ESMA bierze się za influencerów i analityków - nowe regulacje

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9996
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

ESMA bierze się za influencerów i analityków - nowe regulacje

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Europejski regulator ESMA ponownie wkracza do gry z nowymi regulacjami.

Tym razem na szczęście nie dotyczą one części produktowej i handlu ale "uderzają" w infuencerów, analityków i "profesjonalistów", którzy publikują swoje "rekomendacje" w social mediach. Nowe przepisy mają zapewnić większą transparentność i zakończyć "bezkarność" przy podawaniu swoich inwestycyjnych typów.

Co prawda, nie doczytałem aby dotyczyły też for dyskusyjnych ale wiem, że sporo osób stąd udziela się także na Twitterze czy FB - warto więc wiedzieć:

https://forexclub.pl/esma-z-batem-na-na ... nwestycji/

Jak oceniacie pomysły regulatora? Przegięcie i bezsens czy raczej krok w dobrą stronę?
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Awatar użytkownika
SEROL666
Maniak
Maniak
Posty: 2332
Rejestracja: 13 sty 2009, 00:04

Re: ESMA bierze się za influencerów i analityków - nowe regulacje

Nieprzeczytany post autor: SEROL666 »

raposo pisze:
07 lut 2024, 09:11
Europejski regulator ESMA ponownie wkracza do gry z nowymi regulacjami.

Tym razem dotyczą na szczęście nie dotyczą one części produktowej i handlu ale "uderzają" w infuencerów, analityków i "profesjonalistów", którzy publikują swoje "rekomendacje" w social mediach. Nowe przepisy mają zapewnić większą transparentność i zakończyć "bezkarność" przy podawaniu swoich inwestycyjnych typów.
...........
Jak oceniacie pomysły regulatora? Przegięcie i bezsens czy raczej krok w dobrą stronę?
Oczywiście że to przegięcie i atak na wolność słowa. Bez dwóch zdań. Wystarczyłaby informacja o ryzyku i basta oraz czy to własne pomysły czy też link do miejsca skąd poszła analiza.
Dodam że UE co chwile wstrząsają skandale korupcyjne więc dlaczego te regulacje nie miały by pochodzić od hojnych "sponsorów"
"If music is dying musicians are killing it" - MP

Awatar użytkownika
alinoe
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 918
Rejestracja: 22 wrz 2008, 21:30

Re: ESMA bierze się za influencerów i analityków - nowe regulacje

Nieprzeczytany post autor: alinoe »

Jak dla mnie to nie ma to większego znaczenia. Ci, których to dotyczy i tak nic sensownego nie piszą, więc czy się im zamknie mordy czy nie nie ma większego znaczenia bo nikt normalny przecież nie słucha tych głupot, to raczej masowy produkt dla leszczy. Dla mnie osobiście to tak jakby ESMA planowała ograniczyć ilość reklam w mediach, których i tak się nie czyta bądź ogląda tylko omija szerokim łukiem w poszukiwaniu konkretnych treści. Teraz jest tak, że jak się gdzieś wchodzi w internecie to 90% treści to jakieś stęki analityków dla leszczy więc może trochę internet się oczyści. Może to i jest pewne ograniczanie wolności słowa ale kto przyjmowałby się tą całą szopką, w której biorą udział influencerzy, analitycy z jednej strony i bezmózgowie z drugiej strony.

Awatar użytkownika
SEROL666
Maniak
Maniak
Posty: 2332
Rejestracja: 13 sty 2009, 00:04

Re: ESMA bierze się za influencerów i analityków - nowe regulacje

Nieprzeczytany post autor: SEROL666 »

alinoe pisze:
07 lut 2024, 12:54
Jak dla mnie to nie ma to większego znaczenia.....
Alinoe to trochę egocentryczne spostrzeżenia.
Oczywiście że ponad 90% tych treści to scam i guano. Ale od czasu do czasu trafia się ktoś co zna się na rzeczy sam kilku kiedyś znalazłem.
Jak chcemy robić coś takiego to niech to obejmie wszystkich bo analitycy za wielkimi murami instytucji z tytułami DI i innymi z reguły nie mają czym się popisać. Ja osobiście miałem kiedyś konto w DM BZ WBK. W tamtym czasie analizy pisali Białek i Danielewicz powiem szczerze kiepsko to wyglądało ja byłem w stanie "pobić" te ich analizy na majorsach bez problemu w DT.
Unia w Traktacie napisała taki tekst:
"We wszystkich swoich działaniach Unia przestrzega zasady równości swoich obywateli, którzy są traktowani z
jednakową uwagą przez jej instytucje, organy i jednostki organizacyjne."

Tak więc możliwości techniczne są aby dokonać weryfikacji kto co potrafi. Inaczej śmierdzi to akcją lobbystów aby "zgonić" kapitał do banków i odciąć alternatywy drobnym inwestorom.
"If music is dying musicians are killing it" - MP

MomentW
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 35
Rejestracja: 26 kwie 2022, 13:06

Re: ESMA bierze się za influencerów i analityków - nowe regulacje

Nieprzeczytany post autor: MomentW »

raposo pisze:
07 lut 2024, 09:11
Europejski regulator ESMA ponownie wkracza do gry z nowymi regulacjami.

Tym razem na szczęście nie dotyczą one części produktowej i handlu ale "uderzają" w infuencerów, analityków i "profesjonalistów", którzy publikują swoje "rekomendacje" w social mediach. Nowe przepisy mają zapewnić większą transparentność i zakończyć "bezkarność" przy podawaniu swoich inwestycyjnych typów.

Co prawda, nie doczytałem aby dotyczyły też for dyskusyjnych ale wiem, że sporo osób stąd udziela się także na Twitterze czy FB - warto więc wiedzieć:

https://forexclub.pl/esma-z-batem-na-na ... nwestycji/

Jak oceniacie pomysły regulatora? Przegięcie i bezsens czy raczej krok w dobrą stronę?
Czyli jakbym chciał prowadzić swój dziennik tradera ale na blogu to już bym nie mógł bo by to podchodziło pod rekomendacje ?
https://www.myfxbook.com/members/warszawa/gpt/10469449

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9996
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: ESMA bierze się za influencerów i analityków - nowe regulacje

Nieprzeczytany post autor: raposo »

ESMA wskazuje "social media" jako miejsce, gdzie należy stosować się do wytycznych więc teoretycznie na swoim blogu w formie strony internetowej nie musiałbyś tego robić ale w praktyce i tak najlepiej byłoby umieścić jakieś ostrzeżenie o ryzyku czy inną formę disclaimera.
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

MomentW
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 35
Rejestracja: 26 kwie 2022, 13:06

Re: ESMA bierze się za influencerów i analityków - nowe regulacje

Nieprzeczytany post autor: MomentW »

raposo pisze:
26 lut 2024, 08:11
ESMA wskazuje "social media" jako miejsce, gdzie należy stosować się do wytycznych więc teoretycznie na swoim blogu w formie strony internetowej nie musiałbyś tego robić ale w praktyce i tak najlepiej byłoby umieścić jakieś ostrzeżenie o ryzyku czy inną formę disclaimera.
Czytałem orginal po angielsku i dotyczy to każdego źródła nawet blogów :(
https://www.myfxbook.com/members/warszawa/gpt/10469449

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9996
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: ESMA bierze się za influencerów i analityków - nowe regulacje

Nieprzeczytany post autor: raposo »

MomentW pisze:
26 lut 2024, 08:50
raposo pisze:
26 lut 2024, 08:11
ESMA wskazuje "social media" jako miejsce, gdzie należy stosować się do wytycznych więc teoretycznie na swoim blogu w formie strony internetowej nie musiałbyś tego robić ale w praktyce i tak najlepiej byłoby umieścić jakieś ostrzeżenie o ryzyku czy inną formę disclaimera.
Czytałem orginal po angielsku i dotyczy to każdego źródła nawet blogów :(
Ja w tym dokumencie nie widzę wzmianki o stronach internetowych czy blogach:
https://www.esma.europa.eu/sites/defaul ... ations.pdf

Przykłady też odnoszą się tylko do social mediów. Ale może coś przeoczyłem?
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

MomentW
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 35
Rejestracja: 26 kwie 2022, 13:06

Re: ESMA bierze się za influencerów i analityków - nowe regulacje

Nieprzeczytany post autor: MomentW »

According to the MAR it can be any post, video, or any other type of public communications, including social media, in which a person gives advice or ideas, directly or indirectly, about buying or selling a financial instrument or on how to compose a portfolio of financial instruments.



Z tego co zrozumiałem to jakąkolwiek komunikacja może być podciągnięta pod to :)
https://www.myfxbook.com/members/warszawa/gpt/10469449

Arturro
Gaduła
Gaduła
Posty: 308
Rejestracja: 26 lip 2010, 16:08

Re: ESMA bierze się za influencerów i analityków - nowe regulacje

Nieprzeczytany post autor: Arturro »

Powiem tak. Wszyscy oszuści, naciągacze, zarabiajacy głównie na reklamach z Adsense niż samych inwestycjach oddychają powietrzem... zakażmy oddychania. Pozbędziemy się problemu ;)
"Choise, the problem is choise"

ODPOWIEDZ