Opcje walutowe jako zabezpieczenie transakcji

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
Awatar użytkownika
Luke23
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 81
Rejestracja: 18 cze 2008, 20:15

Opcje walutowe jako zabezpieczenie transakcji

Nieprzeczytany post autor: Luke23 »

Opcje walutowe często stosowane są do zabezpieczenia przed zmianą kursu. Po lekturze tego forum wiem że niektórzy uczestnicy je stosują w swoich strategiach. Ale nie tylko oni, firmy działające na rynkach międzynarodowych także używają opcji jako zabezpieczenia przed zmianą kursu – przynajmniej w teorii.

Więc jak to jest naprawdę z tymi opcjami?
Ostatnio pojawiają się różne artykuły o kłopotach spółek spowodowanych przez złe wykorzystanie opcji walutowych

NP. Sanwil 12 mln zł straty
http://biznes.interia.pl/szukaj/news/ko ... ji,1239314

Odlewnie Polskie - wniosek o upadłość
http://gielda.onet.pl/0,1898920,wiadomosci.html

Cytat z art. o odlewniach:
"Spółka prowadzi rentowną działalność gospodarczą, na bieżąco reguluje swoje zobowiązania a stan niewypłacalności powstał ze względu na nadzwyczajne okoliczności spowodowane gwałtownym i nieprzewidywalnym wzrostem kursu EUR do PLN oraz spekulacyjnym charakterem umów opcji walutowych, oferowanych przez banki. Umowy te w założeniu miały zabezpieczać ryzyko zmian kursu złotego do innych walut, a faktycznie naraziły spółkę na duże ryzyko"
Z Sanwilem jest podobnie, więc jak to jest z tymi opcjami i gdzie jest haczyk? Jak coś co ma w teorii zabezpieczać prowadzi do bankructwa? Czy to w firmach pracują ludzie którzy nie mają pojęcia o tym co robią, czy może nasze banki szukają jeleni, których można wykołować zamydlonymi umowami i z firmy przynoszącej zyski robią bankruta?
Sam już się w tym pogubiłem, a opcje znam z teorii, i dodam że nimi nigdy nie handlowałem

Ps.Mam nadzieję że to temat wystarczająco zgodny z tematyką forum.

Yankee
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 577
Rejestracja: 24 lis 2007, 17:22

Re: Opcje walutowe jako zabezpieczenie transakcji

Nieprzeczytany post autor: Yankee »

Luke23 pisze:gdzie jest haczyk? Jak coś co ma w teorii zabezpieczać prowadzi do bankructwa?
Opcja stosowana jako zabezpieczenie nie powinna spowodowac strat a co dopiero bankructwa. Opcja ma na celu raczej zamrozenie danej wielkosci zysku na danym poziomie uniezalezniajac go od np wahan kursu walut.

Ale jak ktos zaczyna spekulowac to niech potem nie placze ze poniosl straty na zabezpieczaniu...

http://www.forex.nawigator.biz/dyskusje ... c&start=10
w tym temacie powinienes dowiedziec sie wiecej.

Awatar użytkownika
Luke23
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 81
Rejestracja: 18 cze 2008, 20:15

Nieprzeczytany post autor: Luke23 »

Dzięki za szybką odpowiedź Yankee

Faktycznie bardzo podobny temat. Jakoś do tej pory nie zaglądałem do działu Off-topic, myślałem że są tam tylko same bzdety, nie dotyczące finansów :mrgreen:

Edit:
Po przeczytaniu tego tematu z offtop-a i wypowiedziach użytkowników wychodzi na to że to firmy po pierwszych udanych transakcjach zabezpieczających zaczęły spekulować myśląc że można łatwo zarobić nie mając zapewne często świadomości czym to grozi. Tylko pismaki mylnie podają że to wszystko wina opcji. Ala szerzej w temacie podanym przez Yankee
Ostatnio zmieniony 17 sty 2009, 14:34 przez Luke23, łącznie zmieniany 1 raz.

zz
Maniak
Maniak
Posty: 3121
Rejestracja: 21 mar 2007, 20:46

Nieprzeczytany post autor: zz »

Od siebie dodam że duży zakład ELWO z Pszczyny też ogłosił upadłość z powou opcji,chyba stracili ok.100 mln.Pozdrawiam.
Bazylea III reforma finansowa staje się skuteczne,
W ostatnich miesiącach Grupa CME i innych operatorów walut zauważyć rosnącą aktywność banku w kontraktach futures lub podobnych produktów

wojtek1976
Gaduła
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: 17 gru 2007, 15:25

Nieprzeczytany post autor: wojtek1976 »

Mozesz byc kupujacym opcje call lub put wtedy z twojego konta pobierana jest premia w zaleznosci jaka jest to opcja in the money, deep in the money, out of the money i wiecej nie mozna stracic za to zysk jest nieograniczony.Mamy jeszcze druga strone medalu czyli mozesz byc wystawca opcji czyli na twoje konto zostaje przelana premia i wiecej nie mozesz zarobic za to strata jest nieograniczona.A nasze polskie firemki byly wystawcami opcji bo wydawalo im sie ze zlotowka nie bedzie sie oslabiala .

Yankee
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 577
Rejestracja: 24 lis 2007, 17:22

Nieprzeczytany post autor: Yankee »

A ja sie bede upieral ze powinni oglaszac upadlosc z powodu nieudolnej spekulacji.
Normalne zabezpieczenie poprzez opcje ma to do siebie ze sie je kupuje i cala strate od razu wlicza w koszty.
Chyba nikt o zdrowych zmyslach nie kupi tylu opcji zeby zbankrytowac.

Wiec jedyna mozliwosc to to ze parali sie wystawianiem opcji, co juz zabezpieczeniem nie jest tylko czysta spekulacja.

Znajomy znajomego pracuje w banku ktory rowniez poniosl duze straty na transakcji opcyjnej pln do jena, bo firma zabezpieczyla sie wiedzac ze bedzie musiala jena kupic. Bylo to wtedy wbrew tlumowi, ale pokazuje ze sa firmy potrafiace poprawnie korzystac z opcji - ta firma nic nie zarobila, bo to co wziela z opcji musiala dolozyc do zakupu jena, za to bank duzo stracil (no ale od tego w koncu sa instytucje finansowe, zeby w ten sposob ryzykowac)

Marshall
Bywalec
Bywalec
Posty: 9
Rejestracja: 11 lip 2008, 21:03

Nieprzeczytany post autor: Marshall »

hmm nie jestem jakims specjalista albo cos ale bezpośrednio przez opcje nie da sie zbankrutować ponieważ w momencie zakupu opcji płacimy za nią z góry ustaloną kwote "cene opcji" np 40 000 zł i to jest nasz koszt bo jezeli kurs nie pójdzie po naszej mysli to nie zrealizujemy opcji i tyle.

Problem z tzw "toksycznymi opcjami" polega na tym ze przedsiebiorstwa zamiast płacić normalnie cene opcji wystawiały opcje przeciwne (na kilka krotnie wieksze sumy żęby cena sie równała) i teraz banki chcą je zrealizować.

A co do ogłaszania bankructw itp, na głupote nie ma lekarstwa.

Noob
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 397
Rejestracja: 05 wrz 2007, 18:39

Nieprzeczytany post autor: Noob »

Mnie bardzo śmieszy ta nagonka na banki w świetle problemów z opcjami. Puls Biznesu ogłasza wielką rewelację: udało się znaleźć jakieś kruczki, które pozwolą podważyć umowy z Millenium. Brawo !!!


Strategie opcyjne strategiami opcyjnymi, załóżmy że ktoś je kupuje i nie rozumie na czym polegają. Ale jak zaczęły się problemy to nagle się okazuje, że nawet klienci, którzy wykupywali forward "nie zdawali sobie sprawy z ryzyka". No bo to już jest zajebiście skomplikowane: umawiasz się na określoną cenę sprzedaży.

To jest właśnie najlepsze - wcale nie aż tak wiele firm się pieprzyło z opcjami, które w Polsce są wciąż mało popularne, takie gazetowe gadanie. Olbrzymia większość firm robi zwykłe forwardy i w ciągu miesiąca z kontraktów zrobiły się instrumenty pochodne, a z nich opcje.

Awatar użytkownika
Gonzoooo
Bywalec
Bywalec
Posty: 15
Rejestracja: 18 gru 2006, 23:32

Nieprzeczytany post autor: Gonzoooo »

Nie tylko ślepa spekulacja sprawiła że opcje wygenerowały straty w bilansie, pamiętajmy że jeżeli używa ktoś opcji to chce zabezpieczyć jakąś ekspozycję np kontrakt, wierzytelnośc itd. jeżeli druga strona w tych realnych transakcjach się nie wywiązuje to pozostaje czysta opcja o 100% ekspozycji na ryzyko. Nie tylko powiększanie pozycji na opcji jest źródłem ryzyka ale i niepewność związana z przeciwną stroną strategii.

Wystarczy się też zastanowić nad płynnością w ogóle, pomyślmy że mamy jakąś strategię złożoną z kilku (lub kilkunastu) elementów - brak płynności na jednym z nich powoduje że nie możemy w danym momencie zamknąć pozycji zabezpieczającej albo zabezpieczanej. Jeden element układanki pada, nie jest płynny i może się sypnąć cały system.

Też często porusza się problem korytarza, który jest taką bezkosztową formą zabezpieczenia - bezkosztową pod warunkiem że ceny z tego korytarza nie wylecą - a jak wylecą trza dopłacić, zamknać pozycję (100% ekspozycja na ryzyko przedmiotu zabezpieczanego).

Awatar użytkownika
reptile
Maniak
Maniak
Posty: 2799
Rejestracja: 13 gru 2008, 13:48

Nieprzeczytany post autor: reptile »

Nie wiem czy poza tematem może nie...
Myśle w ten sposób, że dla grubasów wejscie w opcje to obecnie inwestycja bez ryzyka ! :lol: Opcje to super zabezpieczenie -strategia!
Ale nie zważajcie na to co pisze, bo szczenie jestem.

Jeśli udało się zarobić bomba ! Jeśli była jakaś luka w prawie, niedozwolona *gwiazdka, nadużycie, niejasność, nie doinformowanie to do sądu (ale wybór celowo padł na taki bank, czy cokolwiek tam gdzie zawierano takie umowy). Tyle, grubi jedzą więcej i nie wybrzydzają "przygotowałem nie zjadłem nie smakowało, zwróci-ło się przygotuje co innego zjem ponownie, zwróci się ponownie lub i nie może się wreszcie nakarmie" :lol: bez obrazy ... no i fakt szukam dziury..
Wierzycie w to że ludzie biznesu dawają się wciągać w takie... no dobra .. czasem można uwierzyć, .. tak szukam drugiego dna :evil:
Wydaje mi się że kryzys to dobra okazja by sobie odpocząć.

ODPOWIEDZ