Lata, panowie(i panie?) , lata..coś mnie ominęło? ;)

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
LowcaG
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1068
Rejestracja: 05 paź 2007, 15:39

Lata, panowie(i panie?) , lata..coś mnie ominęło? ;)

Nieprzeczytany post autor: LowcaG »

Witam, witam

Nie wiem ile osób tu jeszcze "żyje" których mogę pamiętać, ale pozdrawiam wszystkich. :D.

Ostatnio miałem lepsze rzeczy do roboty niż FX, ale z dwa dni temu jak (w ramach rozrywki) napisałem sobie "programik" który miał przewidywać ludzkie ruchy (Taka prostsza wersja kamień, papier, nożyce, bo tylko dwie możliwości). I okazało się, że pokonał, mnie(parokrotnie), żonę, i koleżankę. Nawet jak próbowałem grać losowo (a wiadomo jak to jest z tą ludzką losowością) to też przegrałem, może przypadek, ale jednak nigdy z nim nie wygrałem.

I oczywiście w tym momencie przypomniało mi się o forexie (i mojej ulubionej losowości :P).
Szybko napisałem teścik w którym program miał przewidywać rynek czy pójdzie 10,15,20,25,itd. w górę czy w dól, bez spreadu (bo wiedziałem, że nie wyjdzie :) ) i we wszystkich testach skuteczność miał, marną bo marną (no bo to w końcu prymitywne jest) ale ponad 50%, w latach 2010-2014 ponad 51%, słabe ale to nieistotne.

A teraz(koniec wstępu) do rzeczy.
Tak idąc za ciosem stwierdziłem, że może wrócę i znów zacznę bawić się w FX, już na starcie zaskoczyło mnie, że w MT4 jest jakaś obiektowość itp.

I teraz moja prośba, mógłby mi ktoś w max 8 punktach napisać co się zmieniło w ciągu ostatnich 2-3 latach?
Czy Mt4 jest używane, czy może już tylko(czyli w 80%) MT5? Czy inne sensowne rozwiązania? (Chodzi mi głównie o jakieś testy, dane itp.). Jacy teraz brokerzy są na Topie? I chodzi mi o real jak i do nazwijmy to testów. ITd. itd.

Awatar użytkownika
sureshot
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1155
Rejestracja: 15 mar 2012, 12:30

Re: Lata, panowie(i panie?) , lata..coś mnie ominęło? ;)

Nieprzeczytany post autor: sureshot »

jedna ze zmian, cyb zbanowal zz na zawsze, wiec niektorzy moga nie zajarzyc twojej stopki ;), nic sie nie zmienilo w forexowym biznesie jedynie, dawcy kapitalu, mt4 ma sie dobrze, tylko co jakis czas pojawiaja sie nowe buildy

LowcaG
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1068
Rejestracja: 05 paź 2007, 15:39

Re: Lata, panowie(i panie?) , lata..coś mnie ominęło? ;)

Nieprzeczytany post autor: LowcaG »

O zz odszedł.będę nawet tęsknił, no i zapomniałem o mojej stopce ;) (dzięki za info heheh, muszę zmienić na jakąś sensowną)

O czyli warto przyswoić sobie tą obiektowość i nie stracę czasu?
A jak się ma sprawa MT5? Dalej raczej niszowe? Coś kiedyś przemknęło mi o xtb tam jest chyba jakieś api i w javie możńa pisać, rozwinęło się to, czy też raczej niszowe?

green7
Maniak
Maniak
Posty: 2060
Rejestracja: 16 sty 2008, 18:44

Re: Lata, panowie(i panie?) , lata..coś mnie ominęło? ;)

Nieprzeczytany post autor: green7 »

LowcaG - witam witam :)
Co się zmieniło hmmm ....
-niewiele. Mt4 nadal jest g*ne jak było :) Mt5 właściwie nie używane. Do tego stopnia, że MQ musiało się zmusić i zacząć implementować nowości w mt4.
Mamy co chwila nowe buildy mt4, które wprowadzają kolejne błędy i kolejne problemy. Jest też parę nowych funkcji w expertach/wskaźnikach (np. OnCalculate, OnTimer). Dokładnie Ci nie powiem bo staram się trzymać z dala od tego badziewia :)
Prócz tego mt4 ma zmienione katalogi gdzie trzyma experty, wskaźniki itd. więc trzeba się w tym połapać.

Co do innych rozwiązań:
- CTrader. Pisze się łatwo roboty w VisualStudio i C#. Niestety tester do bani bo brak testów na tickach - obiecują że będzie "in future". Dla wyższych TF można zastosować.
- Multicharts for Net. Trochę chyba lepiej - ale używałem tylko bety, było jeszcze wtedy sporo problemów. Ale to bym na Twoim miejscu sprawdził.
- Protrader się niby rozwija. Ale ja to mam chyba do niego pecha bo jak przyszło co do czego, to od razu trafiłem na coś co nie działa. Potem się okazało, że to już działać nie będzie bo wycofują tą opcję z platformy :)

A co do brokerów: LMax - ma proste API (c#, java). Ale nie ma tu żadnych testerów więc trzeba rzeźbić wsio ręcznie. Za to jako broker bardzo ciekawy (nie może być stroną transakcji).

Co do Twojego testu losowości - co by było gdyby spread był 0 ? Sprawdzałeś ? Spróbuj bo jakby co ...
Green
Obrazek
Obrazek

LowcaG
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1068
Rejestracja: 05 paź 2007, 15:39

Re: Lata, panowie(i panie?) , lata..coś mnie ominęło? ;)

Nieprzeczytany post autor: LowcaG »

@Green7
Witam, witam, widzę, że jeszcze widać "stare twarze".
Dzięki za krótkie streszczenie.
Green7 pisze:Co do Twojego testu losowości - co by było gdyby spread był 0 ? Sprawdzałeś ? Spróbuj bo jakby co ...
No właśnie sprawdzałem na spreadzie 0, ale tym nie warto zawracać sobie głowy to (ekstremalnie) prymitywne nic które chciałem sprawdzić czy wygra z człowiekiem, do FX kompletnie się nie nadaje, ale za to przypomniało mi o fX :D

Ok, tak więc chyba wracam do gry. tzn. zanim wrócę muszę sobie co nieco przyswoić, i cokolwiek stworzyć, niestety komp na którym wszystko miałem, nie istnieje... mówi się, życie..idzie się dalej.

Awatar użytkownika
Pablo90
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1215
Rejestracja: 10 cze 2007, 15:36

Re: Lata, panowie(i panie?) , lata..coś mnie ominęło? ;)

Nieprzeczytany post autor: Pablo90 »

Cześć LowcaG. Zawsze lubiłem Twoje posty, zwłaszcza te przedstawiające forex z matematycznego punktu widzenia :) Więc moim zdaniem tak:
1. Zmiana działania brokerów - praktycznie nie ma teraz brokerów typu MM (lub nie cieszą się powodzeniem), oferta brokerów STP/NDD jest dużo większa niż kilka lat temu, co odbiło się na zdecydowanie niższych kosztach transakcyjnych. Na topie są teraz: Armada Markets i LMAX. Oferta polskich brokerów także jest o wiele lepsza niż kiedyś, wiele banków zajęło się branżą foreksową.
2. Spadek zmienności na rynkach. Rynki w latach 2012 do teraz mają zdecydowanie niższą płynność niż w latach 2010, 2011.
3. Jeśli chodzi o MT4 to obecnie nic nie mam do tej platformy, w przypadku EA możesz je pisać tak samo jak kiedyś, możesz też używać nowych funkcjonalności. Przy wskaźnikach są drobne różnice w podstawowych funkcjach, więc większość trzeba przepisać, lub napisać od nowa z użyciem nowych funkcji. MQL Editor został poprawiony i programowanie w nim jest zdecydowanie przyjemniejsze.
4. Jeśli chodzi o forum to wydaję mi się, że obecnie jest dużo więcej foreksowych guru grających głównie na demo niż kiedyś. Większość journali również dotyczy kont demo.
5. Obecnie niektórzy brokerzy umożliwiają grę z użyciem Level II i podglądem głębokości rynku, także z użyciem automatów, coś co kilka lat temu nikomu nawet się nie śniło.
6. Na forum zdecydowana większość ludzi zafascynowana jest Prajs Ekszyn. Jeśli napiszesz, że zarabiasz z użyciem wskaźników innych niż wykres ceny, to niestety, ale prawdopodobnie zostaniesz potępiony przez większość guru foreksu (proszę w żaden sposób nie traktować tego zdania jako mojej opinii na temat Prajs Ekszyn).
7. Wyszła nowa fala postów z serii: "Mieszkam w Azji, prowadzę szkolenia za jedyne kilkadziesiąt tysięcy euro, ale nie pokażę swojego statementu". Plus pod tym zazwyczaj kilkadziesiąt postów z pretensjami, i oskarżeniami o defraudację XD.
8. Raczej większość starych użytkowników nie udziela się tak aktywnie jak kiedyś, lub wcale. Forum zostało przejęte przez nową falą użytkowników, niestety skutkuję to większą ilością trolli i spadkiem merytoryki w dyskusjach ;)

Awatar użytkownika
Akhh
Maniak
Maniak
Posty: 2160
Rejestracja: 08 wrz 2008, 18:43

Re: Lata, panowie(i panie?) , lata..coś mnie ominęło? ;)

Nieprzeczytany post autor: Akhh »

Największa zmiana to możliwość przesuwania linii zleceń (SL, TP, zlecenia) bezpośrednio na MT4 ;) Ludzie nie wierzą, że kiedyś było inaczej.

Z tymi MM to nie do końca tak, bo cały czas jest ich dużo, ale są o wiele lepsi i nie robią wałków (tak wyraźnych).


Zmieniła się również edukacja - jest jej bardzo dużo, od brokerów również i osoba początkująca, tak naprawdę nie musi szukać już wszystkiego na forum. Wystarczy obejrzeć ofertę darmowych szkoleń i podstawy bez problemu można załapać (i nie jest wcale tak, że są słabej jakości - wystarczy przypomnieć szkolenia z Alexandrem Elderem, Alem Brooksem czy Stevem Nisonem).

To co kiedyś szkoleniowcy sprzedawali za ciężką kasę - jest za darmo.
Comparic - Codzienne informacje z rynku Forex, GPW.
Analizy, wywiady, statystyki rynkowe, ciekawostki, Forex na Żywo.
Od Traderów dla Traderów

LowcaG
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1068
Rejestracja: 05 paź 2007, 15:39

Re: Lata, panowie(i panie?) , lata..coś mnie ominęło? ;)

Nieprzeczytany post autor: LowcaG »

Jeszcze raz dzięki panowie, mam już mniej więcej obraz o który mi chodziło :D

Awatar użytkownika
matka
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 642
Rejestracja: 17 lis 2008, 15:53

Re: Lata, panowie(i panie?) , lata..coś mnie ominęło? ;)

Nieprzeczytany post autor: matka »

Aut ne tentaris aut prfice ;)
Obrazek
Unfortunately, more to come

SLAW
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 84
Rejestracja: 18 gru 2005, 01:53

Re: Lata, panowie(i panie?) , lata..coś mnie ominęło? ;)

Nieprzeczytany post autor: SLAW »

To ja się podepnę pod temat a pewnie autora zainteresuje.

Jakie aktualnie polecanie źródła do danych darmowe/płatne na forex/kontraty

tylko takie najlepsze z najlepszych ?

ODPOWIEDZ