Zautomatyzować nie do zautomatyzowania

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
LowcaG
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1068
Rejestracja: 05 paź 2007, 15:39

Zautomatyzować nie do zautomatyzowania

Nieprzeczytany post autor: LowcaG »

W innym wątku padł wątek, że są pewne rzeczy na wykresie których nie da się zautomatyzować.
Zainteresował mnie ten temat i tu chciałbym poprowadzić dysputę "filozoficzną" na wyżej wymieniony temat.

Innymi słowy.
Poproszę o podawanie rzeczy które Waszym zdaniem nie da się zautomatyzować (mówię o wykresie).
I pociągniemy temat rozkładając daną rzecz na czynniki aż dojdziemy do momentu kiedy okaże się, że się jednak da albo że się nie da.

Przy okazji mogą powstać "definicje" pewnych zjawisk na wykresie.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Zautomatyzować nie do zautomatyzowania

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

ninjaproject pisze:
18 mar 2021, 11:00
LowcaG pisze:
18 mar 2021, 10:51
ninjaproject pisze:
18 mar 2021, 10:46
To i tamto mogą nie dać się opisać algorytmem, lub ludzki mózg może nie mieć takich umiejętności, żeby to opisać algorytmem.
Z czystej ciekawości, możesz mi podać przykład czegoś czego nie da się opisać algorytmem? (o wykresie oczywiście mówię, a nie "miłość" itp. ;) )
Bo rozumiem, że nie potrafiłbyś mi też tego przekazać? (mi człowiekowi) I nie potrafił bym tej samej sytuacji zinterpretować tak samo jak Ty?
Nie umiem ci podać takiego przykładu, ponieważ nie wiem wszystkiego co da się opisać algorytmem.
Chciałbym zobaczyć algorytm, który by opisał następujące zdarzenie:
1. Poprzedni opór zostaje wybity,
2. Cena wraca do tego poziomu i teraz go już nie przebija, czyli opór staje się wsparciem,
3. Pokazuje się ruch ceny w górę sygnalizujący chęć kontynuacji wzrostów.

No i, teraz opisz mi to algorytmem...
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Zautomatyzować nie do zautomatyzowania

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

LowcaG pisze:
18 mar 2021, 11:06
ninjaproject pisze:
18 mar 2021, 11:02
Nie umiem ci podać takiego przykładu, ponieważ nie wiem wszystkiego co da się opisać algorytmem.
Chciałbym zobaczyć algorytm, który by opisał następujące zdarzenie:
1. Poprzedni opór zostaje wybity,
2. Cena wraca do tego poziomu i teraz go już nie przebija, czyli opór staje się wsparciem,
3. Pokazuje się ruch ceny w górę sygnalizujący chęć kontynuacji wzrostów.

No i, tarez opisz mi to algorytmem...
Nie widzę tu problemu.
Trzeba tylko drążyć dalej.
czyli
Ad 1. Czyli jak definiujesz opór itd.
Ad 2. w sumie nie ma problemu gdy zdefiniujemy pkt 1.
ad 3. Musiałbyś sprecyzować, bo nie wiem czy istnieją ruchy ceny w górę bez takiej chęci i czy je rozróżniasz
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

LowcaG
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1068
Rejestracja: 05 paź 2007, 15:39

Re: Zautomatyzować nie do zautomatyzowania

Nieprzeczytany post autor: LowcaG »

LowcaG pisze:
18 mar 2021, 11:22
ninjaproject pisze:
18 mar 2021, 11:09
No i tu masz problem....
Problem jest z definicjami, które tak na prawdę nie istnieją.
Np. ja to widzę, gdy patrzę na wykres i skoreluję to z jeszcze innymi czynnikami rynkowymi.
Nie wiem jakbym miał to wszystko do kupy algorytmem opisać, a na pisaniu algorytmów się nieco znam.
To trochę offtop ale ciekawy temat, w związku z tym stworzyłem osobny wątek [url =zautomatyzowa-nie-do-zautomatyzowania-t31898.html] tutaj[/url] aby to ciągnąć bo to bardzo ciekawy temat.

odpowiadając.
Tak to jest problem ogólnej standaryzacji, ale konkretna osoba musi mieć jakąś swoją definicję.
Samemu wbrew pozorom jest to trudniej zalgorytmizować, bo są pewne "oczywistości" jednak druga osoba zada pytanie o tę oczywistość i nagle musisz ją zwerbalizować. Potem ktoś da przykład a Ty powiesz, że, nie to nie jest to, a ja zapytam a dlaczego? czym się to różni od tamtego? itd. itd.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Zautomatyzować nie do zautomatyzowania

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Temat mi się bardzo podoba!
Zróbmy to, może się uda?
1. Opór jest tam, gdzie rosnąca cena staje w miejscu i nie chce rosnąć dalej.
2. Wsparcie jest tam, gdzie spadająca cena staje w miejscu i nie chce spadać dalej.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Zautomatyzować nie do zautomatyzowania

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

ninjaproject pisze:
18 mar 2021, 11:24
Temat mi się bardzo podoba!
Zróbmy to, może się uda?
1. Opór jest tam, gdzie rosnąca cena staje w miejscu i nie chce rosnąć dalej.
2. Wsparcie jest tam, gdzie spadająca cena staje w miejscu i nie chce spadać dalej.
Czyli, że tak na prawdę, to każda cena High na danym interwale jest oporem, i każda cena Close świecy wzrostowej jest oporem.
Czyli, że tak na prawdę, to każda cena Low na danym interwale jest wsparciem, i każda cena Close świecy spadkowej jest wsparciem.

No i jak na razie algo nic nie wie...
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

LowcaG
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1068
Rejestracja: 05 paź 2007, 15:39

Re: Zautomatyzować nie do zautomatyzowania

Nieprzeczytany post autor: LowcaG »

ninjaproject pisze:
18 mar 2021, 11:39
Czyli, że tak na prawdę, to każda cena High na danym interwale jest oporem, i każda cena Close świecy wzrostowej jest oporem.
Czyli, że tak na prawdę, to każda cena Low na danym interwale jest wsparciem, i każda cena Close świecy spadkowej jest wsparciem.

No i jak na razie algo nic nie wie...
Oj, to już dużo, czyli mamy listę potencjalnych oporów i wsparć, teraz należy zapewne jakieś wykluczyć albo kluczowe wyłonić.

Pytanie czy to już cała lista potencjalnych oporów/wsparć czy może istnieć opór wsparcie który nie leży na high/low/close jakiejś świeczki.

Jeżeli nie to mamy listę zamkniętą.

I co teraz można zrobić.

1.
A no trzeba ustalić czy wybieramy w danym momencie tylko dwie linie, jedno wsparcie jeden opór i wraz ze zmianą ceny będzie przeskakiwał czy też w danym momencie ustalamy wiele linii wsparć/oporów (ale po co?)

2. (jeżeli mamy jeden w danym momencie)
Czy liczy się najbliższy, czy może najsilniejszy?

Jeżeli najsilniejszy to jak można ustalić jego siłę?
Czy TF ma znaczenie? (wyższy TF silniejszy opór/wsparcie)
Czy szukamy takiego w okół którego jest największe nawarstwienie wsparć/oporów?

W sumie łatwo się o tym przekonać, wystarczy stworzyć wskaźnik którym ludzie wybiorą które to są te "właściwe" w danym momencie opory?

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Zautomatyzować nie do zautomatyzowania

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

No widzisz, to teraz już mówimy o jakiejś wieloświecowej strukturze, którą widać na krótszym interwale, a która reprezentuje jakiś dłuższy interwał.
Czy ograniczenie interwałów do tych domyślnych dostępnych na platformie ma zasadnicze znaczenie?
Otóż, nie, nie ma. Dana struktura nie musi przestrzegać ram jakiegoś zdefiniowanego interwału.
My widzimy te struktury, ponieważ mózg ludzki jest dobry w wyszukiwaniu schematów.
Widzimy je patrząc globalnie, nie szczegółowo.
Algo potrzebuje szczegółowo.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

LowcaG
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1068
Rejestracja: 05 paź 2007, 15:39

Re: Zautomatyzować nie do zautomatyzowania

Nieprzeczytany post autor: LowcaG »

ninjaproject pisze:
18 mar 2021, 11:57
No widzisz, to teraz już mówimy o jakiejś wieloświecowej strukturze, którą widać na krótszym interwale, a która reprezentuje jakiś dłuższy interwał.
Czy ograniczenie interwałów do tych domyślnych dostępnych na platformie ma zasadnicze znaczenie?
Otóż, nie, nie ma. Dana struktura nie musi przestrzegać ram jakiegoś zdefiniowanego interwału.
To dalej nie jest problemem.
Problemem jest raczej jak ją my zdefiniujemy, możemy poruszać się w chmurze wsparć oporów zdefiniowanych nawet 1 minutowym interwałem. I pominąć wyższe interwały jako zaśmiecanie.
Pytanie (znów filozoficzne) czy high/low (na TF 1 miesiąc ) z przed 2 miesięcy ma dla nas szczególne znaczenie?

Pytanie o wsparcie opór można całkowicie odwrócić "algorytmicznie".
Bo teraz podchodzimy od strony jak człowiek sobie wyobraża i definiuje opór(będę pomijał wsparcie bo to za dużo pisania a wiadomo o co chodzi o opór z góry i z dołu ;) ) i próbujemy go zalgorytmizować.

Można pójść od drugiej strony. Aby to algorytm go zdefiniował a my określamy jego filozofię.

Bo czy można opór zdefiniować jako cenę(linię), od której się "odbija" czy to z tej czy z tamtej strony?
Wtedy "każdej" cenie da przypisać wagę "przebijalności", nie ma świeczek, nie ma high low jest tylko cena?

Na razie problem jest po stronie człowieka bo nie wie czym jest opór i dlaczego wybiera ten a nie inny

LowcaG
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1068
Rejestracja: 05 paź 2007, 15:39

Re: Zautomatyzować nie do zautomatyzowania

Nieprzeczytany post autor: LowcaG »

PS.
Można jeszcze inaczej.
Można zdefiniować resztę parametrów opisu twojej strategii i tak sparametryzować system aby na danych historycznych znalazł te opory wsparcia (Tak aby przynosiły zyski) i po zerknięciu na nie człowiek stwierdzi czy to są te opory i wsparcia o których myślał wcześniej.

ODPOWIEDZ