Koncepcja ZERO LINE by MightyOne

Jeżeli masz pomysł lub używasz ciekawego systemu albo strategii gry, opisz ja tutaj.

Czy używasz powyższego systemu

Tak
73
15%
Nie
198
41%
Zamierzam
209
44%
 
Liczba głosów: 480

bodyguard74
Bywalec
Bywalec
Posty: 11
Rejestracja: 23 wrz 2006, 13:45

Re: Koncepcja ZERO LINE by MightyOne

Nieprzeczytany post autor: bodyguard74 »

Brak wiedzy, zrozumienia, umiejętności? Wiem, że często powtarzanym zdaniem jest, że wszystko leży w temacie, ale brak jest kompleksowego podejścia do tematu. Wspomnianego kilka razy wcześniej, momentu pociągnięcia za spust. Wrzucane screeny pokazują rozrysowane momo, bo, fbo etc. ale jak złożyć do kupy. Wszystko to widzę na wykresie, ale albo wchodzę za wcześnie, albo za późno. Może jakiś przykładowy algorytm postępowania? kila screenów z opisem kiedy co i jak? dzięki

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Koncepcja ZERO LINE by MightyOne

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Celem tradingu jest zarabianie. Ponieważ ruchy ceny są trudne do przewidzenia, a niektórzy wręcz twierdzą, że jest to niemożliwe, to jedynym sposobem na zarabianie, jeżeli musimy tracić, jest zarabianie więcej niż stracimy. Nie istnieje inna metoda. Jeżeli trader pozwala sobie tracić więcej niż zarobił, a nawet, często znacznie więcej niż zarobił, to nie może mieć do nikogo pretensji, że nie zarabia, a jedynie zasila tych, którzy już mają pod dostatkiem.

Praktycznie każdy wykres, każdego instrumentu finansowego, który ma wystarczającą płynność, wygląda zasadniczo bardzo podobnie - są okresy trendu (impulsu) i są okresy korekty (pullbacku, lub retestu). Czyli, że praktycznie widzimy coś w rodzaju fal i załamań tych fal. Wykres zawsze może zrobić jedynie trzy rzeczy: 1. pójść do góry, 2. pójść w dół, 3. pójść bokiem.

Ponadto, zawsze, w każdym handlu, i tak samo w handlu instrumentami finansowymi, jedyny sposób na zarobek to kupić tanio (po cenach producenta, lub hurtowych) i sprzedać drogo (po cenach detalicznych). Pozbyć się jak najszybciej zalegającego towaru, który traci na wartości, po jak najlepszej cenie, nawet ze stratą, żeby wycofać kapitał i reinwestować. Utrata całego kapitału uniemożliwia reinwestycję i nowy zarobek.

Podobnie w każdym handlu, żeby wartość towaru rosła, to potrzebny jest trend.
W związku z tym, żeby polepszyć sobie szansę na zarobek, nie mając możliwości zakupu bezpośrednio od producenta, i nie mogąc samemu być producentem wartości waloru, potrzebujemy szukać najkorzystniejszych okazji, najlepiej wtedy, gdy możemy rozpoznać objawy trendu. Koncepcja ZERO LINE by MightyOne jest jedną z lepszych metod na wczesne rozpoznawanie trendu, lub korekty w trendzie, jednak nie gwarantuje, że cena rzeczywiście wykona ruch w kierunku sygnalizowanego wybicia. Dlatego zaleca analizę wielointerwałową, ponieważ gdy na wyższym interwale buduje się trend (ruch ceny), to prawdopodobieństwo sukcesu na niższym interwale wzrasta. Jednak, kluczem jest cały czas wczesne rozpoznanie korzystnej okazji, i absolutny zakaz kupowania, gdy cena przestaje być okazyjna!

Zakładając najgorszy scenariusz, tzn. że nie umiemy skutecznie przewidywać korzystnych okazji, to mamy do dyspozycji jedynie dwa rozsądne sposoby zarabiania:
Pierwszy sposób wymaga alokacji kapitału przeznaczonego na trading na cały rynek, na którym zawieramy transakcje. Wynika z tego, że potrzebujemy tak rozpisać pozycje, żeby stracić cały przeznaczony kapitał tylko wtedy, gdy dany rynek spadnie do wartości zero i zostanie zlikwidowany z giełdy. W tym scenariuszu zawsze tylko kupujemy (Long), i alokację zaczynamy od najmniejszej wartości pozycji, stosując wybrany mnożnik do kolejnych pozycji. Zarobek w tej metodzie polega na uśrednianiu i kasowaniu zysku na korektach wzrostowych. Najważniejszy element w tej metodzie to rozpisanie, np. w Excelu, całego rynku danego instrumentu, tak żeby strata kapitału mogła zaistnieć tylko i wyłącznie, gdy wartość tego rynku spadnie do zera.

Jeżeli nie jesteśmy skłonni stosować pierwszego sposobu, to potrzebujemy pogodzić się ze stratą, czyli bezwzględnie stosować Stop Loss, i to jak najbardziej ciasny Stop Loss, i dążyć zawsze do zarobku, kiedy wstrzelimy się w ruch. Patrząc na dowolny wykres, dany ruch ceny zawsze się odwraca od jednej świecy, tylko my nie wiemy która to świeca będzie. Po to, właśnie stosujemy wszelkie metody analizy technicznej i fundamentalnej, żeby nie latać za każdym Low/High świecy, tylko szukać potencjalnie najlepszych poziomów podejmowania decyzji. W ten sposób powiększamy swoją skuteczność. W połączeniu z dodatnim stosunkiem zysku do strat możemy zarobić, i tylko w taki sposób możemy zarobić, jeżeli będziemy wyjmować więcej niż oddajemy. A to zależy od nas samych, a nie od łaski, czy niełaski rynków.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Koncepcja ZERO LINE by MightyOne

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

[DAX30]M15a.png
Oczywiście, te sygnały nie są idealne i czasem repaintują.
Istotne są okoliczności wokół sygnału, czyli Price Action, np. opisane objawy i trend wskazany przez średnie.
Dodatkowo oscylator, który może zapobiec zawieraniu transakcji w niekorzystnych warunkach oscylatora.
I, oczywiście, zawsze zlecenie Stop Loss, tam gdzie musi być!

Na obrazku widać, że ostatni widoczny sygnał do kupna, gdyby był zagrany Long, to byłby stracony, ponieważ cena nie kontynuowała ruchu do góry.

Dodatkowo, nie stosowałem tutaj analizy wielointerwałowej.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

bodyguard74
Bywalec
Bywalec
Posty: 11
Rejestracja: 23 wrz 2006, 13:45

Re: Koncepcja ZERO LINE by MightyOne

Nieprzeczytany post autor: bodyguard74 »

Ninja ogromny szacun za podejście i bogaty opis. Generalnie idee i założenia znam i rozumiem ale brak mi czegoś co pozwoliłoby mi przełożyć teorię na praktykę. Często wstrzymuję się z decyzją wejścia i cena mi ucieka. To właśnie z momentem wyjścia mam największy problem. Czemu na przykład zaznaczyłeś momenty wejścia akurat w tych miejscach? Cena znalazła się w MZ? Co jest potwierdzeniem?

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Koncepcja ZERO LINE by MightyOne

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Patrzyłem według założeń strategii na świece momentum, według definicji, w obszarach Price Action i średniej z mojego wykresu. Jeżeli cena respektuje opór, lub wsparcie, to według strategii ZL jest optymalnym poziomem transakcji.
Nigdy nie ma definitywnego potwierdzenia.
Liczy się zysk, który ma być większy od straty.
Kiedyś trzeba podjąć ryzyko.
Byle nie kupować drogo, i nie sprzedawać tanio. Lepiej się wstrzymać i poczekać na okazję.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

KORC
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 23
Rejestracja: 29 mar 2011, 15:39

Re: Koncepcja ZERO LINE by MightyOne

Nieprzeczytany post autor: KORC »

DO bodyguard74,kilku łącznie z autorem tego tematu próbowało zmierzyć się z tematem zero line-czy nie potrafili,nie chcieli przekazać wiedzy, nie mnie oceniać,jest tutaj zaledwie parę prawdziwych zdań o metodzie.Dla Ciebie może zabrzmieć jak powielana zwrotka bez znaczenia, ale sens jest w stwierdzeniu MO,ciało w kierunku zysku i knot w przeciwnym-ktoś tutaj powiedział że wystarczą dwie świece by ogarnąć temat-i to święta prawda.Dodatkowo BO FBO,przedstawione tutaj nie jest klasycznym według MO.Wróć do NLA z kreslika i tylko MO ,jest twoim nauczycielem, jak zrozumiesz czym jest ciało i knot, to więcej tutaj nie wrócisz szukać wiedzy-powodzenia.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Koncepcja ZERO LINE by MightyOne

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Korpus świecy (nie znoszę określenia "ciało" świecy, ponieważ świeca nie ma ciała, a angielskie słowo "body" ma wiele znaczeń i niekoniecznie znaczy "ciało") jest to rynek zmienności cen od ceny otwarcia do ceny zamknięcia danego okresu czasu, który dana świeca reprezentuje.
Knoty świecy to rynki zmienności ceny w zakresach od ceny najwyższej w danym okresie do ceny otwarcia, lub zamknięcia, oraz od ceny najniższej w danym okresie do ceny otwarcia, lub zamknięcia.
Nadawanie temu sposobowi graficznej reprezentacji zmienności cen w czasie jakichś znaczeń ponad to czym jest, jest mitem, iluzją, złudzeniem optycznym.
Dowodem na to jest fakt, że wykresy zmienności ceny w czasie można przedstawić w dowolnym wymyślonym przez siebie okresie czasu, także pomijając czas jako główny czynnik rysowania świec (Renko, Range Bar, Volume Bar, np.), oraz można sobie tworzyć dosłownie dowolne zależności, np. skonstruować wykres zmienności ceny w funkcj zmienności innego wykresu zmienności cen, lub nawet jakiejkolwiek innej, dowolnie wymyślonej zmienności czegokolwiek.
Także, bzdury totalne!
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Koncepcja ZERO LINE by MightyOne

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Dopóki trader nie zrozumie, że tutaj nie chodzi o te słupki, świece, knoty, patterny, setupy, tylko chodzi o to, żeby trader skonstruował plan, rozdzielił kapitał na ten plan w taki sposób, żeby nie stracić, lub stracić niewiele, a zarobić, gdy cena pójdzie w założonym kierunku, i niekoniecznie musi wrócić, dopóty ten trader będzie się "kopał z koniem".
Traduj swój plan, a nie wykres!
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

bodyguard74
Bywalec
Bywalec
Posty: 11
Rejestracja: 23 wrz 2006, 13:45

Re: Koncepcja ZERO LINE by MightyOne

Nieprzeczytany post autor: bodyguard74 »

No cóż prawda nigdy nie jest oczywista a na zarabianie na giełdzie nie ma prostego rozwiązania. Należę chyba do tych właśnie którzy kopią się z koniem. Czytam, obserwuję i "uczę" się od kilku już lat z małym zaangażowaniem finansowym i czasowym. Wracam do kilku tematów i tego właśnie miedzy innymi. Dostaję "czasowego olśnienia" po czym wszystko wraca do normy czyli niezrozumienia zasad rynku czyli strat. KORC - czytałem, a może raczej próbowałem czytać temat na kresliku (pewnie mój angielski jest za ubogi) i nie wszystko jest dla mnie jasne. Tu pojawiali się ludzie, po których można było sądzić, że ogarniają temat ale po czasie dochodziłem do wniosku, że niekoniecznie za tym co piszą jest sens. A może to ja jestem zbyt ograniczony żeby to ogarnąć. Ninja to wszystko prawda co piszesz ale przecież świece czy inne sposoby przedstawiania rynku to pewien sposób na uproszczenie wizualizacji rynku w pewnych ramach czasowych. Nie widzimy co się dokładnie działo w czasie budowania świeczki ale widzimy rezultat i możemy odnieść się do świeczek wcześniejszych. W pewien sposób pokazuje nam to dynamikę i kierunek rynku. Dla mnie rynek jest przeważnie dynamiczny - z długimi korpusami :-) i długimi knotami co objawia się problemem z ustaleniem dobrego SL. Za mały i jestem wysadzony z rynku, za duży i mamy niski R:R przez co znów jestem w plecy. I tu znów dla mnie pojawia się ten sam problem - kiedy wejść, kiedy zająć pozycję. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Koncepcja ZERO LINE by MightyOne

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Czyli, że nadal nie dociera do ciebie, że trzeba tradować rozplanowane ceny, a nie wykres?
To jest, wbrew pozorom, właśnie proste, o ile potrafisz zmienić swoje podejście.
Ja wiem, że na rynkach lewarowanych to jest trudniejsze, ponieważ drogo trzeba założyć, żeby w ogóle cokolwiek otworzyć, a więc trzeba mieć spory kapitał, żeby rozplanować cały rynek, albo planować subrynki, patrząc realnie, jeżeli nie ma się kapitału wystarczającego.
Nie trzeba przewidywać ruchu ceny. Trzeba tylko rozplanować pozycje tak, żeby nie stracić, albo żeby strata nie bolała.
Te wszystkie strategie, typu Zero Line, są dodatkiem, który może bardziej zoptymalizować trading, ale najpierw trzeba ocenić co możemy zrobić i na co nas stać.
Dodam, że istnieją bardzo tanie rynki nielewarowane, gdzie można z małym kapitałem rozplanować cały rynek, do zera.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

ODPOWIEDZ