DBB - Double Bollinger Bands system

Jeżeli masz pomysł lub używasz ciekawego systemu albo strategii gry, opisz ja tutaj.
Awatar użytkownika
traderslife
Gaduła
Gaduła
Posty: 151
Rejestracja: 22 lis 2016, 16:44

DBB - Double Bollinger Bands system

Nieprzeczytany post autor: traderslife »

Chociaż forum śledzę od jakiegoś czasu, to nie udzielałem się tutaj nadzwyczaj intensywnie. Tym bardziej poczuwam się do podzielenia się z Wami prostym systemem mechanicznym, który daje fajne efekty przy ograniczonym ryzyku.

Nie chcę się rozpisywać, bo sam nie cierpię śledzić długich postów i wolę mieć wyłożoną kawę na ławę (takie chyba też jest przeznaczenie forum internetowego?), więc ten post będzie niejako uzupełnieniem artykułu opublikowanego na Comparic. Zawrę w nim jednak wszystko co chętny do skorzystania z DBB wiedzieć powinien.

Czego szukamy?

System oparty jest na dywergencjach pomiędzy RSI, a wykresem ceny. Nie bierzemy jednak pod uwagę każdej dywergencji, lecz te o wyższym prawdopodobieństwie sukcesu. Na wykresie powinny znaleźć się więc:

Bollinger Bands 1
Okres: 20
Odchylenie: 2
Ceny zamknięcia

Bollinger Bands 2
Okres: 20
Odchylenie: 3
Ceny zamknięcia

RSI
Okres: 9
Ceny zamknięcia

Wejście w pozycję

Wejście w long bądź short następuje po sygnale z RSI(9) (dywergencja). Jednocześnie cena musi być dostatecznie daleko od średniej 20-okresowej (górna bądź dolna wstęga wstęg Bollingera)

Przykład:
setup#1 USDJPY.png
Aby ograniczyć ryzyko będziemy stosować analizę dwóch TF - dziennego oraz godzinowego. Mój tok rozumowania powinien wyjaśnić kolejny wykres:
setup#1 USDJPY H1.png
Świeca sygnalna doji pojawiła się w trakcie sesji (świecy D1) tworzącej dywergencję na wykresie dziennym. Taki schemat wejścia gwarantuje minimalne ryzyko i spory stosunek zysku do ryzyka.

Wyjście z pozycji

To już kwestia własnego osądu. Na powyższym wykresie zaznaczyłem kolejne dywergencje, które mogą być sygnałami wyjścia lub (co bardziej mi odpowiada) podciągnięcia poziomu SL. Stop lossy umieszczam w logicznych miejscach w miarę możliwości poniżej średniej 20 okresowej.

Money management zostanie opisany w przyszłości, polecam stosować stałą wartość procentową rachunku nie więcej niż 3% na pozycję.

-- Dodano: 10 lis 2017, 20:00 --

W pierwszym poście przedstawiłem najbardziej zyskowny, najpewniejszy z sygnałów systemu DBB w tym poście chcę pokazać kolejny, nieco słabszy ale wciąż bardzo obiecujący schemat zawierania transakcji zgodnie z DBB.

setup#2

W artykule do którego odnosiłem się w pierwszym poście zwracałem uwagę, że cena ma tendencję do oscylacji wokół pewnej średniej. Wartości średniej będą się różniły w czasie - będą okresy w których lepiej zadziała średnia o długości 20, będą też okresy gdzie idealne sygnały będzie dawać średnia 34. Akurat kwestia optymalizacji wskaźników systemu jest tematem na inną dyskusję, ale wiadomo, że takie wysiłki najczęściej kończą się porażką. System jest przeoptymalizowany i zamiast skupić się na zarabianiu to myślimy o wartościach średnich. Dlatego wskaźników nie będziemy dotykać :lol:

Drugim z setupów które zaobserwowałem jest cofnięcie się do średniej. Wyraźnie to widać na wykresie dziennym NZDUSD:
NZDUSD_D1.png
Oczywiście, średnia nie zawsze działa jako wsparcie/opór - ale często widoczna jest reakcja ceny na jej okolice. Szczególnie w tak silnym trendzie jaki mamy na NZDUSD. I to właśnie te miejsca będą nas interesowały jako miejsca potencjalnego dołączenia się do silnego impulsu z D1. Rzut oka na dwa powyższe przypadki w interwale H1.

Test 1
NZDUSD_D1_1.png
Test2
NZDUSD_D1_2.png
Już wczoraj widziałem, że coś się kroi na NZDUSD jednak zajęty byłem kupowaniem funta (o czym zresztą pisałem w odpowiednim wątku) i zwyczajnie przegapiłem wejście. A pozycja jest interesująca, bo zasięg shortów sięga ostatnich dołków. Warto oczywiście mieć na uwadze słabszą kondycję dolara amerykańskiego, ale w piątkowy wieczór wszystko wskazuje na to, że trend spadkowy na NZDUSD będzie trwał nadal (taka niewielka dygresja :lol: )

W przyszłym tygodniu postaram się wrzucać tutaj setupy które będę rozgrywał. Zapraszam do śledzenia wątku.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
traderslife
Gaduła
Gaduła
Posty: 151
Rejestracja: 22 lis 2016, 16:44

Re: DBB - Double Bollinger Bands system

Nieprzeczytany post autor: traderslife »

Poniedziałek, 13 listopada 2017

Potencjalny setup na USDJPY (słaby)

Silne wzrosty na JPY z pierwszej części sesji mogą zostać w części (lub w całości) zniesione w trakcie zbliżającej się sesji amerykańskiej. Ponadto okolice 113.30 znajdują się na zniesieniu 61.8 ruchu zapoczątkowanego jeszcze w miniony czwartek oraz zniesieniu 78,6 ostatniego impulsu wzrostowego.
USDJPY_H1_13_11_17.png
Atrakcyjnie wyglądają również longi na EURJPY (ten sam schemat co w przypadku USDJPY).
EURJPY_H1_13_11_17.png
-- Dodano: 13 lis 2017, 21:49 --

Wyniki, wyniki, wyniki :568:

Dzisiejsza sesja była słaba. Obwiniam za to miniony tydzień, który zakończył się bardzo fajnym zyskiem (na kilku rachunkach) więc dziś odczuwałem lekką presję wyniku. Lub właśnie tej presji wyniku się obawiałem.

Poranek upłynął na bacznej obserwacji funtów, spróbowałem EURGBP ale szybko mnie sparzyło (ewidentny błąd, szukanie sygnału na siłę co skutkowało większą rozwagą w późniejszym etapie). Moją uwagę przykuł jen, o czym zresztą powyżej pisałem.

Zarówno USDJPY jak i EURJPY dały zarobić... tym którzy w nie weszli. Sam zająłem długą pozycję na EURJPY po cenie zaznaczonej na wykresie. Uciekłem z zyskiem jakichś 0,7 pips po tym jak na wykresie pojawił się niedźwiedzi pinbar. Zmęczony zostawiłem rynki samym sobie.

Jak widzimy, na EURJPY został już osiągnięty pierwszy poziom docelowy (132.58) co współgra z moim porannym scenariuszem powrotu JPY do spadków. USDJPY na mojej platformie również osiągnęło ostatni szczyt, FXCM ma nieco inne kwotowania. Koniec końców - większą stratą niż te parę pips na EURGBP było odpuszczenie krótkich pozycji na JPY.
USDJPY_H1_13_11_17_wynik.png
EURJPY_H1_13_11_17_wynik.png
Teraz tylko oczyścić głowę i zasiąść jutro przed wykresami bez wyraźnych przekonań :roll:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
traderslife
Gaduła
Gaduła
Posty: 151
Rejestracja: 22 lis 2016, 16:44

Re: DBB - Double Bollinger Bands system

Nieprzeczytany post autor: traderslife »

Wtorek, 14 listopada

Setup#2 na USDCHF

To któryś z kolei setupów dziś, ale pierwszy na który reaguje. USDCHF tworzy delikatną, ale zauważalną dywergencję na H1, testując jednocześnie średnią z D1. IMO góra, longi otworzone pozycja do śledzenia również na eToro.

Sytuacja H1:
USDCHF_H1_14_11_17.png
Sytuacja D1:
USDCHF_D1_14_11_17.png
-- Dodano: 14 lis 2017, 13:34 --

AKTUALIZACJA

Niestety, pozycja na USDCHF zakończyła się SL -10 pips.
USDCHF_H1_14_11_17_2.png
Ciekawa sytuacja kreuje się jednak na egzotycznym crossie CHFJPY. Test 114.50 może być dobrym momentem do wejścia w shorty. Zdaję sobie sprawę z tego, że jest to łapanie noży, więc ekspozycja na ryzyko będzie mniejsza.
CHFJPY_H1_14_11_17_.png
-- Dodano: 14 lis 2017, 15:12 --

Kolejny setup. Nie korzystam, bo CHFJPY również mi wybiło SL :? za blisko ustawiłem zlecenie zabezpieczające na eToro.
USDCAD_H1_14_11_17.png
-- Dodano: 15 lis 2017, 10:33 --

Nowa sesja, nowe setupy. Tym razem rezygnuję z CHF i przyglądam się EURUSD, EURGBP oraz AUDUSD. Pozwolę sobie odesłać do artykułu na Comparic a tutaj przedstawić same wykresy z setupami.

AUDUSD D1
AUDUSD_D1_15_11_17.png
AUDUSD H1
AUDUSD_H1_15_11_17.png
-- Dodano: 15 lis 2017, 10:34 --

EURUSD D1
EURUSD_D1_15_11_17.png
EURUSD H1
EURUSD_H1_15_11_17.png
-- Dodano: 15 lis 2017, 10:36 --

EURGBP D1
EURGBP_D1_15_11_17.png
EURGBP H1
EURGBP_H1_15_11_17.png
-- Dodano: 15 lis 2017, 11:34 --

Kolejny setup na EURNZD

D1:
EURNZD_D1_15_11_17.png
H1:
EURNZD_H1_15_11_17.png
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
traderslife
Gaduła
Gaduła
Posty: 151
Rejestracja: 22 lis 2016, 16:44

Re: DBB - Double Bollinger Bands system

Nieprzeczytany post autor: traderslife »

Wyniki setupów z 15.11.2017

Teoretycznie wszystkie setupy dały zarobić. Najmniej AUDUSD (pozycja nie otworzona na eToro), najwięcej EURGBP (pozycja nieotworzona w ogóle). Żałuję tego szorta na EURGBP bo dynamika spadków była naprawdę w porządku. Szukałem momentu wejścia w okolicy szczytu, ale ryzyko było zbyt duże i po prostu zrezygnowałem z pozycji. Zwłaszcza, że miałem pootwierane również AUDUSD, EURUSD, EURNZD oraz... EURAUD. Ten ostatni cross otworzyłem na chłopski rozum dużo wskazywało na spadki EUR, sporo na wzrosty AUD, więc sprzedaż tej pary była naturalną konsekwencją. Również sporo na niej zarobiłem, ale na moim prywatnym rachunku.

Poniżej przedstawiam pozycję na EURUSD. RR nie powala, ale była piramida i ostatecznie wynik lepszy niż na to wygląda.
EURUSD.png
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
traderslife
Gaduła
Gaduła
Posty: 151
Rejestracja: 22 lis 2016, 16:44

Re: DBB - Double Bollinger Bands system

Nieprzeczytany post autor: traderslife »

Czwartek, 23 listopada

Większość minionego tygodnia była dość cicha pod względem liczby i jakości sygnałów DBB. Mimo to, dziś udało się dostrzec aż cztery potencjalne setupy. Opisy i moje komentarze dotyczące sytuacji na poszczególnych parach można znaleźć tutaj.

EURCHF
EURCHF_D1_23_11_17.png
EURCHF_H1_23_11_17.png
-- Dodano: 23 lis 2017, 10:29 --

EURUSD
EURUSD_D1_23_11_17.png
EURUSD_H1_23_11_17.png
-- Dodano: 23 lis 2017, 10:30 --

AUDUSD
AUDUSD_D1_23_11_17.png
AUDUSD_H1_23_11_17.png
-- Dodano: 23 lis 2017, 10:32 --

USDJPY
USDJPY_D1_23_11_17.png
USDJPY_H1_23_11_17.png
-- Dodano: 23 lis 2017, 12:26 --

AUDUSD wygląda coraz ciekawiej...
AUDUSD_H1_23_11_17_2.png
-- Dodano: 23 lis 2017, 18:18 --

Niestety, EURCHF zamknięte na SL. Być może warto było zredukować ryzyko i jeszcze bardziej rozszerzyć stop loss. Tylko ucierpiałaby na tym relacja RR :? a z wszystkich dzisiejszych setupów ten wydawał się najbardziej obiecujący :roll:

AUDUSD wciąż aktywne, w okolicy zera.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
traderslife
Gaduła
Gaduła
Posty: 151
Rejestracja: 22 lis 2016, 16:44

Re: DBB - Double Bollinger Bands system

Nieprzeczytany post autor: traderslife »

Kolejny setup, tym razem NZDUSD. Para w ciekawym miejscu (pokazane tutaj: https://comparic.pl/dbb-sygnal-sprzedaz ... 8-11-2017/) plus sygnały z DBB.
NZDUSD_D1_28_11_17.png
NZDUSD_H1_28_11_17.png
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
traderslife
Gaduła
Gaduła
Posty: 151
Rejestracja: 22 lis 2016, 16:44

Re: DBB - Double Bollinger Bands system

Nieprzeczytany post autor: traderslife »

NZDUSD daje zarobić :lol:

Tymczasem, nowa okazja zbliża się na EURJPY. Opis: https://comparic.pl/dbb-potencjalny-set ... 0-11-2017/

Screeny:
EURJPY.png
EURJPY_H1_30_11_17.png
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
traderslife
Gaduła
Gaduła
Posty: 151
Rejestracja: 22 lis 2016, 16:44

Re: DBB - Double Bollinger Bands system

Nieprzeczytany post autor: traderslife »

Trochę zaniedbałem ten dziennik, ale z różnych względów mniej (a w praktyce niemal w ogóle) handlowałem w ostatnich miesiącach. Dziś na szybko - NZDUSD long z okolic 0,7170 pod słabnącego przed FOMC dolara. Pozycja minimalna, planuję dokładać w momencie gdy cena zacznie reagować i podążać w moim kierunku.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
traderslife
Gaduła
Gaduła
Posty: 151
Rejestracja: 22 lis 2016, 16:44

Re: DBB - Double Bollinger Bands system

Nieprzeczytany post autor: traderslife »

Powracam z dziennikiem. Tym razem real w Royal podłączony do myfxbook, więc chętni będą mogli w prostszy sposób śledzić co ja tam sobie pykam ;)

Dziś na otwarciu dwie pozycje - shorty na EURUSD oraz GBPJPY. Wszystko zawarte w artykule - https://comparic.pl/strategia-dbb-silne ... labe-euro/

Stan na południe - edek 20 pips, GBPJPY na BE. Czekam na dalsze spadki

Awatar użytkownika
traderslife
Gaduła
Gaduła
Posty: 151
Rejestracja: 22 lis 2016, 16:44

Re: DBB - Double Bollinger Bands system

Nieprzeczytany post autor: traderslife »

Wczorajsza analiza, choć nie spełniła założeń, to jednak dała zarobić. Dziś spekulacyjnie short na AUD/USD. Enjoy 8)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ