Stała wartość SL. Jakie macie doświadczenia? Jakie są Wasze kryteria?

Miejsce, gdzie początkujący mogą zadawać nawet najbardziej dziwne pytania.
Cblondyn
Maniak
Maniak
Posty: 6615
Rejestracja: 03 sty 2011, 12:09

Re: Stała wartość SL. Jakie macie doświadczenia? Jakie są Wasze kryteria?

Nieprzeczytany post autor: Cblondyn »

Mistyfikator pisze:
22 wrz 2021, 20:08
Tak Tomasz196407. Moje kryteria wejscia nie są specjalnie wyszukane.
To może być moja pięta Achillesa - razem z psychologią i tym nieszczęsnym overtradingiem.
Cóż, może jednak scalping? Moja aktywność by mnie do tego kwalifikowała?
Scalping jest uznawany za najtrudniejszą formę spekulacji. Daj sobie spokój. MOże kiedyś. Co do wielkości SL to juz sprawa indywidualna każdego. Nie ma jednej, żelaznej reguły. Oby nie był za duży do wielkości depozytu. No i nie możebyć tak mały by spread zaczynał miec wpływ na końcowy wynik statystyk.
Co do TP to zaletą grania z trendem jest jeden bardzo istotny aspekt. Założenie, że jeśli trend ma nadal trwać (a nic nie wskazuje że jest inaczej) to cena powinna dotrzeć do ostatniego dołka/szczytu (w zalezności od trendu). I tam możesz wyznaczyć TP. Czyli jedna ze zmiennych jest określona.
Dam ci przykład z rozegraniem formacji cenowej RGR. Im mniejsze jest PR (prawe ramie) w stosunku do G (głowy) tym jest atrakcyjniejszy bo wzrasta RR ;)

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Stała wartość SL. Jakie macie doświadczenia? Jakie są Wasze kryteria?

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Cblondyn pisze:
22 wrz 2021, 20:42
Mistyfikator pisze:
22 wrz 2021, 20:08
Tak Tomasz196407. Moje kryteria wejscia nie są specjalnie wyszukane.
To może być moja pięta Achillesa - razem z psychologią i tym nieszczęsnym overtradingiem.
Cóż, może jednak scalping? Moja aktywność by mnie do tego kwalifikowała?
Scalping jest uznawany za najtrudniejszą formę spekulacji. Daj sobie spokój. MOże kiedyś. Co do wielkości SL to juz sprawa indywidualna każdego. Nie ma jednej, żelaznej reguły. Oby nie był za duży do wielkości depozytu. No i nie możebyć tak mały by spread zaczynał miec wpływ na końcowy wynik statystyk.
Co do TP to zaletą grania z trendem jest jeden bardzo istotny aspekt. Założenie, że jeśli trend ma nadal trwać (a nic nie wskazuje że jest inaczej) to cena powinna dotrzeć do ostatniego dołka/szczytu (w zalezności od trendu). I tam możesz wyznaczyć TP. Czyli jedna ze zmiennych jest określona.
Dam ci przykład z rozegraniem formacji cenowej RGR. Im mniejsze jest PR (prawe ramie) w stosunku do G (głowy) tym jest atrakcyjniejszy bo wzrasta RR ;)
Oczywiście, procent ryzyka, jaki trejder jest gotów ponieść na SL jest sprawą indywidualną.
I, oczywiście jest reguła.
Reguła jest taka, że potencjalny, realny zysk (TP) musi być większy od tego SL.
Taka jest reguła.
Natomiast, odległość SL od ceny transakcji nie jest sprawą indywidualną.
Zlecenie Stop Loss powinno leżeć tam, gdzie dany trend, albo ruch ceny, który rozgrywamy, przeradza się w ruch przeciwny,
którego kontynuacja powoduje większą stratę, niż wyliczona przez poziom SL.

Jeżeli tych reguł ktoś nie rozumie, to niestety, ale nie wie co robi.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Mistyfikator
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 932
Rejestracja: 05 lip 2021, 20:35

Re: Stała wartość SL. Jakie macie doświadczenia? Jakie są Wasze kryteria?

Nieprzeczytany post autor: Mistyfikator »

No dobra. Może niedoprecyzowałem wszystkiego: ten SL ma być dopasowany do tego, co widać na 5m. Ma wynosić: 10% depo przy 1000pln na r-ku. 5% przy 1000-2000. 4% 2000-3000. 3% przy 3000-4000 itd itp. Wyliczenia są orientacyjne - idea tego jest taka, że wraz ze wzrostem depo staramy się zmniejszać wartość SL względem depo. Dlaczego? Ano dlatego, że łatwiej sobie dopłacić 100zł, po stracie 2 razy po 10% z 500pln, niż 10k po podobnej stracie z rachunku 50000.
Jeżeli chodzi o to, gdzie SL powinien być na wykresie? Dobrze, niby racja. Niestety sensowny poziom SL mógłby być na tyle szeroki, że wartość SL znacząco przekraczałaby TP i trzeba by było nadrabiać olbrzymią skutecznością. Kilka SL z rzędu i byłaby d*** zbita...
Ale będąc nastawionym na DT i TP rzędu kilkudziesięciu pipsów? SL<TP i skuteczność => 50% i zarabiamy.
Tyle teorii, bo według tego wystarczy znależć choćby nieznaczną przewagę na wejściu.
Tylko czy AT daje tę przewagę?
Stąd te refleksje. Bo skoro nie jesteśmy w stanie przewidzieć przyszłości, to czy kluczem do zyskownego tradingu nie jest tylko i wyłącznie zastosowanie odpowiednich proporcji SL do TP? Czemu nie podejść do sprawy w sposób czysto statystyczny?
A może wejście tylko tam, gdzie trend wydaje się jednoznaczny i nic nam nie grozi? Ale siedzenie przed wykresem w oczekiwaniu takich sygnałów nie wydaje się zbyt dobrym rozwiązaniem. Za duzo fałszywych wybić- niezdrowo dla nerwów i wzroku. Robot wykorzystujący acceleration? Też się da go oszukać...
A może to dać zlecenie oczekujące na ostrym trendzie - 1 pip dziennie i nara. Np przy wolumenie 100 lotów? Dniówka 7 kafli. Nie odważyłbym się, bo jeden dzień nie po mojej myśli i kaplica. Swoją drogą, ciekawe jak wielu takich śmiałków.

Tomasz196407
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 14967
Rejestracja: 29 paź 2012, 09:52

Re: Stała wartość SL. Jakie macie doświadczenia? Jakie są Wasze kryteria?

Nieprzeczytany post autor: Tomasz196407 »

Masz wskaźnik? czy oscylator? średnią róznych postaci, co decyduje z AT o wejściu w pozycje,
bo jeżeli powiedziałeś o stattystyce to możesz doświadczalnie sprawdzić ile razy statystycznie w ostatnim czasie
wejscia w pozycje były profitowe i stratne.
Do tego potrzebny jest replay mode który jest dostepny free
Ja uzywam strategi CMO i optymalizuje ją tygodniowo i w backetestach sprawdzam na poprzednim okresie ile było strat

Mistyfikator
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 932
Rejestracja: 05 lip 2021, 20:35

Re: Stała wartość SL. Jakie macie doświadczenia? Jakie są Wasze kryteria?

Nieprzeczytany post autor: Mistyfikator »

Tomasz196407 pisze:
22 wrz 2021, 22:05
Masz wskaźnik? czy oscylator? średnią róznych postaci, co decyduje z AT o wejściu w pozycje,
bo jeżeli powiedziałeś o stattystyce to możesz doświadczalnie sprawdzić ile razy statystycznie w ostatnim czasie
wejscia w pozycje były profitowe i stratne.
Do tego potrzebny jest replay mode który jest dostepny free
Ja uzywam strategi CMO i optymalizuje ją tygodniowo i w backetestach sprawdzam na poprzednim okresie ile było strat
Nie przeczę temu! Każdy wskaźnik ma moim zdaniem wartość!
Rzecz w tym, że dysponujemy ograniczoną ilością zdarzeń. Jak dużego zbioru zdarzeń potrzebujemy, aby móc stwierdzić, że znamy prawdopodobieństwo profitu lub straty? Skoro dopiero wraz ze wzrostem liczby obiektów w zbiorze otrzymamy dokladniejszą wartość? I podejrzewam, że z czasem ta wartość będzie coraz bardziej zbliżać się do 50%

Edit: Ile sygnałów wejścia generuje ta strategia tygodniowo? Jaka skuteczność w backtestach przy wejściach przy każdym sygnale?

Cblondyn
Maniak
Maniak
Posty: 6615
Rejestracja: 03 sty 2011, 12:09

Re: Stała wartość SL. Jakie macie doświadczenia? Jakie są Wasze kryteria?

Nieprzeczytany post autor: Cblondyn »

Mistyfikator pisze:
22 wrz 2021, 22:14
Tomasz196407 pisze:
22 wrz 2021, 22:05
Masz wskaźnik? czy oscylator? średnią róznych postaci, co decyduje z AT o wejściu w pozycje,
bo jeżeli powiedziałeś o stattystyce to możesz doświadczalnie sprawdzić ile razy statystycznie w ostatnim czasie
wejscia w pozycje były profitowe i stratne.
Do tego potrzebny jest replay mode który jest dostepny free
Ja uzywam strategi CMO i optymalizuje ją tygodniowo i w backetestach sprawdzam na poprzednim okresie ile było strat
Nie przeczę temu! Każdy wskaźnik ma moim zdaniem wartość!
Rzecz w tym, że dysponujemy ograniczoną ilością zdarzeń. Jak dużego zbioru zdarzeń potrzebujemy, aby móc stwierdzić, że znamy prawdopodobieństwo profitu lub straty? Skoro dopiero wraz ze wzrostem liczby obiektów w zbiorze otrzymamy dokladniejszą wartość? I podejrzewam, że z czasem ta wartość będzie coraz bardziej zbliżać się do 50%
Widze, że matematyka ci nie obca. To bardzo dobrze :)
Co do tego 50% to tylko jedna sytuacja spełnia ten warunek. Czyli SL=TP. Nie uwzlędniając spreadu. Oczywiscie w ujęciu matematycznym. I może od tego warunku zacznij. Bo jesli trend bedzie trwał i bedziesz ustawiał TP w zgodzie z nim to jaki będzie rozkłąd pozycji stratne/zyskowne? Przy liczbie n zagrań nawet przy losowym otwieraniu pozycji?
Byli tu juz "magicy" co liczyli prawdopodobieństwo zagrań :). Zawsze mnie zastanawiało jak to liczą. Do dzis nie otrzymałem odpowiedzi :d

Tomasz196407
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 14967
Rejestracja: 29 paź 2012, 09:52

Re: Stała wartość SL. Jakie macie doświadczenia? Jakie są Wasze kryteria?

Nieprzeczytany post autor: Tomasz196407 »

Mistyfikator pisze:
22 wrz 2021, 22:14
Tomasz196407 pisze:
22 wrz 2021, 22:05
Masz wskaźnik? czy oscylator? średnią róznych postaci, co decyduje z AT o wejściu w pozycje,
bo jeżeli powiedziałeś o stattystyce to możesz doświadczalnie sprawdzić ile razy statystycznie w ostatnim czasie
wejscia w pozycje były profitowe i stratne.
Do tego potrzebny jest replay mode który jest dostepny free
Ja uzywam strategi CMO i optymalizuje ją tygodniowo i w backetestach sprawdzam na poprzednim okresie ile było strat
Nie przeczę temu! Każdy wskaźnik ma moim zdaniem wartość!
Rzecz w tym, że dysponujemy ograniczoną ilością zdarzeń. Jak dużego zbioru zdarzeń potrzebujemy, aby móc stwierdzić, że znamy prawdopodobieństwo profitu lub straty? Skoro dopiero wraz ze wzrostem liczby obiektów w zbiorze otrzymamy dokladniejszą wartość? I podejrzewam, że z czasem ta wartość będzie coraz bardziej zbliżać się do 50%

Edit: Ile sygnałów wejścia generuje ta strategia tygodniowo? Jaka skuteczność w backtestach przy wejściach przy każdym sygnale?
To znaczy mam Ci podać swoje dane ze strategii? no dobrze
optymalizacja wykonana na okresie luty-wrzesień 21
backtest ostatni tydzień
profit factor1.827
to jest na EU jeszcze do tego jest kilka innych par

A teraz wytłumacz
Rzecz w tym, że dysponujemy ograniczoną ilością zdarzeń. Jak dużego zbioru zdarzeń potrzebujemy, aby móc stwierdzić, że znamy prawdopodobieństwo profitu lub straty?
skąd są te ograniczenia
a może czegoś nie rozumie
Ostatnio zmieniony 22 wrz 2021, 22:43 przez Tomasz196407, łącznie zmieniany 1 raz.

Mistyfikator
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 932
Rejestracja: 05 lip 2021, 20:35

Re: Stała wartość SL. Jakie macie doświadczenia? Jakie są Wasze kryteria?

Nieprzeczytany post autor: Mistyfikator »

Cblondyn pisze:
22 wrz 2021, 22:23

Widze, że matematyka ci nie obca. To bardzo dobrze :)
Co do tego 50% to tylko jedna sytuacja spełnia ten warunek. Czyli SL=TP. Nie uwzlędniając spreadu. Oczywiscie w ujęciu matematycznym. I może od tego warunku zacznij. Bo jesli trend bedzie trwał i bedziesz ustawiał TP w zgodzie z nim to jaki będzie rozkłąd pozycji stratne/zyskowne? Przy liczbie n zagrań nawet przy losowym otwieraniu pozycji?
Byli tu juz "magicy" co liczyli prawdopodobieństwo zagrań :). Zawsze mnie zastanawiało jak to liczą. Do dzis nie otrzymałem odpowiedzi :d
No z matmy orłem nigdy nie byłem. Ale w zakresie, który jest dla mnie niezbędny chętnie się dokształcam :)

Ale tutaj chyba profesora nie potrzeba:
Wychodzi na to, że skoro przy TP>SL, teoretycznie moglibyśmy jako kryterium wejścia stosować rzut monetą. Ale nie musimy, bo w sumie widać kiedy ceny rosną, kiedy maleją a kiedy są w konsolidacji. I zasadniczo wystarczy obstawiać bardziej realne zdarzenie - orła lub reszkę, a nie że moneta zatrzyma się na krawędzi

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Stała wartość SL. Jakie macie doświadczenia? Jakie są Wasze kryteria?

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Tomasz196407 pisze:
22 wrz 2021, 22:05
Masz wskaźnik? czy oscylator? średnią róznych postaci, co decyduje z AT o wejściu w pozycje,
bo jeżeli powiedziałeś o stattystyce to możesz doświadczalnie sprawdzić ile razy statystycznie w ostatnim czasie
wejscia w pozycje były profitowe i stratne.
Do tego potrzebny jest replay mode który jest dostepny free
Ja uzywam strategi CMO i optymalizuje ją tygodniowo i w backetestach sprawdzam na poprzednim okresie ile było strat
Wystarczy obliczyć Kryterium Kellego z okresu historycznych transakcji i wszystko jest jasne.
KK obliczy osiąganą skuteczność, i profit factor, i wyrzuci na ile procent jest tradera stać.
A trader widzi na bieżąco, czy mu wzrasta profitowość i skuteczność, czy nie.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Tomasz196407
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 14967
Rejestracja: 29 paź 2012, 09:52

Re: Stała wartość SL. Jakie macie doświadczenia? Jakie są Wasze kryteria?

Nieprzeczytany post autor: Tomasz196407 »

Darek nie zauważyłeś że w tych dyskusjach tu forumowych wszyscy odchodzą od tematu wątku
chcemy niejako swoje myśli przełożyc na wszystkich innych co uczestniczą w tych dyskusjach
Przeciez autor tutejszego wątku założył z góry że sl ma byc stały
i na tym oczywiście moim zdaniem powinna cała dyskuusja przebiegać
Miałem zaproponować autorowi takie narzedzie trade manager
który to ustawia cały czas jednakowy sl
ale chyba nie w tym rzecz

ODPOWIEDZ