Dlaczego i jak tylko 20% traderów zarabia?

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9979
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Dlaczego i jak tylko 20% traderów zarabia?

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że KNF opiera swoje dane tylko na klientach polskich domów maklerskich. W praktyce początkujący traderzy, czyli potocznie mówiąc "świeżaki", wybierają polskich brokerów, bo jest to po prostu najłatwiejsze, najszybsze, oferty są dla nich znane z krajowych reklam itd. Ci, którzy są już dłużej na rynku, z reguły decydują się na trading u zagranicznych brokerów - bo lepsza platforma, bo inne instrumenty, bo taniej, bo ECN/STP, bo większy lewar. I tak dalej.

Co to oznacza? Oznacza to z jednej strony, że mogą tu dominować osoby z mniejszym niż większym doświadczeniem, których szansa na niepowodzenie jest większa. Z drugiej strony na rynku nie brakuje też "nałogowych hazardzistów", którzy mogą poszukiwać wrażeń głównie u zagranicznych brokerów z większą dźwignią (ale też i tych bardziej świadomych, którzy wiedzą co i jak i teoretycznie ich szansa na zarabianie jest dużo większa niż u "świeżaków").

Oczywiście, bardzo słusznie zauważasz, że w statystyce osób "zyskownych" mogą być ujęci ci, którzy zarobili 1 zł. Ale może być też tak, że ktoś griduje, zamyka sam zysk, a w otwartych ma -XXX tys., które kisi od miesięcy. Kto nigdy nie gridował, niech pierwszy rzuci kamieniem :)

I finalnie, mamy ubogie statystyki, wycięte rok po roku i tylko z 2 lat.

W statystykach KNF uwidacznia się jedna istotna zależność -> Covid przyniósł na rynek zmienność -> zmienność przyniosła nowych klientów -> klienci polegli na owej zmienności. Nie ma tu nic odkrywczego, bo dała o sobie znać chciwa natura człowieka ale to pokazuje, że szansa na zysk przy spokojnym rynku jest zdecydowanie większa.
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Awatar użytkownika
sardo nunspa
Gaduła
Gaduła
Posty: 353
Rejestracja: 18 sty 2007, 12:56

Re: Dlaczego i jak tylko 20% traderów zarabia?

Nieprzeczytany post autor: sardo nunspa »

raposo pisze:
06 lut 2023, 08:53
Kto nigdy nie gridował, niech pierwszy rzuci kamieniem :)
Uwaga! ciepia kamieniem, terozki sie dotnij gowa i obadej jakiego mosz boloka.
Obrazek

Awatar użytkownika
alinoe
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 917
Rejestracja: 22 wrz 2008, 21:30

Re: Dlaczego i jak tylko 20% traderów zarabia?

Nieprzeczytany post autor: alinoe »

Cholera, nawet translator google nie daje rady. Rozpoznaje to jako język polski i nic nie tłumaczy.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Dlaczego i jak tylko 20% traderów zarabia?

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

alinoe pisze:
06 lut 2023, 19:36
Cholera, nawet translator google nie daje rady. Rozpoznaje to jako język polski i nic nie tłumaczy.
"ciepia kamieniem, terozki sie dotnij gowa i obadej jakiego mosz boloka."
https://bonclok.pl/slowniczek-wyrazow-s ... rozki.html
Ale to nie trzeba słownika, bez słownika rozumiem tak:
"rzuca kamieniem, teraz dotknij głowę i sprawdź jakiego masz guza."

Ja też mogę rzucić, bo nigdy nie gridowałem...
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Cblondyn
Maniak
Maniak
Posty: 6614
Rejestracja: 03 sty 2011, 12:09

Re: Dlaczego i jak tylko 20% traderów zarabia?

Nieprzeczytany post autor: Cblondyn »

ra121pl pisze:
05 lut 2023, 14:44
Witam


Jest wyraźnie napisane, że klienci detaliczni stanawią 99,3% osób uczestniczących w rynku, a więc ciężko powiedzieć kim są te osoby lub instytucje w pozostałych 0,7%. Ktoś mógłby zarzucić argument, że to banki, wielkie instytucje finansowe, które kontrolują rynek, ale znowu w raporcie mamy, że klienci detaliczni obracają rynkiem na poziomie 76,3%. Z tego wynika, że te pozostałe 0,7% instytucji obraca rynkiem 23,7%. Domyślam, się, że ten raport dotyczy Polski bo światowe obroty Forex'u w ciągu jednego dnia są wielkości 6,6 biliona dolarów USA (wikipedia).

Źle to odczytujesz. Klienci detaliczni stanowią zdecydowaną mniejszość na rynku forex niestety.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Dlaczego i jak tylko 20% traderów zarabia?

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Cblondyn pisze:
07 lut 2023, 12:54
ra121pl pisze:
05 lut 2023, 14:44
Witam


Jest wyraźnie napisane, że klienci detaliczni stanawią 99,3% osób uczestniczących w rynku, a więc ciężko powiedzieć kim są te osoby lub instytucje w pozostałych 0,7%. Ktoś mógłby zarzucić argument, że to banki, wielkie instytucje finansowe, które kontrolują rynek, ale znowu w raporcie mamy, że klienci detaliczni obracają rynkiem na poziomie 76,3%. Z tego wynika, że te pozostałe 0,7% instytucji obraca rynkiem 23,7%. Domyślam, się, że ten raport dotyczy Polski bo światowe obroty Forex'u w ciągu jednego dnia są wielkości 6,6 biliona dolarów USA (wikipedia).

Źle to odczytujesz. Klienci detaliczni stanowią zdecydowaną mniejszość na rynku forex niestety.
Uczestnicy_rynku.png
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

trisidginto
Gaduła
Gaduła
Posty: 358
Rejestracja: 26 lut 2019, 09:48

Re: Dlaczego i jak tylko 20% traderów zarabia?

Nieprzeczytany post autor: trisidginto »

ninjaproject pisze:
07 lut 2023, 13:32
Cblondyn pisze:
07 lut 2023, 12:54
ra121pl pisze:
05 lut 2023, 14:44
Witam


Jest wyraźnie napisane, że klienci detaliczni stanawią 99,3% osób uczestniczących w rynku, a więc ciężko powiedzieć kim są te osoby lub instytucje w pozostałych 0,7%. Ktoś mógłby zarzucić argument, że to banki, wielkie instytucje finansowe, które kontrolują rynek, ale znowu w raporcie mamy, że klienci detaliczni obracają rynkiem na poziomie 76,3%. Z tego wynika, że te pozostałe 0,7% instytucji obraca rynkiem 23,7%. Domyślam, się, że ten raport dotyczy Polski bo światowe obroty Forex'u w ciągu jednego dnia są wielkości 6,6 biliona dolarów USA (wikipedia).

Źle to odczytujesz. Klienci detaliczni stanowią zdecydowaną mniejszość na rynku forex niestety.
Uczestnicy_rynku.png
Cblondyn - wg mnie źle interpretujesz
moim zdaniem wskaźnik 20% dotyczy liczby UCZESTNIKÓW rynku, zaś to co piszesz o rynku forex, że klienci detaliczni stanowią jego mniejszość dotyczy udziału kapitałowego ich w rynku forex - przynajmniej tak jest wg mnie w Polsce, a dane podawane przez KNF dotyczą Polski przecież

Cblondyn
Maniak
Maniak
Posty: 6614
Rejestracja: 03 sty 2011, 12:09

Re: Dlaczego i jak tylko 20% traderów zarabia?

Nieprzeczytany post autor: Cblondyn »

trisidginto pisze:
09 lut 2023, 21:39
ninjaproject pisze:
07 lut 2023, 13:32
Cblondyn pisze:
07 lut 2023, 12:54


Źle to odczytujesz. Klienci detaliczni stanowią zdecydowaną mniejszość na rynku forex niestety.
Uczestnicy_rynku.png
Cblondyn - wg mnie źle interpretujesz
moim zdaniem wskaźnik 20% dotyczy liczby UCZESTNIKÓW rynku, zaś to co piszesz o rynku forex, że klienci detaliczni stanowią jego mniejszość dotyczy udziału kapitałowego ich w rynku forex - przynajmniej tak jest wg mnie w Polsce, a dane podawane przez KNF dotyczą Polski przecież
Ja niczego nie interpretuje ale komentuje to co napisał kolega ra121pl. Co do rynku forex to jest tak jak napisałem. Klienci detaliczni stanowią zdecydowaną mniejszość (kapitałowo oczywiście nie ilościowo) na rynku forex który jest rynkiem OTC. I nie jest to rynek ani Polski czy jakikolwiek inny bo jest to rynek ogólnoświatowy

trisidginto
Gaduła
Gaduła
Posty: 358
Rejestracja: 26 lut 2019, 09:48

Re: Dlaczego i jak tylko 20% traderów zarabia?

Nieprzeczytany post autor: trisidginto »

Cblondyn pisze:
29 sty 2023, 08:58
SEROL666 pisze:
25 sty 2023, 15:59
trisidginto pisze:
25 sty 2023, 15:07
Owszem, mówi. 15 lat temu było to ok 90% rachunków, a więc jest poprawa. Wynika to m.in. z tego, że dziś mniejsza ilość ludzi wchodzi na tzw. "pałę".
4 różne rachunki ? owszem można, ale u różnych brokerów, u jednego nie, więc zaniża ogólny wskaźnik, a nie tego samego. (inna sprawa, że uwalić 4 to niezły wynik - tylko po co 4?)
Oczywiście jeden ma kapitał 2 tys., a inny 200 tys., ale większość przeważająca zaczyna z tym małym kapitałem. Początkujący zawsze te statystyki pogarszają. Kiedyś było słynne powiedzenie 3X90, które oznaczało, że 90% traderów traci 90% swojego kapitału w ciągu 90 dni.
Dziś jest trochę lepiej, bo traderzy są lepiej przygotowani, mają podstawy teorii, które dają im brokerzy w darmowych szkoleniach. A te są wdrażane właśnie dzięki tej statystyce m.in.

post1039543.html#p1039543
Po co 4? A może 14 ?
To juz ci tłumacze. W Alior mam W20 dostepny bez swapów i z w miare małym spredem. W XTB zakup akcji bez prowizji, w TMS brak swapów na CFD na indexy a w Tickmill bardzo małe spready na majorsy i główne indexy. W dodatku ropa czy gaz nie są rolowane. Kapujesz już?
Z mojego pktu widzenia granie na CFD na indeksy czy akcje jest bez sensu - wolę bezpośrednio giełdę i rachunek maklerski, chocby dlatego, że od CFD np. nie ma wypłaty dywidendy, są też inne względy, np. na giełdzie nie ma swapów itd. - nie będę się rozwijać o tym
dlatego w ogóle nie wzięłam pod uwagę, że inni wykorzystują rachunki brokerskie do innych rynków niż waluty
a tak w ogóle sama nazwa "FOREX" wzięła się jako skrót od "FOReign EXchange" i oznaczała wymianę walut, kontrakty na waluty,

dla walut jako pierwsze powstały CFD, bo do rynku walut dostęp detalicznych graczy był najtrudniejszy/najmniejszy
my dziś używamy nazwy forex dla gry na CFD, które istnieją nie tylko dla walut, ale też dla akcji, indeksów, surowców itd.
oczywiście dla walut też istnieją kontrakty terminowe, na których można grać (zamiast na CFD na waluty) - problem na GPW jest jednak z płynnością na nich, zaś w gra na amerykańskich giełdach wymaga już wiele więcej zachodu, nakładów kapitałowych itd.,
dla mnie CFD na waluty to szerszy dostęp dla detalu, ale co tu ukrywać jest takim trochę przedszkolem w porównaniu do kontraktów

mając na uwadze powyższe i Twoją sytuację rozumiem już jak można mieć 4 rachunki brokerskie - ja mam to po prostu rozdzielone na brokerski i maklerski, forex w rozumieniu KNF obejmuje rachunki tylko brokerskie i tego też dotyczą dane
także już się niczemu nie dziwię
Ostatnio zmieniony 09 lut 2023, 22:58 przez trisidginto, łącznie zmieniany 1 raz.

trisidginto
Gaduła
Gaduła
Posty: 358
Rejestracja: 26 lut 2019, 09:48

Re: Dlaczego i jak tylko 20% traderów zarabia?

Nieprzeczytany post autor: trisidginto »

Cblondyn pisze:
09 lut 2023, 22:32
trisidginto pisze:
09 lut 2023, 21:39
ninjaproject pisze:
07 lut 2023, 13:32

Uczestnicy_rynku.png
Cblondyn - wg mnie źle interpretujesz
moim zdaniem wskaźnik 20% dotyczy liczby UCZESTNIKÓW rynku, zaś to co piszesz o rynku forex, że klienci detaliczni stanowią jego mniejszość dotyczy udziału kapitałowego ich w rynku forex - przynajmniej tak jest wg mnie w Polsce, a dane podawane przez KNF dotyczą Polski przecież
Ja niczego nie interpretuje ale komentuje to co napisał kolega ra121pl. Co do rynku forex to jest tak jak napisałem. Klienci detaliczni stanowią zdecydowaną mniejszość (kapitałowo oczywiście nie ilościowo) na rynku forex który jest rynkiem OTC. I nie jest to rynek ani Polski czy jakikolwiek inny bo jest to rynek ogólnoświatowy
Zwróć uwagę, że dane KNF o ok 20% dotyczą ILOŚCI rachunków, nie ma nic, ani słowa o kapitale

ODPOWIEDZ