Psycholog na giełdzie

Miejsce, gdzie każdy może prowadzić swój własny dziennik gry na FX.
Mateusz Psycholog
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 29
Rejestracja: 22 kwie 2023, 11:38

Psycholog na giełdzie

Nieprzeczytany post autor: Mateusz Psycholog »

Cześć wszystkim

Mam na imię Mateusz i jestem psychologiem

Moja przygoda z giełdą zaczęła się jakieś 8 lat temu od opcji binarnych, potem przeszedłem na FX. Po 3 latach udało mi się wprowadzić prostą strategię do grania na wydarzeniach makro jednak zauważyłem, że brokerom zdarzało się albo nie otworzyć mojej pozycji, albo olbrzymi spread otwierał mi ją zawczasu. Odszedłem więc z rynku 5 lat temu z poczuciem, że udało mi się ułożyć “mindset” i odłączyć się emocjonalnie od swoich decyzji na rynku jednak nie przeskoczę tego, że to broker ustala zasady.

Po latach bycia poza rynkiem i ogarniania swojego życia zawodowego bardzo potwierdziło się to czego nauczyłem się na rynku. Warto trzymać się ustalonych przez siebie zasad bez względu na chwilowy “szum” emocjonalny i poznawczy jakiego doświadczamy

Ostatnio tak się złożyło, że do mojego gabinetu trafiło kilku traderów i widząc, że metody jakie im poleciłem dają fajne efekty, jakoś obudziła się we mnie chęć aby wrócić na rynek i ponownie zmierzyć się tak naprawdę z samym sobą

Z jakimi wchodzę założeniami

-nie mam pojęcia gdzie pójdzie rynek

-nie mam pojęcia czy moja strategia jest cały czas skuteczna

-nie mam pojęcia czy kolejna transkacja będzie zyskowna czy nie

I nigdy się tego nie dowiem (i nawet tego nie potrzebuję)

Dlatego będę pokazywał tutaj jak tworzy się moja strategia, jak wygląda mój sposób myślenia, z czym od strony przede wszystkim psychologicznej będę się mierzył oraz oczywiście efekt końcowy

Pierwsze tygodnie (kwartał) będą typowo aby przypomnieć sobie podstawy. Jak działa platforma, jak otwiera się zlecenia itp.

Przez pierwszy kwartał będę testował banalną strategię

Otwieram kilka wykresów (pokaże jakie na screenie) prawdopodobnie na weekly (nie bardzo mam czas w tygodniu) i rzucam monetą

Orzeł-Long

Reszka-Short

I raz w tygodniu (jeszcze nie wiem kiedy) sprawdzam MT5 i puszczam nowe zlecenia na parach gdzie zamknęło się poprzednie

RR 1:3 (odpala mi z automatu EA)

Pozycja 1 lot

Broker Admiral Markets

Czas pierwszego testu - kwartał.
Start 24.04-koniec okolice 24.06

Mój cel? Trzymać się założeń

Pozdrawiam i zachęcam do obserwowania
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Psycholog na giełdzie

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Lepiej byś zrobił, jakbyś opisał te przypadki, anonimowo, oczywiście, i co im poradziłeś, co przyniosło dobre rezultaty.

Granie na rzut monetą, czy też na to, czy klapa od kibla była otwarta, czy zamknięta, to już tutaj było wielokrotnie przerabiane.

PS. Jako psycholog, nigdy ci nie przyszło do głowy, żeby odwrócić myślenie?
Ja uważam, że trader potrzebuje - dokładnie w takiej kolejności - wiedzieć:
1. Gdzie postawić Take Profit,
2. Gdzie postawić Stop Loss,
3. Na bazie 1. i 2. obliczyć korzystne ceny transakcji (RR).
No i wchodzić jedynie wtedy, kiedy warunki rynkowe dają nadzieję na zrealizowanie korzystnej transakcji.
Korzystna transakcja to taka, która zarobiła przynajmniej na kolejny Stop Loss.

PPS. Zauważ, że ty, przynajmniej w chwili obecnej, robisz z tradingu grę losową, a to nie jest gra losowa, nie obowiązują tutaj żadne reguły odnoszące się do gier losowych:
W grze losowej możemy określić dokładnie ile płacimy za zakład, ile możemy wygrać, i możemy obliczyć prawdopodobieństwo wygranej. W tradingu nie możemy znać żadnej z tych danych.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Psycholog na giełdzie

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Przy okazji wyjaśnię pewien błąd logiczny, który bardzo wielu popełnia:
Często się słyszy, że prawdopodobieństwo wygranej w tradingu wynosi 50%.
To jest błąd!
W tym biznesie mogą wystąpić 3 przypadki:
1. Inkasujemy zysk z transakcji,
2. Inkasujemy statę z transakcji,
3. Wychodzimy na zero.

Jednakże, ten fakt nie oznacza, że istnieje jakaś metoda matematyczna obliczenia prawdopodobieństwa określonej wygranej, ponieważ nic takiego nie istnieje tutaj.
Mało tego, cena może nam zainkasować SL, a potem zaraz pójść w kierunku naszego pierwotnego TP. Albo odwrotnie, nie dojść do naszego TP i zaliczyć SL. I potem ponownie zaliczyć nasze pierwotne TP...
Nie istnieją żadne reguły, których cena się musi trzymać.

Jedyne czym dysponujemy, to nasze osobiste wyniki, statystyki osobiste.
I tylko na ich podstawie możemy cokolwiek obliczać i przewidywać, a także regulować naszym postepowaniem.
Ostatnio zmieniony 24 kwie 2023, 12:34 przez ninjaproject, łącznie zmieniany 1 raz.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Psycholog na giełdzie

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Mateusz Psycholog pisze:
22 kwie 2023, 11:44
... zauważyłem, że brokerom zdarzało się albo nie otworzyć mojej pozycji, albo olbrzymi spread otwierał mi ją zawczasu. Odszedłem więc z rynku 5 lat temu z poczuciem, że udało mi się ułożyć “mindset” i odłączyć się emocjonalnie od swoich decyzji na rynku jednak nie przeskoczę tego, że to broker ustala zasady.
Nie broker ustala zasady, tylko rynek rzeczywisty je ustala.
Broker nie może zrealizować zapytania o cenę, jeżeli nie ma w danym momencie drugiej strony transakcji.
A to zjawisko występuje szczególnie w pierwszych sekundach przy ogłaszaniu istotnych danych makro i newsów.
Wtedy wszystkie banki, instytucje i traderzy techniczni uciekają z rynku - brak płynności.

To co robimy to nie jest gra komputerowa polegająca na klikaniu - to gra rynkowa.
Klikając, lub za pomocą EA, wysyłamy jedynie zapytanie o cenę.
Broker może to zapytanie zrealizować, lub nie, lub zrealizować po innej cenie niż chcieliśmy.
Nie mamy tutaj możliwości zastrzeżenia ceny.
Tzn., niektórzy brokerzy oferują takie mechanizmy zabezpieczające przed obsunięciem ceny, ale w praktyce trudno wtedy otworzyć jakąkolwiek transakcję.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Awatar użytkownika
adamkaluza
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1021
Rejestracja: 16 kwie 2011, 11:59

Re: Psycholog na giełdzie

Nieprzeczytany post autor: adamkaluza »

Pierwsza sprawa. To nie prawda że broker ustala zasady, zamiast zwalać winę na innych lepiej zobaczyć błędy w sobie. Druga sprawa. Zaczynać grać pozycja 1 lot? Nigdy w życiu. Takie sprawy trzeba wyraźnie negować żeby początkujący nie popełniali najprostszych błędów.
Każdy interwał ma swojego sponsora

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Psycholog na giełdzie

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

adamkaluza pisze:
24 kwie 2023, 13:34
... Zaczynać grać pozycja 1 lot? Nigdy w życiu. Takie sprawy trzeba wyraźnie negować żeby początkujący nie popełniali najprostszych błędów.
A niby dlaczego i kto może komu zabronić grać 1 Lot?
Nie twoje pieniądze, to czego się kogoś czepiasz za ile gra?
Ciebie nie stać, to nie zabraniaj innym, których stać!
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Cblondyn
Maniak
Maniak
Posty: 6606
Rejestracja: 03 sty 2011, 12:09

Re: Psycholog na giełdzie

Nieprzeczytany post autor: Cblondyn »

Mateusz Psycholog pisze:
22 kwie 2023, 11:44


Przez pierwszy kwartał będę testował banalną strategię

Otwieram kilka wykresów (pokaże jakie na screenie) prawdopodobnie na weekly (nie bardzo mam czas w tygodniu) i rzucam monetą

Orzeł-Long

Reszka-Short

I raz w tygodniu (jeszcze nie wiem kiedy) sprawdzam MT5 i puszczam nowe zlecenia na parach gdzie zamknęło się poprzednie

RR 1:3 (odpala mi z automatu EA)



Mój cel? Trzymać się założeń

Pozdrawiam i zachęcam do obserwowania
Pare lat temu Zaorski zorganizował "zawody" na rynku realnym na instrumencie DAX. Trwały przez 2 tygodnie. W zawodach wystartował on sam, grupa internetowych traderów którzy na podstawie wykresu głosowali co zagrać, oczywiście kostka którą rzucał Zaorski oraz włączony został robot EA.
I jaki był wynik. Zaor przez wiele lat opowiadał, że AT jest do doopy i nawet kostka da lepsze rezultaty. I co się okazało? W zawodach najgorzej wypadła właśnie kostka, potem Zaor, przed nim był robot AE a najlepszy wynik osiągneli traderzy głosujący. I jako jedyne konto było zyskowne. Zaor nawet tego nie skomentował i przestał pleść te brednie o kostce.
Bo sam fakt losowości nie daje żadnej przewagi w jakiejkolwiek grze.

Awatar użytkownika
adamkaluza
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1021
Rejestracja: 16 kwie 2011, 11:59

Re: Psycholog na giełdzie

Nieprzeczytany post autor: adamkaluza »

ninjaproject pisze:
24 kwie 2023, 14:03
adamkaluza pisze:
24 kwie 2023, 13:34
... Zaczynać grać pozycja 1 lot? Nigdy w życiu. Takie sprawy trzeba wyraźnie negować żeby początkujący nie popełniali najprostszych błędów.
A niby dlaczego i kto może komu zabronić grać 1 Lot?
Nie twoje pieniądze, to czego się kogoś czepiasz za ile gra?
Ciebie nie stać, to nie zabraniaj innym, których stać!
Po twoich odpowiedziach od razu widać że coś z tobą nie tak.
Każdy interwał ma swojego sponsora

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Psycholog na giełdzie

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

adamkaluza pisze:
24 kwie 2023, 14:53
ninjaproject pisze:
24 kwie 2023, 14:03
adamkaluza pisze:
24 kwie 2023, 13:34
... Zaczynać grać pozycja 1 lot? Nigdy w życiu. Takie sprawy trzeba wyraźnie negować żeby początkujący nie popełniali najprostszych błędów.
A niby dlaczego i kto może komu zabronić grać 1 Lot?
Nie twoje pieniądze, to czego się kogoś czepiasz za ile gra?
Ciebie nie stać, to nie zabraniaj innym, których stać!
Po twoich odpowiedziach od razu widać że coś z tobą nie tak.
Twój komentarz odnośnie gry wolumenem 1 Lot jest zupełnie nie na miejscu i nie ma żadnego związku z tematem tego wątku. Z kim, więc jest coś nie tak?
Autorowi wątku wolno grać takim wolumenem transakcyjnym, jaki uważa za właściwy dla niego.
Z czego wynika twój komentarz?

Z tego, co autor wątku napisał, wynika że jest praktykującym psychologiem, który nawet zajmuje się psychologią gier, ponieważ obsługuje traderów. Z tego wynika też, że do biednych nie należy.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Awatar użytkownika
adamkaluza
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1021
Rejestracja: 16 kwie 2011, 11:59

Re: Psycholog na giełdzie

Nieprzeczytany post autor: adamkaluza »

Jak kogoś nie będę lubił to będę go wysyłał do ciebie żebyś był jego mentorem. Hehe 😅
Każdy interwał ma swojego sponsora

ODPOWIEDZ