MartingaleWithMA - sprawdzenie

Jeżeli masz pomysł lub używasz ciekawego systemu albo strategii gry, opisz ja tutaj.
trisidginto
Gaduła
Gaduła
Posty: 358
Rejestracja: 26 lut 2019, 09:48

Re: MartingaleWithMA - sprawdzenie

Nieprzeczytany post autor: trisidginto »

Właśnie. Ale taka jest ta strategia. A ja pisałam o tej, która nie jest dokładnie martingale i ten błąd popełnia wielu traderów. Poza tym wiesz, że jeśli strategia ma trafność 50% to układ SL30pips i TP31 pips co daje ?

Cblondyn
Maniak
Maniak
Posty: 6615
Rejestracja: 03 sty 2011, 12:09

Re: MartingaleWithMA - sprawdzenie

Nieprzeczytany post autor: Cblondyn »

trisidginto pisze:
13 lis 2020, 12:17
Właśnie. Ale taka jest ta strategia. A ja pisałam o tej, która nie jest dokładnie martingale i ten błąd popełnia wielu traderów. Poza tym wiesz, że jeśli strategia ma trafność 50% to układ SL30pips i TP31 pips co daje ?
To może od początku. Zasadą martyngału jest to, że:
-podwajamy każda nastepną pozycje gdy wczesniejsza jest stratna aż do wystąpienia zyskownej
-zyskowna ma pokryć dotychczasowe straty + zysk o wartości pierwszej pozycji
-tak dobieramy SL i TP by ten warunek spełnić
Jeśli gracz wytrzyma każda serie strat zakonczoną zyskowna pozycją to martyngał cały czas ZARABIA.
koniec kropka :)

trisidginto
Gaduła
Gaduła
Posty: 358
Rejestracja: 26 lut 2019, 09:48

Re: MartingaleWithMA - sprawdzenie

Nieprzeczytany post autor: trisidginto »

Zgoda, tylko nie każdy potrafi zrozumieć, że musi uwzględniać wszystkie koszty. O przydatności dla przeciętnego początkującego pisać nie będę bo jest oczywista.

Awatar użytkownika
Mustafa
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 769
Rejestracja: 20 lip 2010, 10:54

Re: MartingaleWithMA - sprawdzenie

Nieprzeczytany post autor: Mustafa »

Cblondyn pisze:
13 lis 2020, 12:24
trisidginto pisze:
13 lis 2020, 12:17
Właśnie. Ale taka jest ta strategia. A ja pisałam o tej, która nie jest dokładnie martingale i ten błąd popełnia wielu traderów. Poza tym wiesz, że jeśli strategia ma trafność 50% to układ SL30pips i TP31 pips co daje ?
To może od początku. Zasadą martyngału jest to, że:
-podwajamy każda nastepną pozycje gdy wczesniejsza jest stratna aż do wystąpienia zyskownej
-zyskowna ma pokryć dotychczasowe straty + zysk o wartości pierwszej pozycji
-tak dobieramy SL i TP by ten warunek spełnić
Jeśli gracz wytrzyma każda serie strat zakonczoną zyskowna pozycją to martyngał cały czas ZARABIA.
koniec kropka :)
Cblondyn twoje rozważania są czysto teoretyczne, a w realu jest sporo dodatkowych czynników.
1. grając ręcznie popełnisz wiele błędów,
2. jakie będziesz miał problemy mentalne księgując 15 z rzędu stratę?
nawet przy sprzyjającej statystyce rozkład wyników transakcji jest zagadką,
3. bez względu na to czy to będzie to automat czy "gra z ręki" zawsze będą poślizgi,
po setkach transakcji robi się spora różnica na koncie,
3. poza tym raz na ileś transakcji przewiozą daleko poza zakładany zakres - flash crash itp.,
4. ilość kasy na koncie jest skończona i tylko szczęście może wykręcić wynik.

Trisidginto pisze o wynikach w przeprowadzonych testach a ty, że teoretycznie będziesz zarabiać - nie widzisz różnicy? Teoretycznie każdą metodę należy przetestować przed użyciem. No chyba, że chodzi wyłącznie o filozoficzną rozprawę. Gdyby było to tak proste jak twierdzisz to rynek byłby już dawno zamknięty, bo ta teoria jest dość dobrze znana.
Nie chodzi o to czy masz rację czy nie, tylko o to, co robisz kiedy masz rację lub jak się zachowujesz jeżeli racji nie masz.

Cblondyn
Maniak
Maniak
Posty: 6615
Rejestracja: 03 sty 2011, 12:09

Re: MartingaleWithMA - sprawdzenie

Nieprzeczytany post autor: Cblondyn »

Mustafa pisze:
16 lis 2020, 10:00

Trisidginto pisze o wynikach w przeprowadzonych testach a ty, że teoretycznie będziesz zarabiać - nie widzisz różnicy? Teoretycznie każdą metodę należy przetestować przed użyciem. No chyba, że chodzi wyłącznie o filozoficzną rozprawę. Gdyby było to tak proste jak twierdzisz to rynek byłby już dawno zamknięty, bo ta teoria jest dość dobrze znana.
Strategia gry w oparciu o model martyngał powstała bardzo dawno. W czasach gdy nie istniał interenet a tym bardziej dostęp do rynku forex. I była to strategia/pomysł stworzona dla gier hazardowych (głownie ruletka). Lub do gier gdzie mozliwe były tylko dwa wyniki. Przegrana i wygrana. Coś jak rzut monetą. I nikt nie rozważał zagadnień typu poslizgi, swapy, prowizje bo w grach losowych tego po prostu nie ma. Jest z góry znany wynik przy przegranej lub wygranej. A że ktoś wpadł na pomysł by to wykorzystac na rynkach finansowych? No to teraz musi kombinować jak to przełozyć na strategie gdzie wystepują problemy o których juz wspomniałem. I na koniec. Strategia "martyngał" nawet przy obstawianiu wyników na ruletce jest strategia bardzo niebezpieczną. I jak juz wspomniałem trzeba dysponowac bardzo duzym kapitałem by miec jakiekolwiek szanse na powodzenie.
A juz budowanie EA do tej meetody to chyba najgłupszy pomysł jaki może być :)

Andreasgp
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 738
Rejestracja: 05 maja 2009, 11:16

Re: MartingaleWithMA - sprawdzenie

Nieprzeczytany post autor: Andreasgp »

@Cblondyn :idea:
ożenek strategii gry w oparciu o model martyngał oraz strategii opartej na wskaźnikach Billa Williamsa, daje bardzo ciekawe końcowe efekty,
zgodnie z modną i zasadą „trend jest Twoim przyjacielem, handluj w oparciu o trend”, najważniejsze by nie przesadzić.
:idea: :564:
At Your Own Risk : Na twoje własne ryzyko
Trzeba zawsze pamiętać, że efekt jaki osiągniesz stosując jakąkolwiek strategię będzie zależał tylko od Ciebie.
Jeden (ten sam) system stosowany przez kilku traderów może dać, zupełnie różne wyniki.

Cblondyn
Maniak
Maniak
Posty: 6615
Rejestracja: 03 sty 2011, 12:09

Re: MartingaleWithMA - sprawdzenie

Nieprzeczytany post autor: Cblondyn »

Andreasgp pisze:
16 lis 2020, 12:51
@Cblondyn :idea:
ożenek strategii gry w oparciu o model martyngał oraz strategii opartej na wskaźnikach Billa Williamsa, daje bardzo ciekawe końcowe efekty,
zgodnie z modną i zasadą „trend jest Twoim przyjacielem, handluj w oparciu o trend”, najważniejsze by nie przesadzić.
:idea: :564:
Każda strategia w której zagrania w kierunku trendu dominują uważam za godną uwagi ;)
:564:

trisidginto
Gaduła
Gaduła
Posty: 358
Rejestracja: 26 lut 2019, 09:48

Re: MartingaleWithMA - sprawdzenie

Nieprzeczytany post autor: trisidginto »

Trochę czasu minęło, ale chcę parę słów dlaczego martingale i forex to nieudany mariaż, i to wcale nie tylko z powodu ograniczeń kapitałowych (te są oczywiste i znane).

Najpierw słówko o teorii.
@Cblondyn – zauważyłam, że w kilku postach twierdzisz, że martingale zarabia ciągle/zawsze. A ja twierdzę, że to jest pół prawdy, czyli nieprawda.
Załóżmy teraz, że nie ma prowizji i poślizgów. Pomyśl jaki masz wynik w trakcie i po sekwencji 17 stratnych transakcji ? czy na pewno ten system jest zarobiony ciągle ?
Liczymy. W Dukascopy 1L=1mln eurusd, czyli 1pips=100USD. Dla układu SL=10 i TP=10 oznacza to, że mając pozycję startową 0,001L 1pips=0,1USD, czyli każda zyskowna transakcja daje 1 USD zysku.
18-ta transakcja to pozycja 131,072L czyli zysk wynosi 131.072USD. Jednocześnie oznacza to, że suma strat poprzednich 17 transakcji wyniosła 131.071USD. To, jaki jest bieżący wynik strategii martyngałowej w trakcie trwania takiej sekwencji stratnych zależy od tego jaki wynik ona zrealizowała zanim pojawiła się ta seria stratnych. Jeśli zysk był większy niż 131.071 USD, czyli zrealizowało się więcej niż 131.071 transakcji zyskownych to rzeczywiście zarabiasz ciągle. Jednak jak pokazuje praktyka taka seria pojawi się znacznie szybciej, dlatego w trakcie trwania tej serii będziesz na minusie i to nie małym. Podsumowując część teoretyczną – martyngał jest zarobiony po każdej zyskownej transakcji, a nie ciągle/zawsze.

Praktyka.
@Cblondyn - mając ogromniasty kapitał możesz zastosować tę strategię na ruletce, jeśli z kasyna Cię nie wyproszą, gdy się zorientują. Na forex to nie jest takie proste. Napisałam Ci wtedy na priv, że teoria teorią, a praktyka to co innego – to właśnie tak jest z martingale na forex.
Nie wystarczy, jak napisałeś, zrobić TP=SL+1 – tutaj się mylisz. To naprawdę nie wystarcza! Bo nie tu leży jedyny/największy problem.

W tym poście Mustafa doskonale wytłumaczył dlaczego.
post997787.html#p997787

Żeby więc zobrazować przedstawiam fakty – wyniki testów. Dla tego samego okresu zrobiłam testy dla układów SL-TP następujących: 10-10, 10-11, 10-12, 10-13. Ze względu na to, że proponowałeś układ 30-31, zrobiłam też testy dla układów 30-30, 30-31, 30-32, 30-33. Wyniki są w załączonej tabeli xls, jest też załącznik z najdłuższą sekwencją stratnych i wyniki dla układu 10-12. Wyników innych poszczególnych testów (scan) nie załączam, bo w jednym poście mogą być tylko 3 załączniki, ale na życzenie mogę przedstawić.

Dla łatwości porównań wariantów, we wszystkich testach przyjęłam taki sam kapitał początkowy 1.600.000 USD, bo startując z pozycją 0,001L taki mniej więcej był minimalny konieczny dla układu SL=10 i TP=12, gdyż najdłuższa sekwencja stratnych z rzędu to 17 pozycji. 18-sta transakcja ma wielkość 131,072L, gdzie 1L=1mlnUSD. I wszystko byłoby dobrze, gdyby zysk wyniósł rzeczywiście 12pips. Tymczasem tak duża pozycja zamyka się z poślizgiem i zamiast 12 pips realizuje się tylko 11,6pips.
Wydawać się może, że brakujące 0,4pips zysku to bardzo mało. I to prawda dla pozycji 0,001L (startowa), ale łatwo policzyć ile to wynosi dla wielkości pozycji 131,072L. Dodajmy do tego średni poślizg 0,3 pips na poprzednich 17 transakcjach stratnych (na niekorzyść tradera, bo tak jest w 99% przypadków) i mamy znaczący ubytek zysku.
I to jest właśnie ta przyczyna, dla której mariaż martingale z forex jest kiepskim pomysłem, nawet jeśli mamy nieograniczony kapitał. Prowizja to nie wszystko, a w dodatku z nią problem jest mniejszy, bo z góry jest znana. Wielkość slippage zaś zawsze jest zagadką, poza tym, że wiemy, że na niekorzyść tradera.
Cblondyn - tak swoją drogą zastanawiam się co poradziłbyś komuś kto grał strategią martyngałową z ręki (uwzględniając prowizje i poprzednie slippage), cyzelował dokładnie kolejne wielkości transakcji i po serii 17 stratnych zrealizowałby 18-tą z zyskiem mniejszym o 0,4pips – co może zrobić ażeby wyrównać wynik na idealny martyngał ? :) Jaką masz propozycję ?

Wnioski kolejne.
Układy 10-10 itd. dają lepsze wyniki niż 30-30 itd., co wynika z ilości transakcji. Oczywiście sekwencja stratnych jest mniejsza w przypadku układów 30 niż 10, więc i kapitał wymagany w tym okresie jest mniejszy. Prosta dwuletnia stopa zwrotu jest bardzo mała.

Stopa zwrotu vs ryzyko - czy dla takiej prostej dwuletniej stopy zwrotu ryzyko wystąpienia kolejnej, czyli 18-tej stratnej transakcji jest akceptowalne ?

Moim zdaniem lepszą drogą jest szukanie takich strategii, gdzie mamy statystyczną przewagę rynkową (zwiększamy trafność wejść) i stosujemy zasady money management. Właśnie na to wskazywał rookie2 w tym poście
post997533.html#p997533

Pozdrawiam,
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Cblondyn
Maniak
Maniak
Posty: 6615
Rejestracja: 03 sty 2011, 12:09

Re: MartingaleWithMA - sprawdzenie

Nieprzeczytany post autor: Cblondyn »

trisidginto pisze:
06 sty 2021, 23:23

@Cblondyn – zauważyłam, że w kilku postach twierdzisz, że martingale zarabia ciągle/zawsze. A ja twierdzę, że to jest pół prawdy, czyli nieprawda.
Załóżmy teraz, że nie ma prowizji i poślizgów. Pomyśl jaki masz wynik w trakcie i po sekwencji 17 stratnych transakcji ? czy na pewno ten system jest zarobiony ciągle ?
Liczymy. W Dukascopy 1L=1mln eurusd, czyli 1pips=100USD. Dla układu SL=10 i TP=10 oznacza to, że mając pozycję startową 0,001L 1pips=0,1USD, czyli każda zyskowna transakcja daje 1 USD zysku.
Może zacznij od podstaw i dowiedz sie ile to jest 1 lot :)
Co do systemu martyngał powstał on z myślą o grach losowych. W szczególności ruletka lub takich, gdzie występuje szansa na 2 wyniki. Coś jak rzut monetą. I z załozenia system zakłada wyadnięcia w końcu obstawianego wyniku co pozwoli na odrobiebie strat + minimalany zysk. Bo chyba każdy sie zgodzi, że obstawiając wciąż "czerwone" w ruletce w końcu te "czerwone" wypadnie. I warunek podstawowy. Nie może zabraknąć pieniedzy na kolejne obstawanie aż do skutku. Naprawde dziwie się jak tego nie mozna rozumieć. Co do stosowania martyngału na rynkach finansowych jest to wykonalne pod warunkiem czysto technicznym. Czyli brak poslizgów cenowych, luk itp.

trisidginto
Gaduła
Gaduła
Posty: 358
Rejestracja: 26 lut 2019, 09:48

Re: MartingaleWithMA - sprawdzenie

Nieprzeczytany post autor: trisidginto »

Cblondyn pisze:
07 sty 2021, 11:05
Może zacznij od podstaw i dowiedz sie ile to jest 1 lot :)
Co do systemu martyngał powstał on z myślą o grach losowych. W szczególności ruletka lub takich, gdzie występuje szansa na 2 wyniki. Coś jak rzut monetą. I z załozenia system zakłada wyadnięcia w końcu obstawianego wyniku co pozwoli na odrobiebie strat + minimalany zysk. Bo chyba każdy sie zgodzi, że obstawiając wciąż "czerwone" w ruletce w końcu te "czerwone" wypadnie. I warunek podstawowy. Nie może zabraknąć pieniedzy na kolejne obstawanie aż do skutku. Naprawde dziwie się jak tego nie mozna rozumieć. Co do stosowania martyngału na rynkach finansowych jest to wykonalne pod warunkiem czysto technicznym. Czyli brak poslizgów cenowych, luk itp.
Zdaję sobie sprawę, że strategia martyngałowa nadaje się tylko i wyłącznie tam, gdzie piszesz. Problem w tym, że widziałam bardzo wiele strategii automatycznych napisanych na forex, które zawierają w sobie martyngał lub tzw. częściowy martyngał (zwiększanie pozycji po każdej pozycji stratnej). I stąd też wziął się ten wątek :).

A co do 1 Lot - ja wiem, Cblondyn co to jest standardowo. Zwróć uwagę, że zaznaczyłam, że tyle wynosi w Dukascopy, a przynajmniej tyle w kreatorze strategii, co łatwo można sprawdzić czytając dane z raportu, które zamieściłam w załączniku.
Spójrz na mój poprzedni post i załącznik pokazujący kolejne transakcje. Najłatwiej będzie to pokazać na pozycji order7401.
Normalnie/standardowo jest tak, że 1 pips dla 1 Lot eurusd to 10 USD, więc zarobek 12 pips daje 120 USD. Skoro mamy wielkość pozycji 0,001 to zyskowna transakcja 12 pips powinna dać 0,12 USD. A order7401 ma wynik 12 pips owszem, ale zysk wyniósł 1,2 USD. Dlaczego nie 0,12 USD ?
Jeśli to zbyt słaby argument wg Ciebie - daj znać, czarno na białym pokażę :).

ODPOWIEDZ