Ekonomia Keynesowska.Pytanie do adsolwentów Uniwersytetów

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
zz
Maniak
Maniak
Posty: 3121
Rejestracja: 21 mar 2007, 20:46

Ekonomia Keynesowska.Pytanie do adsolwentów Uniwersytetów

Nieprzeczytany post autor: zz »

gdzie główną i przewodnią myślą jest Keynes.W związku z tym że już jest przesądzone że świat i światowa gospodarka pójdzie w tym kierunku mam pytanie.
Główne założenia szkoły Kenesa
-produkcja określana jest przez popyt globalny
-zmiana ilości pieniądza wpływa na zatrudnienie
-bezrobocie to skutek niedostatecznego popytu
-państwo powinno być aktywne na scenie monetarnej i fiskalnej.

Keynes proponuje
-zwiększenie opodatkowania wysokich dochodów przy jednoczesnym wzroście świadczeń społecznych na rzecz grup biedniejszych
-opowiada się za manipulacją wielkości globalnych wydatków rządowych.

Wszystko pięknie ładnie.....Tylko z drugiej strony jego realne czyny i działania stoją w sprzeczności do tego.
Nie jest tajemnicą że Keynes cały swój wysiłek koncentrował na handlu walutami europejskimi,dolarem oraz rupią doszło do tego że 80% przychodów to były zyski z rynków walutowych, co z kolei jest mi bardzo bliskie.Niestety koje kontakty z Keynesowcami zawsze kończyły się żle .Owszem co do jego założeń wszystko OK,jeżeli natomiast przyszło do poważnych rynków finansowych,walutowych kończyło się to kłótnia.....tego nie mogę zrozumieć.Chętnie posłucham jak Wam tą sprzeczność profesorowie tłumaczą.Proszę aby ta dyskusja nie poszła filozofią Kalego.Jeżeli Kali ukraść to dobrze,jeżeli Kalemu ukraść ..to bardzo niedobrze.....


Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Nievinny
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 908
Rejestracja: 05 gru 2006, 22:41

Nieprzeczytany post autor: Nievinny »

Trafiłeś, bo choć nie jestem absolwentem to się wypowiem, dziś na zajęciach, o dziwo z mikro, miałem małą wstawkę właśnie o K.
W teorii wszystko świetnie wygląda i tak maiło być po wielkim kryzysie. Tylko powiedz mi kto chce oszczędzać w czasie rozkwitu gospodarczego, gdy za ok. pół roku są wybory? Nikt. Dlatego pomoc państwa w okresie recesji była finansowa z deficytu i stało się tak jak się stało.
Generalnie mój wykładowca stwierdził, że model został sprowadzony do decyzji politycznych, które jakie są każdy wie.

Sam nie jestem keynesistą. Choć pewne elementy tej teorii są ok, to ja widzę problem w tym jak określi rolę i ilość państwowej pomocy.

Swoją drogą unia rzeczywiście dąży do pełnej integracji i niedługo będziemy nowym USA.
Trade what you see, NOT what you hear or think

Awatar użytkownika
TARKIN
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 678
Rejestracja: 24 lis 2008, 16:01

Nieprzeczytany post autor: TARKIN »

szkoła noblisty miltona friedman - monetaryzm podważa większość założeń szkoły keysizmu (np. naturalna stopa bezrobocia)
cały spór tych szkół
rozbija się o dwie sprawy - horyzont czasowy
oraz podejście do gospodarki:
czy podaż tworzy popyt czy popyt tworzy podaż.
Godzinami na ten temat można dyskutować
polecam miltona friedman - "wolny wybór" - naprawdę dobra lektura
"Tylko silnych los obdarza hojnie "

przemogpw
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 77
Rejestracja: 01 cze 2008, 22:23

Nieprzeczytany post autor: przemogpw »

wszystko prawda, jednak keynes to jedna wielka teoria.

warto dodać, iż w modelu keynesa rozpatrujemy model gospodarki przy założeniu stałych cen, a to oznacza rozpatrywanie krótkiego terminu. W końcu, co jest dla mnie największym absurdem, w modelu keynesa nie mamy powiązania inwestycji prywatnych ze stopą procentową. W rzeczywistości zatem wzrost wydatków rządowych nie oddziałuje tak super zajebiście na PKB jak to postulował keynes. ;)

zz
Maniak
Maniak
Posty: 3121
Rejestracja: 21 mar 2007, 20:46

Nieprzeczytany post autor: zz »

Fajnie się temat rozwija.Prosiłbym jeszcze abyście popytali profesorów odnośnie tego
Wszystko pięknie ładnie.....Tylko z drugiej strony jego realne czyny i działania stoją w sprzeczności do tego.
Nie jest tajemnicą że Keynes cały swój wysiłek koncentrował na handlu walutami europejskimi,dolarem oraz rupią doszło do tego że 80% przychodów to były zyski z rynków walutowych, co z kolei jest mi bardzo bliskie
chodzi o to że jego działania realne czyli w życiu stały w sprzeczności do teorii..
nie mówiąc już o tym że zwolennicy Keynesa potępiają mnie w czambuł.. w prywatnych rozmowach...A mnie chodzi tylko o to co on robił w realnym życiu.Tego nie mogę zrozumieć.....


Pozdrawiam.

Dodano po 3 minutach:

Ps. tz. chcę to propagować i postępować dokładnie jak on w realu.
Mam znajomych z dawnej UW czyści Keynesowcy,wykształcenie ekonomiczne...niestety nasze dyskusje kończą się kłótniami......
Bazylea III reforma finansowa staje się skuteczne,
W ostatnich miesiącach Grupa CME i innych operatorów walut zauważyć rosnącą aktywność banku w kontraktach futures lub podobnych produktów

Yankee
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 577
Rejestracja: 24 lis 2007, 17:22

Re: Ekonomia Keynesowska.Pytanie do adsolwentów Uniwersytet

Nieprzeczytany post autor: Yankee »

zz pisze:gdzie główną i przewodnią myślą jest Keynes.
A skad to zalozenie?
No chyba ze masz na mysli uniwersytety w dawnym ujeciu, gdzie wszystko co sie da wrzuca sie do przedmiotu ekonomia (nawet rachunkowosc :shock: ) i na porownanie roznych nurtow zwyczajnie nie ma czasu.
Teraz wszystko co sie da przeksztalca sie w uniwersytet (w tym uczelnie ekonomiczne)

Co do Twojego pytania to widocznie ucza nas tylko teorii, a nie praktyki, bo ze kaynes handlowal na praforexie to nie mialem pojecia :D

zz
Maniak
Maniak
Posty: 3121
Rejestracja: 21 mar 2007, 20:46

Nieprzeczytany post autor: zz »

Yankee pisze:bo ze kaynes handlowal na praforexie to nie mialem pojecia
Miał wybitne osiągnięcia,to była jego pasja.Kiedyś jak czytałem jakie ruchy robił to mi szczena opadła....
Nie mogę tylko zrozumieć dlaczego Keynesowcy nie chcą tego przyjąć do wiadomości i rozbudować tylko potępiają .... .Ciekawe co Wam powiedzą profesorowie na wykładach......


pozdrawiam.
Bazylea III reforma finansowa staje się skuteczne,
W ostatnich miesiącach Grupa CME i innych operatorów walut zauważyć rosnącą aktywność banku w kontraktach futures lub podobnych produktów

Awatar użytkownika
Szwajcar
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 746
Rejestracja: 03 lip 2009, 12:57

Nieprzeczytany post autor: Szwajcar »

Ja też kiedyś interesowałem się jak Keynes spekulował. No i przyznam, że ciekawa historia. Podobnie rynek bawełny i narodziny Lehman Brothers a potem upadek przez długie na ropie.

Tu w skrócie z jakiegoś miesięcznika TREND:

Keynes inwestor

Według oficjalnej wersji wydarzeń John Maynard Keynes rozpoczął swoją przygodę z inwestowaniem relatywnie późno, bowiem w 1919 roku, kiedy miał 36 lat. Od początku używał dużej dźwigni i koncentrował się głównie na handlu walutami europejskimi, dolarem i rupią. Zajmował długie pozycje dolarowe, natomiast krótkie na europejskich walutach, opierając swoje przewidywania na długoterminowych prognozach ekonomicznych. Po początkowych zyskach, szybko okazało się, że opieranie strategii spekulacyjnej na długoterminowych prognozach nie było najlepszym pomysłem. Żeby zostać wypłacalnym, Keynes musiał zaciągać pożyczki i korzystać z zaliczek za publikowane książki. Prawdopodobnie z tego okresu pochodzi jego sławny komentarz o rynku : „The market can stay irrational longer than you can stay solvent” – Rynek jest w stanie dłużej zachowywać się irracjonalnie, niż Ty jesteś w stanie być wypłacalny.

W 1921 roku Keynes zaczął również inwestować na rynku commodities – grał m.in. na rynku bawełny, metali, kauczuku, juty, pszenicy. Miał wiele sukcesów - w latach 1916-1917, podobnie jak w okresie 1924-1925 zyski z inwestycji generowały ¾ jego przychodów.

Na początku inwestycyjnej kariery Keynes był typowym spekulantem. Około 30% instrumentów trzymał do 3 miesięcy, zaś jedynie 15% powyżej 3 lat. Jego podejście do inwestowania zmieniło się w 1924 roku, kiedy zaczął być odpowiedzialny za finanse King’s College. Aby efektywnie pomnażać majątek uczelni, Keynes założył Chest Fund – jeden z pierwszych funduszy hedgingowych w historii. Legenda mówi, że pół godziny dziennie, jeszcze leżąc w łóżku, ekonomista spędzał na analizie danych finansowych spółek, czytaniu ekonomicznych sekcji gazet i telefonowaniu z brokerem. Początkowy kapitał funduszu Chest był równy 30000 funtów, do czasu śmierci Keynesa w 1946 roku wzrósł do 380000. Przeciętny roczny zysk funduszu był na poziomie 12%, co nie było złym wynikiem, biorąc pod uwagę fakt, że okres ten obejmował Wielki Kryzys oraz II wojnę światową, która była złym czasem dla akcji brytyjskich.

Niektórzy przeciwnicy Keynesa twierdzą, że swoją przygodę z rynkiem kapitałowym zaczął on o wiele wcześniej, będąc doradcą w Ministerstwie Skarbu, gdzie miał dostęp do wewnętrznych informacji, z których chętnie korzystał. Ta teza wydaje się przeczyć kolejnemu sławnemu zdaniu wypowiedzianemu przez ekonomistę: „The dealers on Wall Street could make huge fortunes if only they had no inside information.” – Dealerzy z Wall Street mogliby zrobić ogromne fortuny, gdyby tylko nie mieli dostępu do wewnętrznych informacji.

Po początkowym zachłyśnięciu się giełdowymi spekulacjami, Keynes opracował własną strategię inwestowania, która została doceniona i częściowo zaadaptowana przez Warrena Buffeta. Optował za dokładnym wyborem paru spółek, bazującym na ich wartości wewnętrznej oraz porównaniu z alternatywnymi inwestycjami. Polecał trzymać się wybranych spółek konsekwentnie, przez chude i tłuste lata, oraz zajmować zbalansowaną pozycję inwestycyjną, pozwalającą na podejmowanie różnorodnego ryzyka. W celu zabezpieczenia inwestycji warto było według niego interesować się papierami reprezentującymi odwrotne ryzyko (np. akcje pożyczkodawcy i firmy windykacyjnej). Ponadto Keynes uważał, że giełda to taka sfera życia, w której zwycięstwo, pewność i sukces należą do nielicznych. Mawiał, że jeśli potrafi przekonać zarząd firmy do zakupu pewnej akcji, to jest to najlepszy moment do jej sprzedaży. „When you find anyone agreeing with you, change yor mind” – Jeśli znajdziesz kogoś, kto się z tobą zgadza, zmień swoje zdanie.

Bez wątpienia Keynes nie był najwybitniejszym ze znanych nam dzisiaj inwestorów, ale jego umiejętności były rzadko spotykane w czasach, kiedy żył. Jego biografia jest niezwykle interesująca, a na temat jego życia krąży wiele legend i niejasności. Zwolennicy Keynesa zazwyczaj skupiają się na jego dokonaniach ekonomicznych, zaś przeciwnicy na jego homoseksualizmie i zarzutach o insider trading. Warto poznać drugą twarz wielkiego klasyka ekonomii. W tym celu zachęcam Was do lektury tekstów podanych w źródłach.

LowcaG
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1068
Rejestracja: 05 paź 2007, 15:39

Nieprzeczytany post autor: LowcaG »

zz pisze:Główne założenia szkoły Kenesa
zz pisze:Wszystko pięknie ładnie.....
zz pisze:Tylko z drugiej strony jego realne czyny i działania stoją w sprzeczności do tego.
zz pisze:Nie jest tajemnicą że Keynes cały swój wysiłek koncentrował na handlu walutami europejskimi,dolarem oraz rupią
zz pisze:Chętnie posłucham jak Wam tą sprzeczność profesorowie tłumaczą.

A gdzie dokladnie widzisz sprzecznosc? Ja nie widze zadnej, wiec mysle, ze profesorowie nie musza tlumaczyc jakies sprzecznosci.
Nie nalezy mylic dzialan prywatnych z teoriami ekonomicznymi i tyle.

ZZ mysle ze masz pare lat na karku a nie znasz zycia... Tez mam pare teorii dotyczacych dzialania panstwa, ale to nie sa teorie dzialania jednostki i nie moga modyfikowac checi poprawy swojego statusu. Od proby kierowania dzialaniami jednostki sa inne ustroje ;)

Wiec tak na prawde na czym polega Twoj problem jesli chodzi o ten temat?

Awatar użytkownika
TARKIN
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 678
Rejestracja: 24 lis 2008, 16:01

Nieprzeczytany post autor: TARKIN »

LowcaG pisze:
Tez mam pare teorii dotyczacych dzialania panstwa, ale to nie sa teorie dzialania jednostki i nie moga modyfikowac checi poprawy swojego statusu. Od proby kierowania dzialaniami jednostki sa inne ustroje ;)
jeden z ekonomistów wyłożył za pomocą praw ekonomi "sens" samobójstwa ludzkiego - pożyczając trochę z marksistów że "byt kształtuje świadomość"
żyjąc w gospodarce rynkowej jesteśmy zmuszeni podporządkowywać się jej prawą oraz dostosowywać się do spełnienia jej potrzeb
"Tylko silnych los obdarza hojnie "

ODPOWIEDZ