tryb wizualny w MT5

O jezykach programowania w platformach i nie tylko.
Pytajnik
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 46
Rejestracja: 20 gru 2009, 15:30

tryb wizualny w MT5

Nieprzeczytany post autor: Pytajnik »

Witam,
chciałem się zapytać czy jest jakaś możliwość w testerze MT5, żeby mieć bezpośredni podgląd na działanie strategii? tzn. czy jest "tryb wizualny"?
"Jak najlepiej zarobić wykorzystując analizę techniczną? Napisać książkę na ten temat - na pewno dobrze się sprzeda" - Tyle jeśli chodzi o temat AT :)

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1213
Rejestracja: 20 gru 2005, 22:19

Nieprzeczytany post autor: MaRCHeW »

Witam.

Na dzień dzisiejszy jeszcze nie ma zaimplementowanego trybu wizualnego w MT5. Prace trwają.

Pozdrawiam
Karol Marchewka

Pytajnik
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 46
Rejestracja: 20 gru 2009, 15:30

Nieprzeczytany post autor: Pytajnik »

dzięki za szybką odpowiedź :) - tego się obawiałem.
Zastanawiam się jak oni sobie wyobrażają zawody w automatach w MQL5 jak nic się o tym jeszcze nie pisze :( -> chociaż przynajmniej dali fajny podręcznik na ponad 2k stron :D (trochę tego jest do opanowania...)
"Jak najlepiej zarobić wykorzystując analizę techniczną? Napisać książkę na ten temat - na pewno dobrze się sprzeda" - Tyle jeśli chodzi o temat AT :)

LowcaG
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1068
Rejestracja: 05 paź 2007, 15:39

Nieprzeczytany post autor: LowcaG »

Pytajnik pisze:Zastanawiam się jak oni sobie wyobrażają zawody w automatach w MQL5 jak nic się o tym jeszcze nie pisze Sad n chociaż przynajmniej dali fajny podręcznik na ponad 2k stron Very Happy (trochę tego jest do opanowania...)
Nie gadaj ze juz tyle tego naprodukowali?
Ja sobie obiecalem ze nie tykam tego dopóki nie bedzie full wypas tester z mozliwoscia testowania na wielu parach, ale chyba przeoczylem pare momentow ;)

Co do opanowania to chyba pomijajac wodotryski, to mniej wiecej to samo tylko obiektowo no i oczywiscie obiektowosc musi byc wszedzie i nie ma Ask Bid itd. , jak dla mnie mogli zostawic ;) (no chyba ze czegos nie wiem, a jest taka mozliwosc bo tematu w ogole nie sledze)

Jak by ktos znalazl czas i checi, to milo by bylo jak by strescil jak sie sprawy maja na dzien dzisiejszy. :)

Pytajnik
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 46
Rejestracja: 20 gru 2009, 15:30

Nieprzeczytany post autor: Pytajnik »

Nie gadaj ze juz tyle tego naprodukowali?
Dla chętnych:
http://www.mql5.com/en/docs
plik po lewej stronie "MQL5 Help as One File"
Niestety nie jest to typowy "podręcznik" bo ciężko się z tego czegokolwiek nauczyć (to bardziej dla kojarzących co nie co).
LowcaG pisze:Co do opanowania to chyba pomijajac wodotryski, to mniej wiecej to samo tylko obiektowo no i oczywiscie obiektowosc musi byc wszedzie
Dla mnie jest to mały problem - ale do zawodów może opanuję to i owo :)
LowcaG pisze:Jak by ktos znalazl czas i checi, to milo by bylo jak by strescil jak sie sprawy maja na dzien dzisiejszy.
Ja się przyłączam do prośby bo sam dopiero się wdrażam...

A tak na marginesie dodam jeszcze, że doczytałem właśnie, że w zawodach MQL 2010 nie będzie możliwości przesyłania EA napisanych w MQL4 -> jak miło... A miałem cichą nadzieję...
"Jak najlepiej zarobić wykorzystując analizę techniczną? Napisać książkę na ten temat - na pewno dobrze się sprzeda" - Tyle jeśli chodzi o temat AT :)

LowcaG
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1068
Rejestracja: 05 paź 2007, 15:39

Nieprzeczytany post autor: LowcaG »

Pytajnik pisze:A tak na marginesie dodam jeszcze, że doczytałem właśnie, że w zawodach MQL 2010 nie będzie możliwości przesyłania EA napisanych w MQL4 n jak miło... A miałem cichą nadzieję...
hm..czyli statystycznie ma sie wieksze szanse ;) , bo prawdopodobnie duza czesc "nie naumie sie" MQL5.

Moze w ramach przyswojenia MQL5 we wrzesniu poczytam i tez cos tam sklece w ramach testu, jako ze scalpele byly po za moim obszarem zainteresowania, sproboje cos w tej branzy (oczywiscie zeby nie wpasc w ich definicje scalepela, bo przypuszczam, ze sa niedozwolone), chociaz przyznam sie bez bicia ze nie czuje ich jakos.

green7
Maniak
Maniak
Posty: 2060
Rejestracja: 16 sty 2008, 18:44

Nieprzeczytany post autor: green7 »

LowcaG pisze: Jak by ktos znalazl czas i checi, to milo by bylo jak by strescil jak sie sprawy maja na dzien dzisiejszy. Smile
No więc tak.
Zachciało mi się przetestować strategię działającą na wielu symbolach.
W sumie chodziło mi o wykonanie wykresu balansu konta po otwarciu kilku pozycji, każda na innej walucie i przetrzymaniu ich przez miesiąc.

Odpalam więc MT5 .....
- pierwszy zonk: brak jednego z symboli którego potrzebuję. Porażka, nie da się nic zrobić. Nie można dodać własnego symbolu (podobnie jak w MT4). Nie znalazłem opcji umożliwiającej import danych do już istniejącego symbolu (brak centrum historii z mt4). Więc musiałem zrezygnować z jednego symbolu

- ok, idę dalej, odpalam zlecenia na początku miesiąca. 7 zleceń dla 7miu walut. Weszły ze 3 - tester nie widzi kwotowań dla pozostałych. Rozwiązanie: otworzyć wykres dla tych walut, skoczyć na jego początek żeby pobrał dane. Wniosek: tester nadal jest durny i nie potrafi doładować historii gdy jest potrzebna. Czyli będziemy pewnie nadal wciskać sobie ctrl+pgup coby cofnąć się wstecz i zmusić terminal do zassania danych. Ale przecież mamy dużo czasu prawda ?

- w dzienniku EA naparza tyle komunikatów że ciężko się połapać. Pewnie dlatego dodali okienko z możliwością wyszukiwania w tym dzienniku ....

- po chwili walki (całkiem nowy sposób składania zleceń) pozycje się otwarły i ładnie wymalowało mi linię equity przez cały miesiąc.
Plus za to, drugi plus za fakt, że malowana jest również linia pokazująca % zajętego marginu.

- lookam co się stało na końcu testu. I tu jakieś dziwy ..... w raporcie mam: 7 pozycji otwartych ale tylko 3 z nich zamknięte na końcu testu (tester zwykle zamykał pozycje sam na koniec). Te zamknięte pokazują balans pozycji, pozostałe 4 cholera nie. W raporcie wygląda jakby tester ich nie zamknął. Skoro nie zamknął to pytanie czy pokazywał w balansie czy nie ? Ot taka zagadka ....

- dobra, rozwiążemy więc problem wołając zamknięcie orderów w ostatnim dniu testów. Ślę więc rozkaz zamknięcia, z lenistwa (nie chce mi się deklarować zmiennej) zamknięcie słane jest kilka razy dla każdej pary.
Tester dostaje świra :) Mam w logu requoty (w testerze!!!), i mnóstwo nowych orderów !!

- krótkie śledztwo wyjaśnia sytuację. Klasa obsługująca ordery (CTrade) ma błąd w funkcji PositionClose. ZAWSZE śle jakiś request nawet gdy nie mamy nic co moglibyśmy zamknąć. Gdy wywołamy zamknięcie a brak pozycji to losowo (no prawie losowo) otworzymy sobie kolejnego buy lub sell .....

- koryguje błąd, zamykają się wsie pozycje, linia equity się nie zmienia. Więc chyba uwzględniała wszystkie pozycje.
Chyba - bo nie wierzę temu narzędziu ...

- przy okazji okazuje się, że ordery w testerze jakoś zawsze mają numerację od #2 ... hmmm gdzie jest #1 ?


Podsumowując tą - mniej więcej godzinną "przygodę" z MT5:
- najkrócej rzecz ujmując jest to podróż w nieznane :)
- niby zrobiłem co chciałem. Ale wcale nie jestem pewien, że wynik jest prawidłowy
- plusem są klasy, no powiedzmy pseudo-klasy i to że jakoś tam coś da się robić na wielu symbolach
- filozofia obsługi orderów ma sporo zmian
- MT5 to jednak beta i spodziewałbym się tu jeszcze wielu niekorzystnych niespodzianek.

Osobiście napotkane problemy strasznie mnie zniesmaczyły i będę się trzymał od MT5 z dala póki tylko się da.
Patrząc na stan programu sądzę, że jego dopracowanie i wprowadzanie jeszcze chwilę potrwa. Na szczęście .... bo mi do niego nie śpieszno ....
Green
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
xpep
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 844
Rejestracja: 02 gru 2007, 11:50

Nieprzeczytany post autor: xpep »

dzieki green za relacje :D moja przygoda z mt5 to z 5 minut trwala :D wogole nie czuje jakos robienia testow bez popatrzenia czy w dobrym momencie otwarte itd

Pytajnik
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 46
Rejestracja: 20 gru 2009, 15:30

Nieprzeczytany post autor: Pytajnik »

Może kogoś zainteresuje: http://www.mql5.com/en/forum/1071 <- rejestracja rusza już we wtorek :)
A tak przy okazji: czy może mi ktoś wyjaśnić jak się dostać do ceny Open (gdzie i= 0,1,2...n) w MQL5?!? nie mogę tego zrozumieć :( a przecież to są podstawy...
aha, i jeszcze jedno pytanko: czy jest jakaś możliwość, żeby EA wykorzystywało wszystkie dostępne rdzenie w procesorze? Tzn. jak mam 4 rdzenie to żeby wszystkie pracowały przy różnych obliczeniach w jednym EA?
Pozdrawiam
"Jak najlepiej zarobić wykorzystując analizę techniczną? Napisać książkę na ten temat - na pewno dobrze się sprzeda" - Tyle jeśli chodzi o temat AT :)

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1213
Rejestracja: 20 gru 2005, 22:19

Nieprzeczytany post autor: MaRCHeW »

Witam.
Pytajnik pisze:jeszcze jedno pytanko: czy jest jakaś możliwość, żeby EA wykorzystywało wszystkie dostępne rdzenie w procesorze? Tzn. jak mam 4 rdzenie to żeby wszystkie pracowały przy różnych obliczeniach w jednym EA?
Pozdrawiam
Narazie nie ma takiej możliwości i z tego co piszą chyba nie będzie. Za to jest współdzielenie zasobów pomiędzy wieloma komputerami w sieci (choć i to w zasadzie jeszcze nie działa specjalnie ;) )

Pozdrawiam
Karol Marchewka

ODPOWIEDZ