Jak najszybciej dojdziesz do stałych zysków z Forexu?

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
eMisiek
Gaduła
Gaduła
Posty: 182
Rejestracja: 10 lis 2006, 22:34

Jak najszybciej dojdziesz do stałych zysków z Forexu?

Nieprzeczytany post autor: eMisiek »

Witajcie!

Mam pomysł, żeby zrobić bezpłatny kurs dla początkujących na temat jak wyżej. Potrzebuję pomocy w dopracowaniu go, przede wszystkim od strony tego czego mogą nei wiedzieć początkujący a co z pewnością będzie miało wpływ na ich wyniki.

Zajmowałem się badaniami traderów i teraz, ponieważ całkiem sporo ludzi mnie o to pyta pomyślałem o takim kursie, żebym nie musiał na to odpowiadać ciągle i nieustannie.

Poniżej wrzucam spis treści takiego kursu i liczę na uzupełnienie – co jeszcze, ewentualnie skąd wziąć, gdzie sa dobre, darmowe źródła a co ewentualnie warto kupić na początek.

Oto moja lista, dodajcie co uważacie, licze na dyskusję.

Jedna uwaga na początek:

Celem tego kursu będzie pokazanie jak najszybciej dojść do poziomu stałych zysków z Forexu.


Podstawy - co musisz wiedzieć aby zacząć?

SŁOWNICZEK:

Słowniczek pojęć: http://www.forex.nawigator.biz/dyskusje ... sc&start=0

CELE:

1. Zostać "super traderem" działającym w stanie szczytowych możliwości i utrzymywać się z Forexu.

2. Traktować trading jako "drugi zawód" i sposób inwestowania - ale nie znam nikogo, kto by tak robił i nie badałem takich ludzi.

Być może będą tutaj dwie różne drogi dojścia, nie wiem, ja badałem tylko tych z pierwszej. Pewnie wyjdzie w trakcie pisania, bo temat „traderów na pół etatu” dopiero dziś przyszedł mi do głowy.

W początkowym okresie bardzo ważne jest aby skupić się na tym, co da najlepszy i najszybszy efekt: wszechstronnemu treningowi systemu. I całe swoje zasoby sił i motywacji włożyć właśnie w to. Opisze to później nieco szerzej.

System - jaki wybrać?

Na początek najlepsze są systemy na wyższych TF – H4 i wyżej, dlatego, że dają czas na analizę, decyzję.

Po drugie wiedza o zachowaniach rynku na wyższych TF bardzo się przydaje na niższych do określania TP, zarządzania pozycją itp.

Po trzecie – początkujący trader ma wtedy dużo czasu na naukę zachowań rynku, w tej skali najlepiej działają wskaźniki i najlepiej działa analiza techniczna.

Z czasem warto zejść i spróbować systemów na niższych TF – może się okazać, że bardziej odpowiadają temperamentowi.

Doświadczeni traderzy mogą mieć kilka systemów, które używają w zależności od okoliczności (trend, konsolidacja, itp.)

Jak najszybciej nauczyć się systemu – za moment.

Aha i jeszcze jedno – czym jest system. Precyzyjnie, bo to rodzi wiele nieporozumień.

Jak zarządzać kapitałem?

Gdy startujesz i jest to pierwszy kontakt z inwestowaniem na rynku, gdy przenosisz się np. z giełdy akcji na FX.

O jednym już pisałem dość obszernie, znajdę link to wkleję.

Psychologia tradingu.

Wpływ decyzji na zyski – jakie znaczenie ma dobry proces decyzyjny.
Emocje i stres - jak sobie z nimi poradzić? Rodzaje stresu, wpływ na wyniki, rekomendacje.
Iluzja przewidywalności.

Jak stworzyć dobry trading plan i co powinien zawierać?

W początkowym okresie najważniejsza jest nauka a nie zarabianie i dlatego trading plan musi być specjalnie skonstruowany pod tym kątem.

Jak uczyć się systemu, żeby jak najszybciej go opanować?

O tym tez już pisałem, tutaj:

http://www.forex.nawigator.biz/dyskusje ... hp?t=15192

Pracuję nad swoim sposobem nauki, mam nadzieję, że stanie się standardem w nauce systemów, szczególnie dla traderów – samouków.

Poza tym omówienie najszybszych sposobów nauki: coaching i mentoring, szkolenia, nauka samodzielna.

Jakie systemy wybierać a jakich unikać, jak namówić bardzo dobrych traderów, żeby podzielili się swoją wiedza i doświadczeniem.

Jakie najważniejsze problemy mają początkujący i jak je pokonać?

Problemy: overtrading, za niski kapitał początkowy, niewłaściwy system i zbyt słabe opanowanie mechaniki systemu, nie uwzględnienie psychicznej/emocjonalnej strony tradingu, brak planu lub nie respektowanie go.

Linku nie pamiętam, pisałem o tym jakieś dwa lata temu, ale materiały wyjściowe jeszcze mam.

Wartościowe fora i serwisy polskie i zagraniczne

ForexFactory, Forex-tsd, DailyFx, MoneyTec, Trade2Win, forum Oandy, BabyPips.


Etapy ewolucji tradera

Czyli jakie kroki wiodą od uzyskania zyskowności do kolejnego etapu rozwoju w tym zawodzie: co czeka Cie później i jaki jest ostateczny cel nauki i rozwoju zawodowego tradera – oraz jak go można przyśpieszyć na każdym z etapów.

Oki, to tyle, oczekuje pytań, podpowiedzi, ciekawych linków, uzupełnienia co jeszcze.

Licze na linki do dobrych serwisów z AT i fundamentami (mogą być dobre wyjaśnienia poszczególnych pojęć i wskaźników). Nie chcę pisać wszystkiego tylko podac linki gdzie coś jest dobrze zrobione a samemu skupić się tylko na tym, co wymaga wg mnie uproszczenia dla początkujących lub czego nie znajdzie się gdzie indziej.
Badania traderów

Awatar użytkownika
Mavratus
Gaduła
Gaduła
Posty: 301
Rejestracja: 20 sie 2010, 09:49

Nieprzeczytany post autor: Mavratus »

Może coś o motywacji... ostatnio demotywują mnie rozmowy na tym forum ze z tego sie nie można utrzymać. Mimo ze jest to nie logiczne działa na moją psychikę bo ja to widzę...
Uważaj jest tu dużo zadymiarzy jeśli masz tutaj swoje zdanie i umiesz, wybierać wątki na tym forum na pewno masz predyspozycje. Tylko frajerzy kłócą się kto ma większego.

Awatar użytkownika
Damian_GTK
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 430
Rejestracja: 05 wrz 2010, 22:09

Nieprzeczytany post autor: Damian_GTK »

Duże znaczenie ma też Money Managment (w sumie wspomniałeś), ale od dłuższego czasu zastanawia mnie czy lepsze jest dzielenie pozycji i zdejmowanie balastu po drodze przy ważnych poziomach czy ustalenie jednego TP i trzymanie się jego do końca trade. A może lepiej stosować logicznego Trailing Stopa? Ja osobiście stosuję trailing stops i dzielę pozycje na części, ale chciałbym też dowiedzieć się od bardziej doświadczonych co jest lepsze.
TRZYMAJ SIĘ PLANU ! ! !
------------------------------------
PRICE ACTION zapraszam na STRONĘ, www poniżej

eMisiek
Gaduła
Gaduła
Posty: 182
Rejestracja: 10 lis 2006, 22:34

Nieprzeczytany post autor: eMisiek »

Mavratus pisze:Może coś o motywacji... ostatnio demotywują mnie rozmowy na tym forum ze z tego sie nie można utrzymać. Mimo ze jest to nie logiczne działa na moją psychikę bo ja to widzę...
Motywacja to szalenie ważna sprawa i zależy od kilku rzeczy, generalnie mogę powiedzieć dwie rzeczy:

1. W kazdym okresie rozwoju tradera, w szczególności pierwszym bardzo bardzo ważne jest ukierunkowanie motywacji na to co przyniesie w tym czasie największą korzyść. W pierwszym to nauka rynku i nauka systemu, wszechstronne opanowanie go "od podszewki" i na to nalezy poświecić mnóstwo czasu. Na kolejnych etapach będzie praca z psychiką, detalami rzemiosła tradingowego, uelastycznienie MM, nauka zabezpieczeń przed róznymi ywpadkami itp.

2. Wiele rzeczy dodaje nam sił i wiele te siły odbiera, są ludzie i miejsca, które nas inspirują i motywują i takie, które nas wbijają w ziemię, sprawiają, że sie złościmy itp.

Te ostatnie, dołujące mają dodatkowo negatywny wpływ na trading, nie tylko bezposredni ale i w dłuższym okresie - zniechęcają, sprawiają, że sam trading zaczyna się źle kojarzyć np. z czyms w rodzaju bagna.

Tu rozwiązanie jest dośc proste: jeśli juz to omijać posty i wątki, które są negatywne i okradają z sił, albo przenieść się na inne fora, bardzo fajne są zagraniczne, nie ma tyle negatywności i jest fajna atmosfera wsparcia, której w Polsce trochę brakuje, a kiedy zada sie jakies pytanie to kupa traderów rzuca się, żeby odpowiedzieć i jest to budujące :) .

Dodano po 4 minutach:
Damian_GTK pisze:Duże znaczenie ma też Money Managment (w sumie wspomniałeś), ale od dłuższego czasu zastanawia mnie czy lepsze jest dzielenie pozycji i zdejmowanie balastu po drodze przy ważnych poziomach czy ustalenie jednego TP i trzymanie się jego do końca trade. A może lepiej stosować logicznego Trailing Stopa? Ja osobiście stosuję trailing stops i dzielę pozycje na części, ale chciałbym też dowiedzieć się od bardziej doświadczonych co jest lepsze.
Dla początkujących - muszą być sztywne zasady i nauka "siedzenia na rękach" (dziś to przeczytałem i uśmiałem się, nie wiem czy to nie w jednym z Twoich postów, bardzo celne :)

Co do Twojego systemu: myślę,że nie ma innego sposobu jak ten: backtest.

Czyli przejrzenie np. trzech sytuacji:

1. Sztywny TP do ostatecznego celu.

2. Zdejmowanie po drodze.

3. Trailing stop (przy jakich parametrach to tez ważne).

I teraz tak: w którymś z tych punktów będzie maksymalny zysk ale to jeszcze nie wszystko.

Weź pod uwagę Twoją psychikę, z czym się najlepiej czujesz, gdzie masz luz psychiczny i znajdź takie optimum pomiędzy zyskami a komfortem psychiki, bo trzeba ją szanować i nie przeciążać ponieważ w dłuższym okresie ma olbrzymie znaczenie dla wyników.
Badania traderów

Awatar użytkownika
Mavratus
Gaduła
Gaduła
Posty: 301
Rejestracja: 20 sie 2010, 09:49

Nieprzeczytany post autor: Mavratus »

Odseparowanie się jest ucieczką, a ucieczka nie jest racjonalna to po prostu coś czego się boimy - wtedy uciekamy, rzadko zdarzają się ucieczki z racjonalnej oceny sytuacji na z góry upatrzone pozycje.

Mnie zastanawia ile jest w tym prawdy, nie obchodzi mnie jakaś durna statystyka ze 5% jest zarabiających 95% nie jest bo jest nie wiarygodna, zrobiona z niczego a zresztą statystycznie to można zboże liczyć a nie zyski w tabelach bankowych.

Ja rozumiem że cześć z tych ludzi to:

nieudacznicy - nie wyszło im na Forexie a teraz mądrują - patrz wątek czy ktoś dorobił się na rynku forex.
totalne lamy - w ogóle nie spróbowały na real i nie idzie im na demo
no dobra ale są tacy co zarabiają tracą zarabiają i są na 0 od X lat i oczywiście na pytanie dlaczego oni tak mówią można znaleźć prostą odpowiedź - bo nie mają dobrego systemu lub/i silnej psychiki etc. Jednak tak samo można powiedzieć że ktoś po prostu nie ma szczęścia - i takie argumenty do mnie nie dochodzą.

Może a raczej napewno nie rozumiem tego rynku w takim procencie jakim bym chciał stąd biorą się moje wątpliwości.

Pisząc to zdałem sobie sprawę z jednej rzeczy a faktycznie przypomniałem sobie że osoba X z którą rozmawiałem miała znajomego Y który siedział w czymś od jakiegoś czasu i jego sukcesy go budowały...

Tutaj na forum udzielającej się takiej osoby - osoby z sukcesami ja nie widzę. To nawet nie chodzi o to by ktoś mnie uczył czy innych za darmo czy za kasę to chodzi o czysty popis umiejętności. Kiedy chodziłem i trenowałem Judo to mnie własnie motywowało widziałem moich kumpli z sekcji którzy ciężko pracują i widzą efekty tej pracy, a tu sky is the limit i w zasadzie trudno w takim wypadku wykrzesać sobie motywację. Brak tu (na tym) ludzi udzielających się z dużym kapitałem, ludzi prawdziwego sukcesu (powtarzam czynnie udzielających się) i zadałem pytanie o takiej treści paru trejderą z tego forum dlaczego własnie tak jest ? i jest na to prosta odpowiedź bo przychodzi taki użytkownik X pieprzy ze to piramida finansowa, drugi ze mu się nie udało i wtopił XXXXX kasy i trzeci ze gra bez SL i jest zajebiście bo cena kiedyś wróci do tego poziomu, a znajdzie się czwarty co jeszcze Ci powie ze szkolenia są do dupy bo nie pokazują Ci swoich PIT'ów. No i po co Ci ludzie którzy odnieśli sukces mają sie produkować mówić ze gra bez sl sie zemści bo mamy ograniczony kapitał (każdy ma) że to nie jest piramida ze szkolenia jednak pomagaja tylko trzeba wyselekcjonować... no ile można ?

W związku z tym poważnie zastanawiam się ostatnio nad opuszczeniem tego forum, trzyma mnie tu garstka osób które uczą się tak jak ja (choć ich poziom jest wyższy niż mój tak sądze) i dla niektórych postów ludzi już zarabiających co prawda rzadkich.


Powyższa wypowiedź nie miała na celu nikogo urazić, jest tylko i wyłącznie osobistymi odczuciami dot. tradingu i forum.

Osoby na tym forum z sukcesami mają konta jednak żadko piszą stad skrót myślowy ze są nieaktywni.


EDIT:

Uważam że atmosfera na każdym Polskim forum jest właśnie taka jak tutaj - kiedyś się trochę udzielałem na forach nawet bym powiedział ze bardzo. Dlatego płatne forum za które zostałem skrytykowany byłoby lepszym rozwiązaniem i gdyby było mnie stać na James16 to bym tam poszedł.

EDIT2:

Jeszcze są tacy na tym forum tzw. krzykacze dużo piszą ile zarabiają a jednak jest troche inaczej bo to widać na forum - to też deprymuje. Prosze bardzo jest tyle szczytnych celów w których sie można pochwalić i pomóc swoimi pieniędzmi choćby koła naukowe... a jednak tam nikt sie nie chwali.
Uważaj jest tu dużo zadymiarzy jeśli masz tutaj swoje zdanie i umiesz, wybierać wątki na tym forum na pewno masz predyspozycje. Tylko frajerzy kłócą się kto ma większego.

Awatar użytkownika
Damian_GTK
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 430
Rejestracja: 05 wrz 2010, 22:09

Nieprzeczytany post autor: Damian_GTK »

eMisiek - dokładnie, tak jak mówisz trzeba przetestować, to już robiłem, tyle że na żywo wychodzi różnie. Jeśli zdejmuję części po drodze, wówczas mam większy komfort psychiczny, bo taka strategia ma większą skuteczność, i zawsze coś się ugra. Im dalej tym ciężej oddać już "ugrane" pipsy. Druga metoda czyli sztywny TP na sensownym poziomie, jak dla mnie męczarnia :D Raczej tego nie stosuję bo rynek jest zmienny i coś co wyglądało na idealny poziom na TP, w czasie trejdu staje się albo levelem nie do osiągnięcia. Czasami też jest tak że jeśli jest duże momentum to szkoda stracić szansę na jeszcze więcej pipsów, jak w przypadku sztywnego TP. Trzecia opcja, przesuwanie SL po osiągnięciu jakichś poziomów lub przesuwanie pod kolejne dołki lub nad kolejne szczyty - jak dla mnie chyba najlepsza opcja. Można dojść na prawdę daleko jeśli ktoś ma cierpliwość i dyscyplinę (to jest najważniejsze). Jednak skuteczność bywa w tej metodzie słaba. Oczywiście lepszy R/R - coś za coś ;)
TRZYMAJ SIĘ PLANU ! ! !
------------------------------------
PRICE ACTION zapraszam na STRONĘ, www poniżej

MajorGC
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 806
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:39

Nieprzeczytany post autor: MajorGC »

Może zanim zwróci się uwage nowym i mniej nowym o systemach, mm, celach i slowniczku, powinno się w pierwszej kolejności wprowadzić w ten najważniejszy problem z jakim będą się borykać - psychologia. Natłuc sobie do głowy czego się wystrzegać i jak z tym walczyć, a potem szukać dobrej drogi żeby rozumieć o czym się pisze i czyta i następnie mm i systemy.
Etapy nauki są ważne, bo tak samo jak dzieci zaczynają raczkować, a potem chodzić, tak samo z każdą dziedziną powinno się wdrażać w odpowiedniej kolejności.
"Zanim zareagujesz - pomyśl, zanim wydasz - zarób, zanim sie poddasz - spróbuj." Ernest Hemingway

Awatar użytkownika
Mavratus
Gaduła
Gaduła
Posty: 301
Rejestracja: 20 sie 2010, 09:49

Nieprzeczytany post autor: Mavratus »

Ważna też jest atmosfera tej nauki.
Uważaj jest tu dużo zadymiarzy jeśli masz tutaj swoje zdanie i umiesz, wybierać wątki na tym forum na pewno masz predyspozycje. Tylko frajerzy kłócą się kto ma większego.

eMisiek
Gaduła
Gaduła
Posty: 182
Rejestracja: 10 lis 2006, 22:34

Nieprzeczytany post autor: eMisiek »

Mavratus pisze:Odseparowanie się jest ucieczką, a ucieczka nie jest racjonalna to po prostu coś czego się boimy - wtedy uciekamy, rzadko zdarzają się ucieczki z racjonalnej oceny sytuacji na z góry upatrzone pozycje.

Mnie zastanawia ile jest w tym prawdy, nie obchodzi mnie jakaś durna statystyka ze 5% jest zarabiających 95% nie jest bo jest nie wiarygodna, zrobiona z niczego a zresztą statystycznie to można zboże liczyć a nie zyski w tabelach bankowych.
Rozumiem Cię, ale popatrz, że w ostatecznym rozrachunku liczy się tylko jedno: Twój sukces

I teraz tylko od Ciebie zależy w jaki sposób go osiągniesz i w czyim towarzystwie.

Na forach zagranicznych jest masa ludzi, którzy sa dużymi sukcesami i np. prowadzą fundusze a jednocześnie rozmawiają z początkującymi traktując to jako formę wyrażania wdzięczności za to, że im ktoś kiedyż pomógł.

Polska ma swoja specyfikę, której nie lubię, bardzo ładna analogia to "polskie piekiełko" - gdzie indziej jest tego mniej. Dla "nas" sukces nie jest powodem do szacunku ale oskarżeń o oszustwo, złodziejstwo itp, umiejętności, które ktos posiada to tez cos co kłuje w oczy, generalnie jest ostre równanie w dół zamiast wzajemnego wspierania się.

Powiem tak - wybierz to co jest dla Ciebie najlepsze, co sprzyja Twojemu sukcesowi, znajdź takie miejsce a resztę po prostu odłóż, nie warto z nikim wchodzić w spory, życie jest na to zbyt cenne i za krótkie.
Badania traderów

Awatar użytkownika
admkowal
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 874
Rejestracja: 29 paź 2009, 14:57

Nieprzeczytany post autor: admkowal »

Namop pisze:Widocznie nie mają aż tak dużych sukcesów skoro uczą innych. Inwestor z sukcesami nie zdradzałby swoich metod.
Co innego jak komuś nie idzie a jednoczesnie fascynuje się forexem. Stąd setki ,,trenerów forex'' i innych góró.
Nie wiesz o czym piszesz. Zajrzysz na forexfactoy chociażby i trochę porozglądaj.
its not what you trade its how you trade it
trading is waiting
--
więcej info na temat tradingu - strona www w profilu

AK

ODPOWIEDZ