ATS inny niż wszystkie ....

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
Awatar użytkownika
ForexGump
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 67
Rejestracja: 27 gru 2013, 11:58

ATS inny niż wszystkie ....

Nieprzeczytany post autor: ForexGump »

Kiedyś pogrywałem na giełdach jako trader-amator i to z niezłymi wynikami, no do czasu. Później zaczął się potworny stres, panika itd. Finał nietrudno sobie wyobrazić. Dałem sobie spokój na dłuższy czas tzn. na wiele lat. Czasami myślałem o giełdzie, no raczej w kontekście zastosowania określonych algorytmów gry, no i doszedłem do wniosku, że skoro sam nie nadaję się do trejdowania, to zbuduję sobie robota. No i..... zbudowałem :)

Dlaczego inny niż wszystkie?
1. Dlatego, że powstał z niczego – z czystej kartki papieru i setek pomysłów. Postanowiłem odizolować swoją wiedzę od „mądrych książek”, artykułów, portali i jakichkolwiek informacji o np. analizach technicznych.. Postanowiłem rynek zrozumieć po swojemu.
2. Nie wzorowałem się na żadnej istniejącej aplikacji i nie widziałem podobnie działającej.
3. Nie używam MetaTradera i zasady według których poruszam się po rynku walutowym są trochę inne niż większość na tym portalu zna - dotyczy to np. pojęć lot czy spread.
4. Nie zainteresowałem się powszechnie znanymi i stosowanymi metodami analizy. Wstęgi Bollingera, fale Elliotta i setki innych wskaźników zostawiam innym. Dla siebie opracowałem własne, całkowicie autorskie rozwiązania analityczne.
5. Zbudowałem uniwersalne narzędzie, które potrafi działać nie tylko w jako Day Trading. Można go przeskalować do transakcji długoterminowych i można wykorzystywać do skalpingu. Równocześnie forex dla mojego kombajnu, to tylko jedna z możliwości jego wykorzystania. Może równocześnie pracować z kontraktami terminowymi, CFD, ETF , a przede wszystkim handlować opcjami

W stopce jest adres do prezentacji LIVE mojego systemu.
Zawiera ona tylko 3 elementy :
1. wykaz zrealizowanych zleceń ( oczekujące oraz anulowane nie są widoczne)
2. wykaz zamkniętych pozycji
3. krzywą kapitału w ujęciu dziennym, tygodniowym, miesięcznym i rocznym
Wszystkie elementy prezentacji są aktualizowane w czasie rzeczywistym. Krzywa kapitału uwzględnia realną wartość aktywów w danej chwili czyli zarówno pozycje zamknięte jak i otwarte.

Prezentacja dotyczy równocześnie czterech kont różniących się poziomem ryzyka i oczekiwanych wyników. Oczywiście robot fizycznie trejduje na jednym koncie, a wyniki pozostałych są wygenerowane przez przeskalowanie. Te style gry nazwałem : bezpieczny, normalny, ryzykowny i agresywny. Zarówno wykresy jak i wykazy dotyczą aktualnie ustawionego typu konta. Agresywny system gry to jest naprawdę „ostra jazda bez trzymanki” - są możliwe dzienne zyski ponad 5% ale też i odpowiednie straty. System kontroluje stan wolnych środków na koncie i w skrajnych przypadkach może zrezygnować z otwarcia nowej pozycji.

Kilka słów o systemie:
- aktualnie jest uruchomione 9 instrumentów walutowych. Nie wykluczam, że w celu lepszej dywersyfikacji ilość ta zostanie podwojona.
- system posiada 3 strategie BUY oraz 3 strategie SELL, tak więc może się zdarzyć, że w danej chwili ma 1,2 lub 3 pozycje długie, a może być też być np. 2 długie i 2 krótkie, które na serwerze się znoszą wzajemnie
- nie stosuje klasycznego pojęcia lot, a raczej wolumen. Mogę kupować dowolną kwotę z dokładnością do 1 USD.
- zlecenia Stop są uruchamiane jedynie w sytuacjach wyjątkowych, a normalnie wystarcza hedging i w ramach tej samej strategii może otworzyć pozycję short nie zamykając już otwartej pozycji long
- na koniec tygodnia wszystkie pozycje są obowiązkowo zamykane bez względu na wynik. Wtedy też wypadają wszystkie „trupy z szafy” w postaci stratnych pozycji. Nie wpływa to oczywiście na wynik, gdyż straty te są na bieżąco uwzględniane w krzywej kapitału.
- wartość bazowa wolumenu dla danego instrumentu system określa raz w tygodniu – na podstawie bieżących cen oraz osiągniętego wyniku (cotygodniowa kapitalizacja zysków)


Oczekiwane wyniki w 2014 roku (jakie będą realnie czas pokaże ;)) :
profit/MaxDD 12:1 dla forexu i kontraktów terminowych
profit/MaxDD 24:1 dla opcji
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
nufnuf
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 81
Rejestracja: 23 wrz 2008, 13:09

Re: ATS inny niż wszystkie ....

Nieprzeczytany post autor: nufnuf »

Wygląda to wszystko ciekawie. Mam dwa pytania:

1) Od jak dawna używasz tego systemu w formie w miarę ustalonej, obecnej?
2) Jak często modyfikujesz algorytm (ten główny, decydujący o działaniu)?

Awatar użytkownika
ForexGump
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 67
Rejestracja: 27 gru 2013, 11:58

Re: ATS inny niż wszystkie ....

Nieprzeczytany post autor: ForexGump »

Cały czas coś zmieniałem, lecz postanowiłem się już zatrzymać z poprawkami od Nowego Roku. Będę jedynie dopisywał algorytmy działania w sytuacjach wyjątkowych, z którymi się spotkam w najbliższym czasie.
No i oczywiście poprawki błędów technicznych. Dzisiaj zanotowałem wtopę, gdyż wyszło 2 błędy noworoczne, których wcześniej nie mogłem dostrzec. Chodzi o numerację orderów (odrzucało mi zlecenia na serwerze) oraz otwarcie tygodnia w innym dniu niż niedziela wieczór (system pootwierał pozycje inaczej niż zrobiłby to w nocy z niedzieli na poniedziałek).
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
nufnuf
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 81
Rejestracja: 23 wrz 2008, 13:09

Re: ATS inny niż wszystkie ....

Nieprzeczytany post autor: nufnuf »

To dobrze, bo zmieniając co trochę, ciągle miałbyś system niesprawdzony, którego nie znasz. No chyba że każdą zmianę potwierdzałbyś back-testami, na danych historycznych.
Z tego co piszesz, raczej takich testów nie robisz?

Co do noworocznej wtopy, to nic takiego, to dopiero pierwszy dzień roku. Też dzisiaj miałem lekką.

nieudacznik
Gaduła
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: 10 paź 2012, 15:46

Re: ATS inny niż wszystkie ....

Nieprzeczytany post autor: nieudacznik »

Pamiętam, że z tym tematem walczysz od bardzo dawna. Wiele lat temu na innym forum to chyba Ty wywołałeś bardzo burzliwą dyskusję na temat automatyzacji tradingu. Wtedy wyglądało to na straszne science fiction, bo jakże to ta tak, komputer ma za człowieka handlować, bajki panie jakieś...

Awatar użytkownika
ForexGump
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 67
Rejestracja: 27 gru 2013, 11:58

Re: ATS inny niż wszystkie ....

Nieprzeczytany post autor: ForexGump »

Idea robota pojawiła się dawno, lecz kiedyś nie wiedziałem jak to zrobić.

Zalecam każdemu kto zmęczył się forexem lub dużo stracił, zrobić sobie długa przerwę, a najlepiej kilka lat. Po powrocie do tematu nie pamięta się już złych nawyków i ma się absolutnie świeże spojrzenie i nowe pomysły.

-- Dodano: 02 sty 2014, 20:07 --

Sorry, muszę chwilowo wyłączyć aktualizację danych , gdyż hosting się wkurza, że przeciążam ich serwer współdzielony z innymi. Muszę pomyśleć nad innym transferem danych.

-- Dodano: 03 sty 2014, 10:45 --

-----------------------
Popełniłem FALSTART z prezentacją. 2 razy zawiesiło mi system. Uruchomię pewnie od poniedziałku - jak poprawię blędy
Obrazek
Obrazek

ODPOWIEDZ