Dax/Nasdaq Daytrading

Miejsce, gdzie każdy może prowadzić swój własny dziennik gry na FX.
Cblondyn
Maniak
Maniak
Posty: 6615
Rejestracja: 03 sty 2011, 12:09

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: Cblondyn »

ninjaproject pisze:
13 sie 2022, 19:39
Cblondyn pisze:
13 sie 2022, 08:18
ninjaproject pisze:
13 sie 2022, 00:04


PS. W tym wypadku ten paradoks działa tak, że gracz po dobrej passie zakłada, że jakaś siła wyższa, czy los, albo fart jest po jego stronie i kolejnym razem też mu się uda. I tu jest ten błąd, ponieważ nie ma żadnych takich reguł.
Widze, że nie zrozumiałeś tekstu do którego podałeś link ;)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Paradoks_hazardzisty
Zrozumiałem, i wiem o co chodzi nie tylko ze źródeł polskojęzycznych. Niestety, w polskiej wersji jest sporo błędów, nawet w wypadku obliczania prawdopodobieństwa. Np. PP wyrzucenia 6-stki jest zawsze takie samo i wynosi 1/6, niezależnie od ilości rzutów. Każdy rzut jest osobnym zdarzeniem, więc w tym polskim tekście jest, niestety, błąd. Fakt, że ktoś ma serię 6-ściu 6-stek pod rząd nie oznacza, że za siódmym rzutem PP wyrzucenia 6-stki wzrasta, albo że maleje.
Poważnie? Błąd? To bardzo ciekawe :)
To może wskażesz ten błąd? Może już dalej nie brnij w ten temat. Dobrze radze. I tak na koniec. Podany przez Ciebie przykłąd kolegi Mistyfikatora z jego serią trafnych transakcji jest kompletnie nietrafiony na dowód Paradoksu Hazardzisty. Bo efekt powinien być kompletnie odwrotny :)
https://www.youtube.com/watch?v=KUMmPFNaQX8

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Cblondyn pisze:
14 sie 2022, 09:22
ninjaproject pisze:
13 sie 2022, 19:39
Cblondyn pisze:
13 sie 2022, 08:18


Widze, że nie zrozumiałeś tekstu do którego podałeś link ;)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Paradoks_hazardzisty
Zrozumiałem, i wiem o co chodzi nie tylko ze źródeł polskojęzycznych. Niestety, w polskiej wersji jest sporo błędów, nawet w wypadku obliczania prawdopodobieństwa. Np. PP wyrzucenia 6-stki jest zawsze takie samo i wynosi 1/6, niezależnie od ilości rzutów. Każdy rzut jest osobnym zdarzeniem, więc w tym polskim tekście jest, niestety, błąd. Fakt, że ktoś ma serię 6-ściu 6-stek pod rząd nie oznacza, że za siódmym rzutem PP wyrzucenia 6-stki wzrasta, albo że maleje.
Poważnie? Błąd? To bardzo ciekawe :)
To może wskażesz ten błąd? Może już dalej nie brnij w ten temat. Dobrze radze. I tak na koniec. Podany przez Ciebie przykłąd kolegi Mistyfikatora z jego serią trafnych transakcji jest kompletnie nietrafiony na dowód Paradoksu Hazardzisty. Bo efekt powinien być kompletnie odwrotny :)
https://www.youtube.com/watch?v=KUMmPFNaQX8
Czego ty znowu nie rozumiesz?
Efekt nie powinien być odwrotny. W ogóle nie ma czegoś takiego jak powinien!
Wynik każdej kolejnej transakcji jest niezależny od wyniku poprzedniej transakcji, czy serii wyników poprzednich transakcji, więc wynik każdej transakcji może być zyskowny, na zero, lub stratny, i nie istnieje żadna wbudowana zależność wyniku kolejnej transakcji od poprzednich wyników.

Jedyne na czym trader może bazować predykcje swoich wyników, to skuteczność historyczna.
Może bazować predykcje, czyli oczekiwać, że w przyszłości średnio jego wyniki będą podobne, ale nawet i to nie gwarantuje, że tak będzie, i że nie straci wszystkiego w jednej, lub kilku transakcjach.

Błąd polega właśnie na tym, że dany trader (hazardzista) oczekuje danego rezultatu bazując na poprzednich wynikach. Czyli, że stosuje zasady dotyczące zdarzeń statystycznie zależnych do zdarzeń statystycznie niezależnych.
Tak samo jak wynik rzutu kostką jest zdarzeniem statystycznie niezależnym, wynik każdej transakcji jest też zdarzeniem statystycznie niezależnym.
...when it has otherwise been established that the probability of such events does not depend on what has happened in the past. Such events, having the quality of historical independence, are referred to as statistically independent.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Odnośnie tego w jaki sposób to się przekłada na mój komentarz do sytuacji kolegi Mistyfikator:
Kolega Mistyfikator wysnuł wniosek, że skoro mu dobrze idzie, to ochoczo będzie ryzykował dalej, czyli wpadł w zjawisko, które czasami określamy jako "God Mode". Taką mamy skłonność, my ludzie.
Jest to właśnie ten błąd myślowy.
Należy zawsze i bezwarunkowo traktować każdą transakcję jako zdarzenie statystycznie niezależne, i zawsze oczekiwać straty, na zero, lub zysku. Tylko w taki sposób możemy się uwolnić od oczekiwania tylko jednej z tych 3-ch możliwości.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Awatar użytkownika
bfx
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1260
Rejestracja: 11 sty 2013, 15:49

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: bfx »

ninjaproject pisze:
14 sie 2022, 10:35
Wynik każdej kolejnej transakcji jest niezależny od wyniku poprzedniej transakcji, czy serii wyników poprzednich transakcji, więc wynik każdej transakcji może być zyskowny, na zero, lub stratny, i nie istnieje żadna wbudowana zależność wyniku kolejnej transakcji od poprzednich wyników.
ninjaproject pisze:
14 sie 2022, 12:24
Kolega Mistyfikator wysnuł wniosek, że skoro mu dobrze idzie, to ochoczo będzie ryzykował dalej, czyli wpadł w zjawisko, które czasami określamy jako "God Mode". Taką mamy skłonność, my ludzie.
Trochę mi się to gryzie jedno z drugim Ninja, możesz wyjaśnić?
ninjaproject pisze:
14 sie 2022, 12:24
Należy zawsze i bezwarunkowo traktować każdą transakcję jako zdarzenie statystycznie niezależne, i zawsze oczekiwać straty, na zero, lub zysku. Tylko w taki sposób możemy się uwolnić od oczekiwania tylko jednej z tych 3-ch możliwości.
To mi się podoba. Dobrze napisane, ważna umiejętność, jak umiesz to stosować to gratulacje. Ja się z tym męczę już parę lat i dalej się tego nie pozbyłem. Jest dużo lepiej ale do ideału dużo brakuje. Poprzednie transakcje mają na mnie duży wpływ, przeszkadza mi to w analizowaniu.
"Ty też jesteś Bogiem! Tylko uświadom to sobie, sobie"

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

bfx pisze:
16 sie 2022, 06:16
ninjaproject pisze:
14 sie 2022, 10:35
Wynik każdej kolejnej transakcji jest niezależny od wyniku poprzedniej transakcji, czy serii wyników poprzednich transakcji, więc wynik każdej transakcji może być zyskowny, na zero, lub stratny, i nie istnieje żadna wbudowana zależność wyniku kolejnej transakcji od poprzednich wyników.
ninjaproject pisze:
14 sie 2022, 12:24
Kolega Mistyfikator wysnuł wniosek, że skoro mu dobrze idzie, to ochoczo będzie ryzykował dalej, czyli wpadł w zjawisko, które czasami określamy jako "God Mode". Taką mamy skłonność, my ludzie.
Trochę mi się to gryzie jedno z drugim Ninja, możesz wyjaśnić?
Kolega Mistyfikator w wyraźny sposób uzależnił wynik kolejnej transakcji od serii zwycięstw, czyli nastawił się z pozytywnym oczekiwaniem kolejnego zwycięstwa, co jest błędem, ponieważ powinien w każdej sytuacji być gotowy na wszystkie trzy ewentualności. Czyli, tak naprawdę, to powinien w ogóle się nie nastawiać na nic, tylko wykonywać założenia strategii.

PS. Zgadzam się, że dla przeciętnego człowieka (w sensie konstrukcji psychicznej) jest to bardzo trudne, ponieważ my wciąż chcemy wiedzieć, przewidzieć, widzieć, bo tak działa mózg w interakcji z otoczeniem.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

PPS. Ten tzw. "God Mode" wynika z tego, że w jakiś sposób trader myśli, że skoro ma serię zwycięstw, to albo za nim stoi jakiś wyższy czynnik, który w kolejnej transakcji zapewni mu też zwycięstwo, albo zakłada, że już to opanował, wie jak to chodzi, i z tego wynika, że teraz już będzie zarabiał. A właśnie wtedy rzeczywistość mu daje kopa.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Mistyfikator
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 932
Rejestracja: 05 lip 2021, 20:35

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: Mistyfikator »

Pardon, że nie biorę udziału w dyskusji, czy jest to paradoks hazardzisty, czy God Mode, itp itd.
Dla mnie sprawa jest prosta:

1. Nie siadać do FX z myślą, że właśnie jest event i umożliwi to osiągnięcie ponadprzeciętnego zysku
2. Niestety - nie grać na indeksach, tylko na majorsach. To jest bardziej skomplikowana kwestia, nie chce się rozpisywać na ten temat oraz tłumaczyć dlaczego. Są to bardziej psychologiczne względy związane z moimi doświadczeniami
3. Nie piramidować. Piramidowanie jest w moim wypadku wyzwalaczem hazardowych skłonności - tutaj nie należy się skupiać na ponaprzeciętnych zyskach, a na ochronie kapitału przede wszystkim
4. Stosować możliwie najkorzystniejsze RRR. Straty ciąć szybko a zyskom pozwolić rosnąć - w myśl podstawowej zasady spekulacji


*****

Nowy tydzień, nowe wyzwania.
Można grać równocześnie ofensywnie i ostrożnie.
Trzymanie się zasad MM to podstawa :

AUDUSD L.png

Zagranie na dziś. Na D1 wzrostowo - jeśli uznać że właśnie dobiega końca korekta, to SL jest właśnie pod tą korektą.
Tyle w temacie, teraz zostaje nie zaglądać do wykresu, reszta zależy już od rynku:

1. Albo będzie kontynuacja spadków i SL
2. Albo ciąg dalszy trendu wzrostowego na D1 i TP

I to jest wyzwanie, olać impulsywne reakcje na to co się dzieje na wykresie - czekać na wynik.
Jeśli dojdzie do SL, to może mieć to miejsce jeszcze stosunkowo szybko - i to jest punkt krytyczny: NIE WOLNO PRZESUWAĆ SL !
Jeśli zacznie rosnąć NIE WOLNO ZAMYKAĆ. Warto natomiast poczekać na osiągnięcie TP.

Przy tego typu zagraniach też można kilkukrotnie zwiększyć depo, co prawda nie wydarzy się to w ciągu kilku dni. Ale kilka tygodni jest jak najbardziej realne. Oczywiście nie mam na myśli 1500%, ale 300% jest jak najbardziej do zrobienia. I mam tu na mysli grę od niskich kwot, gdzie trader ma możliwość otwarcia pozycji o wielkości co najwyżej kilku mikrolotów.

Wiadomo, przy większym depo trzeba będzie ryzykować max 2.5 - 5% na transakcję. Ale grając za kilkaset złotych, procentowe ryzyko może być jak najbardziej wyższe.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
adamkaluza
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1021
Rejestracja: 16 kwie 2011, 11:59

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: adamkaluza »

Mistyfikator zgadam się z wszystkim co napisałeś 👍 To właśnie jest podążanie dobrą drogą 👌 Analizujesz wszystko i wyciągasz wnioski. Pracujesz nad sobą żeby unikać złych rzeczy. Nawet jeśli jeszcze raz czy dwa „upadniesz” to wiesz gdzie zmierzasz. Jeśli się nie poddasz to osiągniesz swoje ciężką pracą 🙂 System sobie dopracujesz w miarę upływu czasu i przypływu umiejętności.
Każdy interwał ma swojego sponsora

Mistyfikator
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 932
Rejestracja: 05 lip 2021, 20:35

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: Mistyfikator »

adamkaluza pisze:
16 sie 2022, 15:27

Mistyfikator zgadam się z wszystkim co napisałeś 👍 To właśnie jest podążanie dobrą drogą 👌 Analizujesz wszystko i wyciągasz wnioski. Pracujesz nad sobą żeby unikać złych rzeczy. Nawet jeśli jeszcze raz czy dwa „upadniesz” to wiesz gdzie zmierzasz. Jeśli się nie poddasz to osiągniesz swoje ciężką pracą 🙂 System sobie dopracujesz w miarę upływu czasu i przypływu umiejętności.
Realistycznie patrząc, jeszcze trochę to zajmie.
Tym bardziej, że mam poważne wątpliwości jaki styl jest odpowiedni.
Zaczynając od tego, na jakim TF grać.

Co do tych "upadków'" to już wystarczy. To, czego doświadczyłem na CPI tydzień temu to apogeum wszystkiego, co widziałem.
Warto było to przedstawić w tym dzienniku - kto nie widział, proszę uwierzyć że depo można stracić w ciągu sekund w wyniku przelewarowania i luki cenowej. Szkoda, że tego nie nagrałem - ale myślę, że takie przypadki są znane.
Co prawda na większym depozycie nie odważyłbym się wejść ALL IN, ale i tak lekcja bardzo cenna.

Mówisz o ciężkiej pracy, ja tu widzę że to są bardziej kwestie psychologiczne: szczególnie istotna jest cierpliwość.

***

Wczorajsze AUDUSD, wynik SL
Niby normalne w tradingu, że tak się może skończyć.

Jednak wątpliwości są ogromne, a może jednak trzeba było chronić kapitał i przestawić na noc SL na BE.
Przy stosunkowo wąskim SL może tak trzeba.

Przyznam, że ciężko ocenić. Tym bardziej, że opinie na ten temat są bardzo różne.

Z drugiej strony chyba częściej widywałem transakcje, które skończyły się BE, a mogło być TP

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Mistyfikator pisze:
17 sie 2022, 10:17

Wczorajsze AUDUSD, wynik SL
Niby normalne w tradingu, że tak się może skończyć.

Jednak wątpliwości są ogromne, a może jednak trzeba było chronić kapitał i przestawić na noc SL na BE.
Przy stosunkowo wąskim SL może tak trzeba.

Przyznam, że ciężko ocenić. Tym bardziej, że opinie na ten temat są bardzo różne.

Z drugiej strony chyba częściej widywałem transakcje, które skończyły się BE, a mogło być TP
Nie przejmuj się SL, tylko pracuj nad wejściem.
Wejście powinno mieć sporą szansę realizacji celu, inaczej jest do dupy.
W tym momencie potrzebna jest ta analiza i zobaczenie dobrej okazji - tu jest właśnie miejsce na PA i AT.
Jak już wejdziesz, to już pozamiatane - albo SL, albo TP.

Cokolwiek by ktokolwiek nie powiedział, to nie było tam żadnych konkretnych oznak, że Byki dominują.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Zablokowany