Dax/Nasdaq Daytrading

Miejsce, gdzie każdy może prowadzić swój własny dziennik gry na FX.
Online
Cblondyn
Maniak
Maniak
Posty: 6615
Rejestracja: 03 sty 2011, 12:09

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: Cblondyn »

Mistyfikator pisze:
22 cze 2022, 11:26



Mnie interesuje trading z punktu widzenia statystyki, jaką daje teoretyczna przewaga opisana w AT. Wolę iść tym tropem, zamiast poszukiwać wskaźnika czy formacji, który z pewnością da mi tę jedną zyskowną transakcję dziennie. Zresztą, ja po prostu nie wierzę, że jeśli na wykresie narysuje się potrójne coś to będą spadki, a jeśli formacja Y to będą wzrosty, albo że trend się odwróci akurat tutaj bo liczba X podzielona przez Y daje Z...
Ale to co pisałem wcześniej stanowi całość. Zbyt duże koszty (spread) zniwelują przewage jaką daje AT. Bo skuteczność AT ma wartość graniczną której nie da się pokonać (ok.60%) o czym pisałem wcześniej. To jak firma przewozowa która kupuje drogie paliwo. Bankructwo pewne ;)
Dlatego wielu woli grać na wyższych interwałach bo ich TP jest zdecydowanie większe w stosunku do kosztów. Na SP500 mam koszt spreadu 0,39 punktu a w ciągu dnia rynek czasami wykonuje ruchy ponad 100 pkt. Koszt wtedy wynosi niecałe 0,5%. To wartość prawie nic nie znacząca w stosunku do zakresu ruchu ceny ;)

Mistyfikator
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 932
Rejestracja: 05 lip 2021, 20:35

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: Mistyfikator »

Cblondyn pisze:
22 cze 2022, 11:54

Ale to co pisałem wcześniej stanowi całość. Zbyt duże koszty (spread) zniwelują przewage jaką daje AT. Bo skuteczność AT ma wartość graniczną której nie da się pokonać (ok.60%) o czym pisałem wcześniej. To jak firma przewozowa która kupuje drogie paliwo. Bankructwo pewne ;)
Dlatego wielu woli grać na wyższych interwałach bo ich TP jest zdecydowanie większe w stosunku do kosztów. Na SP500 mam koszt spreadu 0,39 punktu a w ciągu dnia rynek czasami wykonuje ruchy ponad 100 pkt. Koszt wtedy wynosi niecałe 0,5%. To wartość prawie nic nie znacząca w stosunku do zakresu ruchu ceny ;)
Ja to doskonale rozumiem i popieram.
Strategia, którą testuję obecnie ma jednak rozsądną relację spreadu do TP i SL.
Co prawda jest to relacja dynamiczna. Zależna od aktualnych warunków rynkowych.

Jest to kilka procent, myślę że mieści się to w granicach rozsądku.

Mistyfikator
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 932
Rejestracja: 05 lip 2021, 20:35

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: Mistyfikator »

ninjaproject pisze:
22 cze 2022, 11:49

No wiesz, jeżeli np. wezmę jedna transakcję, która mi da 2% lub więcej w danym dniu, to czego więcej chcieć?
Jasne i się zgadzam, że tak można

Pogram na razie jednak systemem, który nie budzi w traderze nadziei i oczekiwań, że akurat znalazł sposób żeby te 2% uzyskać przy pomocy jednego zagrania.

Dlatego celuję w system, gdzie wynik jednej transakcji jest dla mnie bez znaczenia.
I bez znaczenia jest to, czy uda mi się na podstawie przeszłości rozgryźć to, co wydarzy się w przyszłości ;)
Tylko statystyka i statystyka. Im więcej transakcji, tym więcej wiem.

Nigdy nie będę tak dobry, by na podstawie wskaźników nauczyć się jasnowidztwa :D :D :D

Mistyfikator
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 932
Rejestracja: 05 lip 2021, 20:35

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: Mistyfikator »

ninjaproject pisze:
22 cze 2022, 11:48

Tak, to nie ma znaczenia o ile przyjmowana wartość int nie przekroczy maksymalnej dozwolonej.
Zwykle w takich wypadkach nie powinna przekroczyć.
Dlatego w tym kodowaniu tak gęsto się robi sprawdzanie, tzn. powinno się robić...
Tu akurat, pewnie nigdy nie wystąpi przypadek błędu, ale ja kiedyś dawno, jak się uczyłem PHP pisząc sobie stronkę internetową, to właśnie nie zrobiłem sprawdzenia i kiedy wrzuciłem kod na serwer hosta, to mi całą zawartość wykasowało, bo tak miało robić, usuwać pewne foldery, tylko ja nie sprawdziłem warunku, że te foldery w ogóle istnieją, i mi kod po prostu wykasował wszystkie foldery pod głównym.
Oki, HowManyPositions() już w kodzie. Zrobienie tego zajęło około 3 minuty.
Gdybym to zrobił wczoraj, byłbym na plusie. A tak jestem na minusie.
Pokazuje to, jak niewielka jest różnica między sukcesem a porażką :D :D :D

Działa i otwiera tylko po jednej pozycji dla kazdego wykresu.
Tylko trzeba napisać w warunkach:

Kod: Zaznacz cały


if(HowManyPositions(_Symbol))<1

{}

***

Z takich rzeczy, co pewnie są napisane gotowce, zostało mi zabronienie handlu w określonych godzinach.

Czy funkcja IsTradingAllowed() wystarczy w tym celu ?

A może są gdzieś jakieś ciekawe gotowce ?
Na razie muszę uciekać od kompa, a nic ciekawego nie znalazłem
Ostatnio zmieniony 22 cze 2022, 12:57 przez Mistyfikator, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Nie ta funkcja sama w sobie nie ogranicza czasowo.
Funkcja jest IsTradeAllowed(), czy ty masz jakąś customową?

https://docs.mql4.com/check/istradeallowed

Ta funkcja tylko sprawdza czy trading jest dozwolony w EA, i czy kontekst tradingu nie jest zajęty.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Mistyfikator pisze:
22 cze 2022, 12:41

A może są gdzieś jakieś ciekawe gotowce ?
To jest proste, zwykły warunek if.
Np. na samym początku OnTick():

Kod: Zaznacz cały

if(czas<czasStart&&czas>=czasEnd) 
 {
 return;
 }
Oczywiście, taki prosty przykład.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Mistyfikator
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 932
Rejestracja: 05 lip 2021, 20:35

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: Mistyfikator »

ninjaproject pisze:
22 cze 2022, 12:52
Nie ta funkcja sama w sobie nie ogranicza czasowo.
Funkcja jest IsTradeAllowed(), czy ty masz jakąś customową?

https://docs.mql4.com/check/istradeallowed

Ta funkcja tylko sprawdza czy trading jest dozwolony w EA, i czy kontekst tradingu nie jest zajęty.
Okej, racja to IsTradeAllowed().
Sory, jestem na wylocie z chaty i wracam do tematu z godzinę.

Poprawiłem też kod powyżej.

Zobaczę później, może faktycznie napiszę kolejny warunek.
Albo stworzę funkcję bool, tak edukacyjnie żeby w końcu napisać swoją funkcję w MQL4

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

O, znalazłem ten wątek, o którym pisałem wcześniej:
ToyToy Trading (bez wskaznikow) - czyli co mi sedes podpowie
topic16894.html
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Mistyfikator
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 932
Rejestracja: 05 lip 2021, 20:35

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: Mistyfikator »

ninjaproject pisze:
23 cze 2022, 00:37
O, znalazłem ten wątek, o którym pisałem wcześniej:
ToyToy Trading (bez wskaznikow) - czyli co mi sedes podpowie
topic16894.html
Dobre !

Rachunek utrzymany po kilku trejdach, a to nie zawsze jest takie oczywiste :D

Eksperyment ciekawy, jednak AT - szczególnie mądrze wykorzystana, z pewnością da większa przewagę :D :D :D

Mistyfikator
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 932
Rejestracja: 05 lip 2021, 20:35

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: Mistyfikator »

EA poprawione, o ile zaraz się nie okaże, że coś pominąłem.


Dodane kilka funkcji:

1. Wchodzę w deal jedynie wtedy, gdy spread jest mniejszy od 20% odległości między ceną otwarcia a SL.
Nie wiem, czy nie powinno być ustawione jeszcze mniej niż 20%, ale też nie chcę zbytnio ograniczyć pola działania, które i tak jest już bardzo zawężone.
Powiem tak, odkąd spekuluję NIGDY nie miałem tak twardo ustalonych reguł gry jak dzisiaj ;)

2. Funkcje czasu wprowadzone, nie handluję między 21:30 a 1:00. Zresztą, już punkt poprzedni sprawia, że mało możliwe jest wysłanie zlecenia przez moje EA w tych godzinach. Nie licząc czasu między 21:30-22:00, gdzie teoretycznie można a nawet czasem warto grać. Jednak końcówka sesji amerykańskiej jest niebezpieczna, warto się wręcz zastanowić nad odpuszczeniem handlu. Ja na razie ograniczę do zostawienia tego, co zostało otwarte wcześniej.

3. Wysyłam OrderClose o 21:58. Zamykam wszystko co było otwarte wcześniej, zanim rozszerzenie spreadów zniszczy mozolnie budowane przez cały dzień profity


Po wprowadzeniu tych poprawek, jak na razie EA nie napotkało na swojej drodze sygnałów otwarcia pozycji.
I bardzo dobrze, bo takie nie zaistaniały od 1:00 na żadnym z 8 instrumentów, gdzie EA działa (rozszerzyłem liczbę tradowanych instrumentów).

Na razie muszę odrabiać to, co zostało stracone przez wcześniejsze niedoskonałości EA.
Statystyki bez SL spowodowanych tymi niedoskonałościami są jednak bardzo obiecujące.
Najważniejsze zasady spekulacji uwzględnione:

1. Gra z trendem wyższego TF, ale TP możliwe do zrealizowania nawet w przypadku wejścia rynku w konsolidację,

2. Wejścia po korektach,

3. TP > SL (zmieniłem proporcje nieco w stronę strategii, która zarabia przy mniejszej liczbie zyskownych - ale nie jest to kolosalna różnica z tym co było wczoraj i przedwczoraj),

3. Money Managment docelowo bardzo zachowawczy, a póki co dostosowany do gry niskim depo,

Co jeszcze ?
Jeżeli ta przewaga będzie niewystarczająca, to gdzie szukać większej ?

Zablokowany