JSGSI. Rynki wymiany na chłopski rozum.

Miejsce, gdzie początkujący mogą zadawać nawet najbardziej dziwne pytania.
Silezia

JSGSI. Rynki wymiany na chłopski rozum.

Nieprzeczytany post autor: Silezia »

Temat spotkania: Jabłko Sklepy Grupy Społeczne Informacje. Rynki wymiany na chłopski rozum.

Dzień dobry w ten piękny słoneczny i ciepły czerwcowy poranek ;).
Nazywam się Tomasz i rynkami walutowymi zajmuję się już 5 rok, pamiętajcie jednak iż długość lat spędzonych przy wykresach nie jest nikomu równa. Jeśli ktoś mi pisze, że jest na rynku 4 lata a dalej siedzi w wskaźnikach to tylko pogratulować ;)


Jak każdy na tym forum błądziłem niczym dziecko we mgle dopóki nie spotkałem dobrych ludzi, którzy z różnym skutkiem i intencjami chcieli mnie nakierować na dobrą drogę. W grupie tych ludzi byli arbitrażyści, ludzie wyceniający wykres tylko za pomocą metod graficznych, ekipa matematyków dla których liczyła się tylko cena ;) chłopaki od hft oraz goście z funduszy.Na mojej ścieżce spotkałem również zwykłych ludzi, którzy ogarniali jakiś swój prosty sposób a nie zdawali sobie sprawy ,ze ich siła tkwi nie w systemie a w dobrym zarządzaniu :) Wszystkich ich serdecznie pozdrawiam mimo ,ze niektórzy twierdzili ,ze moje wysiłki idą jak krew w piach ;) ...
Pewnie dlatego tak myśleli bo nie chciałem przyjąć ich metodologi bezmyślnie w 100 %, wybrałem co lepsze klocki i złożyłem swoje zabawki :) Włożyłem w to bardzo dużo wysiłku przeżywałem swoje wzloty i upadki ale nie żałuje tego iż się temu tak mocno poświęciłem...


Zajęcia przeprowadzę w duchu cyklu kolba.
Zacznijmy od kilku pytań dla czytających temat.



W obrazku dodanym do załącznika oznaczyłem dwoma kwadratami elementy z którymi każdy adept sztuk forexowych musiał się spotkać :)




Co wam pokazałem na obrazku?
Co to jest ?
Do czego to służy i jak to wykorzystujemy/wykorzystujecie ?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

magot98
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 26
Rejestracja: 22 cze 2012, 15:17

Re: JSGSI. Rynki wymiany na chłopski rozum.

Nieprzeczytany post autor: magot98 »

Do końca nie wiem do czego dążysz ale odpowiem. Zielony kwadrat symbol EUR USD i TF. Czerwony kwadrat to zbiór TFów, osobiście lubie m5.

irmentruda
Maniak
Maniak
Posty: 1607
Rejestracja: 21 sie 2014, 08:51

Re: JSGSI. Rynki wymiany na chłopski rozum.

Nieprzeczytany post autor: irmentruda »

Hmmm, to coś służy do wprowadzenia parametru czasowego do indykatora świecowego potocznie zwanego świecą japońską.
Indykator ten pokazuje graficznie na wykresie 4 poziomy, tj. otwarcie, najwyższa cena, najniższa cena, zamknięcie.

JAREK67
Maniak
Maniak
Posty: 2143
Rejestracja: 13 lip 2006, 11:21

Re: JSGSI. Rynki wymiany na chłopski rozum.

Nieprzeczytany post autor: JAREK67 »

Wyczuwam nadejście nowego proroka. Magia świąt się udziela w różny sposób. ;)

Awatar użytkownika
Michał-fx
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 430
Rejestracja: 01 lut 2014, 19:10

Re: JSGSI. Rynki wymiany na chłopski rozum.

Nieprzeczytany post autor: Michał-fx »

dodam ze dzieki timeframe mozemy w latwy sposob wkupywac sie w poszczegolne trendy i laczyc je w calosc.
Myśleć i działać jak Goldman !

1to1
Gaduła
Gaduła
Posty: 169
Rejestracja: 21 sie 2014, 20:02

Re: JSGSI. Rynki wymiany na chłopski rozum.

Nieprzeczytany post autor: 1to1 »

Przetestujemy tą magiczna formułę, podeślij, najlepiej w postaci mq4.

,,to sprzedawanie w szczytach kupowanie w dołkach,, - robię dokładnie odwrotnie i zarabiam, możesz mi to wyjaśnić?

Silezia

Re: JSGSI. Rynki wymiany na chłopski rozum.

Nieprzeczytany post autor: Silezia »

Jarku A.k.a. @jarek67 Szanuje Twoje zdanie, jednak prosiłbym o zachowanie swoich komentarzy na koniec zajęć. Uważam, że aktywny udział w temacie takiej osoby jak Ty byłby korzystny dla wszystkich, na koniec wykładu dam możliwość wypowiedzi na temat zajęć każdemu aktywnemu uczestnikowi.



@1to1 Cieszy mnie to iż zarabiasz. Jak już wcześniej napisałem na rynku występują różni ludzie ale to co chce wam pokazać to w jaki sposób rozumują profesjonalni gracze. Napisałeś ,że chcesz kod mql4, powiem Ci od razu nie licz na gotowce to tylko drogowskaz. Polecam prześledzić ten temat i sobie skorzystać.

Jeśli jesteś programistą to musiałbyś ogarniać coś więcej jak mql4 np C# bo musisz podłączać się do fixów.
Do tego dochodzi znajomość taśmy oraz doomów, wyciągania z nich informacji o zleceniach i zrozumienie wszystkich zależności,co przez co i dla kogo, ładowań, statystyk, raportów blomergowych/CME profili, lvl2,vsa... mógłbym wymieniać i wymieniać. Początkujący mamieni są przez brokera łatwymi pieniążkami i traktuje giełdę i wykresy jako coś stałego. A skąd My maluczcy przy nich mamy wiedzieć co oni wymyślą u góry? Rynki to jest żywy organizm. Reaguj nie przewiduj. Pamiętajmy, że albo się to traktuje jako hobby albo jako zawód.


Słyszałeś kiedyś o eksperymencie Pawłowa ?
W najprostszych słowach gość oświecał lampkę i dawał jeść swoim psom. Robiąc to zauważył iz psom cieknie ślina gdy widzą jedzenie. Później odkrył ,że psy dalej broczą śliną tylko na widok lampki.


Jak to ma się na giełdzie ?
Najprostszy i pewnie pierwszy ,,schemat", który jest poznawany przez początkującego gracza to PIN BAR :)
Rysują pinbar i ludzie automatycznie bez pomyślunku często sl pod knotek a potem płacz bo broker zna moje sle ;) Analogia do lampki i śliny od tych piesków. Tych grup ,,karanych,, jest dużo więcej ale zbaczamy z tematu.








Podsumowując wypowiedz skierowaną w Twoim kierunku. Jeśli potrafisz to wszystko i jesteś mi to wstanie udowodnić,że potrafisz te wymienione rzeczy to zapraszam na pw. Jeśli jednak nie to dajmy sobie spokój próbuje wam przekazać coś wartościowego na komentarze przyjdzie czas. Jest tego więcej ale nie będę się więcej wymądrzał bo szkoda na to czasu. Ponadto zapraszam Cie do aktywnego udziału podobnie jak Jarka :) Może Cie zaciekawi moje podejście :)





A więc lecimy dalej.




Wszystkie wcześniejsze odpowiedzi były poprawne. Zacznijmy jednak od zielonego kwadracika. Jak już napisaliście zaznaczyłem tam symbol waluty EUR/USD. Większość ludzi nie zastanowiło się jak powinno się traktować tą informację. Dla mnie jest to nazwa towaru, zarówno EUR jak i USD są walutami zaś instrument EUR/USD jest ich wypadkową. Każdy towar ma inną charakterystykę cen, inaczej będzie śmigać wykres cenowy jabłek inaczej
wykres ceny samochodu konkretnej marki a jeszcze inaczej wykres zboża :) Skoro jest to towar to towar służy do tego by się nim wymieniać i zawsze pojawią się 2 siły ktoś kto chce go sprzedać i ktoś kto będzie chciał go kupić.






Przytoczę pewną historyjkę by zobrazować do czego biję. Idziemy kupić nowy telewizor, mamy określoną ilość gotówki i co robimy? Większość ludzi idzie do marketu i szuka, sprawdza parametry,ceny podanych modeli telewizorów. Rozmyśla czy może kupić ten z HD Ready czy ten z technologią 4k uwzględniając jednak non stop zasobność portfela. Inni gdy już upatrzą kochany model porównają jeszcze ceny z innymi sklepami i kupią tam gdzie się będzie najbardziej opłacać a kobietki kupią bo im się będzie podobać ;) Na potrzeby przykładu uznajmy jednak ,że to facet wyszedł zapolować jak neandertalczyk na swój telewizor :) Mi też czasami się zdarzy kupić coś tylko dlatego bo mi się podoba ale jakby coś to tego nie słyszeliście ;)


Wróćmy jednak na rynek, większość naszych z tego forum rozpatruje go tylko pod kątem forexu ale dotyczy to każdego rynku wymiany.

Dlaczego tak odpowiedzialną decyzję kliknięcia guzika BUY lub SELL podejmują ludzie bez odpowiedniego przygotowania się do tego ?

Dlaczego nie zbadają rynku/towaru na którym pracują ?


Według mnie powody są 2. Wmówiono im ,że forex to łatwy kawałek chleba. Przecież tutaj sami wujkowie i ciocie
chcący dać pieniążki TERAZ, JUŻ, NATYCHMIAST... Osobiście zanim podejmę decyzję analizuję cały towar z perspektywy różnych interesów, traktuje go niczym ten telewizor zwracam uwagę na wszystkie możliwe detale to bardzo ważne... Ktoś kiedyś nazwał to analizą mozaikową.


Odłóżmy to jednak na bok i zwróćmy uwagę na czerwony kwadrat. Każdy podał tam swoją definicje a ja podam taką, którą podałem temu gościowi nie widzącemu nigdy wykresu. Jak już wiemy dla mnie waluta jest towarem. Guziki, które były pokazane na obrazku mają takie funkcje:

Gdy wciśniemy M1 uzyskujemy co minute informacje o cenie towaru.
Gdy wciśniemy M5 uzyskujemy co pięć minut informacje o cenie towaru.
Gdy wciśniemy m15 uzyskujemy co 15 minut informacje o cenie towaru.

etc.


Z racji, że każdy dobrze zdaje sobie sprawę z tego faktu w tej grupie przejdę do mojego postrzegania tych guzików.
Stańmy i zastanówmy się. Przejście na inny interwał nie zmienia ceny towaru tylko częstotliwość napływu informacji o cenie.

Zobrazuje wam to w następujący sposób:

Każdy guzik to inna grupa społeczna. Inni traderzy mający inne cele i inne targety. Porównam to do sklepów.


-Guziczek m1 to sklep w którym siedzi jego właściciel. Ruch nie wielki ale na przeżycie wystarczy. Nie zatrudnia dodatkowego gościa bo by nie był wstanie go opłacić. Jego celem jest przeżycie i zarobienie tak by ten sklep dawał mu utrzymanie.

-Guziczek m5 to sklep w którym już jest jeden pracownik. Towar lepiej schodzi to może sobie gość zatrudnić pracownika. Cele podobne jak poprzednik jednak lepiej się tu wiedzie. Większy obrót, większe pieniążki.

-Guziczek m15 to sklep z 2 pracownikami. Zależności analogicznie do poprzednich przykładów.

- .....

- Doszliśmy w końcu do guzika MN1. Powiedzmy ,ze to taka sieć tesco, Ci goście mają nie dość,że bardzo dużo kasy to jeszcze więcej czasu. Ich plan jest globalny wymaga czasu i będzie bardzo zyskowny. W porównaniu z resztą nie po to istnieją by wiązać koniec z końcem.




Reasumując:

Każdy TF to inna grupa społeczna, ich cele mogą być sprzeczne lub wspólne należy o tym pamiętać.
Grając na 1 tfie i podejmując decyzję identyfikujemy się z danym ,,sklepem,, nie widząc zdania reszty to może zaowocować błędem decyzyjnym.



Jest to jedna z ważniejszych informacji jakie musimy sobie uświadomić.





Pierwszy etap ćwiczenia i informacji jakie musi posiadać dobry inwestor został zakończony przejdźmy do części drugiej.

Zapewne każdy z nas był na targu. Ja często jeździłem z babcią za czasów młodości kupić sobie gry na pegazusa :) Pamiętam harmider jaki tam panował. Wyobraźmy sobie zimną noc, godzina 4 wszyscy się rozkładają by sprzedać jabłka. Parcela targowa ma kształt kwadratu zaś na miejsce przyjechał Eric,Masha i Antek. Dostali oni informacje z zaufanego źródła,że dzisiaj wszystkie owoce pójdą jak świeże bułeczki :)
Stragany oraz jabłka są identyczne, nowe dostawy nie są zapewniane w tym dniu i handlowcy mają ,,zapewnione,, iż te jabłka zejdą .


Eryk posiada 150 jabłek i chce je sprzedać po 50 zł sztuka.

Masha posiada 50 jabłek i chce je sprzedać po 15 zł sztuka.

Antek posiada 12 jabłek i chce je sprzedać po 5 zł sztuka.



Targowisko z rozpiską przedstawiłem na obrazku.


Do kogo przyjdą ludzie najpierw ? Jak już wcześniej napisałem jabłka są identyczne stanowiska targowe takie same.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
DavidFx
Maniak
Maniak
Posty: 3151
Rejestracja: 22 mar 2014, 16:35

Re: JSGSI. Rynki wymiany na chłopski rozum.

Nieprzeczytany post autor: DavidFx »

Silezia czekam na kolejny wpis uwielbiam czytać takie historie o rynkach :D
AIM FOR THE IMPOSSIBLE!

irmentruda
Maniak
Maniak
Posty: 1607
Rejestracja: 21 sie 2014, 08:51

Re: JSGSI. Rynki wymiany na chłopski rozum.

Nieprzeczytany post autor: irmentruda »

Cudownie napisane o TFach. Lubię takie ujęcie sprawy. Często nie mamy pojęcia o najprostszych rzeczach a zagłębiamy się w skomplikowane.

Co do targowiska:

Pierwszy jabłka sprzeda Antek. Gdy jemu zabraknie Masha podniesie cenę z 15 zł na jakieś 40 zł.

jackub

Re: JSGSI. Rynki wymiany na chłopski rozum.

Nieprzeczytany post autor: jackub »

irmentruda pisze:Cudownie napisane o TFach. Lubię takie ujęcie sprawy. Często nie mamy pojęcia o najprostszych rzeczach a zagłębiamy się w skomplikowane.

Co do targowiska:

Pierwszy jabłka sprzeda Antek. Gdy jemu zabraknie Masha podniesie cenę z 15 zł na jakieś 40 zł.
Tak jak w orders book'u

ODPOWIEDZ