gra na forex i podatki. Praca za granicą.

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
Awatar użytkownika
valkiria
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 955
Rejestracja: 04 kwie 2020, 10:45

gra na forex i podatki. Praca za granicą.

Nieprzeczytany post autor: valkiria »

Witam. Wiem, że trzeba zapłacić podatek od zarobków na forex albo strat. W każdym razie trzeba się rozliczyć. Czy za waluty, surowce muszę rozliczać się w Polsce? Pracuję w uk. Wiem, że za akcje polskich spółek muszę i czy w rozliczeniu muszę podać im do wiadomości wysokość zarobków w uk?

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: gra na forex i podatki. Praca za granicą.

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Nie jest istotne gdzie pracujesz, tylko gdzie jest twoje miejsce rezydencji podatkowej.
Jeżeli skarbówka w UK ci wystawi certyfikat rezydencji podatkowej w UK, to w Polsce nie musisz się w ogóle rozliczać.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Awatar użytkownika
valkiria
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 955
Rejestracja: 04 kwie 2020, 10:45

Re: gra na forex i podatki. Praca za granicą.

Nieprzeczytany post autor: valkiria »

W UK nie ma już statusu rezydenta podatkowego. Jest status osiedleńca stałego i tymczasowego ważny 5lat. Normalnie nie rozliczam się w Polsce ale mam tam pół domu. Nie byłem tam już od 4 lat. Nie rozliczam się w Polsce. Chodzi mi natomiast o przypadek jak bióro maklerskie wyśle do mojego US pit i ja będe musiał złozyc rozliczenie i wykazać zarobki w uk to mnie polska skarbówka wciagnie w 10 próg podatkowy w polsce. Teraz kupiłem w bessie trochę akcji. Nie wiem co mnie podkusiło. Polskich akcji. Natomias z rynku forex z tego co czytałem moge się rozliczyć tutaj. W uk.
Nie chodzi tez tutaj o miejsce rezydencji podatkowej bo to jest w uk. Ale o miejsce interesów osobistych czy jakos tak to co innego.
Ostatnio zmieniony 06 kwie 2020, 19:28 przez valkiria, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: gra na forex i podatki. Praca za granicą.

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Nie orientuję się dokładnie, ale musi być odpowiednik certyfikatu rezydencji podatkowej.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Awatar użytkownika
valkiria
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 955
Rejestracja: 04 kwie 2020, 10:45

Re: gra na forex i podatki. Praca za granicą.

Nieprzeczytany post autor: valkiria »

ninjaproject pisze:
06 kwie 2020, 19:28
Nie orientuję się dokładnie, ale musi być odpowiednik certyfikatu rezydencji podatkowej.
Jest tak zwany "settled status"

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: gra na forex i podatki. Praca za granicą.

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Ponadto są umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Normalnie, jeżeli ktoś mieszka w Polsce, tzn. miejsce rezydencji podatkowej jest w Polsce, a pracuje za granicą i tam rozlicza się, to nadal musi te zarobki wykazać w PIT-37. Oblicza się każdą wypłatę zgodnie ze średnim kursem NBP z dnia poprzedzającego wypłatę, potem odlicza się diety według norm, i tzw. koszty pracownicze, a potem w załączniku ZG podaje się podatek zapłacony za granicą do maks wysokości obliczonego podatku należnego w PL.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Awatar użytkownika
valkiria
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 955
Rejestracja: 04 kwie 2020, 10:45

Re: gra na forex i podatki. Praca za granicą.

Nieprzeczytany post autor: valkiria »

Są dwa ststusy. Rezydencji podatkowej dla mnie w uk. i centrum życia społecznego czy jakos tak. I ten drugi zobowiązuje do wykazania dochodów z innego państwa. Od 2020 weszła umowa MLI i kazdy kto ma centrum życia spolecznego (nie rezydencji podatkowe) musi wykazać dochody w pit. i tu sie zaczynają schody bo ja zarabiam sporo i w uk płace pierwszy próg podatkowy a w polsce drugi i róznice bym musiał w polsce dopłacic.

cytat: "Z przepisów ustawy o PIT wynika, że jeśli

- dana osoba fizyczna nie posiada w Polsce centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodka interesów życiowych) i

- przebywa na terytorium Polski nie więcej niż 183 dni w roku podatkowym (rozumianym jako rok kalendarzowy),"
Panowie politycy zafundowali nam.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: gra na forex i podatki. Praca za granicą.

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: gra na forex i podatki. Praca za granicą.

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

valkiria pisze:
06 kwie 2020, 19:38
Są dwa ststusy. Rezydencji podatkowej dla mnie w uk. i centrum życia społecznego czy jakos tak. I ten drugi zobowiązuje do wykazania dochodów z innego państwa. Od 2020 weszła umowa MLI i kazdy kto ma centrum życia spolecznego (nie rezydencji podatkowe) musi wykazać dochody w pit. i tu sie zaczynają schody bo ja zarabiam sporo i w uk płace pierwszy próg podatkowy a w polsce drugi i róznice bym musiał w polsce dopłacic.

cytat: "Z przepisów ustawy o PIT wynika, że jeśli

- dana osoba fizyczna nie posiada w Polsce centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodka interesów życiowych) i

- przebywa na terytorium Polski nie więcej niż 183 dni w roku podatkowym (rozumianym jako rok kalendarzowy),"
Panowie politycy zafundowali nam.
Przepisy przepisami, a ja pytałem w US, i Pani mi powiedziała, że oni nie mają możliwości weryfikacji centrum interesów życiowych, czy społecznych, dlatego wymagają certyfikatu i już.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Awatar użytkownika
valkiria
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 955
Rejestracja: 04 kwie 2020, 10:45

Re: gra na forex i podatki. Praca za granicą.

Nieprzeczytany post autor: valkiria »

link 12 sierpnia 2019 niestety. Stary. Sprzed brexit i ustawy MLI.

ODPOWIEDZ