Firma proptradingowa, konto fundowane - jak rozliczyć podatek

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
Milanos
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 2
Rejestracja: 02 lis 2023, 10:23

Firma proptradingowa, konto fundowane - jak rozliczyć podatek

Nieprzeczytany post autor: Milanos »

Witam,
Pytanie do osób, które takowe konto fundowane zdały. W jaki sposób rozliczacie podatki z wypłat. Czy jest konieczność założenia działalności gospodarczej czy wystarczy z potwierdzeniem wypłaty rozliczyć się z urzędem skarbowym?

Pytam bo w necie nie jestem w stanie znaleźć info jak to wygląda w Polsce.

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9996
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Firma proptradingowa, konto fundowane - jak rozliczyć podatek

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Cześć,

Problem znany... Najprostszym rozwiązaniem jest rozliczenie jako działalność gosp. i wystawienie faktury firmie proptradingowej ale wiadomo, ZUS. Wiem, że niektórzy kombinują z kontraktami managerskimi lub umowami (zlecenie albo o dzieło?) przy rozliczeniu poprzez platformę Deel.com ale nie każdy prop chce się w to bawić + nie wiadomo co na to US. W dodatku po aferze z MFF wszystkie rozliczenia poprzez deel.com stoją pod znakiem zapytania (mieli przyjrzeć się sprawie propów).

Daj znać jak uda Ci się gdzieś czegoś dowiedzieć - sam jestem ciekaw innych opcji, o ile takowe są...
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Milanos
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 2
Rejestracja: 02 lis 2023, 10:23

Re: Firma proptradingowa, konto fundowane - jak rozliczyć podatek

Nieprzeczytany post autor: Milanos »

Znalazłem jakiegoś doradcę podatkowego co w forex się specjalizuje i temat FTMO też mu dobrze znany i mówi, że bez działalności można się rozliczać 19% do 120tyś zł a później wchodzi wyższy próg podatkowy ale dla bezpieczeństwa warto ogarnąć sobie wniosek o interpretacje za 1500zł i dostajesz odpowiedź jak masz się rozliczać, a jak przyjdzie kontrola z US to ten dokument od interpretacji chroni przed jakąkolwiek karą więc też spoko opcja

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9996
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Firma proptradingowa, konto fundowane - jak rozliczyć podatek

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Ok, 19% ale na jakiej podstawie powiedział? :)

Tak, interpretacja poniekąd rozwiązuje ten problem ale jednocześnie narzuca określony rodzaj rozliczenia (i może to być np. działalność gospodarcza).
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

jcblabel
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 1
Rejestracja: 04 sty 2024, 16:04

Re: Firma proptradingowa, konto fundowane - jak rozliczyć podatek

Nieprzeczytany post autor: jcblabel »

Milanos pisze:
02 lis 2023, 14:39
Znalazłem jakiegoś doradcę podatkowego co w forex się specjalizuje i temat FTMO też mu dobrze znany i mówi, że bez działalności można się rozliczać 19% do 120tyś zł a później wchodzi wyższy próg podatkowy ale dla bezpieczeństwa warto ogarnąć sobie wniosek o interpretacje za 1500zł i dostajesz odpowiedź jak masz się rozliczać, a jak przyjdzie kontrola z US to ten dokument od interpretacji chroni przed jakąkolwiek karą więc też spoko opcja
Witam, czy mógłbyś dać namiar na tego doradcę? Pozdrawiam, Kuba.

trilla
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 1
Rejestracja: 06 lut 2024, 00:27

Re: Firma proptradingowa, konto fundowane - jak rozliczyć podatek

Nieprzeczytany post autor: trilla »

raposo pisze:
03 lis 2023, 08:16
Ok, 19% ale na jakiej podstawie powiedział? :)

Tak, interpretacja poniekąd rozwiązuje ten problem ale jednocześnie narzuca określony rodzaj rozliczenia (i może to być np. działalność gospodarcza).
Siemka, byłbyś w stanie dać namiar na doradce z którym rozmawiałeś ?

alexmaxine
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 1
Rejestracja: 26 lut 2024, 20:04

Re: Firma proptradingowa, konto fundowane - jak rozliczyć podatek

Nieprzeczytany post autor: alexmaxine »

Milanos pisze:
02 lis 2023, 14:39
Znalazłem jakiegoś doradcę podatkowego co w forex się specjalizuje i temat FTMO też mu dobrze znany i mówi, że bez działalności można się rozliczać 19% do 120tyś zł a później wchodzi wyższy próg podatkowy ale dla bezpieczeństwa warto ogarnąć sobie wniosek o interpretacje za 1500zł i dostajesz odpowiedź jak masz się rozliczać, a jak przyjdzie kontrola z US to ten dokument od interpretacji chroni przed jakąkolwiek karą więc też spoko opcja

Również byabym wdzięczna za podatnie namiarów na tego doradce

fxrest
Bywalec
Bywalec
Posty: 7
Rejestracja: 13 sie 2011, 23:07

Re: Firma proptradingowa, konto fundowane - jak rozliczyć podatek

Nieprzeczytany post autor: fxrest »

Pojawił się niedawno artykuł dotyczący rozliczenia zysków z poptradingu https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-prop ... ialalnosci

Wynika z tego, że są dwie możliwości, pierwsza jako dg co z oczywistych względów mało kogo interesuje.
I jest druga możliwość rozliczenia jako osoba prywatna, nazywa się to "działalność wykonywana osobiście". Płaci się co miesiąc zaliczki i na koniec roku rozlicza dochód w pit36 według skali podatkowej. Osoba prywatna może wystawić rachunek.
Warto byłoby upewnić się czy powyższy sposób jest prawidłowy w kontekście zagranicznej firmy proptradingowej. Gdyby ze 2 osoby które złożyły wnioski o interpretację podatkową i tu w wątku podzieliły się rezultatem byłoby to pomocne.

MasterChef
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 1
Rejestracja: 10 mar 2024, 00:20

Re: Firma proptradingowa, konto fundowane - jak rozliczyć podatek

Nieprzeczytany post autor: MasterChef »

Hej, natknąłem się na to pytanie ponieważ również mnie interesuję rozliczenie podatkowe z wypłat z firm proptradingowy.
Wiele firm oferuje obecnie wypłaty w krypto. W polsce krypto rozliczamy PITem 38, a podatek wynosi 19%. Pomyślałem że taki sposób na rozliczenie mógłby być najłatwiejszy. Otrzymujemy wypłaty na portfel krypto na binance, gdy wychodzimy do FIATa i podatek płacimy od zysku. (same traduje również BTC więc sam koszt uzyskania przychodów i dochody już posiadam). Wiadomo bez kosztów uzyskania przychodu to aż proszenie się o kontrole. Co myślicie o takim sposobie rozliczania się?

Akroux
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 2
Rejestracja: 12 mar 2024, 13:27

Re: Firma proptradingowa, konto fundowane - jak rozliczyć podatek

Nieprzeczytany post autor: Akroux »

Generalnie dopóki nie zarabiacie z tego kokosów to US ma was w nosie. Jesteśmy póki co tylko "pionkami", więc tak to wygląda. Nie trzeba żadnej działalności, wystarczy wypełnić PIT, ale który dokładnie to nie wiem, słyszałem że może być 21, może być 36 albo 38. Lepiej uzgodnić to z jakimś doradca podatkowym.

ODPOWIEDZ