Prawo regulujące zasady zarządzanie cudzym kontem

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
stophouse
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 59
Rejestracja: 23 lut 2010, 17:20

Prawo regulujące zasady zarządzanie cudzym kontem

Nieprzeczytany post autor: stophouse »

Czy można legalnie zawrzeć umowę na zarządzanie cudzym kontem na forex? Np. na zasadzie procentu od zysków. Czy osoba zarządzająca musi posiadać jakieś wymagane prawem licencje? Jakie kary grożą za zarządzanie cudzym kontem bez odpowiednich uprawnień? Czy ktoś może wskazać podstawę prawną? Przeglądałem forum. W niektórych wątkach się przewija myśl, że trzeba mieć odpowiednie uprawnienia, ale nie potrafiłem dokładnie znaleźć o co chodzi.

Online
Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9979
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Prawo regulujące zasady zarządzanie cudzym kontem

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Można to legalnie robić... O ile posiadasz odpowiednie licencje :). W Polsce do zarządzania środkami osób trzecich wymagana jest licencja Doradcy Inwestycyjnego i bodajże trzeba to robić pod szyldem funduszu czy domu maklerskiego. W innym wypadku można otrzymać karę do 5 mln PLN - jest to zapisane w ustawie. Oczywiście najlepiej jak sam do niej zajrzysz. Wydaje mi się, że jest to w ustawie o obrocie instrumentami finansowymi ale dawno o tym czytałem więc nie pamiętam. Jeśli tam tego nie znajdziesz do polecam na stronie KNF przejrzeć zakres materiałów wymaganych do egzaminu na maklera lub właśnie DI - na pewno w jakiejś z nich to jest.
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

stophouse
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 59
Rejestracja: 23 lut 2010, 17:20

Re: Prawo regulujące zasady zarządzanie cudzym kontem

Nieprzeczytany post autor: stophouse »

Te 5 mln jest za przyjmowanie od depozytów z zamiarem obarczenia ich ryzykiem. Art 171 prawa bankowego. http://www.arslege.pl/odpowiedzialnosc- ... 20/a12304/
A sytuacja taka, że pan A daje login i hasło do konta panu B i pan B wykonuje transakcje? Wiadomo, że to nie jest legalne, bo B na czarno dostaje udział w zyskach od A. Ale, czy jeszcze są jakieś obostrzenia. We wspomnianych dokumentach nic nie znalazłem.

Online
Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9979
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Prawo regulujące zasady zarządzanie cudzym kontem

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Nie, chodziło także o zarządzanie aktywami osób trzecich bez odpowiednich uprawnień. Tak na szybko:
http://www.moneymakers.pl/blog/licencja-knf

Na pewno nie przejrzałeś ustawy o Obrocie, bo jest ona w cholerę długa... ;) A jeśli tam nie będzie to w pozostałych dokumentach wymaganych do wspomnianych egzaminów taka informacja się znajdzie.
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Awatar użytkownika
lolek
Gaduła
Gaduła
Posty: 335
Rejestracja: 26 lut 2008, 00:12

Re: Prawo regulujące zasady zarządzanie cudzym kontem

Nieprzeczytany post autor: lolek »

W tej samej sprawie od dłuższego czasu głowie się nad podobnymi dylematami.
Czy w związku z powyższym roboty są legalne ?
Roboty są ogólnodostępne i czy one czasem nie łamią prawa ?
To samo dzienniki w których autor daje dostęp do wejść live albo opisuje swoje wejścia i można to traktować jako rekomendacje i wpływanie na czyjeś decyzje.
Rzeczywistość jest pełna subtelnych niuansów których nasze zbyt ogólne prawo nie przewiduje i przez to nie daje możliwości jednoznacznej interpretacji.

Jeszcze dodam na koniec jak by ktoś miał pewność że roboty są legalne że robot może być zabezpieczony przed nielicencjonowanym użyciem w taki sposób że jego funkcje decyzyjne są na serwerze właściciela który może również wpływać na pracę robota a więc pośrednio sterować czyimś rachunkiem i jest to zarządzanie czyimś kapitałem.

Nie wspomnę już o sygnałach i kontach pamm.

Ciekawi mnie też czy jeśli rachunek klienta i osoba zarządzająca są za granicą to czy można złamać Polskie prawo z zagranicy :)
Czy jest jakaś nadrzędna konstytucyjna reguła mówiąca że Polskie prawo działa w Polsce i nie dotyczy internetu jeśli serwery i użytkownicy są poza Polską albo tylko serwery.
Hazard jest zakazany a w każdej chwili można założyć konto w internetowym kasynie.

Online
Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9979
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Prawo regulujące zasady zarządzanie cudzym kontem

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Sygnały i konta PAMM to inna historia.

Ale pokazywanie jak się gra nie jest rekomendacją - trzeba zachować pewną logikę, a nie wpadać w skrajności ;). Rekomendacją jest wyrażenie "tu kup, tam sprzedaj". To jednoznacznie nakłania do podjęcia określonego działania. Gdyby było inaczej to każda analiza czy nawet wyrażenie "otwieram shorta" by po to podpadało, a tak nie jest. To samo ze wskaźnikami.

Oczywiście, można próbować w różny sposób obchodzić dane zapisy prawa - pytanie w jaki sposób konkretnie to zrobimy.

Robot też nie będzie traktowany jako zarządzanie środkami przez osobę trzecią, bo przecież to my sami go uruchamiamy na naszym rachunku. Jeśli ktoś da Ci dostęp do Twojego konta, a Ty będziesz na nim handlował to już co innego, prawda? To Ty decydujesz co dzieje się z jego pieniędzmi - i głównie o to się rozchodzi.
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Awatar użytkownika
lolek
Gaduła
Gaduła
Posty: 335
Rejestracja: 26 lut 2008, 00:12

Re: Prawo regulujące zasady zarządzanie cudzym kontem

Nieprzeczytany post autor: lolek »

raposo pisze:Robot też nie będzie traktowany jako zarządzanie środkami przez osobę trzecią, bo przecież to my sami go uruchamiamy na naszym rachunku. Jeśli ktoś da Ci dostęp do Twojego konta, a Ty będziesz na nim handlował to już co innego, prawda? To Ty decydujesz co dzieje się z jego pieniędzmi - i głównie o to się rozchodzi.
A jeśli decyzje podejmuje mój zdalnie sterowany robot i w każdej chwili mogę nacisnąć guzik i robot wykona tą operacje na koncie klienta to czy nie będzie to zarządzanie czyimiś środkami pośrednio przez robota ?
To że wykonuje tą samą operacje pośrednio chyba nie zmienia kwalifikacji prawnej.

Jest jeszcze kwestia granic bo wydaje mi się że Polskie prawo nie może działać poza Polskimi granicami więc dodatkowo dochodzi sprawa "co jeśli" wszystko odbywa się za granicą np. na serwerach VPS.

Online
Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9979
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Prawo regulujące zasady zarządzanie cudzym kontem

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Jeśli to Ty będziesz sterował robotem, który będzie wykonywał TWOJE polecenia na koncie KOGOŚ to jak najbardziej może pod to podpadać. Ale akurat zazwyczaj roboty mają z góry zakodowane działania i uruchamiane są na rachunkach inwestorów przez nich samych. Tu znów mówimy o pewnej skrajności.

W kwestii granic faktycznie może tak być ale wydaje mi się, że tutaj ważne jest gdzie dana osoba wykonuje te czynności - oczywiście przy wykorzystaniu VPSa trudniej to udowodnić, no ale... ;)
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Awatar użytkownika
lolek
Gaduła
Gaduła
Posty: 335
Rejestracja: 26 lut 2008, 00:12

Re: Prawo regulujące zasady zarządzanie cudzym kontem

Nieprzeczytany post autor: lolek »

Podsumowując cały temat:
Myślę że gdybym miał takiego robota i chciałbym się tym zajmować to wcześniej musiałbym zabulić za kilka niezależnych ekspertyz i pewnie miałbym kolejny dylemat ze sprzecznymi wnioskami "ekspertów" :wink:
Jeśli ktoś regularnie zarabia to lepiej sobie odpuścić takie sprawy które są wątpliwie prawnie i wziąć kredyt.
W Polsce facet za kradzież batonika o wartości 99 groszy poszedł do więzienia a dyrektor więzienia który wpłacił za niego kaucje został zakapowany przez swoich podwładnych i ma problemy.
A facet z Amber Gold latami bezkarnie oszukiwał ludzi na miliony złotych.
http://wyborcza.pl/1,75478,15400423,Waf ... d=26299081

My współczujemy Ukrainie ale sami żyjemy w świecie absurdu.

stophouse
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 59
Rejestracja: 23 lut 2010, 17:20

Re: Prawo regulujące zasady zarządzanie cudzym kontem

Nieprzeczytany post autor: stophouse »

Ponawiam moje pytanie. Pieniądze są na koncie pana A u brokera X. Pan A udostępnia login i hasło panu B. Umawiają się, że B będzie robił trejdy, a z zysku dostanie powiedzmy 25%. Pieniądze są cały czas na koncie właściciela. B nie zbiera depozytów w celu obciążenia ich ryzykiem. Czy konkretnie pod coś podpada? Czy pod to, że nie ma licencji doradcy inwestycyjnego?

ODPOWIEDZ