

Korzystam ze wskaźnika do obliczeń wielkości lota przy określonym SL (Money Management) oraz do obliczania spreadu + czas do końca danego okresu.

Money Management ustawiony mam na 2% ryzyka. Podaje on wielkość Lota przy 100 pipsach stopa. Dla każdej transakcji - wiadomo - Stop jest inny z uwagi na układ szczytów i dołków. Po odpowiednich obliczeniach, niezależnie od odległości stopa, zawsze mogę dopasować lot tak, by na transakcję przypadało tylko 2% (a nawet mniej bo wyniki zawsze zaokrąglam w dół).

Po otrzymaniu sygnału wejścia wchodzę w rynek 6 pozycjami (odpowiednio wyliczonymi tak, że gdy wszystkie wejdą na SL stracę tylko 2%) dla których TP ustawiam co 1% zysku + spread, co zabezpiecza mnie przed poślizgiem cenowym przy otwieraniu pozycji (nie otwieram oczywiście na danych bo wtedy kilkudziesięciopipsowe poślizgi zanegowałyby sens takiej gry). W przypadku wystąpienia kolejnego szczytu, przesuwam wszystkie stopy pod kolejny dołek. Jeżeli nadal jest pod poziomem wejścia w rynek, nie otwieram nowych pozycji. W momencie, gdy kolejna górka i dołek zostają przebite, a Stop z 1wszej pozycji można przesunąć powyżej punktu wejścia, otwieram kolejną pozycję (6-cio częściową - na takich samych zasadach). To pozwala mi nadal utrzymywać ryzyko na poziomie 2% (albo czasem i mniej), ale za to zwiększa się potencjalny Take Profit aż dwukrotnie. Tym sposobem w pewnym momencie potencjalny TP może wynieść 18 lub więcej procent przy zerowym ryzyku. Takie transakcje mają miejsce czasem nawet w ciągu dnia.

Gram na wszystkim co jest sensowne z punktu MM, tj. ma niski spread (albo choć duży spread, to rynek jest bardzo płynny -np. złoto) - surowce, CFD, waluty.

To tyle tytułem wstępu. W załączniku dodaję przykłady i zobrazowanie strategii. Pozdrawiam i proszę o jakieś uwagi, które często bywają cenne.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

polbanda

Nieprzeczytany post autor: polbanda »

...ciąg dalszy załączników.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

polbanda

Nieprzeczytany post autor: polbanda »

... i jeszcze parę założeń.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

polbanda

Nieprzeczytany post autor: polbanda »

EURUSD
1% już zamknięte.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

qba3
Gaduła
Gaduła
Posty: 174
Rejestracja: 25 wrz 2009, 10:43

Nieprzeczytany post autor: qba3 »

a nie myślałeś żeby zamiast 6 pozycji każda z osobnym stopem(bo tak to zrozumiałem) i spreadem otwożyć jedna tej wielkości i ewentualne stopy realizować przez zlecenia odwrotne bo Tp rozumiem idzie takei same dla wszystkich przy zaliczeniu wszystkich Sl w postaci zleceń odwrotnych zapłacisz spread jeden raz więcej bo 1 za otwarcie pozycji i 6 za kazde odwrotne ale jeżeli dojdzie do tp zapłącisz spread raz zamiast sześciu
Big wheels keep on turning

polbanda

Nieprzeczytany post autor: polbanda »

Tak masz racje, ten pomysł był świeży i dziś po głębszej analizie jednak z niego rezygnuję.

Awatar użytkownika
RX300
Gaduła
Gaduła
Posty: 133
Rejestracja: 21 wrz 2009, 15:06

Nieprzeczytany post autor: RX300 »

Jak często statystycznie zamykają Ci się pozycje na TP dla R/Z - 1:4, 1:5, 1:6 ?
Jest to więcej niż 10% ?

Na EUR/USD - 5 pozycji - strata.

polbanda

Nieprzeczytany post autor: polbanda »

Nie wiem bo mam tylko 3:1. A czyste dojścia do TP nie mają miejsca często z uwagi na piramidowanie. W efekcie pierwotny TP jest rzadko osiągany przez pierwszą pozycję, ale po spiramidowaniu suma summarum relacja przekracza RR 3:1.
Nie liczę procentowo ile to jest bo za dużo roboty.

Mam otwartych jednocześnie dość dużo pozycji. Na laptopie mam podgląd otwartych pozycji posegregowanych wg Zysku. Jeśli widzę, że coś zaczyna rosnąć, bliżej przyglądam się danej pozycji i przesuwam stopa, ew. dokładam kolejną pozycję na instrumencie.

polbanda

Nieprzeczytany post autor: polbanda »

Dalsze przedstawienie wejść.

Trochę mnie wycięło w tym tygodniu. Choroba jednak nie jest sprzymierzeńcem na rynku. Miotałem się po wykresach, zamiast grać, szukałem opcji wejścia na różnych układach czasowych. Nie czekałem na sygnał tylko szukałem na chama. Mam jeszcze ogromny problem z tym, żeby nie przeskakiwać już na wykres świecowy czy słupkowy. Ja jestem niesamowitym wzrokowcem i te cholerne świece zaburzają mi cały obraz rynku.
Coś we mnie siedzi - jakby drugie ja - i mówi zrób to zrób tamto, to zmień tamto usuń.
A nie chodzi o wygląd tylko o zachowanie ceny. Ten tydzień był emocjonujący, ale emocjonujący na minus i negatywnie. Za dużo siedzenia w domu i stąd to wszystko.

Nowy tydzień, nowe zdrowie, nowe perspektywy.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Eko
Gaduła
Gaduła
Posty: 90
Rejestracja: 03 lip 2008, 22:15

Nieprzeczytany post autor: Eko »

Czy wszystkie 6 części otwierałeś ręcznie czy masz skrypt który potrafi coś takiego zrobić za jednym przyciskiem ?
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Nigdy nie prowadź dyskusji z debilem - najpierw sprowadzi Cię na swój poziom, następnie pokona doświadczeniem.

ODPOWIEDZ