dynamika zmian trendu,konsolidacji

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
LowcaG
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1068
Rejestracja: 05 paź 2007, 15:39

dynamika zmian trendu,konsolidacji

Nieprzeczytany post autor: LowcaG »

Na wstępie, chciałem zrobić fajny (krótki) filmik pokazujący jak z dnia na dzień zmienia się "trendowość" bądź "konsolidowość" :P. Ale wyszła 5 minutowa nudna kupa, ale skoro już zrobiłem to zamieszczam.

Koncepcja:
Sprawdzamy czy danego dnia bardziej opłaca się otwierać pozycje np. SL = 10 TP=100 czy na odwrót (SL=100 TP=10).(Kierunek pozycji nie jest istotny)
W zależności która opcja się bardziej opłaca, to uznajemy, że danego dnia (dla tych wartości) mamy trend, bądź konsolidacja.

No tak powstał film który pokazuje opłacalność(Bądź) nie danej kombinacji TP,SL.
Na X mamy sl z przedziału 10-200 pipsów, a na Y mamy TP, z tego samego przedziału.

OK teraz idę kąpać dziecko, może dopiszę resztę później (chociaż już opisałem 99%).
a tu film.

http://youtu.be/UsiOh2B5Ztw

[edit]
Transakcje otwierano co 500 ticków, w obydwie strony (dlatego, też przekątna, gdzie TP jest w miarę równe SL), dla każdego TP,SL z przedziału 10-200 pipsów. Kolory zielonego/czerwonego maja teoretycznie(praktycznie w sumie też,a le coś źle wyskalowałem) różne natężenie, gdzie im bardziej zielone/czerwone tym transakcje bardziej (nie)opłacalne a im ciemniejsze (Do czarnego) tym operacje bliższe zero (czyli ani zysk, ani strata). Oczywiście nie uwzględniono spreadu.

Awatar użytkownika
reptile
Maniak
Maniak
Posty: 2799
Rejestracja: 13 gru 2008, 13:48

Re: dynamika zmian trendu,konsolidacji

Nieprzeczytany post autor: reptile »

Analiza danych przez 5min to masakra.. jeszcze coś na wzór diagramu konstelacji miałoby sens dla TF
Czyli założenie oparte jest o występowanie trendu w ciągu dnia? To by wymuszało analizę sensowności Tp i zakresu smienności. Defakto ten sl 10 ma swoja logike.. obserwacje praktyczne tego typu ea w dukascopy i tamtejszych ea w konkursie.

To ostateczne jaki był result tego ea?
Czy otwarcie nowej transakcji oznacza zamkniecie poprzedniej czy też agregacje ich? Jeśli więcej niż 1 do czasu targetu, to jaki był skutek losowości samych pozycji do celów (zbieżność z TP).

Jak przeprowadzono ten test.. wspomniałeś 500ticków.. dość intrygująca sprawa z perspektywy, że maksymalna ilośc ticków na sekundę lub minutę może być formalnym wyznacznikiem trendu, a jednocześnie trudno określić minimalną granicę ticków (zlecenia co mikro sekundę).
W toku "naukowego" podejścia zastanawiam się nad sensem ogólnym założenia losowości albo istotności częstotliwości wystepowania zleceń -> model ogólny rynku vs model strategii.
R.E.P.T.I.L.E. - Robotic Electronic Person Trained for Infiltration and Logical Exploration (off-line,only e-mail)

LowcaG
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1068
Rejestracja: 05 paź 2007, 15:39

Re: dynamika zmian trendu,konsolidacji

Nieprzeczytany post autor: LowcaG »

reptile pisze:Analiza danych przez 5min to masakra.. jeszcze coś na wzór diagramu konstelacji miałoby sens dla TF
No filmik jest slaby (dzis wrzuce versje troche bardziej lepciejsza, ale tez slaba ;) ).
Tyle, ze tu nie ma TF.
Z tego filmiku widac jedynie, ze to "zielone/czerwone" nie skacze jak oszalale (to dobrze) a to oznacza, ze zmiennosc w niektorych zakresach TP/SL jest w miare stabilna.
reptile pisze: Czyli założenie oparte jest o występowanie trendu w ciągu dnia? To by wymuszało analizę sensowności Tp i zakresu smienności. Defakto ten sl 10 ma swoja logike.. obserwacje praktyczne tego typu ea w dukascopy i tamtejszych ea w konkursie.
Ten wykres pokazuje czy danego dnia byl trend (i w jakich zakresach) czy konsolidacja. Tzn. jezeli przez kwadrat poprowadzimy przekatna (lewy dolny rog-prawy gorny rog) to jezeli zielone jest w dolnej prawej polowce, to mamy doczynienia z trendem, jezeli w lewej gornej polowce, to mamy do czynienia z konsolidacja. (w zasadzie mamy przewage trednu badz konsolidacji).

reptile pisze: To ostateczne jaki był result tego ea?
Czy otwarcie nowej transakcji oznacza zamkniecie poprzedniej czy też agregacje ich? Jeśli więcej niż 1 do czasu targetu, to jaki był skutek losowości samych pozycji do celów (zbieżność z TP).
Nie bylo rezultatu, bo to nie bylo EA, to jest wynik analizy. Na koncu dokladnie opisze co to przestawia.

reptile pisze: Jak przeprowadzono ten test.. wspomniałeś 500ticków.. dość intrygująca sprawa z perspektywy, że maksymalna ilośc ticków na sekundę lub minutę może być formalnym wyznacznikiem trendu, a jednocześnie trudno określić minimalną granicę ticków (zlecenia co mikro sekundę).
W toku "naukowego" podejścia zastanawiam się nad sensem ogólnym założenia losowości albo istotności częstotliwości wystepowania zleceń -> model ogólny rynku vs model strategii.
Ok, to teraz szczegolowo co to w ogole przestawia.(sorry za brak polskich liter, ale tu nie mam)

Jak wspomnialem to nie jest EA (ktore ma jakis wynik finansowy, gdyz, nie ma tam uwzglednionego spreadu(i chyba powinien wyjsc na zero), i jedna "operacja" to "otwarcie" rownoczenie ponad 60 tys. pozycji(nazywam to pakietem pozycji) w obydwu kierunkach, czyli otwieramy wszystkie kombinacje TP,SL z zakresu 10-200 pipsow.

Dlaczego co 500 tickow? Najprostsza dopwowiedz to "bo tak sobie wymyslilem i z lenistwa" , nie chcialo mi sie bawic ze swieczkami, a jak zrobilem co 1000 tickow to uzyskiwalem w chyba 45%(nie pamietam dokladnie) dni w ktorych jest otwartych mniej niz 50 pakietow transkacji, a chcialem wiecej wiec zwiekszylem czestotliwosc transakcji do co 500 tickow, i w ten sposob chyba tylko 5% dni ma mniej niz 50 pakietow pozycji na dzien.

Zamykanie pozycji jest tylko i wylacznie poprzez TP SL, nie ma wczesniejszego zamykania.

A teraz co przestawia 1 klatka filmu.
Otoz przestawia ona graficznie "oplacalnosc" danego TP-SL dla danego jednego dnia.
Jak liczona jest ta oplacalnosc?
wezmy np. tp=100 SL=50, statystycznie (jak by zalozyc pelna losowosc) to TP powinien wypadac w 33,3(3) % a w 66,6(6)% SL. Danego dnia otworzylismy np. 100 transakcji z tym TP i SL, i wypadlo 40 razy TP i 60 SL, czyli TP wypadl w 40%, teraz dzielimy to przez to jak "powinno wypasc" czyli 0,4 / 0,333, wychodzi 1,21 i to jest moj wynik, jeden pixel
z czego jezeli wynik >1,01 to jest zielone (im bardziej zielone (teraz w nowej wersji poprawilem kolorowanie) tym liczba jest wieksza, jezeli <0.99 to jest czerwoen. W pozostalych przypadkach jest czarne.

Jeszcze raz o trendzie i konsolidacji (zeby bylo w jenym poscie).
Jezeli danego dnia otwieramy pozycje w obydwie strony o np. 100 TP i 50 SL , i wszedl nam wiecej razy (niz wynikalo by to ze statystyki) TP to mamy do czynienia z rynkiem trendowym (w tym punkcie) jezeli wiecej SL (niz statystycznie) to znaczy automatycznie, ze pozycja TP = 50 SL =100, byla bardziej profitowa i mamy do czynienia z rynkiem w konsolidacji.

I to tyle, i potem leci 5 klatek na sekunde (czyli tydzien).

Ok, dopisze co bedzie w filmiku ktory umieszcze dzis wieczorem.
Dolazylem jeszcze 3 "wykersy/obrazy".
Jeden przestawia w postaci slupkow, ile w danym dniu kombinacji TP/SL gdzie TP>SL bylo profitowych, i odwrotnie gdzie SL<TP. Czyli pokazuje proporcje czy dany dzien byl bardziej trendowy czy bardziej w konsolidacji.

Drugi pokazuje to samo tylko w postaci wykresu z ostatnich 20 dni. Tutaj widzac, czy trendowosc/konsolidacja czesto z dnia na dzien sie zmienia.

I ostatni "wykres" pokazuje, jak bardzo stabilna jest dana kombinacja TP/SL.
Czyli jezeli np. dzis TP =100 SL =50 jest trendowe, a jutro juz w konsolidacji to nie jest stabilna, a jezeli przez 3 dni jest dalej trendowa, to jest bardziej stabilna.

Nie patrzylem dokladnie jeszcze na filmik, ale co pierwsze mi sie rzucilo (pewnie blad postrzegania) to, ze w niektorych kombinajach TP/SL sa "wyspy stabilnosci" ktore dluzej utrzymuja sie w trendzie konsolidacji

Ps.
Nie nasz czegos godnego polecenia do edycji filmikow, tzn. chodiz mi o to, ze jest filmik a ja moge sobie dorysowac koleczke, zaznaczyc o co mi chodzi itp. jakis tekst dopisac (w sensie komentarz)

Awatar użytkownika
reptile
Maniak
Maniak
Posty: 2799
Rejestracja: 13 gru 2008, 13:48

Re: dynamika zmian trendu,konsolidacji

Nieprzeczytany post autor: reptile »

Nie ma to jak czyste szaleństwo na dzień dobry :D
Ps Adobe Premiere/Effect byłby wystarczający sądzę, ale nie za free
http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzj ... wideo.html
https://support.google.com/youtube/answer/187594?hl=pl
http://www.komputerswiat.pl/poradniki/i ... lmy,4.aspx
Znaczniki ze strzałkami w YT może starczą.

W tej koncepcji wieszczyłem podstęp :lol:
Ale że lubię abstrakcję..

Rzecz w pewnym urojeniu i dwóch zmiennych:
1. rynek
2. zakres zmian (500ticków) - realność rynku, pominięcie
3. pozycje
4. targety

Biorąc pod uwagę problematykę ogólnej losowości gdzie kiedyś okazał się w naszych eksperymentach objawiać patern :wink: ..jeśli pamiętasz (AT na losowości).
LowcaG pisze:i jedna "operacja" to "otwarcie" rownoczenie ponad 60 tys. pozycji(nazywam to pakietem pozycji) w obydwu kierunkach, czyli otwieramy wszystkie kombinacje TP,SL z zakresu 10-200 pipsow.
Wszystkie?
SL TP
10 - 200
10 - 199
10 - 198
11 - 200
11 - 199
11 - 198
LowcaG pisze:Zamykanie pozycji jest tylko i wylacznie poprzez TP SL, nie ma wczesniejszego zamykania.
No i to tu jest ciekawe hehe..
Defakto mt4 ma ograniczenie na ilość pozycji, więc trudno próbować replikować koncepcję dla symulacji w czymś namacalnym. No i np. w mt5 dodawanie pozycji w czasie skutkuje przesunieciem w cenie. Ale to inny aspekt.
LowcaG pisze:wezmy np. tp=100 SL=50, statystycznie (jak by zalozyc pelna losowosc) to TP powinien wypadac w 33,3(3) % a w 66,6(6)% SL.
I to dopiero nadaje pewną sensowność pomimo urojenia. Jednak PP(L/S dla pozycji) nie gwarantuje tej powinności :)
LowcaG pisze:Jezeli danego dnia otwieramy pozycje w obydwie strony o np. 100 TP i 50 SL
To też istotne jak często wydarzy się S i L w tym samym czasie lub co najmniej serią w tym samym kierunku (urojenie #2,4).
Choć jeśli założenie jest pozycja co 500tick, to wyklucza mi to 2 pozycje (urojenie #2,3,4).
Tyle, ze tu nie ma TF.
Można by rezultat skompresować może. Sam wykres przewagi byłby cenniejszy jakoś. Już sama analiza 2sekund to utrudnienie.

Jednym słowem.. niezły chaos hehe.. z mojej perspektywy to jakby szukanie wzoru sterującego urojeniami jako pochodnej trendu i konsolidacji. Choć może tego odbicia nie widać a sama perspektywa rozważania zupełnie inna.

Może dalsze postępy coś pokażą jeszcze.. :564:
R.E.P.T.I.L.E. - Robotic Electronic Person Trained for Infiltration and Logical Exploration (off-line,only e-mail)

LowcaG
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1068
Rejestracja: 05 paź 2007, 15:39

Re: dynamika zmian trendu,konsolidacji

Nieprzeczytany post autor: LowcaG »

reptile pisze: http://www.komputerswiat.pl/poradniki/i ... lmy,4.aspx
Znaczniki ze strzałkami w YT może starczą.
O, nawet nie wiedzialem, ze sa, dzieki
reptile pisze: Rzecz w pewnym urojeniu i dwóch zmiennych:
1. rynek
2. zakres zmian (500ticków) - realność rynku, pominięcie
3. pozycje
4. targety
hm..500 tickow to nie jest zakres zmian, to jest "czas" co ile otwieram nowa paczke transakcji, co za roznica czy otwieram co swieczke czy co 500 tikcow, z mojego punktu widzenia nie ma wiekszej roznicy.
reptile pisze:
LowcaG pisze:i jedna "operacja" to "otwarcie" rownoczenie ponad 60 tys. pozycji(nazywam to pakietem pozycji) w obydwu kierunkach, czyli otwieramy wszystkie kombinacje TP,SL z zakresu 10-200 pipsow.
Wszystkie?
SL TP
10 - 200
10 - 199
10 - 198
11 - 200
11 - 199
11 - 198
Tak wszystkie, pamietaj, ze to nie jest EA, to narzedzie do analizy.
reptile pisze:
LowcaG pisze:Zamykanie pozycji jest tylko i wylacznie poprzez TP SL, nie ma wczesniejszego zamykania.
No i to tu jest ciekawe hehe..
Defakto mt4 ma ograniczenie na ilość pozycji, więc trudno próbować replikować koncepcję dla symulacji w czymś namacalnym. No i np. w mt5 dodawanie pozycji w czasie skutkuje przesunieciem w cenie. Ale to inny aspekt.
Jak pisalem, to nie jest EA, nie jest na MT4, czy MT5, wiec kompletnie nie ma problemu z tymi ograniczeniami. Ponadto (jak tez wspomnialem) to tylko narzedzie, z ktorego ewetnualnie moga wyniknac jakies wnioski, i z tego moze powstac ewetnaulnie system, otwierajacy juz rozsadna ilosc pozycji.

reptile pisze:
LowcaG pisze:Jezeli danego dnia otwieramy pozycje w obydwie strony o np. 100 TP i 50 SL
To też istotne jak często wydarzy się S i L w tym samym czasie lub co najmniej serią w tym samym kierunku (urojenie #2,4).
Oczywiscie, ze moze zdarzyc sie seria i pewnie sie zdarza, ale to tez nie ma kompletnie zadnego znaczenia, znaczenie ma czy drugiego dnia taka seria sie powtorzy czy nie (w danym zakresie TP i SL), wieczorny filmik moze to naswietli.


reptile pisze: Jednym słowem.. niezły chaos hehe.. z mojej perspektywy to jakby szukanie wzoru sterującego urojeniami jako pochodnej trendu i konsolidacji. Choć może tego odbicia nie widać a sama perspektywa rozważania zupełnie inna.

Może dalsze postępy coś pokażą jeszcze.. :564:
Niepotrzebnie skupiasz sie na szczegolach ktore nie maja zadnego znaczenia dla badan ;)
Podsumowujac
- TF nie maja zadnego znaczenia, podstawowa jednostka jest dzien
- to, ze z jednym momencie danego dnia moze jeden "pik" "zakrzywic" wyniki, nie ma zadnego znaczenia, gdyz nie analizujemy podstawowej jednostki samej(czyli dnia) w sobie, tylko czy dnia nastepnego i kolejnych czy w tych samych zakresach TP,SL tez jest trend, badz konsolidacja.
- te co 500 tickow tez nie ma znaczenia, bo w czym one sa gorsze (chyba, ze mnie przekonasz) od otwierania co 5 minut?
rownie dobrze, moge otwirac 100 pozycji dziennie w losowym momencie, jednak, to tez znieksztalca mi wyniki, bo los bywa rozny i rownie dobrze moge trafic jednego dnia na godizny noce, innego na dzienne..to juz wole co 500 tickow, mam caly zakres dnia.

- istotna informacja czy w danych zakresach TP/SL kolory przeskakuja b. czesto czerwonego na zielony(i odwrotnie) czy tez dany kolor utrzymuje sie na troche dluzej...

Dlaczego ma to ma znaczenie?
A no bo pelne statystyki dla danego dnia, otrzymujemy dopiero conajmniej dnia nastepnego (wtedy kiedy sie pozycje zamkna) a to oznacza, ze nie ma praktycznej mozliwosci aby do dzisiejszych transakcji sugerowac sie statystykami dnia poprzedniego bo zwykle ich nie mamy... ale jezeli tendencje utrzymuja sie po kilka dni..wtedy..daje to nam juz jakies mozliwosci...

-- Dodano: czw 03-07-2014, 22:19 --

Jest wieczór, więc wrzucam filmik z finalną wersją.
https://www.youtube.com/watch?v=d_Bnlv6k2uQ
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
reptile
Maniak
Maniak
Posty: 2799
Rejestracja: 13 gru 2008, 13:48

Re: dynamika zmian trendu,konsolidacji

Nieprzeczytany post autor: reptile »

Widział.. choć dopiero teraz przez edycje... nieupdatuje ich.

Niezły "fraktal".. : )
Jest w tym urojeniu jakiś patern? Hehe..
Bo defakto wnioske móje taki, że jest jeszcze opcja innego szykania paternów na zasadzie fraktali.. ale to defakto dramat dla faktycznej statystyki. I zupelnie inne tor myślenia.
..Okiem młodego quanta "to robota jak dla kryptoanalityka "

Generalnie uważam, że można by to przedstawić na wykresie liniowym, co byłoby bardziej czytelniejsze.
Szkoda, że taki moment jest gdzie nie mogę się bardziej zaangażować..

Przy okazji wdrożyłem nowy termin QUANTYKA : )
..dalej idąc.. w konsultacjach - pewnie wyjdzie sezonowość, objawi się też średnia zmiennosc.. czyli klasyczny patern dostepny inna droga.
R.E.P.T.I.L.E. - Robotic Electronic Person Trained for Infiltration and Logical Exploration (off-line,only e-mail)

ODPOWIEDZ