Formacje Świecowe które się sprawdzają

Jeżeli masz pomysł lub używasz ciekawego systemu albo strategii gry, opisz ja tutaj.
Awatar użytkownika
emulin
Gaduła
Gaduła
Posty: 103
Rejestracja: 08 lip 2009, 20:29

Formacje Świecowe które się sprawdzają

Nieprzeczytany post autor: emulin »

Hej!

Pisze wskaźnik, który miałby wykrywać miejsca w, których wystąpiła dana formacja świecowa. Przykłady formacji zaczerpnąłem z Analizy Technicznej Murphyego(dołączam te strony w pliku http://www.sendspace.com/file/0n1d1e ).

Sęk w tym, że takie formacje jak Młot czy spadająca gwiazda, średnio(nawet słabo) się spisują i dają bardzo niepewne informacje. Po za tym jeśli uwzględnię wszystkie opisane w książce formacje, to narobi się tylko nikomu nie potrzebny szum, o niejasnych sygnałach.

Jeżeli używasz w swojej analizie formacji świecowych, opisz tutaj jak się nazywają, jak wyglądają, oraz jakie warunki muszą zostać spełnione by dana formacja powstała. Wypisz te najlepiej się sprawdzające... :wink:

Oczywiście nie omieszkam umieścić ukończonego projektu na forum...

Awatar użytkownika
Nievinny
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 908
Rejestracja: 05 gru 2006, 22:41

Nieprzeczytany post autor: Nievinny »

Najpierw zdefiniuj "się sprawdzają". Tzn. > 50%, czy > 80% na jakim interwale itp.
Trade what you see, NOT what you hear or think

vindemiatrix
Gaduła
Gaduła
Posty: 100
Rejestracja: 22 kwie 2009, 12:12

Nieprzeczytany post autor: vindemiatrix »

Jeśli taki projekt miałby być miarodajny to podstawą byłoby przeprowadzić samemu badania jeśli chcesz oddać to w ręce graczy i ich subiektywizmu itd. to takie podejście IMHO nie ma najmniejszego sensu.

Poza tym o to chyba w tym wszystkim chodzi aby wybrać taki system aby wszystkich sygnałów te niejasne o których wspominasz miały najmniejszy wpływ na nasze konto wtedy pozostałe będą mogły pracować dla nas
Wszystko na własną prśbę

Shadi
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1414
Rejestracja: 01 lut 2009, 20:34

Re: Formacje Świecowe które się sprawdzają

Nieprzeczytany post autor: Shadi »

emulin pisze:Sęk w tym, że takie formacje jak Młot czy spadająca gwiazda, średnio(nawet słabo) się spisują i dają bardzo niepewne informacje.
Na łatwiznę najlepiej nie ?:D

Jak się nie wie jak się korzysta z tego typu świec to i nawet najlepsze formacje Ci nie pomogą..

Awatar użytkownika
Szwajcar
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 746
Rejestracja: 03 lip 2009, 12:57

Nieprzeczytany post autor: Szwajcar »

Po danych dajesz buy po wzrostowej a sell po spadkowej i to cała filozofia.
„Nie słuchaj tego co ktoś mówi o rynku, słuchaj tego co rynek mówi o kimś.”

Awatar użytkownika
Wa$$kII
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 391
Rejestracja: 25 mar 2007, 23:00

Nieprzeczytany post autor: Wa$$kII »

może insidebar lub outside bar na dziennym ładnie się sprawdzają ;)
Yaaa man

FXfighter
Gaduła
Gaduła
Posty: 154
Rejestracja: 24 lip 2009, 21:53

Nieprzeczytany post autor: FXfighter »

Na FX najbardziej przydatne są moim zdaniem: młot, spadająca gwiazda, formacje objęcia hossy/bessy, gwiazdy poranne i gwiazdy wieczorne. Oprócz tego może być jeszcze to, co napisał Wa$$kII. Warto też pamiętać o tym, że wszystkie interwały czasowe są umowne i to co mówią tzw. świece łączone też jest ważne, ale tu już nikt nie da Ci recepty jak z nich korzystać, jest to uznaniowe i tak dokładnego wskaźnika nie zrobisz. Musisz też pamiętać o specyfice rynku Forex - wiele z formacji świecowych wykorzystuje luki cenowe, które na FX występują zazwyczaj tylko po weekendzie, tak więc na FX te formacje będą wyglądały trochę inaczej niż w książkowej wersji.

Mam nadzieję, że zdajesz sobie sprawę, iż zrozumienie co tak naprawdę mówią te formacje jest ważniejsze niż uczenie się na pamięć jak powinny wyglądać lub robienie do tego wskaźnika. Chociaż jeśli stworzysz sobie wskaźnik, to oczywiście może być Ci pomocny. Zresztą jak mówi sama nazwa - wskaźnik ma nam coś wskazywać, a nie podejmować za nas decyzje inwestycyjne (chyba wiele osób tego nie rozumie i to jest główny problem ze wskaźnikami).

Co do zdefiniowania skuteczności formacji świecowych, to może być z tym problem. No bo właściwie kiedy można stwierdzić, że formacja zadziałała? Jak duży ruch ceny musi nastąpić? Poza tym nie ma co ukrywać, że bez analizy ogólnej sytuacji rynkowej formacje na nic się nie przydadzą. Formacje świecowe to nie jest "system", który ma dawać "sygnały". Gdy np. w silnym trendzie spadkowym utworzy Ci się młot, który nie będzie się znajdował w silnej strefie wsparcia, to nietrudno się domyśleć, że raczej zbyt mocno nie zadziała.

Nie jestem oczywiście ekspertem od świec. Na tym forum jest na przykład ciekawy wątek o ZL, która to idea jest dla mnie trudna do zrozumienia, mimo że oparta na koncepcjach, które w analizie wykresów świecowych nie są wcale nowe.

Awatar użytkownika
emulin
Gaduła
Gaduła
Posty: 103
Rejestracja: 08 lip 2009, 20:29

Nieprzeczytany post autor: emulin »

heh, nie takich do końca odpowiedzi oczekiwałem, ale OK., widocznie nie wyraziłem się wystarczająco jasno :D

Oczywiście, że wiem czym są wskaźniki, i że żaden nie da 100% trafnych sygnałów, oraz, że umiejętne ich wykorzystanie to sedno całej sprawy, ale to i tak dalej tylko wskazówka.

Chcę poznać świece, które z twojego doświadczenia jako inwestora występowały najczęściej dając trafne sygnały, formacje które sam chciałbyś zaimplementować w programie do automatycznego ich wyszukiwania.

Faktycznie bardzo ważne jest to co działo się przed wystąpieniem sygnału, ale do końca komputerowo, nie da się wszystkiego uwzględnić, także trzeba to wziąć pod uwagę. Chyba, że uważasz, że to i tak nie ma sensu(prawda jest taka, że chce napisać program do wyszukiwania bo niechce mi się tych formacji uczyć na pamięć :D)

dobra, mam: młot, spadająca gwiazda, formacje objęcia hossy/bessy, gwiazdy poranne i gwiazdy wieczorne, insidebar, outsidebar
coś jeszcze?
"nie ważne jak dużo mleka może wypić twój sąsiad lub czy jego dzieci podkradają ser żółty z kanapek swoich rówieśników, tak naprawdę ważne jest to czy potrafiłbyś przepłynąć jezioro mając schowanego w kieszeni banana i 3 litry bezołowiowej benzyny"

Awatar użytkownika
Mike_Scofield
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 901
Rejestracja: 03 maja 2009, 22:41

Nieprzeczytany post autor: Mike_Scofield »

emulin pisze:dobra, mam: młot, spadająca gwiazda, formacje objęcia hossy/bessy, gwiazdy poranne i gwiazdy wieczorne, insidebar, outsidebar
coś jeszcze?
Nietoperz mi się dobrze sprawdza ...
Ktoś ostatnio gdzieś nawet screena dołączył, ale nie mogę znaleźć ...
"Wieloma strategiami można zarabiać i wszystkimi można tracić." Mike Scofield
"Wszystko rozgrywa się w głowie, a nie na wykresie" Mike Scofield

Awatar użytkownika
magictrader
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 684
Rejestracja: 01 lut 2008, 10:26

Nieprzeczytany post autor: magictrader »

Formacje świecowe bez kontekstu są jak totolotek :). Gdzie chyba prędzej w totka się wygra niż zarobi na takich formacjach.
Ale może uda się zaprogramować strukturę Elliottowskiej piątki, po której to występują formacje odwrócenia trendu, podobnie po korekcie ABC.
Bez dodatkowych rzeczy w postaci Fibo, kanałów, linii trendów itd, formacje świecowe to gra na chybił trafił :).

ODPOWIEDZ