Stała wartość SL. Jakie macie doświadczenia? Jakie są Wasze kryteria?

Miejsce, gdzie początkujący mogą zadawać nawet najbardziej dziwne pytania.
Mistyfikator
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 932
Rejestracja: 05 lip 2021, 20:35

Re: Stała wartość SL. Jakie macie doświadczenia? Jakie są Wasze kryteria?

Nieprzeczytany post autor: Mistyfikator »

Tomasz196407 pisze:
22 wrz 2021, 23:49
I o to mi chodziło. Jak napisałem wyżej wcześniej Tomaszowi - szanuję tę wiedzę. Respect.
Ale swoją naukę rozpocząłem od innej strony. AT przeczytałem tylko Murphyego i to raczej bardziej jako ciekawostkę.

Ja rozpocząłem edukację bardziej od poziomu koncepcji w stylu "Droga Żółwia", "W transie inwestowania", "Czarny Łabędź".
Stąd ta idea sprowadzenia poszczególnych transakcji do zwykłych zdarzeń statystycznych, posiadających stałe wartości TP i SL.
I o to się rozchodzi, aby te wartości były na tyle realne i powtarzalne, bym nie czekał całymi dniami na realizację złotego scenariusza w stylu wielokrotny zysk, tylko żebym codziennie przy pomocy konsekwentnych ruchów dążył do celu, jakim jest regularny zysk z tradingu.
Ok to i ja zrozumiałem :)
licze na to że bedziesz prowadził ten temat wątek
żeby np za kilka miesiecy mieć sposobność spytać Cie
-Jak to wszystko wyszło
Powodzenia
Dziękówka!
Dzisiaj poszło bardzo dobrze: niemal 50% zysku. Pomimo braku fajerwerków, kilku SL i kilku BE. A przede wszystkim braku TP z automatu - wszystko z palca.
Już w styczniu byłem na dobrej drodze, stosując coś podobnego. Pamiętam, ze byłem podekscytowany, jaki ten forex łatwy i dochodowy :D :D :D
Jak mówiłem: zacząłem grać bez SL i zboczyłem z dobrej drogi. Nie wiem, jak mogłem po przeczytaniu tak wartościowej literatury uwierzyć, że SL to zło i przyczyna niepotrzebnych porażek :563:

Dzięki za udzielanie się pod postem i podsunięcie mnóstwa bardzo intreresujących koncepcji :564:

Mistyfikator
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 932
Rejestracja: 05 lip 2021, 20:35

Re: Stała wartość SL. Jakie macie doświadczenia? Jakie są Wasze kryteria?

Nieprzeczytany post autor: Mistyfikator »

ninjaproject pisze:
22 wrz 2021, 23:59
Takie kopyto: 1:1,618
[DAX30]M5.jpg
Ależ mnie korciło wpłacić depo i zagrać jak to zobaczyłem!

Całe szczęście stanąłem na wysokości zadania i zgodnie z założeniami już wczoraj nie zagrałem :D

Cóż, walka z overtradingiem bedzie kluczowa :564:

Tomasz196407
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 14967
Rejestracja: 29 paź 2012, 09:52

Re: Stała wartość SL. Jakie macie doświadczenia? Jakie są Wasze kryteria?

Nieprzeczytany post autor: Tomasz196407 »

M. tak na koniec
czy w styczniu grałeś na m5 i m15 na indeksach?
chodzi mi o okres profitowania

Mistyfikator
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 932
Rejestracja: 05 lip 2021, 20:35

Re: Stała wartość SL. Jakie macie doświadczenia? Jakie są Wasze kryteria?

Nieprzeczytany post autor: Mistyfikator »

Tomasz196407 pisze:
23 wrz 2021, 00:07
M. tak na koniec
czy w styczniu grałeś na m5 i m15 na indeksach?
chodzi mi o okres profitowania
Tak, grałem na m5 przede wszystkim. Tylko Nasdaq.
SL = 10 pipsów. Profity brane jak tylko widziałem, że się rysuje czerwona świeca.
Przez pół m-ca dziesięciokrotnie pomnożyłem marne 500 zeta.

Taka strategia działa dobrze na silnych trendach i małym ATR.

Później przyszedł jeden dzień spadków pod koniec stycznia, wtedy się przestraszyłem, że przestało działać i zacząłem niepotrzebnie szukać innych rozwiązań.
A taki stały SL i TP teoretycznie mógłby działać przez większość sesji w roku. Teoretycznie, bo z mojego niewielkiego doświadczenia wnioskuję.

Wychodzi, że tę strategię można stosować wtedy, kiedy są ku temu warunki. (jak wszystkie strategie :D)
A dni takie jak np tegotygodniowy poniedziałek - odpuścić koniecznie

Edit: oczywiście wąski SL wiązał się z ręcznym przestawianiem SL na BE i wielką ilością transakcji w ciągu dnia. Ale TP bywały kilkunastokrotnie wyższe od SL, z racji dokładania do zyskownych transakcji. Generalnie, ta praca wymagała bardzo dużo szybkiego działania i olbrzymiej koncentracji.

Cblondyn
Maniak
Maniak
Posty: 6614
Rejestracja: 03 sty 2011, 12:09

Re: Stała wartość SL. Jakie macie doświadczenia? Jakie są Wasze kryteria?

Nieprzeczytany post autor: Cblondyn »

Mistyfikator pisze:
23 wrz 2021, 00:19
Tomasz196407 pisze:
23 wrz 2021, 00:07
M. tak na koniec
czy w styczniu grałeś na m5 i m15 na indeksach?
chodzi mi o okres profitowania
Tak, grałem na m5 przede wszystkim. Tylko Nasdaq.
SL = 10 pipsów. Profity brane jak tylko widziałem, że się rysuje czerwona świeca.
Przez pół m-ca dziesięciokrotnie pomnożyłem marne 500 zeta.

Taka strategia działa dobrze na silnych trendach i małym ATR.

Później przyszedł jeden dzień spadków pod koniec stycznia, wtedy się przestraszyłem, że przestało działać i zacząłem niepotrzebnie szukać innych rozwiązań.
A taki stały SL i TP teoretycznie mógłby działać przez większość sesji w roku. Teoretycznie, bo z mojego niewielkiego doświadczenia wnioskuję.

Wychodzi, że tę strategię można stosować wtedy, kiedy są ku temu warunki. (jak wszystkie strategie :D)
A dni takie jak np tegotygodniowy poniedziałek - odpuścić koniecznie

Edit: oczywiście wąski SL wiązał się z ręcznym przestawianiem SL na BE i wielką ilością transakcji w ciągu dnia. Ale TP bywały kilkunastokrotnie wyższe od SL, z racji dokładania do zyskownych transakcji. Generalnie, ta praca wymagała bardzo dużo szybkiego działania i olbrzymiej koncentracji.
Przyjrzyj sie dobrze. To pokazuje relacje spreadu do TP czy SL. W scalpingu gdy spread juz zaczyna miec duży wpływ na skuteczność. Przyjmijmy, że SL i TP ustawiasz na górnej i dolnej krawedzi prostokata. I szansa na to jest 50% bo obecna cena bid jest pośrodku prostokąta. Przemyśl a sam wyciągniesz wnioski :)
przypomne, że czerwona linia to cena "kupuj"
https://charts.mql5.com/30/79/brent-m5-tickmill-ltd.png

Cblondyn
Maniak
Maniak
Posty: 6614
Rejestracja: 03 sty 2011, 12:09

Re: Stała wartość SL. Jakie macie doświadczenia? Jakie są Wasze kryteria?

Nieprzeczytany post autor: Cblondyn »

Cblondyn pisze:
23 wrz 2021, 09:57
Mistyfikator pisze:
23 wrz 2021, 00:19
Tomasz196407 pisze:
23 wrz 2021, 00:07
M. tak na koniec
czy w styczniu grałeś na m5 i m15 na indeksach?
chodzi mi o okres profitowania
Tak, grałem na m5 przede wszystkim. Tylko Nasdaq.
SL = 10 pipsów. Profity brane jak tylko widziałem, że się rysuje czerwona świeca.
Przez pół m-ca dziesięciokrotnie pomnożyłem marne 500 zeta.

Taka strategia działa dobrze na silnych trendach i małym ATR.

Później przyszedł jeden dzień spadków pod koniec stycznia, wtedy się przestraszyłem, że przestało działać i zacząłem niepotrzebnie szukać innych rozwiązań.
A taki stały SL i TP teoretycznie mógłby działać przez większość sesji w roku. Teoretycznie, bo z mojego niewielkiego doświadczenia wnioskuję.

Wychodzi, że tę strategię można stosować wtedy, kiedy są ku temu warunki. (jak wszystkie strategie :D)
A dni takie jak np tegotygodniowy poniedziałek - odpuścić koniecznie

Edit: oczywiście wąski SL wiązał się z ręcznym przestawianiem SL na BE i wielką ilością transakcji w ciągu dnia. Ale TP bywały kilkunastokrotnie wyższe od SL, z racji dokładania do zyskownych transakcji. Generalnie, ta praca wymagała bardzo dużo szybkiego działania i olbrzymiej koncentracji.
Przyjrzyj sie dobrze. To pokazuje relacje spreadu do TP czy SL. W scalpingu gdy spread juz zaczyna miec duży wpływ na skuteczność. Przyjmijmy, że SL i TP ustawiasz na górnej i dolnej krawedzi prostokata. I szansa na to jest 50% bo obecna cena bid jest pośrodku prostokąta. Przemyśl a sam wyciągniesz wnioski :)
przypomne, że czerwona linia to cena "kupuj"
https://charts.mql5.com/30/79/brent-m5-tickmill-ltd.png
I kolejny przykład bardziej agresywnego scalpingu gdzie szanse na zarabianie są ŻADNE :)
https://charts.mql5.com/30/80/brent-m5-tickmill-ltd.png

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Stała wartość SL. Jakie macie doświadczenia? Jakie są Wasze kryteria?

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

W praktyce, spread do wykresu powinien być na tyle mały, że praktycznie nieistotny.
Najlepiej zero (ideał).
Wyjścia są dwa:
1. Szukać instrumentu (i brokera) o dużej zmienności i małym spread.
2. szukać takiego interwału, na którym ta proporcja jest zadowalająca.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Mistyfikator
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 932
Rejestracja: 05 lip 2021, 20:35

Re: Stała wartość SL. Jakie macie doświadczenia? Jakie są Wasze kryteria?

Nieprzeczytany post autor: Mistyfikator »

Co do spreadu, nie wyobrażam sobie handlować na takich interwałach, gdzie miałby znaczenie...

Po wielogodzinnych przemyśleniach stwierdzam, że ekstremalny scalping raczej odpada.
Taka strategia u mnie, mogłaby pogłębić nawyk overtradingu. A tego wolałbym uniknąć. Tego to raczej muszę się oduczyć :D

Wychodzi na to, że jednak daleko mi jeszcze do posiadania sprecyzowanej strategii.
Co prawda, jestem już przekonany do stałej wartości SL, w relacji do wolumenu i wysokości depozytu oczywiście.
Nie wiem natomiast, jakie przyjąć ostateczne R/R ratio. Tu wychodzi, że też ma być stałe i osiągalne codziennie. Ale czy te 3.33 zysku do 1 straty to nie za dużo? Coraz bardziej się skłaniam ku temu, że faktycznie- proporcja pomiędzy 1 a 2 może być mądrym rozwiązaniem. Natomiast przy TP niższym od SL można zgłupieć po kilku SL z rzędu.

Zostaje doprecyzowanie kryteriów wejścia.
Ma być pełen automatyzm i całkowity brak przestrzeni do własnych interpretacji.
Tak więc przerwa. Czas na trochę oddechu zanim znowu zacznę poważną grę. Czas na uporządkowanie WSZYSTKIEGO!

Czytając inne fora i wypowiedzi, ile to czasu zajęło większości nim zaczęli zarabiać, widzę że tu każdy detal ma być jasny. Najlepiej check-lista na kartce. A później w głowie.

Wprawdzie FX daje teoretyczne możliwości codziennego podwajania depozytu - niestety stres i napięcie związane z takimi wynikami są nie do przyjęcia dla mnie.

Idę o zakład, że dla większości też. Takie ciągłe pstrykanie to ryzyko uzależnienia od hazardu, ryzyko nerwicy i frustracji. Tylko jednostki są w stanie wytrzymać taką presję

Kusząca jest opcja grania All In. Któż by nie chciał w ciągu miesiąca zostać milionerem, inwestując depo 1000zł?
Niestety, takie łatwe się to wydaje jedynie w teorii.

Po 1.5 roku gry na realu, jestem przekonany - tylko codzienne stopniowe postępy i konsekwencja dadzą rezultat.
Aha, w książkach piszą prawdę: ryzykujemy max 5% kapitału w jednej transakcji! Im większe depo, tym mniej: 2%, 1%.
To jakby kiedyś przyszli następni po mnie, przeglądając forum.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Stała wartość SL. Jakie macie doświadczenia? Jakie są Wasze kryteria?

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Mistyfikator pisze:
24 wrz 2021, 10:22
Aha, w książkach piszą prawdę: ryzykujemy max 5% kapitału w jednej transakcji! Im większe depo, tym mniej: 2%, 1%.
To jakby kiedyś przyszli następni po mnie, przeglądając forum.
Piszą bzdury!
Ryzykujemy tyle, ile jesteśmy w stanie puścić na przyjemność lekką ręką!
Inaczej mówiąc, tyle ile jesteśmy w stanie bez bólu i bez poczucia straty uzupełnić.
Jeżeli nie bardzo rozumiesz, to ryzykujesz cały depozyt, jaki wpłaciłeś do brokera!
To, co do brokera wpłaciłeś, to już wydałeś na przyjemność trejdowania!

A realny procent ryzyka na transakcję wyliczy Kryterium Kellego!
Oczywiście, jeżeli umiesz go poprawnie wyliczyć.

Dodam, że u mnie, obecnie wychodzi 0,8%.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Mistyfikator
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 932
Rejestracja: 05 lip 2021, 20:35

Re: Stała wartość SL. Jakie macie doświadczenia? Jakie są Wasze kryteria?

Nieprzeczytany post autor: Mistyfikator »

ninjaproject pisze:
24 wrz 2021, 10:37
Mistyfikator pisze:
24 wrz 2021, 10:22
Aha, w książkach piszą prawdę: ryzykujemy max 5% kapitału w jednej transakcji! Im większe depo, tym mniej: 2%, 1%.
To jakby kiedyś przyszli następni po mnie, przeglądając forum.
Piszą bzdury!
Ryzykujemy tyle, ile jesteśmy w stanie puścić na przyjemność lekką ręką!
Inaczej mówiąc, tyle ile jesteśmy w stanie bez bólu i bez poczucia straty uzupełnić.
Jeżeli nie bardzo rozumiesz, to ryzykujesz cały depozyt, jaki wpłaciłeś do brokera!
To, co do brokera wpłaciłeś, to już wydałeś na przyjemność trejdowania!

A realny procent ryzyka na transakcję wyliczy Kryterium Kellego!
Oczywiście, jeżeli umiesz go poprawnie wyliczyć.

Dodam, że u mnie, obecnie wychodzi 0,8%.
Osobiście wolę mieć więcej "żyć ". Stając przed jednorękim bandytą nie znajdę frajdy, mając tylko jedną szansę.
Nie przekonuje mnie uzupełnianie depo po każdej wtopie bo wtedy uczę mózg, że nic mi nie grozi - bo ile bym nie wpłacił, to są przelewy Blue cash i jak zechcę to za niecałą minutę u brokera może się znaleźć cała kasa z mojego rachunku bankowego - a i szybciej się wtedy odegram po stracie.
Już tego spróbowałem i widzę, że jedna wpłata ma być równa minimum 20 "życiom". To dla mnie ma sens.
Oczywiście każdy ma prawo do własnego zdania

Edit: Kryterium Kellego powie prawdę tylko w systemach, gdzie mamy stały SL I TP. Nie wiem, czy przy progresji wolumenu je obliczymy. Ale 0.8% to bardzo rozsądny wynik.
Ostatnio zmieniony 24 wrz 2021, 10:59 przez Mistyfikator, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ