Dax/Nasdaq Daytrading

Miejsce, gdzie każdy może prowadzić swój własny dziennik gry na FX.
Mistyfikator
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 932
Rejestracja: 05 lip 2021, 20:35

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: Mistyfikator »

ninjaproject pisze:
28 cze 2022, 13:50
Skoro nic nie daje, to nie ma zasadności wpisywania go jako inputs (extern).
Dla nas nie ma, dla potencjalnego nabywcy EA może już być.

Pomyśl, jak zarejestrujesz się jako SELLER w MT4 (choć podejrzewam, że jesteś), to masz wyjść naprzeciw oczekiwaniom potencjalnego nabywcy, a co jeśli potencjalny nabywca widział SLIP we wszystkich EA które testował ?

Po przemyśleniu sprawy zdecydowałem, że po dopracowaniu szczegółów wrzucę swoje EA (obecne nad którymi pracuję + wszystko co zrobię w przyszłości) w Markets.
Nie jako cudowną strategię robiącą milion z tysiąca (bo szarlatanem nie jestem, jest to sprzeczne z moją filozofia życia), a zwykłe przydatne narzędzie, bo nieskromnie powiem, że nie znalazłem dokładnie takiego samego pod względem koncepcyjnym EA, dającego tak szerokie możliwości, szczególnie pod kątem kształtowania MM, bo pod kątem sygnałów podejrzewam że innowacyjność jest niewielka, ale już mam pewne pomysły na uatrakcyjnienie moich EA także pod tym kątem. Fakt, mało widziałem, ale bardziej cieszę się faktem, że potrafię zrealizować swoje pomysły.

Ładnie będzie wyglądało w CV, kiedy będę miał za sobą taką aktywność (a idę w IT, więc słabo jest zaczynać kompletnie bez doświadczenia) - a tak się składa, że z każdym dniem ta wiedza się ładnie układa pod kopułą, wręcz jestem zaskoczony że jestem w stanie przyswajać tę wiedzę pomimo już prawie 4 dych na karku.

Oczywiście ciągle jestem kilka tygodni przed zrealizowaniem celu, bo:

1. Trzeba zrobić to samo w MQL5,
2. Trzeba rozkminić jak się robi zewnętrzne interfejsy -żeby efektowniej wyglądało
2. Trzeba stworzyć wersję DEMO,
3. Trzeba dokładnie wszystko przetestować,
4. Zabezpieczenie przed dekompilacją? Nie wiem jeszcze, czy jest taka konieczność


Oczywiście domyślam się, że napiszesz, że nie ma tam czego szukać.
To nic, nie jest to pomysł na bardzo dochodowy biznes, jest to pewien etap realizacji własnych założeń zawodowych
.
A czasy się robią ch***e, jako że ja całe życie robię w usługach (dokładniej mówiąc w ich gałęzi najbardziej narażonej na ignorancję pisowskiego okupanta), muszę się przebranżowić natychmiast - zanim mnie ostatecznie wydymają i puszczą z torbami, a wszystko do tego zmierza. Ostatnio słyszałem, że jeden taki jak ja musi utrzymać pięciu pociotków na państwowych etatach.

Tak BTW to oczywiście wielkie dzięki za wszelką pomoc, co prawda nie nauczysz się za mnie Ninjaproject, ale umożliwiłeś mi ruszenie z tematem z wyższego biegu ;)

Pomimo wszelkich zgrzytów, które tutaj miały miejsce, jak najbardziej doceniam zaangażowanie w temat i bez wątpliwości widzę tutaj ogromną pasję i upór.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Nie, nie sprzedaję niczego na MQL5 Market.
Dlaczego?
Po pierwsze, to sprzedawanie EA jest według polskiego prawa doradztwem inwestycyjnym, więc wymaga licencji.
Po drugie, kiedy piszę EA dla kogoś, albo dla publiki, to wyraźnie zaznaczam, że dane EA służy jedynie dla celów edukacyjnych i powinno być stosowane wyłącznie na kontach demonstracyjnych.
Po trzecie, moja etyka osobista nie pozwala mi naciągać ludzi na "cudowne roboty"!

Odnośnie zabezpieczeń przed dekompilacją to jest tak:
Darmowe programy typu "ex4 to mq4" nie są obecnie w stanie dekompilować ex4.
Natomiast, zawsze można skorzystać z płatnych usług oferowanych przez niektórych.
Nie ma takiego czegoś jak zabezpieczenie przed dekompilacją.
Wszystko zależy do wiedzy i umiejętności jakie posiada dany programista, oraz od kwoty, jaką trzeba zapłacić, bo to wymaga trochę zachodu, bo trzeba mapować pamięci i na bazie tego odtworzyć kod źródłowy.

PS, tu masz przydatne źródło darmowych narzędzi dla developerów:
https://fx1.net/products.php

(no, może nie wszystkie są darmowe...)
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Mistyfikator
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 932
Rejestracja: 05 lip 2021, 20:35

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: Mistyfikator »

ninjaproject pisze:
28 cze 2022, 15:50
Nie, nie sprzedaję niczego na MQL5 Market.
Dlaczego?
Po pierwsze, to sprzedawanie EA jest według polskiego prawa doradztwem inwestycyjnym, więc wymaga licencji.
Po drugie, kiedy piszę EA dla kogoś, albo dla publiki, to wyraźnie zaznaczam, że dane EA służy jedynie dla celów edukacyjnych i powinno być stosowane wyłącznie na kontach demonstracyjnych.
Po trzecie, moja etyka osobista nie pozwala mi naciągać ludzi na "cudowne roboty"!
Ok, wszystko rozumiem !
Ale proszę nie uważać, że dla mnie sprzedawanie EA na Markecie jest czymś nie na miejscu !
Zresztą powyżej napisałem o tym w poście.
Absolutnie rozgraniczam sprzedawanie czegoś, co ma być "cudowną strategią", od sprzedawania tego, co może być pożytecznym narzędziem w automatyzacji handlu. A prawdopodobnie jest wielu traderów, którzy po prostu nie mają ochoty na naukę programowania. Z różnych powodów, nie wnikam jakich.

Zresztą, zamiast sprzedawania, w moim wypadku mógłbym się ograniczyć do udostępniania.
Dużo jest freeware w markecie.

Przede wszystkim, nie wyobrażam sobie brania kasiory za udostępnienie własnych SETTINGS do EA.
Nie ma parametrów EA, są zależne od użytkownika - nie ma tematu i z dobrym prawnikiem mogą Ci naskoczyć!
W jaki sposób udostępnienie programu, który pokazuje kiedy parametr A osiągnął wartość Y ma być doradztwem inwestycyjnym ???
A Order Send ENABLE wrzucasz w inputs jako bool !!! Nikogo nie zmuszasz do ustawiania TRUE w tym parametrze. :D :D :D

Nie znam tematu prawodastwa w tej dziedzinie, ale dowiem się więcej.
Jednak "prawo" w Polsce charakteryzuje się tym, że jest dowolnie interpretowalne i tak tworzone, aby można było dowolnie naginać je do własnych potrzeb. Poza tym ustawodawca można je dowolnie sobie zmieniać bez odpowiedniego legis vacation.

Tak więc dopóki Polska jest krajem "teoretycznym" nie brałbym tego pod uwagę.
A ciężko określić, kiedy dojdzie do repolonizacji władzy w Polsce.

Zresztą są rozwiązania tego problemu.
Weź pod uwagę, że mógłbyś założyć spółkę w którymś z krajów cywilizacji zachodniej.
Gdzieś, gdzie panuje wolność.

Konto zagraniczne, co i tak już teraz jest obowiązkiem każdego Polaka, oczywiście w kraju, gdzie obowiązuje tajemnica bankowa.
Jako że tajemnica bankowa niedługo u nas przestanie istnieć, a kto by chciał aby stan jego konta był znany przez urzędnika US, a co za tym idzie być może przez jego znajomych, pół miasteczka Polski B oraz tym wszystkim, którym urzędnik sprzeda?

Tak więc zastanów się Ninjaproject nad rozwiązaniami, ja przytoczyłem tylko niewielką część z nich.
Siedzisz 10 lat nad robotą, to nie ma nic nieuczciwego w spieniężeniu swojej uczciwej pracy
W normalnym cywilizowanym świecie jest to podstawowy ludzki przywilej :564:

Tylko u nas, żeby móc jeść chleb za swoją pracę, jestes zmuszony opłacić najpierw Pana i Plebana :D

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Mistyfikator pisze:
28 cze 2022, 17:11
Absolutnie rozgraniczam sprzedawanie czegoś, co ma być "cudowną strategią", od sprzedawania tego, co może być pożytecznym narzędziem w automatyzacji handlu. A prawdopodobnie jest wielu traderów, którzy po prostu nie mają ochoty na naukę programowania. Z różnych powodów, nie wnikam jakich.
No to w tym linku, którego zapodałem, jest już takie płatne narzędzie do tworzenia EA bez umiejętności programowania. Napisane przez ludzi, którzy się na tym znają bardzo dobrze.

https://fx1.net/strategy-quant.php
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Mistyfikator
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 932
Rejestracja: 05 lip 2021, 20:35

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: Mistyfikator »

ninjaproject pisze:
28 cze 2022, 18:16

No to w tym linku, którego zapodałem, jest już takie płatne narzędzie do tworzenia EA bez umiejętności programowania. Napisane przez ludzi, którzy się na tym znają bardzo dobrze.

https://fx1.net/strategy-quant.php

Super !

Ja jednak pozostanę przy pisaniu ;)

Mistyfikator
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 932
Rejestracja: 05 lip 2021, 20:35

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: Mistyfikator »

ninjaproject pisze:
28 cze 2022, 18:16

No to w tym linku, którego zapodałem, jest już takie płatne narzędzie do tworzenia EA bez umiejętności programowania. Napisane przez ludzi, którzy się na tym znają bardzo dobrze.

https://fx1.net/strategy-quant.php
Hmm, sądzę że takie EA umożliwiające handel przy pomocy typowej strategii, ale zostawiające pole do manewru odnośnie parametrów, powinno wyjść taniej niż taka subskrybcja ?

Ale pewnie się nie znam.

Zobaczę tego 14 dniowego triala, ale wstrzymam się z tym, bo na razie mam wystarczająco dużo zajęć.

Niemniej spodziewam się, że warto zobaczyć.
To już od strony tytułowej wygląda na poważne przedsięwzięcie.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Mistyfikator pisze:
28 cze 2022, 23:23
ninjaproject pisze:
28 cze 2022, 18:16

No to w tym linku, którego zapodałem, jest już takie płatne narzędzie do tworzenia EA bez umiejętności programowania. Napisane przez ludzi, którzy się na tym znają bardzo dobrze.

https://fx1.net/strategy-quant.php
Hmm, sądzę że takie EA umożliwiające handel przy pomocy typowej strategii, ale zostawiające pole do manewru odnośnie parametrów, powinno wyjść taniej niż taka subskrybcja ?

Ale pewnie się nie znam.

Zobaczę tego 14 dniowego triala, ale wstrzymam się z tym, bo na razie mam wystarczająco dużo zajęć.

Niemniej spodziewam się, że warto zobaczyć.
To już od strony tytułowej wygląda na poważne przedsięwzięcie.
Nie wiem, musiałbyś przeliczyć kiedy czas poświęcony na naukę i napisanie takiego kombajna.
Być może jest tak, że nie warto koła na nowo wynajdywać?
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Mistyfikator
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 932
Rejestracja: 05 lip 2021, 20:35

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: Mistyfikator »

ninjaproject pisze:
28 cze 2022, 23:26

Nie wiem, musiałbyś przeliczyć kiedy czas poświęcony na naukę i napisanie takiego kombajna.
Być może jest tak, że nie warto koła na nowo wynajdywać?
Pewnie w większości przypadków tak by było, bo masz rację: żeby się tego nauczyć, trzeba "trochę" posiedzieć nad dokumentacją.
Jak ze wszystkim: trzeba każdy etap przejść - od laika, początkującego, średnio zaawansowanego, aż do fachowca :D

Zresztą, co tu dużo mówić, przecież sam poświęciłeś czas na zagadnienie i podejrzewam, że nie żałujesz?

Ja muszę przyznać, że MQL4 jest fajnym introduction do programowania dla osoby, która ostatni raz programowała 25 lat temu.
Są tu zmienne, warunki, funkcje, przy zachowania całej palety tego, co jest predefiniowalne.

Wymarzony materiał do nauki, strzał w dziesiątkę.

Mistyfikator
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 932
Rejestracja: 05 lip 2021, 20:35

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: Mistyfikator »

Zgodnie z zapowiedzią, cotygodniowa publikacja wyników.

To mógł być wzorowy tydzień pod względem osiągnięć.
Mógł, ale nie jest bo w piątkowe popołudnie przewaliłem prawie 50% zysków całego tygodnia.
Dałem się omamić . Uwierzyłem zapewnieniom kasyna, że skoro tak dobrze mi idzie, to co mi szkodzi mieć w portfelu kilka koła zamiast tysiaka? Została stówka. Akurat żeby wrócić na chatę i kupić czteropaka. A mógł być hotel, basen, whisky i panienki.

Oczywiście to przenośnia, bo tak czy inaczej siedziałbym na chacie w weekend. Mam pełne dwa dni na siedzenie przed kompem !!!! Hurra!

Czyli zachowałem się jak przysłowiowy leszcz, co nie zdążył wyjść z kasyna po zgarnięciu wygranej, bo się zapatrzył na uj wie co i myślał o niebieskich migdałach, zamiast skupić się na grze. Trudno, jeszcze tam wrócę :D Tym bardziej, że mają tak miłe warunki: 0.1 lota za niecałe 18 złotych na S&P, że nie sposób tego nie wykorzystać na swoją korzyść w przyszłości :D

Jestem na siebie wściekły, bo zachowałem się jak głupiec, olewając SL-ki i rzucając całe depo w jedną transakcję.
To było za piękne, że tyle tygodni z rzędu tradowałem rozsądnie, nie przesuwając SL, nie gridując, stosując rozsądny MM:

2022-07-01 at 22-12-32.png
Wystarczyłoby teraz utrzymać krzywą kapitału z ostatnich 3 m-cy pod względem tendencji. Robić tak przez rok lub dwa, z procentem składanym.....
Niewykluczone, że byłbym w stanie to wykonać. Co prawda zdarza się jeszcze bywać narwanym i niecierpliwym, ale widzę i tak ogromny progres pod tym względem. Czy uda się rozwinąć bardziej? Może i tak, zaskakujące że w tradingu wraz z każdym miesiącem zwiększa się rozsądek.


Tak ładnie piramidowałem wcześniej w tym tygodniu, co mi odje*ało, że zacząłem gridować po 0.5 lota???
A może ja po prostu muszę coś takiego odwalić raz na jakiś czas i tylko regularne wypłacanie siana może mnie uratować???? Bóg wie..

2022-07-01 at 21-40-36.png

2022-07-01 at 21-41-55.png


Wcześniejsza obsuwa na MT4 to wypłata, ale rozmyśliłem się jak zobaczyłem, że nie mam SKRILLa w PLN

Tak więc sukces tylko połowiczny. Całe szczęście zyski z XTB wypłacone.
Niemniej taki utarg jak w tym tygodniu, co tydzień bym brał w ciemno. Na ten moment to jest dosyć realistyczny cel.

Może to znak od jakiejś siły wyższej, żebym w przyszłym tygodniu nie trejdował, a zajął się programowaniem.
Warunki ku temu są idealne: na koncie w XTB bodajże 15 zeta (reszta wypłacona, część na koszty dzisiejszych SL), natomiast na Admirals mam 89.57 balance, oczywiście puściłem eskę na weekend tak profilaktycznie 0.6 lota, ale piramiduję w opór. A kto wie? Trend jest jednoznaczny. Dziś 3800 na S&P to mało, jutro nieosiągalny sufit być może. A jeśli nie, to najwyżej będę miał jeszcze mniej na trading po niedzieli.
Idealne warunki do skupienia się nad programowaniem.

Po drugie, ponownie będzie możliwość potradowania od mikroskopijnych kwot, a powiem że jest to wspaniała lekcja.
Myślę, że jak znowu mi się uda osiągnąć kilkaset złotych z kilkudziesięciu, to podejmę próbę grania bez wypłacania kasy, ale tylko na jednym koncie, żeby w razie czego jednak być do przodu pod względem kasy, szkoda do tego dokładać.

Dzisiejsza lekcja bardzo istotna. Uświadamia mi, że jak będę postępował w ten sposób, to nigdy się nie dorobię na tradingu.
Co mi z tego, że potrafie ugrać kilka stówek. Prawdziwym graczem zostanę, operując conajmniej 5-cyfrowymi liczbami.
A skoro udaje się ugrać tysiaka z dwóch stówek to następnym wyzwaniem niech będzie nie utracenie rozumu przy następnym poziomie depo.

Co do automatycznej strategii, chwilę działała, ale bardziej traktowałem ją jako źródło sygnałów. Ostateczne decyzje zostawiałem sobie. Szkoda mi było poświęcać czas na testy, jako że warunki do tradingu manual były idealne w ostatnich dniach.

Druga rzecz, zaprogramować EA to jedno, ustawić parametry to drugie. Szczególnie, że każdy instrument wymaga czegoś innego.
Ale na edku i kablu w miarę wiem jak to ustawić.

Na razie się skupię, żeby EA posiadało wszystkie funkcjonalności jakie przyjdą mi do głowy i wydadzą się konieczne.
To uczyni z tego automatu całkiem wszechstronne narzędzie, celowałem w znacznie prostszego robota :D
A wyjdzie robot multiTF działający w oparciu o SMA, ATR i ACC, z całkowitą dowolnością konfiguracji ustawień. Ponadto wzbogacony o przydatne funkcje MM z dowolnością ich konfiguracji.

Sam szczerze powiem, że zacząłem ustawiać go na sygnały W1, D1 i M30. Wtedy daje bardziej racjonalne wejścia.
Jednak ta 3-interwałowa strategia daje sporo niedokładnych wejść. Trzeba je weryfikować.
Ewentualnie pomyślę w przyszłości o EA działającym na zleceniach oczekujących.

Co do stanu na dzień dzisiejszy, to nie wyjdzie mi Perpetuum Mobile, maszynka do robienia pieniędzy, ale w kooperacji z traderem, czemu nie?

Ale jeszcze chwila, zastanawiam się jak rozwiązać pewne funkcjonalności.


****


Z racji tego, że obecnie skupiam się na systemach, które wymagają sporej liczby transakcji, publikowanie każdej z osobna mijałoby się z celem.
Oczywiście wraz z rozwojem sytuacji nie wykluczam, że pojawią się tego typu publikacje.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Mistyfikator
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 932
Rejestracja: 05 lip 2021, 20:35

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: Mistyfikator »

Korzystając z przerwy w codziennych zmaganiach, cos tutaj napiszę.
Zamykam kolejny tydzień działań tradersko - programistycznych, jako że do końca weekendu raczej nic się przełomowego nie wydarzy:

1. Trading. Co prawda w mijającym tygodniu był to dla mnie temat poboczny, ale napiszę i o tym:
Po kilku udanych epizodach piramidujących i jednym nieudanym na koniec poprzedniego tygodnia, udało się w końcu ocknąć.
Co prawda dopiero we czwartek, ale plus jest taki że nie przepuściłem większej kasy, próbując powtórzyć osiągnięcia poprzedniego tygodnia (jakoś poniżej dwóch stówek, razem na obu kontach) . Raz się zobaczy kilkaset procent zysku, i człowiek uparcie chce powtarzać to w kółko. A tak się nie da. Może się udać raz na ileś tygodni, ale próbując to robić codziennie, straty znacznie przewyższą te rzadkie, ale imponujące zyski.
Miałem okazję poczuć się jak kiedyś, gdy uporczywie shortowałem rynki, a rynki nie chciały zawrócić pomimo moich 0.01 lota wpakowanych w eski :D :D :D
To jest jakiś skrajny sadomasochizm, puszczać eskę widząc pojedynczą czerwoną świecę w trendzie wzrostowym!
Na swoje usprawiedliwienie w mijającym tygodniu mam to, że jednak grałem z trendem wyższego rzędu.
Nawet powiem, że nie zaczęło się źle, niestety dwukrotne niezabranie zysków ze stołu (w poniedziałek i wtorek), ukierunkowało niekorzystnie ten tydzień.
Całe szczęście jestem już całkiem doświadczonym traderem (w końcu dwa lata to już jest coś, heheeh - żarcik) i potrafię się zreflektować, że coś jest nie tak i co ważne, przerwać takie irracjonalne działania. Tak więc nie jest wykluczone, że coś tam się odkuję nawet dzisiaj (AUDUSD rośnie!), bo kilka godzin temu wróciłem do realizacji celów operacyjnych, zgodnych z moimi sygnałami. Dlaczego nie realizowałem ich w mijającym tygodniu? O tym w punkcie drugim:

2. Programowanie. W poprzedni weekend moje EA zostało rozbudowane z około 200 linijek kodu i kilku opcji inputs, do niecałych 1000 linijek kodu i kilkudziesięciu inputs. Jak to zapewne bywa w takich przedsięwzięciach, poskutkowało to tym, że "coś" sie wykrzaczyło.
Jako, że koncepcyjnie jestem zadowolony z EA, to postanowiłem je za wszelką cenę naprawić. Poszukiwania błędów zajęły mi sporo czasu, bo wszystko w kodzie wygląda cacy, nie sposób było odkryć o co kaman. Oczywiście sprawa okazała się banalna, błąd w obliczeniu zmiennej, który powodował BRAK jakichkolwiek sygnałów kupna/sprzedaży.

Za to progres w nauce programowania okazał się bardzo znaczący. Szczególnie rzutowanie zmiennych. Mój kod zyskał kilka wartościowych zmiennych bool, które powstały by znacząco ułatwić zapisywanie złożonych warunków. Dzięki temu udało się znacząco ograniczyć rozmiar instrukcji warunkowych w kodzie.
Tak więc brak narzędzia informującego mnie o sygnałach kupna/sprzedaży (nie chciałem się cofać do poprzedniej wersji mojego EA), sprawił że zamiast szukać sygnałów zgodnych z moją strategią, wolałem uporczywie puszczać eski na indeksach. Taki monkey-trading, a nuż akurat rynek by znowu spadł z 5% w dół i mógłbym się pochwalić statementem na forum :-P

Ale nie to było istotne w mijającym tygodniu, miałem w ogóle nie tradować, tylko skupić się na programowaniu. Jednak wiadomo jak jest, nie trzeba nikomu tłumaczyć co czuje alkoholik codziennie przechodząc obok monopolowego, nie mówiąc o hazardziście który codziennie przechodzi obok kasyna.

Jednak nie odczuwam z tego powodu szczególnych wyrzutów, koszty które poniosłem są absolutnie zgodne z moim MM, nie przekroczyły nawet 25% zysków z ubiegłego tygodnia. Jakaś tam dobra passa trwa, wynikowo jestem na plusie już chyba czwarty miesiąc. Są to co prawda drobne kwoty, ale sam fakt profitowania na przestrzeni wielu tygodni jest budujący. Było kilka idiotycznych zachowań w tym czasie, jednak nie na tyle głupich, aby spowodować bycie na minusie w dłuższej perspektywie. MM to podstawa. I wypłacanie zysków.
Niemniej trzeba ograniczyć tego typu zachowania. Koniecznie. Warto się zacząć szykować do jakiegos większego RUNA (tak, wiem że to zakazane słowo), bo uważam że w materii tradingu jak najbardziej jest możliwe dokonanie czegoś wielkiego nawet od bardzo małej kwoty. Procent składany i jazda. Z tym, że obecnie jest to poza moim zasięgiem: brak wystarczającej cierpliwości i ciągłe tendencje do utraty rozumu po serii zyskownych. Co gorsza, takie momenty przychodzą tak nagle, że wręcz niezauważalnie. Żeby się na nie uodpornić, musiałbym całkowicie zrezygnować z piramidowania. Bo spiramidowane zyski bardzo szybko się kurczą i utrata ich jest baaardzo bolesna i powoduje niepohamowaną chęć ich odzyskania.

Tak więc zostanie to, o czym mówiłem jakiś czas temu: gra tylko i wyłącznie z sygnałami, które będzie generowało moje EA.
A żeby je generowało, to przede wszystkim musi działać jak w zegarku, a nie powiem - jest jeszcze trochę do zrobienia.
W tej materii to wygląda jakoś tak, że najtrudniejsze są te ostatnie szlify.

Zablokowany